Καλησπέρα και απο εμενα


23 Απριλίου 2014
18
1
30
Γειας σας παιδια, ονομαζομαι Λαερτης και είμαι 21 χρονων ζω μονος μου Θεσσαλονικη και ειμαι φοιτητης στο 3ο ετος.

Λοιπον θελω την βοηθεια σας ωστε να μπορεσω να αποκτησω τον καταλληλο συντροφο, με τον οποιο θα περναμε πολλες πολλες ωρες μαζι και θα κανουμε πραγματα που αρεσουν και στους 2 μας!

Γνωριζω πως ενα σκυλι σε μια τετοια ηλικια ειναι προφανως μεγαλη δεσμευση ομως εχοντας συμπληρωσει 3 ετη στο πανεπιστήμιο γνωριζω καλα τις συνήθειες μου καθως και τις απαιατησεις που εχει ενα σκυλι.
και μπορω να πω πως εχω άπλετο χρονο να ασχοληθω με τον σκυλο.

Επισης μπορω να πω πως γνωριζω αρκετα πραγματα για τα σκυλια (τα βασικα εννοειτε καθως δεν είχα κάποια τρομερή εμπειρία με σκύλους, έχω κρατήσει τον σκύλο της αδερφής μου όταν πήγε διακοπές για 2 εβδομάδες και μπορώ να πω πως τα πάμε μια χαρά). Επισης να προσθέσω πως έχω πάει σε αρκετές εκθέσεις κυρίως σε εκθέσεις που γίνονται στην Γερμανία καθώς έχω σόι εκεί και έχω την πολυτέλεια να επισκεπτομαι συχνα την χώρα. Έχω μιλήσει με αρκετούς έκρτοφεις και εκπαιδευτες και ήδη ξέρω ποιον εκπαιδευτη θα επιλεξω.

Λοιπόν θα σας πω λίγα πράγματα για τον χαρακτήρα μου για να μου προτείνετε κάποιες φυλες. Εχω βεβαια καποιες στο μυαλο μου αλλα θα προτιμουσα να πειτε πρωτα εσεις την γνωμη σας ανεπιρεαστοι απο τις δικες μου επιλογες ποια φυλή κλινει περισσοτερο στον δικο μου τροπο ζωης, αφου εσεις ζειτε με διαφορες φυλες σκυλων θα μπορειτε να μου πειτε μια ολοκληρωμενη γνωμη.

Οπως σας ελεγα λοιπον, ειμαι φοιτητης, αρκετα κοινωνικος με απλετο χρονο ενασχολησης και θα ηθελα εναν συντροφο για παρεα κυριως οχι δηλαφη για φυλαξη, χωρις αυτο να σημαινει πως το σκυλι θα ειναι καθαρα πετ διοτη αν υπαρξει αναγκη θα το γραψω σε καποιο σκυλοαθλημα και πιθανοτατα να το κατεβασω και σε εκθεση. Απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας θα ελεγα. Επισης μου αρεσει πολυ να πηγαινω για ποδηλασια, τρεξιμο κλπ οποτε το σκυλι θα μπορουσε να με ακολουθησει και εκει.

Πανω κατω αυτα για εμενα συγνωμη αν σας κουρασα προσπαθουσα να ειμαι οσο πιο περιεκτικος γινεται... Να εχετε ενα καλο βραδυ ευχομαι!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες Λαέρτη στο φόρουμ :barefoot:

Με τον στρατό σου τι θα κάνεις; Η μιλάμε για μετά που θα έχεις τελειώσει και από φαντάρος; Μήπως και για πιο μετά, αφού θα έχεις πρώτα βρει μια σταθερή δουλειά, που θα σου αποφέρει και σταθερό εισόδημα, ικανό να συντηρήσει και τους δυό σας, κάτι που στην εποχή μας, δεν είναι πλέον και ότι ευκολότερο; :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: nouki00


23 Απριλίου 2014
18
1
30
Τα εχω σκεφτει και αυτα!Δουλευω ηδη οποτε εχω σταθερο εισοδημα και οσο για τον στρατο θα λειψω μονο 6 μηνες οποτε η αδερφη μου που εχει ηδη σκυλο θα μπορει ανετα να τομ κρατησει!
 
Last edited:






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα λαμπραντορ με ολους δεν τα πανε καλα? Εξαλλου θα το μαθεο απο μικρο το κουταβι
Ναι, αλλά δεν τα πάνε όλα τα σκυλιά καλά με τα λαμπ!
Έχουν μία ιδιοσυγκρασία, κοινωνική να την πω, υπερενθουσιώδη να την πω, ενοχλητική θα την πω! που εκνευρίζει πολλούς σκύλους :p
 


23 Απριλίου 2014
18
1
30
Χαχα αν ομως γνωρισει το κουταβι το λαμπ απο μικρο οταν μεγαλωσει ο κουταβος δεν θα 'σεβεται' το λαμπ?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Χαχα αν ομως γνωρισει το κουταβι το λαμπ απο μικρο οταν μεγαλωσει ο κουταβος δεν θα 'σεβεται' το λαμπ?
To πιο πιθανό είναι πως ναι! Αν και το λαμπ εμπνέει πολλά συναισθήματα αλλά σεβασμό δύσκολα :p
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Τα λαμπραντορ με ολους δεν τα πανε καλα? Εξαλλου θα το μαθεο απο μικρο το κουταβι

καταρχας καλως ηρθες στην παρεα μας και κατα δευτερον περα του οτι συμφωνω με τις αποριες που εκφραζουν οι αλλοι συμφουριτες μου, και θα πρεπει να σε απασχολησουν αρκετα,περα απο αυτα λοιπον και γω για λαμπραντορ θα σε εκανα,οπως και για γκολντεν ριτριβερ η μπιγκλ, γερμανικο πομενικο, προς το παρον αυτες οι φυλες μου ηρθαν για σενα!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ναι, αλλά δεν τα πάνε όλα τα σκυλιά καλά με τα λαμπ!
Έχουν μία ιδιοσυγκρασία, κοινωνική να την πω, υπερενθουσιώδη να την πω, ενοχλητική θα την πω! που εκνευρίζει πολλούς σκύλους :p
Αυτό, ξαναπέστο!!!
 


23 Απριλίου 2014
18
1
30
Αα ωραια θα περιμενω ακομα λιγο και θα σας πω και εγω που εχω καταληξει αλλα πρωτα θελω τις γνωμες σας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Λαέρτη, εγώ λέω ότι δεν είναι εύκολο να "προδικάσεις" συμπεριφορές και σχέσεις. Μπορεί όλα να πάνε καλά, αλλά μπορεί και όχι. Το να είναι, ο ένας σκύλος labrador, δεν λέει τίποτα. Πρέπει ο ενήλικος σκύλος, να είναι απόλυτα ισορροπημένος, για να έχεις μια ελπίδα επιτυχούς συμβίωσης. Και έξι μήνες είναι πάρα πολλοί, για να συνυπάρχουν αναγκαστικά δύο σκυλιά, που δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους. Θα πρέπει να μπορεί η αδελφή σου, να τα κουμαντάρει και τα δύο. Στο ίδιο σπίτι μένετε; Μαζί θα μεγαλώνουν τα σκυλιά; Αν ναι, ίσως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. Επίσης, οι πιθανότητες είναι καλύτερες, όταν είναι αντίθετου μεταξύ τους φύλου.

Μια ερώτηση που κάνω πάντα, ειδικά αν έχεις προσανατολιστεί σε σκύλο άνω των 10 κιλών, και πολύ ίσως λέω. Αυτοκίνητο άμεσα διαθέσιμο σε ώρα ανάγκης, υπάρχει στην οικογένεια;
 
  • Like
Reactions: Μαρθα


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Λαέρτη, πρώτα απ' όλα καλώς όρισες!

Θα ήθελα να επαναλάβω αυτό που ήδη ειπώθηκε: πρέπει να είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟΣ ότι θα έχεις το χρόνο την σχετική οικονομική δυνατότητα και πάνω απ' όλα την απόλυτη βεβαιότητα ότι δεν θα διστάσεις να θυσιάσεις πολλά άλλα "αυτονόητα γούστα" σε βάθος χρόνου.

Το θέμα του στρατού το βρίσκω κι εγώ σημαντικό. Αρκεί να σου πω ότι το τρίμηνο που υπηρέτησα σαν φαντάρος (μεγάλος σε ηλικία γαρ) ήταν δύσκολο και για εμένα και για τον σκύλο μου - αν και υπηρετούσα κοντά και τον έβλεπα τακτικά.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί πιο έμπειροι στο forum για πιο συγκεκριμένες συμβουλές.

Καλή σου αναζήτηση και καλές αποφάσεις!
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Καλησπέρα,
Εγώ επηρεασμένη από την δική μου πρόσφατη εμπειρία θα σου πρότεινα να υιοθετήσεις ένα σκυλί από καταφύγιο, εκτός αν θέλεις μόνο και αποκλειστικά σκυλί με pedigree.
Επειδή το έψαξα αρκετό καιρό πριν καταλήξω στην επιλογή που έκανα τελικά (για δεύτερο σκυλί αναφέρομαι, το πρώτο μου το είχα 14 χρόνια), θα σου πρότεινα να επισκεφθείς κάποιο φιλοζωϊκό σωματείο, το κοντινότερο σε εσένα, και να έρθεις σε επαφή με σκυλιά. Να συναναστραφείς, να βοηθήσεις ίσως εθελοντικά για ένα διάστημα..
Ότι και αν αποφασίσεις τελικά, με το καλό, απλά έχε στο μυαλό σου οτι είναι μια μακροχρόνια δέσμευση και καλό είναι να είσαι σίγουρος.
.
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Καλησπέρα,
Εγώ επηρεασμένη από την δική μου πρόσφατη εμπειρία θα σου πρότεινα να υιοθετήσεις ένα σκυλί από καταφύγιο, εκτός αν θέλεις μόνο και αποκλειστικά σκυλί με pedigree.
Επειδή το έψαξα αρκετό καιρό πριν καταλήξω στην επιλογή που έκανα τελικά (για δεύτερο σκυλί αναφέρομαι, το πρώτο μου το είχα 14 χρόνια), θα σου πρότεινα να επισκεφθείς κάποιο φιλοζωϊκό σωματείο, το κοντινότερο σε εσένα, και να έρθεις σε επαφή με σκυλιά. Να συναναστραφείς, να βοηθήσεις ίσως εθελοντικά για ένα διάστημα..
Ότι και αν αποφασίσεις τελικά, με το καλό, απλά έχε στο μυαλό σου οτι είναι μια μακροχρόνια δέσμευση και καλό είναι να είσαι σίγουρος.
.
πραγματικα τα ημιαιμα δεν υστερουν σε τιποτα απο τα καθαροαιμα!συγχαρητηρια και πολλα μπραβο απο εμενα που το ανεφερες!!!

Υ.Γ.,και εγω εχω δυο ημιαιμα σκυλακια τα οποια δεν τα αλλαζω με κανενα καθαροαιμο στον κοσμο ολοκληρο οσο καλες προδιαγραφες και να εχει!
 
  • Like
Reactions: Pitsinaki


23 Απριλίου 2014
18
1
30
Παιδια καταρχας να σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησας σας! Τα σκυλια ουσιαστικα θα μεγαλωσουν μαζι γιατι εγω μενω στον 2-3 ειναι 2 διαμερισματα δικα μου που τ εχω ενωσει με εσωτερικη σκαλα και η αδερφη μου μενει στον 1ο δηλαδη απο κατω μου! Μια παρεξηγηση εννοουσα οτι το σκυλι της αδερφης μου ειναι λαμπραντορ και ειναι καλοσυνατη και ευχαριστη παρεα που ξερει και σεβεται τα ορια του καθενος μας, το κουταβι δεν θα ειναι λαμπ και θα ειναι σιγουρα αρσενικου φυλου.

Υ.Γ. Τυχον λαθη σε γραμματα και λεξεις που δεν ταιριαζουν μεταξυ τους οφειλονται στο τ9 και στο οτι ειναι πολυ μικρα τα κουμπια του κινητου μου
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Παιδια καταρχας να σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησας σας! Τα σκυλια ουσιαστικα θα μεγαλωσουν μαζι γιατι εγω μενω στον 2-3 ειναι 2 διαμερισματα δικα μου που τ εχω ενωσει με εσωτερικη σκαλα και η αδερφη μου μενει στον 1ο δηλαδη απο κατω μου! Μια παρεξηγηση εννοουσα οτι το σκυλι της αδερφης μου ειναι λαμπραντορ και ειναι καλοσυνατη και ευχαριστη παρεα που ξερει και σεβεται τα ορια του καθενος μας, το κουταβι δεν θα ειναι λαμπ και θα ειναι σιγουρα αρσενικου φυλου.

Υ.Γ. Τυχον λαθη σε γραμματα και λεξεις που δεν ταιριαζουν μεταξυ τους οφειλονται στο τ9 και στο οτι ειναι πολυ μικρα τα κουμπια του κινητου μου
Αυτό σε ένα μεγάλο βαθμό ξεσκαρτίζει πολλά διαδικαστικά ζητήματα.

Εσένα η καρδιά σου για τι χτυπάει?
 


23 Απριλίου 2014
18
1
30
Αχ.. Η καρδια μου χτυπαει για τσοου τσοου.. Ξερω δυσκολα σκυλια, απαιτητικα, λιγο ξεροκεφαλα αλλα... Οταν ειναι καλα εκπαιδευμενα ειναι πραγματικα τα πιο αξιολατρευτα πλασματακια! Ααα μαρεκο ναι υπαρχει αυτοκινητο! Εχει η αδερφη μου!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Chow-chow δεν θυμάμαι να υπάρχουν εκτροφεία στην Ελλάδα.
Είσαι διατεθειμένος να επικοινωνήσεις με εξωτερικό;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981