Καλησπέρα... κουτάβι Jack Russell με όρθιο αυτί


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εννοειται με ενδιαφερει..και ειμαι ενημερος αλλα και κατα με αυτο που γινεται στα pet shops.εχω ακουσει ιστοριες οτι τα αγοραζουνε με το κιλο και αλλα τετοια...δεν ψωνιζω απο επωνυμα petshop αλλα απο συνοικιακα μονο και μονο για το θυμο που εχω πανω σε αυτο το ζητημα...απλα αν συνεχιζοτανε ειπα να κλειδωθει γιατι ναι μεν το δικο μου κουταβι δεν ειναι σε αυτη τη κατηγορια(puppy mills) και αφετερου ενιωσα επιθεση απο μερικους..τλσπντν απο μενα ολα καλα..
Το αν θα κλειδωθεί το θέμα ή όχι είναι απόφαση του διαχειριστή και των συντονιστών. Προς το παρόν δεν έχει παραβεί κάποιος τους κανονισμούς του φόρουμ οπότε δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να κλειδωθεί. Αν έχεις κάποια ένσταση επ'αυτού, μπορείς να στείλεις ΠΜ στη διαχείριση (username: admin).

Προτείνω να εστιάσεις στην ουσία των όσων σου λένε και να μη δίνεις σημασία στον τρόπο (ειδικά αν ο τρόπος δεν σου αρέσει). Επίσης να έχεις υπόψη σου οτι τα όσα γράφονται δεν γράφονται για σένα μονο, αλλά και για όλους τους υπόλοιπους που διαβάζουν και πιθανόν να σκέφτοναι να πάρουν σκυλάκι πρώτης ποιότητας απο φίλο εκπαιδευτή.

:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και κάτι ακομα... αν το σκυλάκι πράγματι δεν προέρχεται απο σοβαρό εκτροφέα, θα πρεπει να φροντισεις να είσαι πολύ πιο ψυλλιασμένος για τυχόν προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Το αν θα σηκωθεί ή όχι το αυτί του είναι το λιγότερο που θα πρεπει να σε απασχολεί.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
αν το αυτι του σκυλου σου μεινει ορθιο τοτε δεν νομιζω πως ειναι jack russell.

Αυτό δεν είναι αλήθεια. Υπάρχουν πολλά ελατώματα που μπορεί να έχει ένα καθαρόαιμο Τζακ (συνηθισμένο είναι το αυτί όρθιο).
Εξαρτάται και ποιό από τα δύο είδη Τζακ είναι. Στα Πάρσον δεν είναι τόσο συνηθισμένο πρόβλημα.

giannis ξέρεις πιο είδος Τζάκ έχεις;
Σε νοιάζει;
Σε νοιάζει αν έχει "καλή ποιότητα" ;
Αν ναι, διάλεξεις εντελώς λάθος τρόπο να πάρεις σκύλο.
Εύχομαι να σταθείς τυχερός (και να σταματήσεις να πεισμώνεις, μπας και μάθεις 5 πράγματα).
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εύχομαι να σταθείς τυχερός (και να σταματήσεις να πεισμώνεις, μπας και μάθεις 5 πράγματα).
+1000!
Η αλήθεια μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά κανένας δεν έχασε, το αντίθετο!

Εγώ έχω μια ερώτηση, το αυτάκι πάνω εννοείς μόνο το ένα? Τεντωμένο? Γιατί τα αυτάκια από τα russellinia (κρίνοντας απ την δικιά μου) είναι κάτω "πτερύγια" λίγο πιο πάνω κάποιες φορές με το τελευταίο "πτερύγιο" λυγισμένο και άλλες φορές τσίτα πάνω ανάλογα τι ακούει εσύ εννοείς πως το ένα είναι μονίμα σηκωμένο?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Σε κανένα από τα 2 Τζάκ Ράσσελ δεν επιτρέπεται να βλέπουμε την μέσα πλευρά του πτερυγίου του αφτιού.
Αν συμβαίνει αυτό, δεν σημαίνει πως δεν είναι καθαρόπαιμο (όχι απαραίτητα), απλά πως δεν έχει σωστά αφτιά (σαν ένας γερμανικός ποιμενικός με ανοιχτόχρομα μάτια για παράδειγμα). Επίσης μέχρι κάποια ηλικία διορθώνεται (με ταινίες τοποθετημένες με ΠΟΛΥ ειδικό τρόπο, ώστε να μην καταστρέψουμε το αφτί τελείως!).

Θα βρείτε τα πρότυπα στο www.fci.be (group 3, terriers).
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Σε κανένα από τα 2 Τζάκ Ράσσελ δεν επιτρέπεται να βλέπουμε την μέσα πλευρά του πτερυγίου του αφτιού.
Αν συμβαίνει αυτό, δεν σημαίνει πως δεν είναι καθαρόπαιμο (όχι απαραίτητα), απλά πως δεν έχει σωστά αφτιά (σαν ένας γερμανικός ποιμενικός με ανοιχτόχρομα μάτια για παράδειγμα). Επίσης μέχρι κάποια ηλικία διορθώνεται (με ταινίες τοποθετημένες με ΠΟΛΥ ειδικό τρόπο, ώστε να μην καταστρέψουμε το αφτί τελείως!).

Θα βρείτε τα πρότυπα στο www.fci.be (group 3, terriers).
Γιαυτό ρώτησα! Μιλάω για δευτερόλεπτα ανάλογα τον θόρυβο που θα ακούσει. 90% είναι κάτω απλά ανάλογα με τα ερεθίσματα έχω παρατηρήσει αυτές τις αλλαγές
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ααα αυτό δεν λέει τίποτα! Πολλοί σκύλοι το κάνουν αυτό (σηκώνουν το αφτί στιγμιαία)! Εχει πάρα πολύ πλάκα!

Το αφτί το κρίνουμε στην "χαλαρή" του φάση... όχι στην εξαίρεση της στιγμής.
Σχεδόν όλα το Μπορζόι το κάνουν αν "τσιτωθούν" με ήχο.... ΕΚΕΙ να δεις γέλοιο (σαν γαϊδούργια γίνονται!).
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ετσι στιγμιαία σηκωνει το ένα αυτι ή και τα δυο μαζί η Ζηνα όταν τσιτωνεται. Πολύ πλακα. Κατι σαν ξωτικο ένα πραγμα.
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
+1000!
Η αλήθεια μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά κανένας δεν έχασε, το αντίθετο!

Εγώ έχω μια ερώτηση, το αυτάκι πάνω εννοείς μόνο το ένα? Τεντωμένο? Γιατί τα αυτάκια από τα russellinia (κρίνοντας απ την δικιά μου) είναι κάτω "πτερύγια" λίγο πιο πάνω κάποιες φορές με το τελευταίο "πτερύγιο" λυγισμένο και άλλες φορές τσίτα πάνω ανάλογα τι ακούει εσύ εννοείς πως το ένα είναι μονίμα σηκωμένο?
καπως ετσι ειναι και του δικου μου...στους εντονους ηχους τεντωνει πιο πολυ με την ακρη του αυτιου να πεφτει προς τα εμπρος...φυσικα δεν ειναι τοσο πανω οπως ενα λυκοσκυλου..μερικες φορες ορθωνεται και το αλλο αυτι του αλλα στο σχημα προ αναφερα...δηλαδη ορθιο με το πανω μερος του αυτιου πεσμενο..αυτο που απορω ειναι το εξης..αυτο εμφανιστηκε πριν 1 μηνα περιπου δηλαδη οταν εκανα το τελευταιο εμβολιο..μηπως επαιξε και αυτο ρολο?
υγ1 κυριολεκτικα δεν θελω να διαπληκτιστω με κανεναν.το μονο που ηθελα ηταν να κανουμε μια συζητηση..ας μην ξανασυζητησουμε περι pet shops,puppy mills τα οποια κατακρινω και εγω...
υγ2 dr djivago αυτο που ειπες οτι διορθωνουνε τα αυτια μεχρι ποσο μηνων γινεται?το κανουνε και οι γιατροι?
υγ3 ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Οτι σου λένε για καλό στα λένε! Βάλε μια φωτο να καταλάβουμε!!!! Καλως ήρθες
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι γιατροί δεν το κάνουν γιατί δεν έχουν ιδέα από μορφολογία Τζακ.
Θα πρέπει να ψάξεις σε σελίδες καλών εκτροφέων (πολλές δίνουν συμβουλές για τ' αυτιά και οδηγίες για το δέσιμό τους).
Ακόμη, μπορείς να ρωτήσεις τον εκτροφέα του σκύλου σου.

Αν δεν είναι "της κακιάς ώρας" θα ξέρει. Είναι εύκολο (εδώ κοντεύω να ξέρω εγώ που είμαι άσχετη με τη φυλή).
 


aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
giannis1981 καλωσήλθες στο forum. Καταρχάς μην τρελαίνεσαι με την όλη κουβέντα περί εκτροφέων κλπ, είναι η συνήθης τακτική κάποιων μελών του forum να παίρνουν από τα μούτρα όποιον δηλώσει ότι ότι πήρε κουτάβι από γνωστό, φίλο κλπ. Όπως επίσης και η παρέμβασή μου έχει καταντήσει γραφική κάθε φορά. Το θέμα δεν είναι να κάνουμε κάποιον να νιώσει άσχημα, το θέμα είναι να τον δραστηριοποιήσουμε ώστε να ενημερώσει όσους μπορεί.

Από εκεί κ πέρα, όσον αφορά στην περίπτωσή σου. Εκτός και αν είχες σκοπό να το κατεβάζεις σε εκθέσεις μορφολογίας κλπ, τι πειράζει να έχει ένα αυτάκι σηκωμένο? Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε στεναχωρεί, ίσα-ίσα, που κάνει το σκύλο σου ξεχωριστό. Οι αποκλίσεις από το πρότυπο δεν είναι ελλατώματα, ιδιαιτερότητες είναι και πολλές φορές προσθέτουν στο χαρακτήρα. Όπως ακριβώς και στον άνθρωπο.
 


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
συμφωνω σε αυτο που λες οτι τα ελλατωματα μας μας κανουνε ξεχωριστους..τοσο εμας οσο και τα σκυλια μας..η αληθεια ειναι οτι δε θα το κατεβασω σε αγωνες κλπ κλπ μιας και σε 1-2 χρονια θα φυγω απο το σπιτι και το συγκεκριμενο jack το πηρα γιατους γονεις μου(ειχαμε 11 χρονια rottweiler και πεθανε περυσι)για παρεα...επειδη μου αρεσουν ομως υπερβολικα πολυ τα χαρακτηριστικα του ελεγα να κανω μια προσπαθεια για να ριξω το αυτακι και να μην αφησω και το αλλο να σηκωθει..
dr djivago μπορεις να με κατατοπισεις με κανενα site που λεει για το δεσιμο των αυτιων μηπως το δωσω σε κανεναν και μου το μεταφρασει?αλλιως βλεπω να βοηθας εσυ..χαχα
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Alexsandy,
Γράφεις πάρα πολύ όμορφα και θυμάμαι με τρυφερότητα τις μέρες που έγραφα κι εγώ έτσι.

Σταμάτησα γιατί δεν έπιανε τόπο. Όταν γράφεις όπως εσύ από πάνω, ο άλλος ΚΑΙ προτείνει σε άλλον τον μεσάζοντα για να πάρει σκύλο, ΚΑΙ ζευγαρώνει τον σκύλο του με την πρώτη ευκαιρία.

Και γιατί όχι; Αφού είναι "ιδιαίτερος και με χαρακτήρα".
Είμαι σκληρή ώρες, ώρες, αλλά μόνο επειδή η αλήθεια τσούζει και ΚΑΠΟΤΕ πιά πρέπει να ενημερωθεί ο κόσμος.

Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν (εκτός από εκείνους που εκμεταλλεύονται/βασανίζουν τα ζώα) αλλά έχω αγανακτίσει και μερικές φορές γίνομαι απότομη.

Άλλες φορές (συνήθως) απλά δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να πεις την αλήθεια με όμορφο τρόπο. Γιατί είναι τρομερά άσχημη.
Κάποιοι δεν θέλουν να ξέρουν. Τους ενδιαφέρει εκείνοι να είναι καλά. Και μόνο όταν έχει ο σκύλους τους σοβαρό πρόβλημα αναρωτιιούνται μήπως τους κορόιδεψαν. Κάποιοι δεν θ'αναρωτηθούν ΠΟΤΕ, ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα.

Μάλλον κάτι ενδιάμεσο (από εσένα κι εμένα) θα είναι ο καλύτερος τρόπος γραφής. Να μην χαιδεύουμε τ'αυτιά του άλλου με αρλούμπες, αλλά να μην τον πιάνουμε κι από τα μούτρα κι όλας. Ομολογώ σε αυτό το θρέντ ήμουν πιο απότομη απ' ότι συνήθως.

Είχε προηγηθεί συζήτηση με κάποιον του οποίου ο σκύλος ήταν μονόρχης και προσπαθούσα (ΠΟΛΥ ευγενικά) να του εξηγήσω πως είναι κληρονομικό και πως δεν πρέπει ο σκύλος ποτέ να ζευγαρώσει. Έχει αυτό το "ιδιαίτερο χαρακτηρηστικό" που διημιουργεί προβλήματα στην υγεία και στον χαρακτήρα.

Πήρε πολύ προσπάθεια (ο άνθρωπος επέμενε να μην ενδιαφέρεται για το τι κουτάβια θα βγούν) και ξέμεινα από "γλυκύτητα".
θα πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο και να ενκευρίζομαι λιγότερο, γιατί στο τέλος με βλέπω να λέω "Αϊ σιχτήρ!", και να σταματήσω να βοηθάω/συμβουλεύω τσάμπα τον κάθε πεισματάρη.

ΠΟΛΛΟΙ εδώ αυτό έχουν κάνει. Τα ξέρουν ακόμη καλύτερα από μένα τα περί "μεσαζόντων", αλλά δεν λένε τίποτα πια. Βαρέθηκαν να ασχολούνται και να τους κατακρίνουν κι από πάνω. Γιατί στην πραγματικότητα ΕΜΕΙΣ πέρνουμε τις περισσότερες προσβολές (και σχεδόν ποτέ δεν ακούμε "ευχαριστώ").
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
dr djivago μπορεις να με κατατοπισεις με κανενα site που λεει για το δεσιμο των αυτιων μηπως το δωσω σε κανεναν και μου το μεταφρασει?αλλιως βλεπω να βοηθας εσυ..χαχα
Στα γρήγορα βρήκα αυτά:
http://training-jackrussell.info/ja...-11-week-old-jack-russel-pups-ears-to-go-down

http://www.jackrussell.net/faq/faq/ears.htm

Εγώ προσωπικά θα άφηνα τ' αυτάκια του σκύλου να κάνουν ότι θέλουν.
Σκέψου το σαν ενδεχόμενο (να τα δεχτείς έτσι) γιατί το δέσιμο με ταινία δεν ειναι εύκολο και εγκυμονεί κινδύνους αν δεν το έχεις ξανακάνει.
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
giannis1981,ακου τη Dr. Ειναι πολυ σωστη και γνωριζει.Την ξερω απο κοντα και ειναι πολυ τρυφερος ανθρωπος.Δεν τα λεει ετσι,δεν μιλαει θεωρητικα ,τα ξερει απο κοντα.
Κι εγω ειμαι απο αυτους που πηρα σκυλο απο πετ σοπ συνοικιακο,μεσω πολυ καλου φιλου ,που δε θα με κοροιδευε,κτλ.Ψαξε λιγο στα θεματα περι υγειας και συμπεριφορας να δεις τι εχω τραβηξει εγω και το σκυλι μου.Πιστευεις οτι θα εισαι τυχερος και δε θα βγαλει τιποτα ο σκυλος σου;ΛΑΘΟΣ!Θα βγαλει.Απλα,δεν ξερεις την ηλικια.Εμενα μου ειχαν δωσει και εγγυησεις μεχρι καποια ηλικια.Ε, μετα τα εβγαλε.Κι εμενα εχει πεντιγκρι.Ακουσε μας!Την εχουμε πατησει.
Ο φιλος μου που μου ειχε πει να παρω το σκυλο,ζευγαρωσε τη σκυλα του με ενα αρσενικο με δυσπλασια.Ο ιδιοκτητης του αρσενικου δεν ειχε πει τιποτα(ηταν και γνωστος για την ποιοτητα των σκυλιων του) και τωρα τα κουταβια εχουν δυσπλασια.
Δεν ξερω πως αλλιως να πεισω.Δεν εχω κανενα συμφερον!Τα εχω ζησει στο πετσι μου.Και δεν ειμαι η εξαιρεση.Ειμαι ο κανονας.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συνειδητοποιώ πως στο ίντερνετ λένε πως είναι πολύ σπάνιο να βρεις (το οποιοδήποτε Τζακ Ράσσελ) με όρθια αυτιά.
Εγώ όμως έχω δει αρκετά στην χώρα μας.
Βέβαια τα 99.9% των Τζακ Ράσσελ στην χώρα μας είναι από μεσάζοντες ή πετ-σοπ.

Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Επίσης τα Τζάκ Ράσσελ είναι από τις ελάχιστες μικρόσωμες φυλές που έχουν κληρονιμική δυσπλασία των ισχίων.
Όποιος έχει τέτοιο σκύλο θα πρέπει να κάνει προλυπτικές ακτινογραφίες (να εντοπίσει τυχόν θέμα νωρίς).

Και φυσικά όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κουτάβι θα πρέπει να ζητήσει να δει τις ακτινογραφίες των γονιών. Σε πετ-σοπ ή μεσάζοντες μην περιμένετε αναπόκριση, θα βάλουν τα γέλια μάλλον και θα σας πουν να μην ανησυχείτε ΚΑΘΟΛΟΥ, γιατί εκείνοι φέρνουν ΜΟΝΟ τα καλύτερα κουτάβια, από ΜΟΝΟ τα καλύτερα εκτροφεία!.
 
Last edited:




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Το δικο μου jack russell ειχε τα αυτια του σηκωμενα απο 2 μηνων μεχρι 3ων,αλλα μια μερα προσεξα οτι το δεξι του ηταν αρκετα πεσμενο,σχεδον ακουμπουσε η ακρη του στο κεφαλι και το αλλο ηταν σηκωμενο και ανησυχησα.Σε 1 petshop που ρωτησα η οποια εχει 1 jack miniature μου ειπε οτι αργοτερα θα πεσουν και τα 2 αυτια,οτι η φυσιολογικη σταση των αυτιων του ειναι πεσμενα,οπως στο δικο της.Αυτη την στιγμη που"χω διπλα μου το δικο μου ειναι και παλι σηκωμενα και τα 2 αυτια του,Οποτε βγαζω το συμπερασμα οτι ο σκυλος τα σηκωνει-ριχνει η το 1 πανω και το αλλο πεσμενο οπως θελει αυτος,ισως αναλογα πως νιωθει,την ορεξη του,δεν ξερω.Με σηκωμενα αυτια ειναι αφασια σαν ρανταρ,αλλα και με πεσμενα ειναι γλυκος.Παντως με αυτο το θεμα πρεπει να εχει μπερδευτει πολυς κοσμος...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τι είναι αυτό το "miniature jack russel" ; Πρώτη φορά το ακούω. Μπορείς να μου βρεις το πρότυπο φυλής;
Αχ, αυτοί οι πετ-σοπάδες.... μεγάλη πηγή γνώσεων είναι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki