Καλησπέρα σε όλους!


bartok318941

Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
6
0
Καλησπέρα λοιπόν! Είμαι φοιτητής και θα πάω τον επόμενο μήνα στο Βέλγιο για οικογενειακούς λόγους και να συνεχίσω τις σπουδές μου.Εδώ και ένα μήνα περίπου σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω ένα σκύλο συντροφιάς και συγκεκριμένα ένα γαλλικό μπουλντόγκ.Προτίμησα το σκυλί αυτό καθώς διάβασα ότι δεν έχει ανάγκη από πολύ άσκηση παρά μόνο καθημερινές βόλτες (εκεί που θα μένω υπάρχει πολύ πράσινο και μεγάλα πάρκα ), του αρέσει να μένει στο σπίτι, δεν αντέχει την πολλή ζέστη (στο Βέλγιο τους θερινούς μήνες οι θερμοκρασία δεν ξεπερνά του 28-30 βαθμούς ), δεν γαβγίζει και δεν είναι επιθετικό παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (οπότε δεν θα έχω προβλήματα με γείτονες ) και γενικότερα είναι αστείο και αξιαγάπητο σκυλί. Ο τρόπος με τον οποίο βρέθηκα στο site ήταν μέσω google και συγκεκριμένα σε ένα θέμα όπου κάποιος αναζητούσε ένα γαλλικό μπουλντόγκ.Αφού διάβασα σχεδόν όλο το θέμα και στην συνέχεια ένα άθρο περί puppy mills και εκτροφεία η αλήθεια είναι έχω τρομάξει.Αν κατάλαβα καλά η καλύτερη κίνηση θα είναι κατ'αρχάς να οπλιστώ με υπομονή και να αναζητήσω εκτροφείς αναγνωρισμένους από το κράτος, τους οποίους θα επισκεφτώ για να σιγουρευτώ για την ποιότητα της δουλειάς τους.Συμβουλέψτε με παρακαλώ.Μια άλλη ερώτηση είναι:σχετικά με τις δραστηριότητες που αναφέρονται στο ημερολόγιο που μπορώ να μάθω ακριβή ώρα και τοποθεσία αυτών;; Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα! Υ.Γ. το σκυλί σκοπεύω να το αποκτήσω στο Βέλγιο και..ελπίζω να μην είμαι off topic!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εχει σκεφτει τι θα κανεις σε περιπτωση που θα επιστρεφεις στην Ελλαδα καθε φορα απο το Βελγιο και θα εχεις και στο σκυλο???

Γιατι δεν θα μεινεις πανω για ολες τις σπουδες σου,θα κατεβαινεις κιολας ετσι?Χριστουγεννα,Πασχα κτλ κτλ
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Εχει σκεφτει τι θα κανεις σε περιπτωση που θα επιστρεφεις στην Ελλαδα καθε φορα απο το Βελγιο και θα εχεις και στο σκυλο???
φανταζομαι οτι ειναι μικροσωμο σκυλακι για να το παιρνεις μαζι σου.
Καλα το πας σε σχεση με την αγορα του.Επικοινωνεις με τον ομιλο του Βελγιου και θα σου πουν τα εκτροφεια εκει.(ετσι τουλαχιστον γινετε εδω)
Απλα μην βιαστεις να αγορασεις το ζωο αν δεν ειναι ολες οι συνθηκες ετοιμες.
Καλως ηρθες.
 


bartok318941

Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
6
0
Ευχαριστώ για το καλώσορισμα, να προσθέσω ότι το σκυλί δεν βιάζομαι να το αγοράσω γιατί καλό θα ήταν να ελέγξω κατά πόσο πρόκειται περί εφήμερου ενθουσιασμού η διαθεσή μου για αγορά σκύλου, ωστόσο το ότι το σκέφτομαι ένα μήνα με κινητοποίησε σε σχέση με την αναζήτηση πληροφοριών
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν γαβγίζει και δεν είναι επιθετικό παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (οπότε δεν θα έχω προβλήματα με γείτονες )
Σε γενικές γραμμές όλα αυτά έτσι?..

Παράδειγμα.. δεν υπάρχει σκυλί που να μην γαυγιζει εκτος και αν του έχεις βγάλει τις φωνητικές χορδες και επίσης πέρα από τα γενικά χαρακτηριστικά της φυλής ο χαρακτήρας διαμορφώνεται και από το περιβάλλον και τα ερεθίσματα που θα το φέρουμε σε επαφή.
Για να έχεις όσο πιο πολύ έναν "αναμενόμενο" χαρακτήρα, να πεις στον εκτροφέα σου να διαλέξει ένα κουτάβι από την γεννα ανάλογα με τις προτίμησης σου.., θαρραλέο, υποτακτικό κλπ..


Kαλως ηρθες!!:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλώς ήρθες και αν χρειαστείς βοήθεια επικοινώνησε μαζί μου.

Πρόσεξε από που θα το πάρεις γιατί στο Βέλγιο δυστυχώς κυκλοφορούν πολλά σκυλιά από byb και puppymills.

Οι επόμενες εκθέσεις είναι:

[FONT=&quot]03/10/09 & 04/10/09 [/FONT][FONT=&quot]Charleroi[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] Royal Club Canin du Hainaut
http://www.rcch.net
CAC CACIB[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]24/10/09 & 25/10/09 [/FONT][FONT=&quot]Leuven[/FONT][FONT=&quot]
Leuvense Hondenvereniging Lovanium
http://www.lovanium-dogs.be
CAC CACIB[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]14/11/09 & 15/11/09 [/FONT][FONT=&quot]Kortrijk[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] Vlaanderens Rashonden Festival - Kortrijk vzw
http://www.eurodogshow.be
CAC CACIB[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]12/12/09 - 13/12/09 [/FONT][FONT=&quot]BRUSSELS DOG SHOW[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] Société Royale Saint-Hubert
http://www.brusselsdogshow.be
CAC CACIB[/FONT]


Οι 2 τελευταίες είναι οι μεγαλύτερες
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Παράδειγμα.. δεν υπάρχει σκυλί που να μην γαυγιζει εκτος και αν του έχεις βγάλει τις φωνητικές χορδες
Καλά, μην είσαι τόσο απόλυτη...! Η Nelly μου γαυγίζει 1-2 φορές το χρόνο το πολύ! (και προφανώς δεν της έχω βγάλει τις φωνητικές χορδές :p).

Δεν διαφωνώ επί της γενικής τοποθέτησης σε σχέση με το ότι τα σκυλιά δεν είναι και τόσο πια programmable ώστε να μην εξαρτάται ο χαρακτήρας τους και από τον τρόπο που μεγαλώνουν. Μόνο επι του σημείου :)