Καλοκαιρινή βόλτα.


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Καλησπερα.Ειμαι κατοχος χασκι και οπως ολοι ξερουμε αυτη την περιοδο τα μακριτριχα σκυλια υποφερουν αρκετα θα ελεγα οποτε ενα θεμα στο οποιο ειναι λιγο λεπτο ειναι η βολτα τους καλοκαιρινους μηνες.Λοιπον η βολτα που κανω εγω ειναι η εξης.!
30 λεπτα βολτα με ποδηλατο (οχι αναγκαστικα τρεξιμο αλλα σε πιο γρηγορο ρυθμο απο οτι μια βολτα) στην συνεχεια ενα διαλλυμα για νερο και αλλα 30 λεπτα βολτα με τα ποδια ... θεωρω οτι ειναι πολυ καλη η βολτα διοτι ο σκυλος μενει αρκετα ικανοποιιμενος απο την βολτα. Ποια ειναι η γνωμη σας ?
 




Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Η δικιά μου που έχει μακρια τρίχα και δεν περπαταει γενικά πολύ τωρα το καλοκαίρι δεν περπατάει καθόλου! και στο σπίτι κάνει μισή ωρα να ηρεμήσει μολις γυρίζουμε απο τ βόλτα :( !
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Εμενα αντιθετος εχει αρκετη ορεξη ,να φανταστητε τρεχει 15-20 λεπτα.Η βολτα ειναι ΠΑΝΤΑ μετα τις 9 διοτι αν παμε με τον ηλιο εκτος του οτι θα σκασει ο σκυλος θα σκασω και εγω . :p παει κανονικα παντος αλλα οταν παμε σπιτι ριχνει μια ξαπλα .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν τα λες και μακρύτριχα τα χάσκυ.
Τι να πουν τα γκρένενταλ πχ, δηλαδή...;
Μην δίνεις νερό ενδιάμεσα στην βόλτα. Μετά που θα γυρίσεις σπίτι και μάλιστα όχι αμέσως.
Και βόλτες νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Το πρωτο μισο τις βολτας ειναι το τρεξιμο ας πουμε,να μην του δινω ουτε μια γουλια ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Με μια γουλιά, δεν ξεδιψάει έτσι κι αλλιώς.
Και με περισσότερες, κινδυνεύει με συστροφή.
Αν το δεύτερο μισό είναι απλό περπάτημα και μέχρι να γυρίσετε σπίτι, έχουν πέσει οι ρυθμοί του, περίμενε μέχρι το σπίτι για να του βάλεις να πιεί.
Δεν θα πάθει τίποτα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάντως έχω καταλάβει πως όταν διψάει ο δικός μου, όποτε και να του δώσω νερό θα το πιεί λαίμαργα, οπότε του δίνω και στη βόλτα (εδώ εγώ σκάω με το κοντομάνικο, αυτός τι θα κάνει με τη γούνα; ).

ΥΓ. Ενα μπουκάλι νερό να το έχουμε πάντα, πίνει-δεν πίνει ο σκύλος στη βόλτα. http://dogs.about.com/od/dogandpuppyhealth/qt/heatstroke.htm
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτή την ανάλυση, του αν σκάνε με την γούνα [που δεν μπορούν και να την ξεφορτωθούν] την έχουμε κάνει άπειρες φορές.
Εχοντας σχεδόν 10 χρόνια, αρκετά μακρύτριχο, αρκετά δραστήριο σκυλί, δεν έχω προσέξει να του κάνει καμμιά διαφορά το κρύο από την ζέστη. Πως λέμε...ούτε κρύο, ούτε ζέστη; Κάπως έτσι...:p
Από κει και πέρα, το θέμα είναι να μην συντρέχουν οι προυποθέσεις για να υποστεί το σκυλί θερμοπληξία. Οχι να χρειαστεί να του παρέχουμε τις πρώτες βοήθειες. Αν είναι δυνατόν...να έχει έξω 40 βαθμούς και να το πάμε για τρέξιμο.
Είπα και προηγουμένως. Νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ. Εμείς γυρνάμε κάθε βράδυ από τουλάχιστον μία ώρα περπάτημα [και σχεδόν τίποτα άλλο, λόγω ζέστης] και δεν πάει καν για νερό, όταν γυρνάμε.
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Δεν ειναι ολλα τα σκυλια το ιδιο
καποιες φυλές εχουν ποιο πολλες αντοχες απο οτι αλλες στην ζεστη και το κρυο
ο καθενας πρεπει να λειτουργει με βαση τον σκυλο που εχει


το νερο δεν κανει αμεσως μετα την βολτα γενικα ειδικα οταν εχει ζοριστει και εχει ταχυπνοια
δεν εχει να κανει με το αν το πιει απλα γρηγορα η οχι αλλα και με τον πως ειναι η αναπνοη
αφηστε το να χαλαρωσει πρωτα και μετα το νερο... αν το αφησετε λιγο να ηρεμησει θα δειτε οτι θα πιει και ποιο λιγη ποσοτητα νερου
και δεν το λεω για θεμα οικονομιας :D αλλα και μια ωρα να παρε βολτα ειτε 300 γραμμαρια νερου πιει ειτε 1 λιτρο το ιδιο ειναι καθως το μονο που θα αναπληρωσει ειναι οσο εχασε στη βολτα και την ημερα αυτη (το αλλο παει πιπι) οποτε το πρωι θα ζοριζεται χωρις λογο ενω θα μπορουσε να εχει πιει λιγοτερο
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπερα.Ειμαι κατοχος χασκι και οπως ολοι ξερουμε αυτη την περιοδο τα μακριτριχα σκυλια υποφερουν αρκετα θα ελεγα οποτε ενα θεμα στο οποιο ειναι λιγο λεπτο ειναι η βολτα τους καλοκαιρινους μηνες.Λοιπον η βολτα που κανω εγω ειναι η εξης.!30 λεπτα βολτα με ποδηλατο (οχι αναγκαστικα τρεξιμο αλλα σε πιο γρηγορο ρυθμο απο οτι μια βολτα) στην συνεχεια ενα διαλλυμα για νερο και αλλα 30 λεπτα βολτα με τα ποδια ... θεωρω οτι ειναι πολυ καλη η βολτα διοτι ο σκυλος μενει αρκετα ικανοποιιμενος απο την βολτα. Ποια ειναι η γνωμη σας ?
Μια χαρά ασκησούλα την βρίσκω αλλά δεν μας είπες...ποια ώρα της ημέρας όλα αυτά...?

Το καλοκαίρι δεν έχει σχέση η άσκηση που κάνεις αλλά το πότε την κάνεις μέσα στην ημέρα!

Εγώ με τον πατέρα μου ας πούμε πάμε με τον σκύλο μου για τρέξιμο τώρα το καλοκαίρι...τοοο πρωί με την δροσιά...και εκεί που σκάει το κύμα...
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Εμενα αντιθετος εχει αρκετη ορεξη ,να φανταστητε τρεχει 15-20 λεπτα.Η βολτα ειναι ΠΑΝΤΑ μετα τις 9 διοτι αν παμε με τον ηλιο εκτος του οτι θα σκασει ο σκυλος θα σκασω και εγω . :p παει κανονικα παντος αλλα οταν παμε σπιτι ριχνει μια ξαπλα .
\.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Μια χαρά ασκησούλα την βρίσκω αλλά δεν μας είπες...ποια ώρα της ημέρας όλα αυτά...?

Το καλοκαίρι δεν έχει σχέση η άσκηση που κάνεις αλλά το πότε την κάνεις μέσα στην ημέρα!

Εγώ με τον πατέρα μου ας πούμε πάμε με τον σκύλο μου για τρέξιμο τώρα το καλοκαίρι...τοοο πρωί με την δροσιά...και εκεί που σκάει το κύμα...
Συνηθως 9 με 10 αλλα αν ειναι μια μερα οπου κανει καυσονα τοτε μπορει να μην τρεχουμε και να βγουμε ποιο αργα βολτα 10-10.30 ... Το πρωι δεν γινετε να τον παω βολτα λογο εργασιας..
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Με μια γουλιά, δεν ξεδιψάει έτσι κι αλλιώς.
Και με περισσότερες, κινδυνεύει με συστροφή.
Δεν θα πάθει τίποτα.
Αυτό που λες περι συστροφης, δεν υφίσταται
 
Last edited:




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ποιό απ' όλα και γιατί;
Αυτο περι συστροφης εννοω γιατι το φαινομενο της συστροφης του στομαχου δεν υφισταται στα χασκι. Συμβαινει σε αρκετα μεγαλοσωμες φυλες Π.χ μολοσσός, Μεγαλος δανος κ.α
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κρατάω επιφύλαξη για τα χάσκι. Θεωρώ ότι για να το λες με τόση σιγουριά, μάλλον κάτι παραπάνω ξέρεις για την συγκεκριμένη φυλή.
Συστροφή όμως, παθαίνουν και μικρότερου μεγέθους σκυλιά από τους Μεγάλους Δανούς [που παρεπιπτόντως είναι ίδια ράτσα με τους μολοσσούς :rolleyes: ]. Πιο επιρρεπής είναι οι ράτσες με βαθύ θώρακα μεταξύ των οποίων γπ, σέττερ, boxer :)

Edit: φρεσκάροντας την μνήμη μου, βλέπω ότι περιμένεις χάσκι. Καλού-κακού, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, συζήτησέ το με τον εκτροφέα σου, για να το ξέρεις με σιγουριά, αν υπάρχει ή όχι ο κίνδυνος για τον σκύλο σου.
 
Last edited:


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Κρατάω επιφύλαξη για τα χάσκι. Θεωρώ ότι για να το λες με τόση σιγουριά, μάλλον κάτι παραπάνω ξέρεις για την συγκεκριμένη φυλή.
Συστροφή όμως, παθαίνουν και μικρότερου μεγέθους σκυλιά από τους Μεγάλους Δανούς [που παρεπιπτόντως είναι ίδια ράτσα με τους μολοσσούς :rolleyes: ]. Πιο επιρρεπής είναι οι ράτσες με βαθύ θώρακα μεταξύ των οποίων γπ, σέττερ, boxer :)

Edit: φρεσκάροντας την μνήμη μου, βλέπω ότι περιμένεις χάσκι. Καλού-κακού, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, συζήτησέ το με τον εκτροφέα σου, για να το ξέρεις με σιγουριά, αν υπάρχει ή όχι ο κίνδυνος για τον σκύλο σου.
χεχε :p Δεν την περιμενω την Ηλεκτρα την εχω ηδη στο σπιτι εδω και μια εβδομαδα :D Οσον αφορα την συστροφη για τα χασκυ ναι οντως το λεω με σιγουρια γιατι ειχα και εγω την απορια την οποια μου ελυσε ο εκτροφεας (χθες)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σου απέκλεισε κατηγορηματικά ότι μπορεί να συμβεί, λόγω της ράτσας ή σου είπε ότι δεν είναι επιρρεπής; Εχει διαφορά και πρέπει να γνωρίζεις την διαχωριστική γραμμή της μιας κατάστασης από την άλλη, για να την προστατεύεις από τις "κακοτοπιές".