Καλοκαιρινή βόλτα.


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Σου απέκλεισε κατηγορηματικά ότι μπορεί να συμβεί, λόγω της ράτσας ή σου είπε ότι δεν είναι επιρρεπής; Εχει διαφορά και πρέπει να γνωρίζεις την διαχωριστική γραμμή της μιας κατάστασης από την άλλη, για να την προστατεύεις από τις "κακοτοπιές".
Μου ειπε οτι δεν εχουμε τετοιο προβλημα εμεις οσον αφορα τα χασκι και πως αυτο συμβαινει σε αλλες πιο μεγαλοσωμες φυλες οπως ειπα παραπανω.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ δεν ξέρω για τα χάσκι αλλά το ότι υφίσταται συστροφή μόνο σε αρκετά μεγαλόσωμες φυλές δεν ισχύει

Bloat in dogs

Bloat

Η μορφολογία του στήθους του σκύλου έδειξαν οι έρευνες έχει μεγαλύτερη σχέση με τη συστροφή παρά το μέγεθος του σκύλου
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Εγώ δεν ξέρω για τα χάσκι αλλά το ότι υφίσταται συστροφή μόνο σε αρκετά μεγαλόσωμες φυλές δεν ισχύει

Bloat in dogs

Bloat

Η μορφολογία του στήθους του σκύλου έδειξαν οι έρευνες έχει μεγαλύτερη σχέση με τη συστροφή παρά το μέγεθος του σκύλου
http://skylopolis.blogspot.com/2010/08/blog-post_19.html
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εμφανίζεται συνήθως σε ενήλικα σκυλιά μεγαλόσωμων φυλών και με βαθύ και μεγάλο θώρακα,

Δεν λέει ότι δεν παθαίνουν συστροφή μεσαίου και μικρού μεγέθους, και ούτε λέει πως ένας σκύλος είναι XL θα το πάθει οπωσδήποτε

Breed Great Dane
GDV Risk Ratio 41.4
Risk Rank 1
Great Dane

...

Basset Hound, 5.9, 7

...

Dachshund 1.6 21
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Εμφανίζεται συνήθως σε ενήλικα σκυλιά μεγαλόσωμων φυλών και με βαθύ και μεγάλο θώρακα,

Δεν λέει ότι δεν παθαίνουν συστροφή μεσαίου και μικρού μεγέθους, και ούτε λέει πως ένας σκύλος είναι XL θα το πάθει οπωσδήποτε

Breed Great Dane
GDV Risk Ratio 41.4
Risk Rank 1
Great Dane

...

Basset Hound, 5.9, 7

...

Dachshund 1.6 21
Ναι οκ απλα στατιστικα υπαρχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να το παθει καποιο μεγαλωσομο σκυλι παρα ενα πιο μικροσωμο..Σιγουρα δεν ειναι υποχρεωτικο ομως.Ακριβως για αυτο σου λεει τι να προσεχεις και ποτε καθως και ποσο :D Απο κει και περα μακρια απο εμας και απο ολους τους αλλους σαφως! Το σημαντικο ειναι να ξερεις πως να το καταλαβεις οσο ειναι νωρις γιατι αλλιως.....Απλα οταν λεει πως ΄΄Εμφανίζεται συνήθως σε ενήλικα σκυλιά μεγαλόσωμων φυλών και με βαθύ και μεγάλο θώρακα, όπως Αγ. Βερνάρδου, Μεγάλοι Δανοί, Μπορζόι, Σέτερ, Λυκόσκυλα.'' σημαινει με αλλα λογια πως υπαρχουν ελαχιστα περιστατικα ΣΕ ΣΧΕΣΗ με τα μεγαλοσωμα.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι αλλά είχες γράψει

Αυτο περι συστροφης εννοω γιατι το φαινομενο της συστροφης του στομαχου δεν υφισταται στα χασκι.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά έλαβα την εντύπωση πως τα χάσκι δεν παθαίνουν συστροφή με τίποτα, πράγμα που δεν ισχύει.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ναι αλλά είχες γράψει



Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά έλαβα την εντύπωση πως τα χάσκι δεν παθαίνουν συστροφή με τίποτα, πράγμα που δεν ισχύει.

Κοιτα επειδη μαλλον δεν θα βγαλουμε ακρη θα ηταν καλυτερο να μας απαντησει ο ειδικος επι του θεματος Gaia Lykaia ο οποιος σαφως και γνωριζει καλυτερα. Σας ειπα τι μου ειπε επι του θεματος, απο κει και περα δεν μπορω να κανω κατι αλλο.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Τα 10+ χρόνια που ασχολούμε με τα Σιβηρικά δεν εχω ακούσει ούτε 1 αναφορά για θάνατο από συστροφή. Πιστεύω ότι σε μία τόσο δραστήρια Φυλή, ΑΝ υπήρχε αυτή η τάση, θα είχε σκοτώσει πολλά σκυλιά, οπότε θα ακουγόταν.

Ω εκ τούτου, σε νέους ιδιοκτήτες αναφέρω ΠΑΝΤΑ την ύπαρξη του συνδρόμου αυτού, αλλά τους εξηγώ επίσης τις συνθήκες κάτω από τις οποίες μπορεί αυτό να συμβεί, τι πρέπει να αποφεύγουν και το γεγονός ότι ΠΟΤΕ δεν έχει παρατηρηθεί σε Σιβηρικά. Επειδή όμως ΟΣΟΙ καταλήγουν να πάρουν σκυλιά από το εκτροφείο μας έχουν ήδη περάσει από αρκετά κόσκινα και είναι στο σύνολό τους σκεπτόμενα άτομα, το να γνωρίζουν και το απίθανο είναι θετικό για τη δημιουργία της συνολικής εικόνας της Βιολογίας του οργανισμού.

Επίσης, το "με τίποτα" μου ακούγεται σαν δοκιμασία αντοχής.... Δηλαδή τι να κάνουμε? Να ταίσουμε ένα Σιβηρικό 3πλάσια από του κανονικού ξηρά τροφή και να το βγάλουμε 3 η ώρα το μεσημέρι σε ένα γήπεδο να τρέχει για να δούμε ΑΝ θα καταφέρει να επιζήσει....???? Πραγματικά ΠΟΤΕ δεν τη κατάλαβα αυτή τη νοοτροπία του "γκαζιού" στα ζώα, αυτή την ψυχολογία της κόντρας μεταξύ των Φυλών... "Εγώ έχω υδροχλωρικό οξύ" "Εγώ έχω νιτρικό οξύ" "Εγώ έχω υπεχλωριώδες!!!!" "Το δικό μου καιεί πιό πολύ!!" "Όχι το δικό μου!!!"

Η Φυλή λοιπόν ΔΕΝ παρουσιάζει ΚΑΜΙΑ προδιάθεση για συστροφή στομάχου (φανταστείται τι εκατόμβες θα είχαμε σε Iditarod & Yukon Quest όπου τα σκυλιά τρώνε και τρέχουν για ώρες.....). Αν τώρα η ερώτηση είναι ΑΝ υπάρχει κάποιος ο οποίος ΜΠΟΡΕΙ να σκοτώσει ένα Σιβηρικό προκαλώτας συστροφή στομάχου, ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχει (ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ιδιοκτήτης σε δικό μας σκυλί) αλλά θα παιδευτεί πάρα πολύ για να το επιτύχει..

Η Φυλή "πατάει" δυνατά στο αρχέτυπο του γκρί λύκου, οπότε δεν υποφέρει από τέτοιες "σύγχρονες" ασθένειες & σύνδρομα..
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ναι αλλά είχες γράψει



Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά έλαβα την εντύπωση πως τα χάσκι δεν παθαίνουν συστροφή με τίποτα, πράγμα που δεν ισχύει.

Θέλω να πιστεύω οτι καλύφτηκες πλέον;