Καλώς σας βρήκαμε!!!!


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μην με παρεξηγήσεις. Το παραπάνω που έγραψα δεν έχει να κάνει τόσο με σένα αλλά με αφορμη το θέμα σου έγραψα την άποψη μου γενικά γιατί διαβάζω συνέχεια θέματα (κυρίως από νέα μέλη) του στυλ ο σκυλος μου ζαλίζεται, παραπατάει, κοντεύει να ψοφήσει, λέτε να είναι κάτι σοβαρό; και όταν γίνεται η λογική ερώτηση ποια η γνώμη του κτηνίατρου σου, η απάντηση είναι α δεν τον έχω παει θα τον πάω τον άλλο μήνα.
Ναι το καταλαβα οτι δεν αναφερεσαι συγκεκριμένα.απλα το εγραψα σαν παραδειγμα ανταλλαγής αποψεων.
Στο παραδειγμα που θετεις εσυ....δεν αλλαζεινα κτηνιατρο ο σκυλος αν με ρωτας....ιδιοκτητη αλλαζει κανονικά...
 
  • Like
Reactions: mareco and manolo


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Στα hot spots ο συνηθης υποπτος ειναι οι αλλεργιες, μπορει να εμφανιστει και αν λογω στρες ο σκυλος γλυφει/δαγκωνει ενα σημειο εντονα.
Απ οσο ξερω δεν εχουν καταληξει ακομα για τους λογους που το ξεκινουν.
Νομιζω ειναι πιο κοινο στα ασπρα σκυλια, εχει βγαλει και ο δικος μου κατι ψιλα, και συνηθως ετσι ανοιξη με τις πρωτες ζεστες.
Περαστικα της γρηγορα ειναι κουκλα:)
 






Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εμάς η κτηνίατρος μας είχε δώσει ένα σπρέι της VetExpert hot spot λέγετε με nano silver. Έκανε πολύ καλή δουλειά σταμάτησε τον κνησμό πολύ γρήγορα και επουλώθηκε και η πληγή πολύ γρήγορα. Και τώρα άμα δω και ξύνεται σε ένα σημείο την ψεκάζω λίγο με αυτό και σταματάει. Γενικά η δικιά μας η κτηνίατρος δεν είναι πολύ της κορτιζόνης την χρησιμοποιεί σαν τελευταία λύση
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
IMG_20180716_170658.jpg
Ζέστη...λιοπυρι....καυσων...

Και πολλη φαγουρα...κ κατι κοκιννιλες διασπαρτες με ελαφρα μειωση τριχωματος...κ το hot spot εχει κλείσει αλλα δεν βγαζει πανω τριχωμα...υποψιαζομαι οτι ειναι μυκητίαση κ οχι hot spot και οτιτο εξαπλώνεται...γιατρό παλι αυριο....θα με σκασει η μουλαρα...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.246
7.824
Οι κοκκινιλες εκεινες δεν εφυγαν? Περαστικα στην ομορφη :love:
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ξεκοκκινησαν αλλα δεν επουλωθηκαν πληρως.εχει μεινει ενα κυκλικο σημειο γυμνο απο τριχωμα. Κ εχουμε αραιωση τριχωματος, στο πισω ποδι,στο στηθος και στις μασχάλες οπου υπαρχουν κ κοκκινιλες....πηγαμε γιατρο,πήρε τριχες για καλλιεργεια κ περιμενουμε. Αν ειναι μυκητας, θα παρει αγωγη απο το στομα. Αν δεν ειναι κ ειναι αλλεργικο...καλα κρασια να βρουμε τι φταίει...

Μέχρι να βγει η καλλιεργεια, μπανιο δυο φορες με hibitane scrub και zirtek να τη βοηθησει με τη φαγουρα. Για μεταδοτικοτητα μας ειπε πως αν ηταν,θα ειχαμε κολλησει ηδη εμεις ή η μικρη, που ολη μερα την αγκαλιαζει που ειναι αρρωστη...αυτα και καλο μας καλοκαίρι τη τρελα μου μεσα...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν είναι αλλεργικό, συζήτα με το γιατρό για τα istamex. Τον Ρας τον βοήθησαν πολύ για αρκετά χρόνια, μέχρι να πάψει πια να ανταποκρίνεται στην αγωγή. Κι έτσι γλίτωσε κορτιζόνες κάθε χρόνο. Επίσης, θαυματουργό το σπρέι που μας είχαν πει κι είχαμε φτιάξει .. (Σπιτική συνταγή. Δεν τη θυμάμαι όμως, ίσως τη θυμάται η @vek )
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν είναι αλλεργικό, συζήτα με το γιατρό για τα istamex. Τον Ρας τον βοήθησαν πολύ για αρκετά χρόνια, μέχρι να πάψει πια να ανταποκρίνεται στην αγωγή. Κι έτσι γλίτωσε κορτιζόνες κάθε χρόνο. Επίσης, θαυματουργό το σπρέι που μας είχαν πει κι είχαμε φτιάξει .. (Σπιτική συνταγή. Δεν τη θυμάμαι όμως, ίσως τη θυμάται η @vek )
Ένα ποτήρι πράσινο τσάι, ένα ποτήρι μηλοξυδο κι ένα σφηνοποτηρο βραστό νερό. Ψέκασμα, τακτικά (δε χρειάζεται να πω αφού κρυώσει. Εννοείται)
ατόφιο όπως μου το έστειλες :) εκανε θαυματα σε εμάς :p
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.246
7.824
Ένα ποτήρι πράσινο τσάι, ένα ποτήρι μηλοξυδο κι ένα σφηνοποτηρο βραστό νερό. Ψέκασμα, τακτικά (δε χρειάζεται να πω αφού κρυώσει. Εννοείται)
ατόφιο όπως μου το έστειλες :) εκανε θαυματα σε εμάς :p

αυτο θα κανει και ωραιο τριχωμα

ΥΣ. η σιστερ (φαρμακοποιος) μου ειχε πει και ελαιο τειοδεντρου,ισως μπορει να μπει στη συνταγη για περισσοτερη ενισχυση, χρησιμοποιειται για θεραπεια απο μυκητες.
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Υπαρχουν αναφορες για τοξικοτητα του tea tree στα κατοικιδια. Εχει συζητηθει και εδω παλιοτερα αλλα δε βρισκω τα ποστς .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.246
7.824
Υπαρχουν αναφορες για τοξικοτητα του tea tree στα κατοικιδια. Εχει συζητηθει και εδω παλιοτερα απο δε βρισκω τα ποστς .
Περιεργο, εχω βρει πολλες συνταγες με ελαχιστη ποσοτητα φυσικα Tea tree oil (4-5 σταγονες στο λιτρο ποσοτητα) Και σαμπουαν εμποριου και οδοντοκρεμα και διαφορα..
Για γατες γραφουν οντως οτι δε πρεπει να χρησιμοποιειται γιατι ειναι τοξικο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένα ποτήρι πράσινο τσάι, ένα ποτήρι μηλοξυδο κι ένα σφηνοποτηρο βραστό νερό. Ψέκασμα, τακτικά (δε χρειάζεται να πω αφού κρυώσει. Εννοείται)
ατόφιο όπως μου το έστειλες :) εκανε θαυματα σε εμάς :p
Θυμόμουν ότι στο έστειλα γι'αυτό το σε ταγκαρα
Κι στο Ρας έκανε θαύματα και δεν φοβόμουν κι αν γλύψει Που δεν έγλυψε γιατί στην αρχή ψεκαζα πριν από βόλτα και σύντομα πέρασε η φαγούρα
(still miss u love)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ένα ποτήρι πράσινο τσάι, ένα ποτήρι μηλοξυδο κι ένα σφηνοποτηρο βραστό νερό. Ψέκασμα, τακτικά (δε χρειάζεται να πω αφού κρυώσει. Εννοείται)
ατόφιο όπως μου το έστειλες :) εκανε θαυματα σε εμάς :p
Την εχω κ εγω την συνταγη απο την @Orilis και ψεκαζομαστε συχνα.τωρα αν ειναι αλλεργία ειναι σε εξαρση και λογω ζέστης. Θα ξερουμε μόλις παρουμε τη καλλιέργεια. Οτι ο μύκητας θα ηταν το καλο σεναριο που να ξερα...
 
  • Like
Reactions: Orilis and vek


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Προς όποιον ξέρει....επειδη παλι δεν βρισκω habitane, αν την κανω μπανιο με αμπιτασολ,θέλει κ εκεινο 1:10 αραιωση;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.908
Πως γράφεται;
Αν το googlάρεις, δεν έχει πουθενά οδηγίες;
 






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
@mareco εχει οδηγιες...αλλα οχι για σκυλους γι'αυτο ρωταω αν ξερετε... λεει χρησηη χωρίς αραίωση....μην παμε για μαλλι, και βγουμε κουρεμενοι...

@spyv σε ευχαριστω παρα παρα πολυ. Αλλα επειδη ειναι δυσευρετο δεν θα ηθελα να στο στερισω,ειδικα αφου βρηκα υποκαταστατο...