Καλώς σας βρήκα! Γερμανικός ποιμενικός


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Ghelly Ειχα νοσταλγικη διαθεση σημερα !!!

Estranged Ωρες ωρες ειναι τοσο γλυκος ,,,και αλλες ωρες ειναι σκετος διάολος.


Logan τον χαιρομαι (οταν ειναι καλο παιδι) ευχαριστω!!!


Zouzounos ευχαριστουμε!!ειναι και ξεροκεφαλος και σπασοκλαμπανιας και προστατευτικος και χαδιαρης και τρυφερος μαυτους που αγαπα.
 
Last edited by a moderator:


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Θελω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά που μου έδωσε εχθές ο δουκας .Ειναι πλεον 2 χρονων ,εχει πολύ σοβαρο χαρακτήρα,δεν επιδιώκει παιχνίδια με αλλα σκυλιά ,του αρεσουν οι βολτες στο δασος με τη μυτη κολλημενη στο εδαφος να μυριζει το καθε χναρι και σημαδι και παραλληλα ειναι πολυ αφοσιωμένος και πολυ προστατευτικος.
Εχει βελτιωθει αρκετα στη συμπεριφορα του με αλλα αρσενικα ,πχ δε λυσσαει πλεον αν δει αρσενικο στα 10 μετρα ,αλλα δεν τον θελει και στα ποδια του.
Με τα θηλυκα ,κουταβια και στειρωμενα δε τρεχει τπτ.μπορουν ανετα να τον γρυλισουν στα μουτρα ,να του γαυγισουν,να του δειξουν δοντια κλπ.
Εχθες λοιπον σε μια παρέα με δυο θηλυκά προστέθηκε μια με ενα κουταβι αρσενικο 2 μηνων πιτμπουλακι.αφου εφαγε το κραξιμο απο ολους για το οτι το φερνει βολτα τοσο μικρο (δε χαμπαριασε) το αφησε να μπλεκεται στη σκυλοπαρεα.
Ο δούκας το μύρισε χαρουμενος και του επέτρεψε να μπλέκεται στα πόδια του να του δαγκώνει την ουρά ,να κανει ολα τα κουταβιστικα και ενοχλητικα (για τα σκυλια)που κανουν ολα τα κουταβια .
Τη μια τη θηλυκια να πω οτι την εδεσε κοντα της η μια γιατι εχει επιθετικες τασεις σε κουταβια.Η αλλη ήρθε με φορα και αγαρμπα πανω στο κουταβι και ω τη εκπληξη ο δουκας την....απετρεψε προειδοποιωντας την γρυλιζοντας.Οκ λεω μαλλον το βλεπει ως παιχνιδι το κουταβι και το θελει δικο του.
Μετα απο ωρα η κοπελα με τη σκυλιτσα που δε χωνευει τα κουταβια ,βλεποντας οτι η δικια της ειχε χαλαρωσει ειπε να την αφησει δειλα δειλα να μυρισει το κουταβι .στην αρχη φαινοταν ναναι φιλικη ,κουνουσε χαρουμενα την ουρα και φαινοταν χαλαρη ,σε λιγο μια μου την ειδαμε να τσιτωνει ελαφρα ,μια που σκεφτηκαμε οκ ωρα να επεμβουμε και μια που ο δουκας την εδιωξε σε μια κριση υπερπροστατευτικοτητας προς το κουταβι απλα γρυλιζοντας μη τυχον τολμησει.
Μας αφησε αφωνους.
Πλεον επισημως παιρνει το τιτλο μπατσοσκυλο,δικαστης ντρεντ,αδεκαστος μπαρας κλπ

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/1604578_571453052941023_803079217_n.jpg
 












maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Σημερα εχω αρρωστο το μπατσοσκυλο μου.το πρωι βρηκα εμετουληδες στο χαλι,,στη κουζινα,,στον διαδρομο ,,διπλα στο νερο του .
Ηταν ο δολιος σα μαραμενη αζαλεα,σα Μεγαλη Παρασκευη.τα αυτια ελαφρως στα πλαγια και με υφος ενοχο που λερωσε.
οκ λεω μπορει κατι να τον πειραξε πχ το γαλα που του εδωσα απο το μπωλ με τα δημητριακα που ετρωγα εγω εχθες το βραδυ.ας τον παω βολτα μηπως παρει τα πανω του και βλεποντας.
ηταν ατονος και τον ειδα σα να παραπαταει,βουρ στο γιατρο (μα γιατι ολα να συμβαινουν σαββατοκυριακο
Tου εβαλε δυο ενεσεις και μια θα του βαλω εγω το βραδυ και βλεπουμε .προς το παρον δεν ξανακανε εμετο, ηρθε και ξαπλωσε στα ποδια μου βαζοντας τη μουσουδαρα του στις γαμπες μου (λατρευω το ποση εμπιστοσυνη μου δειχνει) ,τρομοκρατησε τον ντελιβερυ μπου σε μια επιδειξη ισχυος και γενικα τον βλεπω καλυτερα.

κοριτσια το ταμπλετ μου βγαζει αισχος φωτογραφιες σε ημιφως.κριμα γιατι ηταν πολυ ωραιες οι φασεις με τη κορη μου τον σωτηρη και τον δουκα.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd....0x540/1601253_571453069607688_113663323_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd....0x540/1557497_571454012940927_591208158_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd....0x540/1557611_571453092941019_436570530_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/
 




maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Ευχαριστω νικαλιας ,δε ξανακανε εμετο αλλα δεν εχει φαει τπτ ολη μερα,ο γιατρος μου ειπε αν θελει να του δωσω αλλα μπα...ουτε νερο ,αλλα τον βλεπω πιο ζωηρο ,
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Σήμερα ο δουκάκος μου ειναι περδίκι ,εφαγε με λαχταρα το πρωι και κυνηγα τον σωτηρη να παιξουν .με τρεις ενεσουλες, ειναι πολυ σημαντικο τελικα να μην αργουμε να τα παμε στον γιατρο ,οσο πιο γρηγορα ,τοσο ταχυτερη αναρωση.
Αδιασειστο στοιχειο οτι ειναι εντελως καλα; Ξερογλυφοταν κοιταζοντας επιμονα διπλα μου στο τραπεζι οση ωρα εδενα με σπαγκο το μοσχαρακι για ψητο. Ρυζακι με λαχανικα και μια ωραια μεγαλη φετα για τον πρωην ασθενη σημερα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μμμ γυαλισε το μάτι του στην μυρωδιά του μοσχαριου ε???

στο τελος θα νομιζω οτι μας δουλευουν και λιγο, μπας και τσιμπησουν κανα εξτραδάκι!!!:p
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Γυιαλισε το ματι και ξερογλυφοταν ,πηγαινε απο το τραπεζι στην μαγειρικη εστια αναλογα που ηταν η πιατελα με το κρεας. Το απογευμα θα τον παω μια ωραια μεγαλη βολτα να ξεμουδιασει .γκελυ μακαρι να μας δουλευαν .
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γυιαλισε το ματι και ξερογλυφοταν ,πηγαινε απο το τραπεζι στην μαγειρικη εστια αναλογα που ηταν η πιατελα με το κρεας. Το απογευμα θα τον παω μια ωραια μεγαλη βολτα να ξεμουδιασει .γκελυ μακαρι να μας δουλευαν .

η δικιά μου στάνταρ με δουλευει ωρες ωρες και ενώ εγώ την εχω καταλάβει, οι δικοι μου όχι.... "μα δώσε της μια μπουκια, δεν βλέπεις πως τρέμει? Κρυώνει γιατι δεν εχει λιπος...." παράνοια!
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Περαστικά κι αγύριστα να είναι όλα εύχομαι και να συνεχίσει να ασκεί τα "προστατευτικά" του καθήκοντα το συντομότερο!Να τον χαίρεστε τον σκύλαρο!!!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μάχη φιλικότατη συμβουλή!

Μην τον πηγαίνεις στον γιατρό για ψύλλου πήδημα!
Ένας τέτοιος σκύλος δεν παθαίνει κάτι με...εμετούληδες!:D

Πόσο μάλλον όταν ξέρεις την πιθανή αιτία(γάλα)!Δώσε χρόνο στον εαυτό σου πρώτον και μην επηρεάζεσαι ψυχολογικά με το πεσμένος ύφος του σκύλου και φυσικά δώσε χρόνο και στον ίδιο τον σκύλο να ανακάμψει φυσιολογικά!

Εγώ αν ήξερα ότι ο σκύλος ήπιε λίγο γάλα δεν θα τον πήγαινα στον γιατρό!

Τα πρώτα πράγματα που κάνουμε σε μια τέτοια κατάσταση είναι να δώσουμε χρόνο:
• Κοτοπουλάκι με ρυζάκι ως πρώτη κίνηση
• Peptonorm/ Primperan για προστασία στομάχου
• Flagyl σε περίπτωση που έχει διάρροιες

Εν πάσει περιπτώσει, περαστικά στον μικρό!:D
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Στελάκο καταλαβαίνω τι λες αλλα ελα που μεσολαβουσε το σαββατοκυριακο και ο δουκας μου παραπατουσε στη βολτα.δε το ρισκαρα.ασε που ξερνοβολουσε μεχρι και το νερο.
θα αγορασω τα φαρμακα που προτεινεις να τα εχω στο φαρμακειο μου.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
το τουτο μου βγαλε ,το δεξι προφιλ ,το καλο.


διαβαζει τα περασματα ,ποιος περασε ,γνωστος? αγνωστος? καμμια τσουπρα?


 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.074
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa