Καλώς σας βρήκα (ειμαι φοιτητης.. θελω σκυλο)


mike_4

Member
9 Μαρτίου 2009
5
0
Γεια σας και από εμένα.

Έχω αρρώστια με τα σκυλιά αλλά δυστυχώς όχι μεγάλη εμπειρία, λόγω συνθηκών.

Πλέον μένω μόνος μου σε διαμέρισμα 35 τμ και θεωρώ ότι ήρθε η ώρα να αποκτήσω έναν σύντροφο ζωής:)

Σε αυτό θέλω τη βοήθεια κ τη γνώμη σας.

Τα πράγματα έχουν ως εξής:
1)Φοιτητής ηλικία 23, επομένως άπλετο χρόνο
2) Δικό μου σπίτι 35 τετραγωνικών με μικρή βεραντούλα που χωράει όμως σπιτάκι (σε περίπτωση που είναι καλύτερα να αφήνω το σκυλάκι έξω κάποιες φορές, κυρίως όταν μεγαλώσει), επομένως όχι άπλετο χώρο:mad:
3)Πολύ όρεξη να ασχοληθώ με το καινούριο μου φίλο
4)Μικρή εμπειρία (πατέρας κυνηγός με πολύ καλά σκυλιά)

Απο εκεί κ πέρα, εμένα η αγαπημένη μου φυλή εκτός κυνηγόσκυλων είναι οι γερμανικοί ποιμενικοί. Τα θεωρω φοβερά ζωντανά, αλλά από όσο έχω διαβάσει κ μιλήσει, είναι αμαρτία να μένουν στο διαμέρισμα.

Επίσης μου αρέσουν πολύ τα μπόξερ, αλλά πιστεύω ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα με το διαμέρισμα.

Γνώμη πάνω σε αυτό?

Πέραν τούτου, αν κινηθώ για κάτι πιο μικρό σκεφτόμουνα ή μπηγκλ, ή Κόκκερ Σπανιελ.

Γνώμες πάνω σε αυτές τις δύο ράτσες??

Αυτό που θέλω από τον σύντροφό μου, είναι να είναι έξυπνο, ήρεμος χαρακτήρας φιλικός με ανθρώπους και να μπορεί να ζήσει μέσα σε διαμέρισμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις, αν μου ξέφυγε κάποια μικρή λεπτομέρεια θα επανέλθω:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαλώς ήρθες!!:):)
Διάβασε λίγο αυτήν την περίπτωση αρχικά..
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=5436

δικό μου σπίτι 35 τετραγωνικών με μικρή βεραντούλα που χωράει όμως σπιτάκι (σε περίπτωση που είναι καλύτερα να αφήνω το σκυλάκι έξω κάποιες φορές, κυρίως όταν μεγαλώσει), επομένως όχι άπλετο χώρο
Eχεις ένα πολύ μικρό σπίτι και επειδή τα σκυλιά είναι αγελαια ζώα και πρέπει να είναι με την εγελη τους, θα σου έλεγα να κινηθείς σε πιο μικρόσωμη φυλή.
Το σκυλί πρέπει να είναι μέσα και όταν είναι μικρά και όταν είναι μεγάλα.
Σκυλιά απομονωμένα έξω σε βεράντες μικρές και μεγάλες, κάνουν σκυλιά δυστυχισμένα και άρρωστα ψυχολογικά.
Επίσης είσαι φοιτητής..
Αρα εξαρτάσαι πιθανόν οικονομία από άλλους..
Εχεις υπολογίσει τα απαραίτητα έξοδα?
Εχεις υπολογίσει που θα αφήνεις το σκυλί σε διακοπές και ταξίδια?

Ριξε μία μάτια: http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1395
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=402

Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια που το ψάχνεις.:):)

Εφοσων δεις ότι μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτήσεις που έχει ένας σκύλος και κατασταλάξεις στην ράτσα, ο σωστότερος δρόμος είναι ένας καλός εκτροφέας.
Μακριά από pet shop και byb..

Δες και εδώ:http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=370


και καλές σκέψεις!! :):)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ο εκπαιδευτής μας ζει σε 60τμ διαμέρισμα με 4 βελγικούς ποιμενικούς.

Το σκυλί είναι δυστυχισμένο όχι όταν δεν έχει χώρο στο σπίτι, αλλά όταν είναι απομονωμένο και μακρυά από εσένα.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι χρειάζεται βόλτα έξω. Και μεγάλη μάλλιστα. Δεν αρκεί ο γύρος του τετραγώνου για να λερώσει. Τότε το σκυλί θα είναι δυστυχισμένο και θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη.

Αν έχει χρόνο για τις βόλτες και χρόνο να ασχοληθείς μαζί του, τότε δε χρειάζεται να σκεφτείς τόσο πολύ το μέγεθος.

Εκτός από τη βόλτα και το παιχνίδι είναι απαραίτητο. Όπως και τα χάδια και οι αγκαλιές ιδιαίτερα όταν είναι κουτάβι.

Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να δω είναι αν η βεράντα σου είναι πολύ μικρή, τότε δε θα έχει ο μικρός σου φίλος χώρο να παίξει λίγο τις ώρες που θα μένει μόνος του. αυτό πρέπει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά.

Α, και οι γερμανικοί ποιμενικοί είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σκυλιά. ;)

Καλωσήλθες :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλώς ήρθες :)
Με κάλυψε η Kango στα περισσότερα.
Αυτό που θέλω από τον σύντροφό μου, είναι να είναι έξυπνο, ήρεμος χαρακτήρας φιλικός με ανθρώπους και να μπορεί να ζήσει μέσα σε διαμέρισμα.
Σκέψου και την περίπτωση ενήλικου μικρόσωμου ή μεσαίου μεγέθους ημίαιμου.
Πέραν τούτου, αν κινηθώ για κάτι πιο μικρό σκεφτόμουνα ή μπηγκλ, ή Κόκκερ Σπανιελ.

Γνώμες πάνω σε αυτές τις δύο ράτσες??
Το beagle είναι φοβερό σκυλάκι, με πολλή ενέργεια και όρεξη, έξυπνο, παιχνιδιάρικο, μαδάει και θέλει αρκετή εκτόνωση.
Τα κοκεράκια είναι πανέμορφα, πανέξυπνα, πεισματάρικα (το ξέρεις ότι θεωρούνται απ' τα "δαγκωνιάρικα" σκυλιά?) και χρειάζονται πολλή περιποίηση για να δείχνουν όμορφα :)
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Χρειάζεται όμως να σκεφτεί και το μέλλον το σκυλάκι θα είναι κοντά στα 15 χρόνια κοντά σου, έχεις υπολογίσει τι θα γίνει εφόσον τελειώσεις τις σπουδές σου και χρειαστεί να δουλέψεις ακόμα και υπερωρίες ή να ταξιδέψεις για να καθιερωθείς σε έναν κλάδο;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ νομίζω ότι το μεγεθος δεν είναι πρόβλημα..... αυτό που σχετίζεται άμεσα με την παραμονή σε διαμέρισμα οποιουδήποτε μεγέθους χωρίς κήπο είναι οι ανάγκες που θα έχει ο σκύλος για εκτόνωση. Ο σκυλος τρία πράγματα θέλει:

Άσκηση, πειθαρχία και παρέα!

Μάθε πόσο από το καθένα θέλει ο σκύλος που θα πάρεις.... κοίτα και τη περίπτωση ημίαιμο (μιας και δεν έχεις αποφασίσει για ράτσα). Αν το αποφασίσεις, ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ πριν το πάρεις.
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Έχε υπόψη σου ότι και τα μπήγκλ και τα κοκεράκια είναι σκυλιά με πολλή ενέργεια και χρειάζονται πολύ εκτόνωση. Μη κρίνεις μόνο βάσει μεγέθους. Υπάρχουν σκυλιά που ενώ είναι πολύ δραστήρια έξω, μπορούν να παραμείνουν ήρεμα σε ένα διαμέρισμα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ορίστε, χαρίζεται κι ένα κόκερ: http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=5453
O κοκερίνος δίνεται μονο στη Θεσσαλονίκη λέει.... είσαι Θεσσαλονίκη φίλε?
Επίσης, πρόσεξε. Αν έχει αλλάξει τρία χέρια, πιθανόν να έχει ζητήματα αγχους αποχωρισμού κτλ. Αν δεν ξέρεις πως να τα αντιμετωπίσεις, και δεν έχεις πολύ χρονο γι'αυτον, μην το επιχειρήσεις. Θα ταλαιπωτηθείς κι εσύ κι αυτός ακόμα περισσότερο.
 






mike_4

Member
9 Μαρτίου 2009
5
0
Λοιπόν, χαίρομαι για τη μεγάλη ανταπόκριση κ προθυμία για βοήθεια;)

ΝΑ τα πιάσω ένα ένα.

Φίλε Kango εννοείται πως δν πρόκειται σε καμία περίπτωση να αφήσω το σκυλο μου απομονωμένο έξω. Όσο για τα έξοδα και το που θα το αφήνω όταν χρειάζεται, τα έχω σκεφτεί και αυτά κ μπορώ να ανταπεξέλθω και στις δύο αυτές "δυσκολίες". Θεωρώ ότι είμαι αρκετά ωριμος στο θέμα σκύλος,γι αυτό άλλωστε άργησα τόσο πολύ να το πάρω απόφαση παρόλο που έχω τρέλα από πιτσιρικάς:)

Τώρα πάμε στο θέμα της εκτόνωσης-άσκησης...

Όταν λέτε για μπήγκλ-κόκκερ ότι χρειάζονται πολύ εκτόνωση, πόσο πολύ εννοείτε πάνω κάτω?

Γνώμες για μποξεράκια-γερμανικούς?

Ευχαριστώ και πάλι;)
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
ηρθε η σειρα μου να μιλησω μιας κι εχω μπηγκλ! το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δεθεις πολυ μαζι του! πολυ φιλικος ,παιχνιδιαρης αλλα και πολυ σκανταλιαρης!!! μαδαει παρα πολυ (ειναι και η εποχη του τωρα) και πραγματι για να τα πηγαινετε καλα θα πρεπει καθημερινα να το εκτονωνεις αρκετα!!! μεγαλες βολτες και πολυ παιχνιδι για να εχεις το σπιτι σου στη κατασταση που βρισκεται τωρα κι οχι αχουρι! πολυ εξυπνο αλλα και της υπομονης...με το καιρο και βρισκοντας τα κουμπια του η συμβιωση θα ειναι ιδανικη αλλα πρεπει να εισαι ετοιμος για θυσιες! χρονου και κουρασης!!:)
 


mike_4

Member
9 Μαρτίου 2009
5
0
Ευχαριστώ Γεωργία. Να σου πώ, όταν λές μεγάλες βόλτες, τι εννοείς περίπου?

Δηλαδή πχ, με 2 βόλτες από μία ώρα τρέξιμο-παιχνίδι στο πάρκο κάθε μέρα πιστεύεις ότι το σκυλάκι θα είναι ικανοποιημένο?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!:)
Με τις βόλτες που αναφέρεις εγώ νομίζω ότι σχεδόν κάθε σκύλος θα έιναι ικανοποιημένος!:rolleyes:
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
εγω τον πηγαινω τρεις φορες την ημερα και συνολικα 2¨30 ωρες πανω κατω το μινιμουμ!!!! για τρεξιμο-παιχνιδι-βολτα!!! νομιζω οτι ειναι μια χαρα αλλα να ξερεις οτι οσο ειναι κουταβι θα σε τρελανει και με την καλη αλλα ορισμενες φορεσ και με την κακη εννοια!!! αλλα ποιο κουταβι δεν σε τρελαινει?! τωρα το δικο μου εχει φτασει αισιως τους 8 μηνες και οσο παει σοβαρευει! ειναι τρελα να εχεις μπηγκλ!!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
οι γερμανικοι ειναι ενεργητικοι σκυλοι αλλα ξερουν ποτε δουλευουν κ ποτε οχι.ειναι ιδανικοι για διαμερισμα με την προυποθεση οτι θα ασκουνται καθημερινα με μπαλακι η ποδηλατο.τους αρεσει η ρουτινα(προγραμμα) κ θελουν συνεχεια να κανουν κατι...δεν εχουν ιδιαιτερη φροντιδα οσων αφορα το τριχωμα τους κ ειναι λιγο ευαισθητοι ως προς την διατροφη τους.χρειαζονται μια καλης ποιοτητας τροφη με σταθερα κ χωρισμενα γευματα.
ειναι πανευκολοι στην εκπαιδευση κ προσαρμοζονται πολυ ευκολα....αν δεν κοινωνικοποιηθουν ομως σωστα κ δεν ασκουνται αρκετα γινονται νευρικοι κ γαβγιζουν αρκετα.
γενικος γαβγιζουν αρκετα...μιλανε πολυ:D
 


reyad

Active Member
2 Μαρτίου 2009
29
0
Mike επειδη ημουν σε παρομοιο διλλημα με σενα,απ'οτι διαβασα και απο την βοηθεια που ειχα απο τα παιδια εδω μεσα,ενα γερμανικο ποιμενικο με τις βολτες που αναφερεις νομιζω πως μπορει ευκολοτατα να προσαρμοστει σε διαμερισμα.

Και κατι ασχετο,απο το 4 στο nick να υποθεσω οτι εισαι Παοκτζης?:D
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Mike επειδη ημουν σε παρομοιο διλλημα με σενα,απ'οτι διαβασα και απο την βοηθεια που ειχα απο τα παιδια εδω μεσα,ενα γερμανικο ποιμενικο με τις βολτες που αναφερεις νομιζω πως μπορει ευκολοτατα να προσαρμοστει σε διαμερισμα.

Και κατι ασχετο,απο το 4 στο nick να υποθεσω οτι εισαι Παοκτζης?:D

:eek::eek::D
 


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Καλώς όρισες.
Τα μπόξερ είναι αξιολάτρευτα , αλλά : Πολύ υπερκινητικά θέλουν νομίζω περισσότερη εκτόνωση, δένονται πολύ με το αφεντικό τους.
Πρόβλημα με την τρίχα, ενώ είναι κοντή και μονού μανδία είναι βαρία με αποτέλεσμα να κολάει και να μπλέκεται στα υφάσματα.
Θέλουν να μπενοβγαίνουν μεσα στο σπίτι είναι περίεργοι και καλοί φύλακες. Δεν γαυγίζουν ποτέ χωρίς λόγο, αλλά ''μηλάνε''.
Γενικά είναι ενας σκύλος αθλητής, εξερετικά εκπαιδεύσιμος αλλα και πεισματάρης ώρες-ώρες, καλόκαρδος, προβλέψιμος, πιθανότητα να δαγκώσει : εξερετικά περιορισμένη.
Απο την εμπειρία μου το διαμέρισμα δεν είναι ότι καλητερο αλλά προσαρμόζεται απο την πολύ αγαπή στην οικογενεια του.
Ναι είμαι εθησμένη με την φυλή και είμαι καλά ! :D