Καλώς σας βρήκα παιδιά!


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ποια ειναι η ευθυνη που αναλαμβανεις για τα κουταβια που γεννιουνται?
Πως ακριβως αντιλαμβανεσαι αυτην την ευθυνη?
Θεωρεις τον εαυτο σου "καλης " ποιοτητας επειδη "ριχνεις" στην "αγορα"
φθηνο εμπορευμα?
Ενα φθηνο κουταβι δεν πειραζει αν παρουσιασει δυσπλασια μεγαλωνοντας?
Ειναι αυτο αγαπη για τα ζωα????
Αξιζει αυτο να διδασκεται στις επερχομενες γενιες???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Που το ξέρετε ότι δεν έχει δυσπλασία η σκύλα σας αφού δεν το έχετε ελέγξει?

Το σκυλί σας από τη στιγμή που δεν εχει πιστοποίηση καθαροαιμιας, θεωρείται ημιαιμο.

Η μορφολογία αξιολογείται σε εκθέσεις μορφολογίας από κριτές μορφολογίας και όχι από κτηνιάτρους ή ιδιώτες βάση …φωτογραφιών.

Πείτε μου σας παρακαλώ βάση ποιων top σκύλων αξιολογήσατε τη μορφολογία της σκύλας σας? Ποιους πρωταθλητές έχετε ως πρότυπο όταν διαλέγεται επιβήτορα?

Κακώς θεωρείτε πως δεν εκμεταλλεύεστε κανέναν ζευγαρώνοντας τη σκύλα σας.
- Πρώτα απ’ όλα εκμεταλλεύεστε τη σκύλα
- Δεύτερον, τα κουτάβια της (παρεμπιπτόντως, πόσων ημερών τα δίνετε?)
- Τρίτον, την άγνοια του κόσμου που πληρώνει ημιαιμα σκυλιά, αμφιβόλου υγείας/μορφολογίας/ χαρακτήρα, πιστεύοντας ότι αγοράζει καθαρόαιμα.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Λοιπον, ας αλλαξω την ερωτηση, γιατι δεν την στειρωνεις, αφου δεν θα της κανει κακο, θα της κανει μαλιστα καλο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον, ας αλλαξω την ερωτηση, γιατι δεν την στειρωνεις, αφου δεν θα της κανει κακο, θα της κανει μαλιστα καλο.
Τι ρωτάς βρε... αφού το είπε και παραπάνω ο άνθρωπος...... είναι χρυσορυχείο η σκύλα....:(:(:(

Βάζεις κροκέτα, βγάζει χρήμα.....
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ποσο πουλατε τα κουταβια σας?

Απο που προερχεται η πληροφορια πως οι εκτροφεις πουλανε 2000-3000 ευρω
τα κουταβια τους?

Ειμαι εκτροφεας dachshund και γνωριζω προσωπικα ΟΛΟΥΣτους Ελληνες εκτροφεις dachshund και οι τιμες για τα κουταβια τους ειναι λιγο πιο κατω απο τις τιμες που ζητανε σχεδον ολα τα pet shop!

Ποσες γεννες ακομη προγραμματιζεις να κανει η Naomi?
Κατα την γνωμη σου,ποσες γεννες πρεπει να κανει στην ζωη της μια θηλυκια?

Τι γνωριζεις η νομιζεις πως γνωριζεις απο την μορφολογια ενος σκυλου που εχεις δει σε ακινητη σταση φωτογραφιας και ποσο καθολου δεν ξερεις ποσο αμεση σχεση εχει η σωστη μορφολογια με την σωστη κινηση????
 


Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Αναλαμβανω να φροντισω να ειναι υγιεστατα, καθαρα, καλοταισμενα. 2 μηνων θα το παρει ο ιδιοκτητης του και απο εκει αναλαμβανει αυτος και ο κτηνιατρος του.

Αυτο δεν το επιασα... Διευκρινησε το λιγο, αν θες.

Δεν θεωρω τον εαυτο μου καλης ποιοτητας, αυτο ειναι δουλεια των εκτροφειων. Αλλα σιγουρα δεν ειμαι σιγουρα καποια "κακης" ποιοτητας. Ειμαι μια ιδιωτης που τα δινω στην τιμη που πωλουντε απο ιδιωτες, οπως την αγορασα κι εγω.

Οχι, πειραζει βεβαια να δωσει δυσλπασια, αλλα και σε ενα εκτροφειου μπορει να το παρουσιασει.

Δεν αγαπαω τα ζωα επειδη πηρα σκυλια απο ιδιωτες και δεν εδωσα χιλιαρικα σε εκτροφεια? Η το οτι ζευγαρωνω το γνησιο σκυλο μου?

Δηλαδη αξιζει να πουμε στις επομενες γενιες, πηγαινετε και δινετε οσα σας ζητανε τα εκτροφεια, επειδη ειναι Top και, οχι, δεν το κανουν για τα λεφτα, τοσο κοστιζει ενα κουταβι, και το κανουν ΜΟΝΟ επειδη αγαπανε τη ρατσα...

Νταξει, ειπαμε... ΟΚ ειναι καλα τα εκτροφεια, αλλα εχουν δει πως εχει κερδος η δουλεια και το κανουν ολο και περισσοτεροι. Δυστυχως ετσι ειναι... Απλα κανουν καλη δουλεια και εχουν καλυτερα "προιοντα" απο τους υπολοιπους γι' αυτο και οι ψηλες τιμες.
 




akita.gr

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
16
0
Thessaloniki/Greece, Cologne/Germany
Και βεβαια εκμεταλλευεστε....... τη σκυλα! Ειναι απαραδεκτο να κανει καθε χρονο μια γεννα ( ακομη κι αν ηταν το κορυφαιο σκυλι που θαυμαζετε στις φωτογραφιες )
Ειναι γελοιο να βρισκουμε δικαιολογιες πισω απο τον τιτλο του "ιδιωτη"
Πολλοι κορυφαιοι εκτροφεις ασχολουνται μονο απο αγαπη και μερακι, οχι μονο δε ζουν απο την εκτροφη αλλα δουλευουν σκληρα για ανταπεξελθουν στα εξοδα των σκυλιων τους.
 




Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Ειστε υπερ των εκτροφεων και καλα κανετε, αλλα δεν εχουν ολοι αυτη τη δυνατοτητα... Οι εκτροφεις εχουν τα καλυτερα σκυλια, ναι, αλλα τα αλλα δεν ειναι ημιαιμα, μην τρελαθουμε. Απλα τα "Ιδιωτικα" ειναι τα μετρια και τα κακα, ενω τον εκτροφεων τα τελεια και ΜΟΝΟ.

Για Dachshund μου ζητηθηκε το ποσο των 1000 ευρω απο Ελληνικο εκτροφειο. Ενω τα Pet Shop τα εχουν στα 500, αρα δεν υσχιει αυτο που λες tifi. Μακαρι να ισχυε και θα ειχα παρει απο εκτροφεα το λουκανικο.

Στη Naomi σκοπευω να κανω 2 γεννες ακομα, στην τελευταια θα κρατησω το καλυτερο κ μετα θα τη στειρωσω. Τα κουταβια μου τα δινω 180-200 ευρω.

Υποστηριζετε τη δουλεια σας, σωστοι ειστε, αλλα δε θα βρουμε ακρη σε μια τετοια συζητηση. Εγω σαν ιδιωτης θα προσπαθω να σας αποδειξω γιατι δεν κανω κατι κακο και εσεις σαν εκτροφεις θα διαφυλαξετε τη δουλεια σας.
 


akita.gr

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
16
0
Thessaloniki/Greece, Cologne/Germany
Δηλαδη η αγνοια και η ανευθυνοτητα δικαιολογειται οταν προκειται για ιδιωτη?
Πρεπει να καταλαβετε οτι κι εσεις, απο τη στιγμη που ζευγαρωνετε τη σκυλα σας, ειστε "εκτροφεας".
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Εγω δεν παιρνω θεση γιατι .............σκεφτομαι ακομα (ξερει ο kopritis και οσοι παρακολουθησαν το thread για την ενσταση περι καθαροαιμιας):D:D
Αλλα να ρωτησω κατι απο νομολογικης αποψεως που βρισκεται αυτο το θεμα?
1) Υπαρχουν νομοι που καθοριζουν ξεκαθαρα στανταρντ εκτροφης, προστιμα κλπ και ως συνηθως δεν υπαρχουν ελεγκτες?
2) Υπαρχει κενο νομου και γινονται προσπαθεια να προωθηθει νομοσχεδιο?
3)Υπαρχει κενο νομου και δεν γινεται ουτε καν προσπαθεια γιατι .......στη Ελλαδα ζουμε και ως γνωστον τι ψαχνεις?
Ελπιζω να μη σας κουραζω για γνωστα προς εσας αγνωστα προς εμενα θεματα:)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Ειστε υπερ των εκτροφεων και καλα κανετε, αλλα δεν εχουν ολοι αυτη τη δυνατοτητα... Οι εκτροφεις εχουν τα καλυτερα σκυλια, ναι, αλλα τα αλλα δεν ειναι ημιαιμα, μην τρελαθουμε. Απλα τα "Ιδιωτικα" ειναι τα μετρια και τα κακα, ενω τον εκτροφεων τα τελεια και ΜΟΝΟ.

Για Dachshund μου ζητηθηκε το ποσο των 1000 ευρω απο Ελληνικο εκτροφειο. Ενω τα Pet Shop τα εχουν στα 500, αρα δεν υσχιει αυτο που λες tifi. Μακαρι να ισχυε και θα ειχα παρει απο εκτροφεα το λουκανικο.

Στη Naomi σκοπευω να κανω 2 γεννες ακομα, στην τελευταια θα κρατησω το καλυτερο κ μετα θα τη στειρωσω. Τα κουταβια μου τα δινω 180-200 ευρω.

Υποστηριζετε τη δουλεια σας, σωστοι ειστε, αλλα δε θα βρουμε ακρη σε μια τετοια συζητηση. Εγω σαν ιδιωτης θα προσπαθω να σας αποδειξω γιατι δεν κανω κατι κακο και εσεις σαν εκτροφεις θα διαφυλαξετε τη δουλεια σας.
Πιστευεις δηλαδη, οτι ειναι τοσο εξωπραγματικο και υπερβολικο καποιος που εχει αποφασισει να παρει ενα σκυλο, να μαζεψει 1000 ευρω και να αγορασει ενας υγιες ως επι το πλειστον και πανεμορφο (κατα τα γουστα της ρατσας του καθενος) κουταβι απο εκτροφεα, απο το να στηριξει τις ανεξελεγκτες και επικυνδινες γεννες των ιδιωτων??

Αφου οι γεννες δεν της κανουν κακο, γιατι δεν τη στειρωνεις που θα της κανει και καλο? Γιατι δεν τη στειρωνεις απο τωρα?
 


Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Πιστευω οτι ειναι τεραστιο ποσο, ναι.

Επικυνδινες γεννες? Για ποιο λογο? Και ανεξελεγκτες? Τη βαζω ανα 1-1,5 χρονο. Ανεξελεγκτες γεννες κανουν τα Puppy Mills που λετε, και δεν ασχολουντε και καθολου με τα ζωα, περιμενουν απλα να παρουν το κουταβι οταν ερθει η ωρα.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Πιστευω οτι ειναι τεραστιο ποσο, ναι.

Επικυνδινες γεννες? Για ποιο λογο? Και ανεξελεγκτες? Τη βαζω ανα 1-1,5 χρονο. Ανεξελεγκτες γεννες κανουν τα Puppy Mills που λετε, και δεν ασχολουντε και καθολου με τα ζωα, περιμενουν απλα να παρουν το κουταβι οταν ερθει η ωρα.
Μ'αρεσει που παντα αναφερεις κατι χειροτερο απ'αυτο που κανεις για να "νομιμοποιησεις" αυτο που κανεις.

Ειναι τεραστιο το ποσο εννοεις οχι να τα μαζεψει κανεις, αλλα για ενα σκυλο? Στη Ελληνικη λογικη "σιγα που θα δωσω για ενα σκυλο 1000 ευρω, δεν τα τρωω καλυτερα στη Πεγκυ Ζηνα".

Επικυνδινες, για λογους υγειας της σκυλας και των κουταβιων, για λογους υγειας κληρονομικους, για λογους χαρακτηρα (ηδη απο το θηλασμο και τους πρωτους 2 μηνες) και φυσικα σε ποιους πανε τα κουταβια.

Τελικα θα μου πεις γιατι δεν την στειρωνεις απο τωρα? Ειναι για το καλο της μην ξεχνας!;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί να τη στειρώσει βρε Rottaki? Ας μην τη ζευγαρώσει! Δεν χρειαζεται σώνει και ντε να τη στειρωσει!

Nemesina, μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησα τα οποία τεχνηέντως παρέκαμψες?

RΟΤΤΙΕ said:
Που το ξέρετε ότι δεν έχει δυσπλασία η σκύλα σας αφού δεν το έχετε ελέγξει?

Το σκυλί σας από τη στιγμή που δεν εχει πιστοποίηση καθαροαιμιας, θεωρείται ημιαιμο.

Η μορφολογία αξιολογείται σε εκθέσεις μορφολογίας από κριτές μορφολογίας και όχι από κτηνιάτρους ή ιδιώτες βάση …φωτογραφιών.

Πείτε μου σας παρακαλώ βάση ποιων top σκύλων αξιολογήσατε τη μορφολογία της σκύλας σας? Ποιους πρωταθλητές έχετε ως πρότυπο όταν διαλέγεται επιβήτορα?

Κακώς θεωρείτε πως δεν εκμεταλλεύεστε κανέναν ζευγαρώνοντας τη σκύλα σας.
- Πρώτα απ’ όλα εκμεταλλεύεστε τη σκύλα
- Δεύτερον, τα κουτάβια της (παρεμπιπτόντως, πόσων ημερών τα δίνετε?)
- Τρίτον, την άγνοια του κόσμου που πληρώνει ημιαιμα σκυλιά, αμφιβόλου υγείας/μορφολογίας/ χαρακτήρα, πιστεύοντας ότι αγοράζει καθαρόαιμα.
 




Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Σου απαντησα σε προηγουμενο γιατι δεν τη στειρωνω τωρα/ακομα.

Επειδη θελω να εχω κουταβια, που μπορουν να πανε σε σπιτια και οχι να τα χαρω 2 μηνες και να τα πεταξω σε ενα δρομο.

Επισης πριν "κλεισει" σαν θηλυκια, θελω να κρατησω ενα παιδι της, αλλα οχι τωρα, εχω ηδη νεο σκυλο και δε μπορω, αν δεν αλλαξουμε σπιτι, να εχω 2ο Ντομπερμαν.

Δε σου δινω κατι χειροτερο, απλα δε μπορω να πιστεψω πως ενα σκυλι που το ξεγενναω μεσα στο σπιτι, εχει τις βιταμινες της, επωνυμο φαι, τα κουταβια μενουν μεσα, ειναι κατι "απαραδεκτο, κακο, ημιαιμοτητα κτλ κτλ". Δεν εχω κοπρακι, εχω γνησιο, το οτι δεν εχει πεντιγκρι, δεν το κανει ημιαιμο, απλα δεν ειναι εκθεσιακο.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Συγγνώμη που επεμβαίνω στην πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σας και είναι σαφώς δικαίωμα σας να αγνοήσετε το σχόλι μου αλλά μήπως είστε λίγο επιθετικοί με την κυρία. Στο κάτω-κάτω απαντά με ειλικρινής προθλεσεις και νομίζω οτι αυτό έχει σημασία. Αν επιζητάτε να την επιμορφώσετε και όχι και να την τρομάξετε, ηρεμήστε λίγο. Επιπλεόν θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία για να γίνει κάποιος εκτροφέας; Ποια είναι τα πιστοποιητικά που νόμιμα απέναντι στο κράτος πρέπει να φέρει; Μήπως είναι πολύ πιο λίγα από αυτά που θα έπρεπε να είναι και αν εγώ που φέρω pedigree αποφασίσω να ζευγαρώσω τη σκύλα μου με κάποιον που επίσης να έχει pedigree και δηλώσω τη γέννα στον ΚΟΕ και κάνω έναρξη επαγγελματικής δραστήριοτητας και ανακοινώσω και όνομα εκτροφείου είμαι αυτομάτος κατάλληλη; Ρωτάω απλώς.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Άντε πάλι με το ύφος των δημοσιεύσεων… Έλεος! ](*,)

Marcia, οι προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος εκτροφεας αναφέρονται στον 3170/2003 αρ. 3
http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf

Nemesina πάλι δεν απάντησες και επειδή δεν προτίθεσαι να απαντήσεις διότι θα εκτεθείς περισσότερο, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του. Η αλήθεια είναι πως όσο οι Έλληνες ζουν στην ημιμάθεια και στη βλακεία, όλοι εσείς οι byb θα συνεχίζετε να κάνετε χρυσές δουλειές.

Καλή συνέχεια στη συζήτηση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU