Καλώς σας βρήκα




Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Welcome!
Μ αρέσουν πολύ τα γκόλντεν, θέλουν βέβαια πολύ χτένισμα, οπότε μάθε την από τώρα στο βούρτσισμα για να σου κάθεται μετά! :p
Κουκλί το μικρό, ειδικά στη 2η φωτο! 8)
 




akis

Member
29 Ιανουαρίου 2008
21
0
Θεσσαλονίκη
www.paidotopos.net
Malamatenia said:
Welcome!
Μ αρέσουν πολύ τα γκόλντεν, θέλουν βέβαια πολύ χτένισμα, οπότε μάθε την από τώρα στο βούρτσισμα για να σου κάθεται μετά! :p
Κουκλί το μικρό, ειδικά στη 2η φωτο! 8)
το ξέρω για το χτένισμα και κάθεται ήδη ήσυχα, όπως και στο μπάνιο, νομίζω πως το θέλει κιόλας..

Μήπως παίζει ρόλο που είναι θηλυκό.. :roll: :roll:

μμμμμ μιαμ,μιαμ!!!!!!!!!!!!!
keyman Ελπίζω αυτό να μην έχει σχέση με το pitbull που έχεις… :) :)
Εννοώ σχετικά με την φήμη που έχουν. :shock:
 




akis

Member
29 Ιανουαρίου 2008
21
0
Θεσσαλονίκη
www.paidotopos.net
sir-elric said:
akis said:
keyman Ελπίζω αυτό να μην έχει σχέση με το pitbull που έχεις… :) :)
Εννοώ σχετικά με την φήμη που έχουν. :shock:
ελα ομως που εχει μπουλτεριε :lol:
Καλά ας δείξω το πόσο «σχετικός» είμαι με το θέμα :roll:

Ποια η διαφορά τους η μαλλον καλυτερα πως ξεχωρίζουν;
:roll: :)
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Ξεχωριζουν γιατι ειναι αλλη ρατσα η μια και αλλη η αλλη.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κουκλα η μικρουλα σου!!! =D> Εχεις κηπο τυχερε;
 


akis

Member
29 Ιανουαρίου 2008
21
0
Θεσσαλονίκη
www.paidotopos.net
Gogo said:
Ξεχωριζουν γιατι ειναι αλλη ρατσα η μια και αλλη η αλλη.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κουκλα η μικρουλα σου!!! =D> Εχεις κηπο τυχερε;
Ευχαριστώ… :D :D

Ναι υπάρχει κήπος \:D/ \:D/
όπου όπως θα πάει αργότερα αφού μεγαλώσει λίγο ακόμα.
Προς τον παρόν την έχω στο μπαλκόνι όπου έτσι έχει και πιο άμεση επαφή μαζί μας.
Όμως την κατεβάζω καθημερινά στον κήπο και παίζει η μάλλον καλύτερα παίζουμε οπότε καταλαβαίνει ότι είναι μέρος του σπιτιού.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Για να χει αμεση επαφή καλύτερα βαλτην και μες στο σπίτι...

8)


akis said:
Προς τον παρόν την έχω στο μπαλκόνι όπου έτσι έχει και πιο άμεση επαφή μαζί μας.
Όμως την κατεβάζω καθημερινά στον κήπο και παίζει η μάλλον καλύτερα παίζουμε οπότε καταλαβαίνει ότι είναι μέρος του σπιτιού.
 






akis

Member
29 Ιανουαρίου 2008
21
0
Θεσσαλονίκη
www.paidotopos.net
Strays' help said:
Για να χει αμεση επαφή καλύτερα βαλτην και μες στο σπίτι...

8)

Καλά αυτό εννοείται ότι μπαίνει μέσα στο σπίτι η μάλλον καλύτερα μπαινοβγαίνει αφού μπαίνει με την θέληση της η θα έλεγα καλύτερα τρυπώνει και βγαίνει πάλι με την «θέληση» της αφού βλέπει ότι κρατάω το φαγητό της στα χέρια μου.. :lol: :lol: :lol: :wink:

Φροντίζω όταν είναι να την βάλω μέσα να έχει αρκετή ώρα που έχει φάει και πιει γιατί στο θέμα τουαλέτας είμαστε ακόμα σε free κατάσταση…8) :roll:
Και εάν υπάρχει χρόνος της κάνω και κανένα μπάνιο και χτένισμα όποτε έτσι μπορεί να παίξει με όλους.



Nαι, ναι, βαλ το μέσα, κοίτα πως σε κοιτάει...
Malamatenia Θα έλεγα πως μάλλον με το βλέμμα αυτό κοιτάζει το μπισκότο που έχω στα χέρια μου... :lol: :lol: :lol:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
:roll: Δεν εχω καταλαβει , κοιμαται στο μπαλκονι το κουταβι :?:
Γιατι :?: Και γιατι το κανεις συνεχεια μπανιο? :shock:
Για εξηγησε καλυτερα γιατι εχω λιγο μπερδευτει! :-k
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
αντιπαρέρχομαι το σχόλιό σου για το ENGLISH BULL TERRIER μας :evil: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
και λέω πως είσαι τυχερός που έχεις κήπο αλλά το σκυλί θέλει επαφή μαζί σας,αυτό του δίνει την μεγαλύτερη χαρά :D Δεν το έχετε μέσα επειδή κάνει τσίσα μέσα συνέχεια?
 


akis

Member
29 Ιανουαρίου 2008
21
0
Θεσσαλονίκη
www.paidotopos.net
Gogo said:
:roll: Δεν εχω καταλαβει , κοιμαται στο μπαλκονι το κουταβι :?:
Γιατι :?: Και γιατι το κανεις συνεχεια μπανιο? :shock:
Για εξηγησε καλυτερα γιατι εχω λιγο μπερδευτει! :-k
Μάλλον δεν το έδωσα να το θέμα με σαφήνεια.. :-k :-k

το σπίτι βρίσκεται λίγο έξω από την πόλη..

υπάρχει αυλή οροθετημένη αλλά όχι τελείως ασφαλής από άποψη πρόσβασης υπάρχει η δυνατότητα να φύγει, να χαθεί, να έχει ανεξέλεγκτη επαφή με άλλα σκυλιά κλπ καθώς και φυσικά θα είναι πιο ευάλωτη στις καιρικές συνθήκες αλλά και πιο απομακρυσμένη από εμάς αφού δεν θα μας βλέπει.


Έτσι για τώρα στην αρχή (ειδικά τις πρώτες μέρες που την πήραμε φυσούσε διαολεμένος Βαρδάρης) της πήραμε ένα σπιτάκι και το βάλαμε στο μπαλκόνι, που είναι αρκετά μεγάλο, πολύ πιο ασφαλές από την αυλή με άμεση πρόσβαση στο σπίτι και ιδιαίτερα στο καθιστικό όπου ουσιαστικά είμαστε τις πιο πολλές ώρες

Γιαυτο και έγραψα:

Ναι υπάρχει κήπος όπου όπως θα πάει αργότερα αφού μεγαλώσει λίγο ακόμα. Προς τον παρόν την έχω στο μπαλκόνι όπου έτσι έχει και πιο άμεση επαφή μαζί μας.
Φυσικά δεν θα μπορούσε να μένει συνέχεια μέσα στο σπίτι λόγο του θέματος τουαλέτας (τις πρώτες μέρες μας έκανε και από τα δυο είδη), πήρα άμμο και την ψέκασα και με ένα σπρέι όπου δήθεν έχει ανάλογη μυρουδιά αλλά ελάχιστη διαφορά είδα.

Τώρα τις ώρες που λείπουμε και το βράδυ που κοιμόμαστε είναι στο μπαλκόνι. Αφού την ταΐσω το απόγευμα την βγάζω στον κήπο η μια βόλτα η και τα δυο όποτε τρέχει, παίζει, μυρίζει, εκτονώνεται, ενώ άλλες φορές κάνει τουαλέτα και άλλες όχι, αυτή την διαδικασία άλλες φορές την κάνω μόνος και άλλες φορές γίνεται οικογενειακώς.

Αυτό εντάξει για το απόγευμα αλλά για τα πρωινά δεν γίνεται αφού λείπω και μόνο το σ/κ μπορώ να αφιερώσω πρωινές ώρες. Άλλωστε υπάρχουν ορισμένα απογεύματα που δεν βοηθάει ο καιρός για βόλτα αλλά είναι και όλες οι άλλες οι ενδιάμεσες ώρες όπως π.χ. μεσημέρι η νωρίς βράδυ. Σε αυτές τις περιπτώσεις και ώρες την βάζουμε μέσα στο σπίτι και κάθεται η παίζει μαζί μας αναλόγως την όρεξη την δική της και την δική μας, ενώ το χρονικό διάστημα που θα παραμείνει μέσα στο σπίτι δεν είναι πάντα το ίδιο αλλά το προσαρμόζουμε αναλόγως. Φυσικά είμαστε όλοι «επί σκοπών» εάν διακρίνω «ύποπτες» κινήσεις την βγάζω έξω στο μπαλκόνι για λίγη ώρα.

Σε αυτό επάνω ανέφερα και για το μπάνιο:
Και εάν υπάρχει χρόνος της κάνω και κανένα μπάνιο και χτένισμα..
Gogo αναφέρεις:
Gogo said:
:Γιατι :?: Και γιατι το κανεις συνεχεια μπανιο? :shock:
το "συνεχεια" που είδες να το έγραψα;

Αν ψάχνεις για μανιώδη της καθαριότητας η κάποιον που τον ενοχλεί η μυρωδιά σε λάθος άνθρωπο έπεσες... :lol: :lol:
Τρεις φορές την έχω κάνει μπάνιο από τότε που την πήρα και εκείνο γιατί είχε λερωθεί υπερβολικά, να μην μπω σε λεπτομέρειες τι και πως.


Πιστεύω να έδωσα αρκετές εξηγήσεις ενώ εάν κάνω κάτι λάθος καλό θα ήτανε να επισημανθεί ώστε να το διορθώσω. ](*,) ](*,)
 


akis

Member
29 Ιανουαρίου 2008
21
0
Θεσσαλονίκη
www.paidotopos.net
keyman said:
αντιπαρέρχομαι το σχόλιό σου για το ENGLISH BULL TERRIER μας :evil: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
keyman sorry για το σχόλιο… :( :( :shock:
μετά είδα το θέμα που άνοιξες http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=850
ωραία η φωτο από το άλλο ζωάκι!!! Αν και χωρίς παρεξήγηση ένας φίλος που είδε το BULL TERRIER η μούρη του, του θύμισε κάτι σε άλογο… :lol: :lol:

Νομίζω όμως το ότι σε φτιάχνει την μέρα είναι καθαρά προσωπική επιλογή εμένα μου άρεσε το παράστημα του αλλά όχι η μούρη του.

keyman said:
και λέω πως είσαι τυχερός που έχεις κήπο αλλά το σκυλί θέλει επαφή μαζί σας,αυτό του δίνει την μεγαλύτερη χαρά :D
Ναι έχεις δίκιο για την προσωπική επαφή το διαπίστωσα από τις πρώτες μέρες.

keyman said:
Δεν το έχετε μέσα επειδή κάνει τσίσα μέσα συνέχεια?
Κυρίως ναι, όπως τα αναφέρω στο προηγούμενο post
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Συγγνωμη! Δεν ειπες οτι την εχεις παρει ενα μηνα τωρα;
Τρεις φορες μπανιο σε ενα μηνα το κουταβι; :eyecrazy:

Και μετα εξω στον Βαρδαρη; #-o

Γιατι δεν δοκιμαζεις με κλουβι μεσα στο σπιτι;
 


akis

Member
29 Ιανουαρίου 2008
21
0
Θεσσαλονίκη
www.paidotopos.net
Gogo said:
Συγγνωμη! Δεν ειπες οτι την εχεις παρει ενα μηνα τωρα;
Τρεις φορες μπανιο σε ενα μηνα το κουταβι; :eyecrazy:

Και μετα εξω στον Βαρδαρη; #-o

Γιατι δεν δοκιμαζεις με κλουβι μεσα στο σπιτι;
Δεν ήμουν πριν υποχρεωμένος να εξηγήσω τίποτα…
απλά το έκανα με καλή διάθεση και επειδή πίστευα ότι ίσως να υπήρχε κάποιο σοβαρό λάθος σε αυτά που κάνω οπότε θα έπρεπε να διορθωθεί

για το μπάνιο το πολλές η λίγες φορές είναι πολύ σχετικό σε αυτό το διάστημα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες

Φυσικά δεν την έκανα μπάνιο τις ημέρες εκείνες που έκανε πολύ κρύο αλλά εκείνες που είχε πιο καλό καιρό και δεν την έβγαλα έξω παρά μόνο αφού την στέγνωσα πάρα πολύ καλά μέσα στο σπίτι, δηλαδή την έβγαλα σχεδόν μετά από 3-4 ώρες.

αλλά Gogo πιθανότατα το κανείς επίτηδες και δημιουργείς ψεύτικες συνειρμικές εικόνες… :twisted: :twisted:

..η τελικά είσαι άτομο περιορισμένης «εμβέλειας»… ](*,) ](*,)

όπως και να έχει δεν με ενδιαφέρει και παύει οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση μαζι σου για το θέμα αυτό
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
akis, η βολές επί προσωπικού και οι χαρακτηρισμοί περι «περιορισμένης εμβέλειας», μόνο σε εποικοδομητικό διάλογο δεν μπορούν να συμβάλλουν.
Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ρίξεις τους τόνους και να απαντάς με μεγαλύτερη ευγένεια σε ανθρώπους που ούτε σε πρόσβαλαν ούτε σε έθιξαν.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
akis τσακώνεσαι για το πότε θα κάνεις μπάνιο τον σκύλο?
Πάμε καλά?

Κατ'αρχήν ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ με αυτόν τον καιρό να κάνεις μπάνιο μωρό σκυλί, άσχετα αν το στεγνώνεις ή αν έχει πολύ ή λιγο κρύο, το μπάνιο καταστρέφει την φυσική άμυνα του σκύλου, αφαιρώντας το λίπος από την τρίχα και το δέρμα, και το κάνει πολύ ευαίσθητο, περισσότερο από ότι το κουτάβι έτσι κι αλλιώς είναι. Για να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση χρειάζεται τουλάχιστον μία εβδομάδα, και όχι 3-4 ώρες.

Δεύτερον, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόβλημα υπάρχει με κάποιο μέλος, το λύνουμε είτε επί προσωπικού με PM είτε φεύγουμε από το forum, αν δεν θέλουμε να το λύσουμε. Το forum δεν είναι αρένα ξεσπάσματος νεύρων κανενός, και παρακαλώ αν δεν έχει να πεί κανεις κάτι επί της ουσίας να μην λέει τίποτα, δεν μπορεί να έχουμε έναν καυγά την ημέρα για το ποιός μίλησε ΠΩΣ και σε ΠΟΙΟΝ ...