Καλώς σας βρήκα




Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Chloe said:
Εύα καλως ήρθες :)
Τα παιδιά τα είπαν λίγο απότομα, αλλά μη στραβώνεις.
Ευχαριστώ Χλόη για το καλωσόρισμα. :)

Όχι μόνο λίγο απότομα, πάρα πολύ θα έλεγα. Ίσως να έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα ξανά στο παρελθόν και να τους άναψα κανένα λαμπάκι. Who knows? :lol:
Και όχι δεν στράβωσα, αν και δεν συνηθίζω να με προσβάλλουν έτσι χωρίς να απαντήσω... Με το καλησπέρα σταμπαρίστηκα ως back-yard breeder όταν σε αντίστοιχα φόρουμ στην Αγγλία έχουν ειδικό section για γέννες, μελετημένες βέβαια και μέσω εκτροφέων. Βέβαια ο καθένας το λειτουργεί σύμφωνα με την κρίση του.
Όπως και να έχει δεν έχω στραβώσει, αλλιώς σήμερα δεν θα ήμουν εδώ. :wink:
Θεωρώ απλά λίγο υπερβολική όλη αυτή την αντίδραση σε μία κουβέντα μου. Όπως είπα υπάρχουν τρόποι και τρόποι για να ειπωθούν κάποια πράγματα. Η συμπεριφορά δεν είναι μόνο υποχρέωση των μελών ενός φόρουμ, αλλά και όσων το διαχειρίζονται.

Αυτά έτσι γενικά και χωρίς παρεξήγηση για τους κατέχοντες τα κλειδιά. Ούτε υποδείξεις κάνω. Αποτελούν απλά μία πρώτη γνώμη στη χθεσινή "επίθεση"... Α και διάβασα τους κανονισμούς με τα άπειρα "απαγορεύεται", οπότε ευελπιστώ ότι δεν ξανακάνω κάποιο λάθος τουλάχιστον όχι από πρόθεση. :wink:

STELLAKI said:
καλώς ήρθες και απο εμάς!
Να σου ζήσει το κουκλί σου. Είναι πολύ όμορφο.
Ευχαριστώ πολύ Στελλάκι, νά' σαι καλά.
Και το δικό σου είναι κουκλάκι... :)





Υ.Γ. Τελικά με το χαμένο προσωπικό μήνυμα, τι έγινε? :(
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Γειά σου Eva..

Ο σκύλος σου όμως θα ναι κατα 50% ''υπεύθυνος''(και εσυ μαζί) και αν αυτοί οι καποιοι με το θηλυκο τα πεταξουν σε μια κουτα στο δρομο είσαι και εσυ υπευθυνη για τα αδεσποτα..
Καταλαβες?

ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΖΩΟ ΣΟΥ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ.
Ασε που δε καταλαβαινω γιατί 8 χρονων σκυλι να το παλευειες τωρα...

Κλειάννα


Eva said:
Για όσους διαθέτουν θηλυκά και θέλουν να τα ζευγαρώσουν και τι θα κάνουν τα κουτάβια, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω.
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Strays' help said:
Γειά σου Eva..
Ασε που δε καταλαβαινω γιατί 8 χρονων σκυλι να το παλευειες τωρα...

Κλειάννα
Γειά σου Κλειάννα,

Περισσότερο είναι απωθημένο παράπονο, γιατί δεν έτυχε ούτε και σε μικρότερη ηλικία. Η αλήθεια είναι όμως ότι ποτέ δεν το κυνήγησα με πάθος. Έλεγα αν κάτσει, γιατί όχι. Με το σωστό βέβαια τρόπο, όχι έτσι απλά και με οποιοδήποτε τυχαίο ή άλλης ράτσας.

Απλά δεν με άφησαν και δεν πρόλαβα να το δευκρινήσω έτσι όπως έπεσαν να με φάνε, ότι δεν είμαι η τρελλαμένη που ψάχνει απεγνωσμένα νύφη με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Απλά έκανα το λάθος να το αναφέρω... :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
eva said:
Θεωρώ απλά λίγο υπερβολική όλη αυτή την αντίδραση σε μία κουβέντα μου. Όπως είπα υπάρχουν τρόποι και τρόποι για να ειπωθούν κάποια πράγματα. Η συμπεριφορά δεν είναι μόνο υποχρέωση των μελών ενός φόρουμ, αλλά και όσων το διαχειρίζονται.
Πολύ σωστά. Δικαιώματα όμως απαιτεί, όποιος είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του.
Η δική σου υποχρέωση, ήταν να διαβάσεις τους κανόνες του forum πριν αποφασίσεις να συμμετάσχεις.
Εάν διάβαζες τους κανόνες, δεν θα δημοσίευες αγγελία ζευγαρώματος με αχαρακτήριστες αναφορές περί «νύφης με προίκα» και «παντρολογήματα χωρίς βέρα», όποτε δεν θα προκαλούσες την αντίδραση όλων εμάς που ο σκοπός μας είναι η ενημέρωση του κόσμου και η κυνοφιλικη αναβάθμιση.

Οι byb είναι αυτοί που ευθύνονται για τα χιλιάδες αδέσποτα που υπάρχουν στη χώρα μας. Είτε συμφωνήσεις, είτε διαφωνήσεις, η ζοφερή πραγματικότητα που βιώνουν τα άρρωστα, εγκαταλελειμμένα, πεινασμένα, εξαθλιωμένα, κακοποιημένα ζώα που ζουν στους δρόμους, δεν πρόκειται να αλλάξει.

Ισχυρίστηκες ότι αγαπάς το ζώο σου και επιθυμείς ένα απόγονο του, χωρίς να σε νοιάζει τι θα απογίνουν τα κουτάβια που «δικαιούται» ο ιδιόκτητης του θηλυκού. Έκανες λοιπόν την μοιρασιά, πήρες αυτό που πιστεύεις ότι «δικαιούσαι» (?) και από ‘κει και πέρα αποποιείσαι κάθε εύθηνη, λέγοντας:

eva said:
Ως εκ τούτου εγώ ξέρω γιατί θέλω το έναν απόγονα. Για όσους διαθέτουν θηλυκά και θέλουν να τα ζευγαρώσουν και τι θα κάνουν τα κουτάβια, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω.
Μήπως αντί να θεωρείς ακατανόητη την αντίδραση που προκάλεσες θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο μήπως με τις τοποθετήσεις σου μας πρόσβαλες?
Τέλος πάντων, εύχομαι η συνέχεια να είναι καλύτερη.

Καλές και εποικοδομητικές συζητήσεις.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eυα κοίτα κάτι, γιατί θα τρελλαθούμε .... μπαίνεις (οι ώρες στα posts σου είναι εμφανείς) και γράφεις σε 3 διαφορετικά σημεία του forum ότι ψάχνεις νύφη ... η πρώτη δημοσίευση διαχειριστή σου έλεγε, ''γιατί θέλεις να ζευγαρώσεις, πρίν απαντήσεις, διάβασε ΑΥΤΟ '' και η απάντησή σου ... ''το ψιλοδιάβασα, αλλά εγώ θέλω κλπ κλπ ... δηλαδή πώς να συνεχισει η σχέση σου με το forum από εκει και πέρα έχεις κάνει 3-4 φορές παρατηρήσεις ότι σε πήραν από τα μούτρα .... με αυτό που ασχολήθηκες ασχοληθήκαμε κι εμείς ... γράψε κάτι άλλο να ξεκολλήσουμε ... προς το παρόν έχεις την συμπεριφορά μέλους που γράφτηκε για να βρεί νύφη, και ως τέτοιο αντιμετωπίζεσαι ... και δυστυχώς, ναι, πρέπει τέτοια μέλη να αντιμετωπίζονται με αυστηρότητα, δεν είναι μόνο η δικιά σου περίπτωση, ην το βλέπεις μονόπλευρα, αν επιτρεπόταν το forum θα ήταν σαν ρόζ ατζέντα ... :wink:
 




Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
ROTTIE said:
Πολύ σωστά. Δικαιώματα όμως απαιτεί, όποιος είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του.
Η δική σου υποχρέωση, ήταν να διαβάσεις τους κανόνες του forum πριν αποφασίσεις να συμμετάσχεις.
Εάν διάβαζες τους κανόνες, δεν θα δημοσίευες αγγελία ζευγαρώματος με αχαρακτήριστες αναφορές περί «νύφης με προίκα» και «παντρολογήματα χωρίς βέρα», όποτε δεν θα προκαλούσες την αντίδραση όλων εμάς που ο σκοπός μας είναι η ενημέρωση του κόσμου και η κυνοφιλικη αναβάθμιση.
Έχεις δίκιο και αποδέχτηκα ότι ήταν λάθος μου που δεν είχα διαβάσει τους κανονισμούς. Αχαρακτήριστες αναφορές η προσπάθεια του χιούμορ για να σπάσει ο πάγος μεταξύ άγνωστων? Ουάουου!
Ανθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε. Ουδείς τέλειος, ουδείς αλάθητος. Και ζήτησα και συγνώμη αμέσως. Και τι κατάλαβα?
Συνεχίσατε ανηλεή επίθεση... και δεν το παραδέχεστε κιόλας ότι εκτραπήκατε.

ROTTIE said:
Μήπως αντί να θεωρείς ακατανόητη την αντίδραση που προκάλεσες θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο μήπως με τις τοποθετήσεις σου μας πρόσβαλες?
Σας πρόσβαλα τον καθέναν ξεχωριστά ανοίγοντας ένα θέμα κατά λάθος? Ή λέγοντας το μεγάλο σφάλμα ότι θα ήθελα έναν καθαρόαιμο απόγονο του σκυλιού μου. Μα τι λέτε?
Σας έβρισα και σας πρόσβαλα? Σας ονομάτισα κάπως? Σας επιτέθηκα? Πως δηλαδή προσβληθήκατε ως άτομα, χαρακτήρες και οντότητες?

Ακόμα και μέλος σας παραδέχτηκε ότι ο τρόπος σας ήταν απότομος και εσείς συνεχίζετε να μεταφέρετε το πρόβλημα αλλού.

Ακόμα και αν η όποια άποψή μου είναι λανθασμένη κατά τα δικά σας κριτήρια, πως προσπαθήσατε να μου δείξετε το σωστό? Πιάνοντάς με από τα μούτρα? Ονοματίζοντάς με byb? Λέγοντας "διάβασε εκείνο γιατί λέει για σένα" ? Προσβάλλοντάς με πετώντας ατάκες που προσπαθήσατε να τις ομοφύνεται με smilies για να μην φανούν τόσο απότομες?

ΤΟ ΛΑΘΟΣ μου ξέρεις ποιο ήταν?

Πριν καλωσορίσω ή ανοίξω θέμα, θα έπρεπε να διαβάσω τα 2000 θέματα εδώ μέσα, να καταλάβω πως ακριβώς συμπεριφέρεται και μιλάει ο καθένας από εσάς, τι πιστεύει, ποιας ιδεολογίας είναι και μετά να άνοιγα ένα οποιοδήποτε θέμα, ακόμα και το "νέο μέλος" για να ξέρω πως θα γράψω τι για να μην προσβληθείτε κατά τα λεγόμενά σου Ρότι.
Κοινώς αυτά που θέλετε εσείς να ακούσετε χωρίς δικαίωμα άποψης λάθους ή σωστής, χωρίς ελευθερία στο λόγο και ενοοώ κόσμιο λόγο, γιατί επαναλαμβάνω δεν είδα σε κανένα μήνυμα να προσβάλλω ονοματικώς κανέναν από εσάς ή να σας επιτίθεμαι σε αντίθεση με σένα και τον denis και μάλιστα από το πρώτο μήνυμα.
Μιλάς Ρότι για "αχαρακτήριστες αναφορές" ? Και τη συμπεριφορά σας μήπως να την χαρακτήριζες "κατάπτυστη"?
Λέω εγώ τώρα...

denis said:
Eυα κοίτα κάτι, γιατί θα τρελλαθούμε .... μπαίνεις (οι ώρες στα posts σου είναι εμφανείς) και γράφεις σε 3 διαφορετικά σημεία του forum ότι ψάχνεις νύφη ...
Όχι αγαπητέ μου, εσείς πάτε να με τρελλάνετε. Ναι από λάθος άνοιξα ένα χιουμοριστικό θα έλεγα θέμα αγγελίας αναζήτησης νύφης. Λάθος μου και το κατάλαβα εκ των υστέρων διαβάζοντας τα διάφορα "απαγορεύεται" στον κανονισμό σας. Και ζήτησα συγνώμη. Χωρίς αποτέλεσμα βέβαια.
Η έτερη αναφορά έγινε απλά στο πρώτο θέμα αυτού του θέματος πάνω στη κουβέντα.

Ε τι να πω ρε παιδιά. Σταυρώστε με για το λάθος. Σκοτώστε με αν αυτό σας κάνει να αισθανθείτε καλύτερα και δικαιωμένους. Εξολοθρεύστε άλλον έναν byb κατά την άποψή σας, χωρίς να γνωρίζετε καν την πραγματικότητα. Αν κρίνετε έναν άνθρωπο μόνο από μία φράση ότι θά' θελε κάτι, οτιδήοποτε, μένω απλά άφωνη.

denis said:
... προς το παρόν έχεις την συμπεριφορά μέλους που γράφτηκε για να βρεί νύφη, και ως τέτοιο αντιμετωπίζεσαι ... και δυστυχώς, ναι, πρέπει τέτοια μέλη να αντιμετωπίζονται με αυστηρότητα, δεν είναι μόνο η δικιά σου περίπτωση, μην το βλέπεις μονόπλευρα, αν επιτρεπόταν το forum θα ήταν σαν ρόζ ατζέντα ... :wink:
Πλάκα μου κάνεις, έτσι? Μου πετάς και το wink για να το πάρω ελαφρά τη καρδία?
Τέτοια μέλη? τι μέλη δηλαδή? Στραβοί, κουλοί στον Αγ. Παντελεήμονα? Με αντιμετώπιζετε ως ανεύθυνη και άμυαλη και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο και να μην το βλέπω μονόπλευρα και προσωπικά? Να μην προσβληθώ?
Πλάκα μου κάνετε.
Αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η έκφραση "ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΛΗ" προσβάλλει και αφήνει υπονοούμενα, τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω.

Επαναλαμβάνω ξανά:
Ακόμα και αν η όποια άποψή μου είναι λανθασμένη κατά τα δικά σας κριτήρια, πως προσπαθήσατε να μου δείξετε το σωστό? Πιάνοντάς με από τα μούτρα? Ονοματίζοντάς με byb? Λέγοντας "διάβασε εκείνο γιατί λέει για σένα" ? Προσβάλλοντάς με πετώντας ατάκες που προσπαθήσατε να τις ομοφύνεται με smilies για να μην φανούν τόσο απότομες?

Και κάτι τελευταίο σχετικά, γιατί σαφώς δεν ξεκινήσαμε καλά:

Περιμένω και το μπανάρισμα τώρα λόγω αντίδρασης.

Τα διάβασα τα θέματα όπου κάθε τι αντιδραστική άποψη ή αντίθετη από τη δική σας λογοκρίνεται και μπανάρεται.

Αν νομίζετε ότι με αυτή την τακτική και συμπεριφορά με το καλησπέρα κερδίζετε εντυπώσεις, πλανάστε πλάνην οικτράν. Μπορεί να μην είστε μαγαζί όπως αναφέρατε σε ένα θέμα και που προσπαθήσατε τόσο γλαφυρά να το θέσετε, ίσως πάλι και να μην θέλετε νέα μέλη και να γίνεται ένα πιο ανοικτό ή μεγαλύτερο φόρουμ, ίσως ο σκοπός σας σ' αυτή τη ζωή να είναι η διάσωση ή οτιδήποτε άλλο, δικαίωμά σας, αλλά να φροντίσετε να έχετε ένα banner στην είσοδο για την φιλοσοφία του χώρου, ώστε ο καθένας να καταλαβαίνει εξ' αρχής τι να περιμένει και ότι πρόκειται για κλειστό κλαμπ που δεν επιτρέπει οποιαδήποτε έκφραση άποψης και λόγου.
Και όποιος τολμήσει ή κάνει το λάθος να εκφέρει άποψη σωστή ή λαθεμένη κατά τα ατομικά σας κριτήρια, λαμβάνει μία συμπεριφορά απίστευτη, αχαρακτήριστη και απαράδεκτη.

Λοιπόν, να το περιμένω το μπαν για να αποδείξετε όλα τα άνω?

Τα σέβη μου
Εύα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λοιπόν, να το περιμένω το μπαν για να αποδείξετε όλα τα άνω?
Οχι, περιμένω εγώ την ενεργή συμμετοχή σου για να με βγάλεις ψεύτη ...

... όσο για τα δικά μου post στο θέμα ... λυπάμαι που έτσι τα είδες ... δεν τα έγραψα για σένα ... τελικά ...

... και όχι, προσωπικά δεν με απασχολει καθόλου πόσα μέλη θα έχει το forum ... αν με απασχολούσε μπορεί να είχες ΕΙΔΙΚΟ χώρο για την αγγελία σου , και σίγουρα σχόλιο από μένα για το πόσο ωραίος είναι ο σκύλος σου ...
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
Denis, δεν με ενδιαφέρει να μου πεις αν το σκυλί μου είναι όμορφο ή όχι. Τα αισθητικά κριτήρια είναι σχετικά και κατά την κρίση του καθενός.

Αυτό που όμως περίμενα ήταν το benefit of the doubt με την αντίστοιχη συμπεριφορά.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Εύα καλησπέρα και καλώς ήρθες στο dogforum, όπως ίσως θα δεις ελάχιστα μέλη έχουν γίνει ban από το φόρουμ και ο λόγος δεν ήταν φυσικά γιατί διαφωνούσαν μαζί μας, εμείς εδώ είμαστε όλοι ανοιχτοί στον διάλογο. Αν σε μερικά θέματα είμαστε -ας πούμε- κάθετοι είναι γιατί εμείς ζούμε κάποιες καταστάσεις από μέσα και γιατί γνωρίζουμε την πραγματικότητα. Όπως προσπάθησε να σου εξηγήσει ο denis η γέννα σε ένα τόσο μικρό σκυλί μπορεί να έχει μοιραία αποτελέσματα και όπως προσπάθησε να σου εξηγήσει η Rottie τα αδέσποτα στους δρόμους υποφέρουν από δεινά που δεν μπορείς να φανταστείς.

Καμία άποψη δεν λογοκρίνετε στο φόρουμ, τα θέματα που κλειδώνονται παραμένουν και μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας, σκοπός μας δεν είναι να σε πάρουμε από τα μούτρα, σκοπός μας είναι να ενημερώσουμε όλους τους φίλους φιλόζωους για το τι μέλλει γενέσθαι. Το μεγαλύτερο ποσοστό των κουταβιών που προέρχονται από ζευγαρώματα που η φιλοσοφία τους είναι «ε να μην γίνει μάνα μια φορά; ή ο σκύλος μας να μη ζήσει την χαρά του σεξ; ή ξέρεις πόσοι μου ζητούν ένα παιδί του σκύλου μου;» καταλήγουν αδέσποτα με μέσο όρο ζωής τα 2 χρόνια. Το μεγαλύτερο ποσοστό των «καθαρόαιμων» κουταβιών που προέρχονται από ζευγαρώματα όπου ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει τίποτα από εκτροφή αλλά θέλει να πουλήσει τα κουτάβια προς 100 ευρώ για να βγάλει τα έξοδα του σκύλου του για ένα χρόνο, είναι προβληματικά κουτάβια είτε σωματικά είτε σε χαρακτήρα. Πολλά από αυτά αν δεν πουληθούν καταλήγουν αδέσποτα!!!

Αγαπητή Εύα δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα το αν θέλεις να συνεισφέρεις σε αυτή είναι πραγματικά δικό σου θέμα αλλά εμείς θα κάνουμε τα πάντα για να συνεισφέρουμε στο αντίθετο.
 


Eva

Active Member
22 Μαρτίου 2008
36
0
Athens, Greece
καταλαβαίνω lone wolf τι εννοείς.

Το αρχικό θέμα (η ας πούμε διαφωνία) έχει λήξει για μένα. Πάμε παρακάτω και ελπίζω να συνεισφέρω σε κάποια θέματα και σε άλλα να μάθω ακόμη περισσότερα.

Νά' σαι καλά.