Καλώς σας βρήκα!!!


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Γεια σε όλους, από μικρή το όνειρό μου ήταν να αποκτήσω ένα σκυλάκι, και ένα γατάκι και ένα παπαγαλάκι ... και γενικά πολλά ζωάκια... Μέχρι τώρα έχω αποκτήσει τα παπαγαλάκια μου τα οποία είναι απίστευτα... Τώρα πια παντρεμένη και με δύο παιδιά (6 και 10 ετών) αποφάσισα πως είναι ο καιρός επιτέλους να αποκτήσω ένα. Για καλή μου τύχη και ο άντρας μου αλλά και τα παιδιά μου λατρεύουν τα σκυλιά και ειδικά ο μικρός λατρεύει όλα τα ζώα (το εννοώ όλα, μικρός έπαιζε ακόμα και με σκουλήκια...) Ο λόγος που δεν το έχω πάρει ακόμα ήταν οι υποχρεώσεις, δουλειά, πολλές ώρες εκτός σπιτιού, μετά ήρθαν τα παιδιά , χρόνος πουθενά... Ούτε τώρα υπάρχει πολύς χρόνος αλλά νομίζω πως αν συνεχίσω να το σκέφτομαι έτσι δεν θα αποκτήσω ποτέ σκυλί και μετά από διάφορες καταστάσεις που ζω τον τελευταίο καιρό με αρρώστιες και νοσοκομεία καταλαβαίνω πια ότι πρέπει να κάνουμε τα πράγματα που πραγματικά θέλουμε και να προσπαθούμε να ζούμε την ζωή μας όσο γίνεται πιο ευχάριστα !!! Ο προβληματισμός που έχω και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας είναι το θέμα επιλογής, πάντα ήθελα να διαλέξω κάποιο σκυλάκι από εκτροφέα για να είμαι όσο γίνεται πιο σίγουρη για την υγεία του. Γνωρίζω ότι και από εκτροφέα μπορεί να βγάλουν προβλήματα αλλά σίγουρα μειώνονται οι πιθανότητες, και επειδή έχω και μικρά παιδιά θα ήθελα να είμαι όσο γίνεται πιο σίγουρη. Το οικονομικό πρόβλημα όμως πια είναι τεράστιο και μου είναι απαγορευτικό το να κοιτάξω να πάρω σκυλί από εκτροφέα. Τώρα θα μου πείτε ότι τα λεφτά θα τα δώσεις αργότερα σε γιατρούς. Τέλος σκέφτομαι να πάρω ένα αδέσποτο , υπάρχουν τόσα εγκαταλειμμένα που θα σώσω μια ψυχούλα . Πάντα όμως σκέφτομαι για μωρό για να μας μάθει από μικρό . Σας έπρηξα!! Και πάλι καλώς σας βρήκα , χαίρομαι πολύ που έγινα μέλος της παρέας σας, ελπίζω να αποκτήσω σκυλάκι σύντομα και να το μοιραστώ μαζί σας. :D
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ήρθες!!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από ένα αδεσποτακι! Και βγαίνουν και σε όλα τα χρώματα και μεγέθη να διαλέξεις.

Όσον αφορά το μωρό που λες, είναι πολύ μεγαλύτερος μπελάς σε σχέση με έναν πιο μεγάλο ηλικιακά σκυλο. Θέλει χρόνο πολύ υπομονή και πολύ αγάπη.

Από την άλλη ενας σκυλάκος λίγο πιο μεγάλος, έχει άλλη γλύκα, δένεται εξίσου μαζί σου και γλιτώνεις όλα τα κουταβισια και εφηβικά τερτίπια.

Κάτι άλλο δε που είναι πολύ σημαντικό είναι πως σκύλοι πάνω από 7-8 μηνών, είναι όμηροι της ηλικίας τους.
Και αυτό γιατί η πλειοψηφία θέλει κουτάβια, με αποτέλεσμα σκύλος που δεν είναι κουτάβι να μένει στα αζήτητα.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες στην παρεα μας και να χαιρεσαι τα παιδακια σου και τα παπαγαλακια σου (κοκατιλ ειναι ε? :) )
Θα συμφωνουσα σε ολα με το μελος απο πανω αλλα λογω παιδιων το να παρεις ενα ενηλικο σκυλι που δεν ξερεις τι μπορει να εχει περασει στη ζωη του δεν μου ακουγεται η τελεια ιδεα.
Το να κοιταξετε ενα σκυλι 8 μηνων , ειναι παλι κουταβι, οποτε ειναι τελειο.
Ενα σκυλι ομως 2,3,4,5 κλπ χρονων επειδη δεν θα γνωριζεται τα βιωματα του ..καλυτερα οχι.
Συν οτι εχετε και τα πουλια και το σκυλι πρεπει να μαθει οτι ειναι της οικογενειας.
Π.χ τα δικα μου σκυλια θα το εβλεπαν σαν θηραμα ενα πτηνο.
Πηγαιντε οικογενειακος σε μια φιλοζωικη κοντα στο σπιτι σας και ειμαι σιγουρη οτι θα βρειτε το νεο σας συντροφο.
Περιμενουμε νεα :)
 


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Kαλως ηρθες και να χαιρεσαι την οικογενεια σου! Πολλες φιλοζωικες φιλοξενουν και μικρα -σε ηλικια- σκυλακια που κατα τη γνωμη μου θα ηταν καταλληλα αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις μαζι τους καθως ειναι πιο ευκολα εκπαιδευσιμα!Αντιθετα τα ενηλικα σκυλια εχουν ηδη καποιο χαρακτηρα που δεν αλλαζει ευκολα αλλα δεν περνας και τεραστιο ζορι αν ειναι ησυχα. Νομιζω πως οι φιλοζοικες σε ενημερωνουν για την ''προελευση'' τους αλλα και για την συμπεριφορα τους...αρα δεν χρειαζεται να αγχωθεις :)
 
  • Like
Reactions: krigopo


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα επικοινωνήσω με φιλοζωικές . Θέλω ένα κουτάβι και όχι ενήλικο γιατί τα παιδιά είναι μικρά και έχω και τα παπαγάλια μου και θέλω να μας μάθει από μικρό. Επίσης φοβάμε τα ενήλικα σκυλιά γιατί δεν ξέρω το πόσο έχουν ταλαιπωρηθεί και το πως θα είναι ο χαρακτήρας τους απέναντι στα παιδιά. Όχι απλά δεν έχω πρόβλημα στο να ασχοληθώ με ένα κουτάβι αλλά το γουστάρω τρελά και έγω και ο άντρας μου. Επίσης δεν βιαζόμαστε θέλω να πιστεύω πως αν δεν βρούμε κάποιο μικρό σκυλάκι θα μας έχουν στα υπόψιν αν εμφανιστεί κάτι.
 
  • Like
Reactions: Giwrgos_Trls


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δυστυχως απο κουταβια στις φιλοζωικες γινεται χαμος. Οποτε σιγουρα θα βρειτε το κουταβι σας. Ψαξτε και ονλαιν. Εχει τοσα κουταβια ππυ βλεπω καθημερινα.
 
  • Like
Reactions: krigopo








krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Καλημέρα, μετά από πολλούς μήνες στα νοσοκομεία και μετά από έναν θάνατο που με έβγαλε εκτός τόπου και χρόνου άρχισα δειλά δειλά να ψάχνω πάλι για κουταβάκι, μετά από μια δύο προσπάθειες από φιλοζωικές και ποσταρίσματα σε facebook απογοητεύτηκα (μάλλον έτυχε) . Ότι σκυλάκι μου άρεσε η δεν το προλάβαινα είτε ήταν μακριά και δεν ήθελα με τίποτα να μου στείλουν ένα σκυλί χωρίς να το έχω δει από κοντά ούτε εγώ ούτε η οικογένεια. Την προηγούμενη εβδομάδα βρήκα ένα κουτάβι τέλειο αλλά πάλι δεν το πρόλαβα και έτσι είπα να ψάξω για καθαρόαιμο... Αν και δεν μου πολύ αρέσουν τα μικρά σκυλιά αποφάσισα να ψάξω για κοκκόνι. Πήρα τις απαραίτητες πληροφορίες από τον ΚΟΕ και άρχισα, με τον πρώτο εκτροφέα που μίλησα δεν είχε και με το που πάω να πάρω τηλέφωνο την επόμενη μέρα βρήκα ένα ποστ σε μία από τις σελίδες που παρακολουθώ στο facebook κάτι υπέροχα κουτάβια. Γεννημένα 15 Φεβρουαρίου από γερμανικό ποιμενικό μαμά και μπίγκλ μπαμπά (πως έγινε αυτό το ζευγάρωμα δεν ξέρω). Δεν ξέρω αν οι πληροφορίες που μου δίνουν είναι πραγματικές αλλά όταν πήγα να δω τα κουτάβια και πήρα ένα από τα κορίτσια αγκαλιά και με φίλησε, τελείωσα!!! Η κυρία που τα είχε ήθελε να μου την δώσει εκείνη την στιγμή αλλά δεν ήθελα να την πάρω χωρίς να είμαι προετοιμασμένη. Θα πάω αύριο να ψωνίσω και να κανονίσω ραντεβού και με κτηνίατρο αλλά και με εκπαιδευτή . Αν και έχω διαβάσει πάρα πολύ και πιστεύω πως θα μπορούσα να τα καταφέρω ο άντρας μου επιμένει να πάρουμε εκπαιδευτή για να μας μάθει ότι χρειάζεται και να κάνουμε μια καλή αρχή . Φυσικά συμφώνησα, μόνο καλό μπορεί να μας κάνει κάτι τέτοιο. Έχω ενδοιασμούς για την ηλικία του κουταβιού, ξέρω ότι είναι πολύ μικρό αλλά φοβάμαι ότι μπορεί και να μην προλάβω να το πάρω, η κυρία που τα έχει μου έδωσε την εντύπωση ότι προσπαθεί να τα ξεφορτωθεί ... Κανονίσαμε να πάω να την πάρω την Παρασκευή μετά από δική μου πίεση, σκέφτηκα πως θα είναι καλύτερα να ξεκινήσουμε παρασκευή και να έχουμε δύομιση μέρες μαζί πριν να πρέπει να την αφήσω την Δευτέρα για να πάμε στην δουλειά.
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μετά απ'όσα έχεις γράψει και τις φιλοζωικές ευαισθησίες που υποτίθεται ότι έχεις, κατέληξες να επιβραβεύσεις μια εγκληματική γέννα.

Να πω...συγχαρητήρια;;;
Τι να πω;
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Καλά το ότι όλοι οι "φιλόζωοι" κοιτάτε να κρίνετε πάντα τους άλλους είναι στάνταρ... Δεν προκάλεσα την γέννα ούτε παρήγγειλα κουτάβι από την κυρία αυτή.. δηλαδή όταν θα παρατήσει τα κουτάβια της στον δρόμο και θα τα μαζέψει η φιλοζωική και τα πάρω τότε πεινασμένα και χτυπημένα θα είναι σίγουρα καλύτερα... Το ότι άφησε τα σκυλιά της να ζευγαρώσουν σίγουρα είναι λάθος το ότι εγώ θα πάρω ένα από τα κουτάβια σημαίνει ότι επιβραβεύω δεν το καταλαβαίνω πραγματικά
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό ακριβώς σημαίνει. Την επιβραβεύεις ΚΑΙ προκαλείς και την επόμενη.
Τα σκουπιδοκούταβα, είναι λίγοι αυτοί που τα μαζεύουν, σε όποια κατάσταση κι αν τα βρίσκουν.
Προφανώς, δεν ανήκεις σ'αυτή την κατηγορία. Δεν είναι και υποχρεωτικό βέβαια, αλλά αυτή την καραμελίτσα, καλό θα ήταν, να μην την πιπιλάς.
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Αυτό ακριβώς σημαίνει. Την επιβραβεύεις ΚΑΙ προκαλείς και την επόμενη.
Τα σκουπιδοκούταβα, είναι λίγοι αυτοί που τα μαζεύουν, σε όποια κατάσταση κι αν τα βρίσκουν.
Προφανώς, δεν ανήκεις σ'αυτή την κατηγορία. Δεν είναι και υποχρεωτικό βέβαια, αλλά αυτή την καραμελίτσα, καλό θα ήταν, να μην την πιπιλάς.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως την επιβραβεύω και προκαλώ την επόμενη... θα ήταν πολύ καλό να με βοηθήσεις να το καταλάβω αυτό παρά να μου λες ότι πιπιλάω κάποια καραμέλα ...
η κυρία αυτή θα κρατήσει ένα κουτάβι όπως κατάλαβα και τα υπόλοιπα δεν ξέρω τι τύχη θα έχουν...
δεν τα πουλάει τα διώχνει...
Επίσης σε ποια κατηγορία ανήκω πάλι δεν ξέρεις και πάλι το μόνο που κάνεις είναι να με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Την κριτική και το ύφος, τα προκάλεσες:
Καλά το ότι όλοι οι "φιλόζωοι" κοιτάτε να κρίνετε πάντα τους άλλους είναι στάνταρ...
Κατά τα λοιπά...όταν βοηθάς τον οποιοδήποτε τέτοιο εγκληματία, να ξεφορτωθεί τα κουτάβια που δημιούργησε, χωρίς κανένα απολύτως λόγο, του δίνεις το κίνητρο, να το ξανακάνει.
Ασφαλώς και δεν την ενδιαφέρει την "κυρία" η τύχη των μωρών, που η ίδια έφερε στην ζωή. Γιατί να την ενδιαφέρει; Ας είναι καλά, κάτι άλλοι βλαμμένοι, που λούζονται καθημερινά, καραβιές δεκάδων πεταμένων κουταβιών :mad::mad::mad::mad::mad:

Εν έτει 2016, ακόμη παίρνουμε κουτάβια [που μας ενδιαφέρει κιόλας η υγεία και ο χαρακτήρας τους!!!!!!!!!!!!] από τέτοιες γέννες. Αν είναι δυνατόν!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επίσης σε ποια κατηγορία ανήκω πάλι δεν ξέρεις και πάλι το μόνο που κάνεις είναι να με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις ...
Το "σε ποιά κατηγορία ανήκεις" το συμπεραίνω από τα γραφόμενά σου, τα οποία αυτά και κρίνω.
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Καταλαβαίνω το τι μου λες
Την κριτική και το ύφος, τα προκάλεσες:


Κατά τα λοιπά...όταν βοηθάς τον οποιοδήποτε τέτοιο εγκληματία, να ξεφορτωθεί τα κουτάβια που δημιούργησε, χωρίς κανένα απολύτως λόγο, του δίνεις το κίνητρο, να το ξανακάνει.
Ασφαλώς και δεν την ενδιαφέρει την "κυρία" η τύχη των μωρών, που η ίδια έφερε στην ζωή. Γιατί να την ενδιαφέρει; Ας είναι καλά, κάτι άλλοι βλαμμένοι, που λούζονται καθημερινά, καραβιές δεκάδων πεταμένων κουταβιών :mad::mad::mad::mad::mad:

Εν έτει 2016, ακόμη παίρνουμε κουτάβια [που μας ενδιαφέρει κιόλας η υγεία και ο χαρακτήρας τους!!!!!!!!!!!!] από τέτοιες γέννες. Αν είναι δυνατόν!!!!

Καταλαβαίνω το τι μου λες, απλά δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος αλλάζει...
Αυτή η κυρία είμαι σίγουρη ότι θα προσπαθήσει να δώσει τα κουτάβια για κάνα δύο εβδομάδες το πολύ και μετά ότι μείνει είτε θα τα παρατήσει σε κανένα κυνοκομείο είτε σε κανένα βουνό... Δεν πιστεύω ότι επειδή δεν θα βρει να τα δώσει πχ θα σκεφτεί να στειρώσει την σκύλα της...
Ούτε πιστεύω ότι επειδή θα βρει να τα δώσει σε βλάκες σαν και μένα απλά θα αφήσει τα σκυλιά της να ξαναζευγαρώσουν...
Αυτοί οι άνθρωποι απλά δεν τους ενδιαφέρει...
Αν έχω και εγώ εγκληματήσει επειδή θα πάρω κουτάβι από την συγκεκριμένη και θα προσπαθήσω να κάνω ότι καλύτερο για αυτό... δεν ξέρω ... Εγώ πραγματικά αισθάνομαι ότι το σώζω το κουτάβι... Επίσης δεν νομίζω πως είπα ότι παίρνω ένα κουτάβι άριστης μορφολογίας, τέλειου χαρακτήρα και άκρας υγείας... αν ήθελα κάτι τέτοιο θα αγόραζα ένα καθαρόαιμο... δεν ξέρω το τι θα μου τύχει με το συγκεκριμένο κουτάβι και είμαι προετοιμασμένη για τα πάντα...
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
επίσης η κριτική και το ύφος ήρθαν από την πρώτη σου κιόλας απάντηση, συγνώμη κιόλας...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν κάποιος κάνει ένα λάθος, με το να τον βοηθάς στο λάθος του σίγουρα δεν πρόκειται να σκεφτεί να το διορθώσει - φυσικά αυτό προϋποθέτει να θεωρείς ότι η πράξη του είναι λάθος.

Κάποιοι άνθρωποι αλλάζουν, κάποιοι όχι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ένας απ' αυτούς είναι και το αν τα λάθη τους έχουν συνέπειες. Ίσως αν η ιδιοκτήτρια των κουταβιών δει ότι τελικά δεν είναι τόσο εύκολο να τους βρει σπίτια, να το ξανασκεφτεί πριν την επόμενη γέννα. Ίσως αν τη ρωτήσει κάποιος άλλος που θέλει να ζευγαρώσει το σκυλί του, να του πει "δε βρήκα σπίτια να τα δώσω και βρέθηκα με 5 σκυλιά αντί για ένα", και να αλλάξει γνώμη αυτός. Για τις πράξεις των άλλων δεν είσαι υπεύθυνη εσύ, είσαι όμως για τις δικές σου. Γνώσεις και πληροφορίες σου δόθηκαν, τι θα τις κάνεις είναι δικό σου θέμα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δυστυχώς...δεν υπάρχει ελπίδα καμμία...

Ελπίζω τουλάχιστον, να μείνουν τα κουτάβια με την μάνα τους, μέχρι να πάνε το λιγότερο, δύο μηνών.