Καμία ιδέα για το τι είναι;


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Καμιά ιδέα τι είναι αυτά ρε παιδιά? :confused:
Τα έιχε στη βάση της ουράς. Είναι σαν εξόγκωμα στη βάση της ουράς.
Τα ανακάλυψα χτες.
Σήμερα του τα έβγαλα....
Φαίνεται σαν να έχει χτυπήσει σε εκείνο το σημείο και αυτό που βγάζω είναι η ουλή...
Το κομμάτι της φωτογραφίας είναι το ποιο μεγάλο...Έχει άλλο ένα πολύ μικρό που δεν το έχω πειράξει....


IMGP0698..jpgIMGP0700..jpgIMGP0699..jpg
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αμα σου πω οτι εμενα μου κανει σαν τσιχλα κολλημενη στις τριχες του?
Δεν βοηθαει και η φωτο. Αλλα αν ηταν απο χτυπημα δεν θα ειχε καποιο σημαδι εκει που τον ξεμαλλιασες?
 




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
:)
Ναι, όντως δεν βοηθάει...Οτί είναι το δέρμα του είναι...γιατί αν δεις έχει τρίχες και πάνω και κάτω....Το Θέμα είναι από χτύπημα? ή είναι κάτι άλλο....???
π.χ. τσιμπούρι ψύλος ή κανένα άλλο ζωύφιο αφήνει ουλή???? Υπάρχει περίπτωση να είναι εξωπαράσιτο????

Το έβγαλα και δεν έτρεξε αίμα από κάτω...είναι σαν να έχει ξεραθεί.....Σαν να ήταν πληγή, ξεράθηκε και τώρα το είδα...Με το τρίχωμα που έχει εκεί είναι λογικό να μην το είχα δει νωρίτερα....
 


georgerot

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2010
143
0
μπορει να εθεθιστικε καπου το δερμα εκει και να εγινε εστι και να πεφτουν οι τριχες..εμενα ετσι εκανε οταν εβγαλε αλεργια απο froidline και γεμισε κοκκινιλες οπου το εβαλα και δημιουργισε τετοια κρουστα και οταν τραβουσα φευγαν τουφες...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
το ενα και μοναδικο τσιμπουρι που εχω βρει ζωντανο πανω σε σκυλο μου ναι μεν εκανε πληγη αλλα ηταν σε μεγεθος φακης. Και το κακαλο που εκανε η πληγη δεν ηταν λευκο. Και σιγουρα δεν ξεμαλλιαστηκε ετσι ο σκυλος.
Δεν πας καμμια βολτα στον γιατρο καλυτερα?
Επισης δες αν μυριζει αυτο που απεσπασες. Αν μυριζει τσιχλοφουσκα ή ρετσινι πχ.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Το δέρμα του είναι σίγουρα....Το μύρισα....
Στην Φωτό 1 για παράδειγμα, οι τρίχες που φαίνονται στην άκρη να έχουν μπαλάκια(ρίζες) περνάνε μέσα από αυτό το πράγμα και γίνονται τούφα από πάνω....

Δεν έπεσε μόνο του.... Εγώ το έβγαλα...Και όχι εύκολα...Έβαλα λίγο δύναμη...
Τον ψιλοενόχλησε...Αλλά με άφησε να του το βγάλω...
Τώρα αν πάω να πιάσω το σημείο που το έβγαλα..είναι λίγο κόκκινο, αλλά αίμα δεν τρέχει....
Και πάλι δεν του αρέσει να τον πιάσω εκεί...

Μάλλον για γιατρό με βλέπω...αλλά λέω, μπας και έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο....
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν χρειάζεται βρε παιδιά να τρέχουμε στους γιατρούς για ψύλλου πήδημα.
Εντάξει είναι κάτι περίεργο. Θα μπορούσε να είναι και ξεραμένη από μέρες πληγή από hot spot. Τώρα πλέον, πάει πέρασε. Τι να κάνει ο γιατρός;
Αν το σκυλί είναι κατά τα λοιπά καλά, δεν χρειάζεται να τρέχεις. Ψάξτον μόνο μήπως έχει και κάπου αλλού και δεν το έχεις δει. Οπότε αναλόγως και θα πράξεις. Και έχε το στον νου, μην τυχόν και ξαναβγάλει. Αλλά μέχρι εκεί προς το παρόν. Δεν χρειάζεται κάτι πιο δραστικό.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Ένα μικρό έχει μείνει που δεν του το έχω βγάλει.....Ακόμα...
Ούτε το ξύνει το σημείο...Θα το παρακολουθήσω και αύριο και βλέπουμε...
Και φυσικά...κάθε γνώμη δεκτή.... :)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ερεθισμένο- ξεραμένο μέρος πουθενά αλλού, αραιό τρίχωμα κλπ, ξύνεται πουθενά?
Το έψαξες καλά?
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Τον έψαξα σε όλο το σώμα....Τίποτα...
Είναι στην βάση της ουράς....Αλλά στο σώμα του χαμηλά...όχι στην ουρά....
Και τώρα που το ξανακοιτάω είναι κόκκινο το σημείο...Σαν να είναι πληγή....
Μια γραμμή σε εκείνο το σημείο είναι όλο το Story....
Σαν να πέρασε κάτω από σύρματα και να τον έγδαρε εκεί...Βέβαια πρέπει να έγινε πριν καιρό......
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Χαλαρώστε.Είχε πληγή,δεν ξέρω από τι,ξεράθηκε και αυτό είναι το κάκαδο.Το δέρμα από κάτω έθρεψε και μπόρεσες και το έβγαλες χωρίς αίμα.Κι εμένα το είχε πάθει κάποια στιγμη.Και ναι,οι τρίχες ξεπατώνονται.
 


ant

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2011
143
24
παίζει να ' ναι και μύκητας. Ή να τον είχε γρατζουνίσει πχ γάτα και να του άφησε πληγή
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Κι ο δικός μου είχε κάτι παρόμοιο στη ράχη, το ανακάλυψα όταν τον βούρτσιζα. Κι εμένα με είχε αφήσει να του το βγάλω και για να πω την αλήθεια δεν το πολυέψαξα... Βγήκαν ξανά οι τρίχες εκεί και όλα καλά.
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
"Περιπου" το ιδιο το ειχε ο δικος μου αλλα πολυ μικροτερο και σε περισσοτερα σημεια. Τελικα ηταν μυκητας που τον κολλησε απο την γατα..

Μπορει να ειναι καποιο δερματολογικο προβλημα και αυτο να ειναι μονο η αρχη. Μπορει να μην ειναι και τιποτα, απλα να χτυπισε-γρατουνιστηκε σε εκεινο το σημειο. Καλυτερα να το κοιταξει καποιος ειδικος για να σου πει στα σιγουρα.

Με καθε επιφυλαξη: εγω στη θεση μεχρι να το δει καποιος ειδικος θα του εβαζα λιγο μπενταντιν.

ΥΓ
Επλιζω να μην ειναι τπτ και να περασει γρηγορα
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Το έδειξα και σε 2-3 άτομα που γνωρίζουν 5 πράγματα παραπάνω από εμένα, και μου είπαν πως είναι πληγή....
Δεν έχει εμφανιστεί κάτι άλλο από εκείνη την ημέρα που το έβγαλα....
Φυσικά τον ψιλαφίζω καθημερινά για να δω αν θα βγάλει και πουθενά αλλού....
Και βλέπουμε...Αν ξαναδώ κάτι, θα τον πάω στο γιατρό...Μέχρι τότε, νομίζω δεν θα κάνω κάτι άλλο...