Καναδέζικο Λυκόσκυλο - White Shepherd


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά άλλο είναι είμαι ΜΕΛΟΣ στον ΚΟΕ και άλλο είναι ΔΗΛΩΝΩ ΓΕΝΝΑ στον ΚΟΕ.
Οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει γέννα, δεν είναι ανάγκη να είναι και μέλος του ΚΟΕ.
Και αντίστοιχα μέλος του ΚΟΕ μπορεί να είναι και κάποιος που ΔΕΝ είναι εκτροφέας.

Συνεπώς δεν μπορώ να καταλάβω τί νόημα έχει το "εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ" και για ποιο λόγο χρησιμοποιείται κατά κόρον;;
Είναι ένδειξη ήθους;
Ενδειξη ποιότητας;;;
Ενδειξη κάποιας "πιστοποίησης" ή κάποιου ελέγχου ;;;

Επίσης στις εκθέσεις μπορεί να μετάσχει ο οποιοσδήποτε και με οποιονδήποτε σκύλο - αρκεί φυσικά ο σκύλος να είναι καθαρόαιμος.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Καλημέρα Αντώνη!
Τελικά @Sirkos είχα δίκιο...για τον ίδιο μιλούσαμε



Εάν μου δώσουν άδεια οι admin κι εσύ , είμαι διατεθειμένος να δημοσιοποιήσω τα mail που έχουμε ανταλλάξει ,έτσι ώστε να καταλάβουν όσοι διαβάζουν ποιος εξαφανίστηκε.

Και φυσικά από εμένα έχεις το ελεύθερο να δημοσιοποιήσεις έστω ένα αναπάντητο mail μου… Εάν έχεις 2…τοσο καλυτέρα….




Δεν υπήρχε λόγος να έρθω Λαμία.
Όταν μιλούσαμε… αποδείχτηκε ότι δεν είχες σκυλιά να μου δείξεις… Είχες?



Εγώ δεν είμαι σε θέση να κρίνω την εκτροφή που κάνεις .
Δεν είναι αυτή η δουλειά μου κι από όσο ξέρω δεν είναι ούτε η δική σου (καλά θυμάμαι?)
Εγώ μίλησα για την περίοδο που εγώ έψαχνα σκύλο.
Τώρα που μιλάμε μπορεί να είσαι ο σουπερ ντούπερ εκτροφέας...



Εάν είσαι τώρα που μιλάμε εγγεγραμμένος στο ΚΟΕ δεν το ξέρω και ΔΕΝ με αφορά!
Πέρυσι ΔΕΝ ήσουν. Ήσουν?
Όμως ΕΑΝ ήσουν , τότε φιλικά σου λέω να το ψάξεις γιατί εγώ όταν τηλεφώνησα στο ΚΟΕ , δεν σε ήξερε κανένας!



Θα κάνω τα πάντα για να έχω μια χαρούμενη συμβίωση με το σκυλί μου.
Κι άντε πάλι ...ξανά μανά... δεν είχες κουτάβια.... Είχες?



Παρακαλώ!
Εύχομαι όλα όσα γράφεις να ισχύουν, έτσι ώστε να μην περάσει άλλος την ταλαιπωρία που έφαγα εγώ , όχι φυσικά μόνο από εσένα.
Γιατί τώρα, με τη διαφήμιση που σου έκανα, ποιος ξέρει, μπορεί να σε γνωρίσουν κι άνθρωποι σχετικοί με το άθλημα, όχι σαν κι εμένα δηλαδή, και να έρθουν να διαπιστώσουν με τα μάτια τους την ποιότητα της εκτροφής που κάνεις.
Τρατζικ που λεν στου χουριομ

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά άλλο είναι είμαι ΜΕΛΟΣ στον ΚΟΕ και άλλο είναι ΔΗΛΩΝΩ ΓΕΝΝΑ στον ΚΟΕ.
Οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει γέννα, δεν είναι ανάγκη να είναι και μέλος του ΚΟΕ.
Και αντίστοιχα μέλος του ΚΟΕ μπορεί να είναι και κάποιος που ΔΕΝ είναι εκτροφέας.

Συνεπώς δεν μπορώ να καταλάβω τί νόημα έχει το "εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ" και για ποιο λόγο χρησιμοποιείται κατά κόρον;;
Είναι ένδειξη ήθους;
Ενδειξη ποιότητας;;;
Ενδειξη κάποιας "πιστοποίησης" ή κάποιου ελέγχου ;;;

Επίσης στις εκθέσεις μπορεί να μετάσχει ο οποιοσδήποτε και με οποιονδήποτε σκύλο - αρκεί φυσικά ο σκύλος να είναι καθαρόαιμος.
Εγω θελω σκυλο τωρα ? τι δεν καταλαβαινεις ?
 
Last edited by a moderator:


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
@Yorkaddict

εάν κάποιος θέλει να αγοράσει στην Ελλάδα ένα καθαρόαιμο σκυλί, σε ποιον απευθύνεται ? Εγώ πχ τηλεφώνησα στο ΚΟΕ για να δω εαν υπάρχει εκτροφείο εδώ στην Ελλάδα. Έκανα λάθος? Υπάρχει άλλος τρόπος?

Εδώ: http://www.koe.gr/images/documents/kefalaioii.pdf
μπορείς να δεις τον κανονισμό εγγραφής σκύλων

Το ποιος ειναι τρατζικ...αρχισει να φενεται ...
 
Last edited by a moderator:






kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Το διαβασα...το διαβασα

Αλλα εχω απορειες
Λες
Αυτό όμως που θεωρώ πως έχω υποχρέωση να κάνω, είναι να σου πω πως ο οποιοσδήποτε μπορεί να ζευγαρώσει την καθαρόαιμη σκύλα του με έναν καθαρόαιμο σκύλο και να δηλώσει την γέννα στον ΚΟΕ. Τα κουτάβια που θα βγουν θα έχουν pedigree και θα είναι καθαρόαιμα.

Ποιος πιστοποιεί το "καθαρόαιμο"?
Ο ΚΟΕ ή ο εκτροφέας?
Ή ο ΚΟΕ πιστοποιεί τον εκτροφέα κι ο εκτροφέας το σκυλί?
Το δε πιστοποιητικό είναι Ελληνικό ή ξένο?
Το ξένο πως το κάνεις verify ?

Εγώ λοιπόν ο άσχετος που για τον χ ψ λόγο (λαλακια, παραξενιά το ότι) θέλω να πάρω καθαρόαιμο σκύλο, ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω (1,2,3....) και τι πρέπει να τσεκάρω μετά από κάθε βήμα για να προχωρήσω στο επόμενο?
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Καλα πριν κατηγορισετε,κοιτατε και λιγο τα χαλια σας.. Εχει ποσες μερες που κατηγορεις τον ανθρωπο χωρις να μπορει να απαντησει. Τωρα απαντησε, κοψε λοιπον τις μπηχτες μεχρι να απαντησει ο ανθρωπος.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Το διαβασα...το διαβασα

Αλλα εχω απορειες
Λες



Ποιος πιστοποιεί το "καθαρόαιμο"?
Ο ΚΟΕ ή ο εκτροφέας?
Ή ο ΚΟΕ πιστοποιεί τον εκτροφέα κι ο εκτροφέας το σκυλί?
Το δε πιστοποιητικό είναι Ελληνικό ή ξένο?
Το ξένο πως το κάνεις verify ?

Εγώ λοιπόν ο άσχετος που για τον χ ψ λόγο (λαλακια, παραξενιά το ότι) θέλω να πάρω καθαρόαιμο σκύλο, ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω (1,2,3....) και τι πρέπει να τσεκάρω μετά από κάθε βήμα για να προχωρήσω στο επόμενο?
Λαλακια παραξενια ειναι να θες καθαροαιμο σκυλο? :)
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Για να προκύψει ένα καθαρόαιμο σκυλί, πρέπει να υπάρχει pedigree δηλαδή γεννεαλόγιο.
Το pedigree παίρνει αριθμό καταχώρησης από τον κυνολογικό όμιλο της χώρας στην οποία έγινε η γέννα.
Αν εγώ λοιπόν έχω ένα καθαρόαιμο σκυλί με το pedigree του, και βρω ένα άλλο καθαρόαιμο για να ζευγαρώσω, πρέπει να δηλώσω την γέννα και τα δύο pedigree στον ΚΟΕ.
Εκτροφέας, τυπικά, είναι ο ιδιοκτήτης της θηλυκής σκύλας και δεν χρειάζεται να είναι ο ίδιος γραμμένος σαν μέλος στον ΚΟΕ ή να έχει δηλωμένο εκτροφείο με επωνυμία.
Όταν ψάχνεις για κουτάβι της φυλής, ο ΚΟΕ μπορεί να σε ενημερώσει για τα αντίστοιχα δηλωμένα εκτροφεία και για τις δηλωμένες γέννες που υπάρχουν.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Αντε λιγο να τα παρουμε με την σειρα
Ενας ιδιοκτητης καθαροαιμου θηλυκιυ σκυλου μπορει να ζευγαρωσει το σκυλο του με ενα αρσενικο καθαροαιμο ιδιας φυλης και οταν γινει η γεννα εχει 30 μερες να δηλωσει τα κουταβια . Τωρα αν εχει προηγηθει δημιουργια επωνυμιας εκτροφειου στο ονομα του τα κουταβια θα λεγοντε πχ αουρορα κοστιλος βενιαμιν κοστιλος αν οχι θα λεγονται απλα αουρορα και βενιαμιν . Τα σκυλια εχουν ενα τσιπ με ενα ενα μοναδικο νουμερο αυτο το νουμερο συνδεετε μονο με ενα πεντιγκρι μκαι ετσι ξερουμε οτι το ταδε σκυλο εχει τα ταδε χαρτια
Οταν γινει η γεννα ο υποψηφιος ενδιαφερομενος μπορει να παρει τον κοε και να ρωτησει αν ο ταδε εχει δηλωσει την ταδε γεννα με τους ταδε γονεις . Οταν με το καλο παει στον εκτροφεα να μιλησει μπορει να του ζητησει τα χαρτια των γεννητορων και την δηλωση που εχει γινει για τα κουταβια . Εννοειται οτι τα κουταβια δεν εχουν ακομα χαρτια απλα ειναι ομως δηλωμενα .
Τωρα αμα το σκυλι ειναι με ξενα χαρτια παλι το ιδιο γινεται απλα με τον κοε της χωρας που προερχεται ο σκυλος .
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το περίεργο πάντως δεν είναι να αγνοεί ο Kostillos αυτά τα πράγματα, αλλά ο εκτροφέας:

"Το αν είμαι εγγεγραμένος στο ΚΟΕ εάν ήταν σχετικός με το άθλημα θα ήξερε ότι δεν θα μπορούσα να πηγαίνω σε σόου αλλά και να δηλώνω γέννες εάν δεν είχα εγγραφεί."

Ποια είναι η άποψή σου γι αυτό Sirkos ?
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πως πιστοποιείται ότι το κουταβι που παίρνεις, είναι των γεννητόρων που αναφέρονται στο πεντιγκρι;
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Κρατάμε αυτό
Το pedigree παίρνει αριθμό καταχώρησης από τον κυνολογικό όμιλο της χώρας στην οποία έγινε η γέννα.
Άρα όταν εγώ πάω να πάρω ένα κουτάβι ΕΔΩ στην Ελλάδα πρέπει να δω

pedigree πατέρα
pedigree μητέρας
pedigree κουταβιού

Σωστά?

Για το pedigree του κουταβιού γίνονται ΙΑΤΡΙΚΟΙ έλεγχοι ΠΡΙΝ εκδοθεί?
Δηλαδή που ξέρω εγώ ότι πράγματι ο μπαμπάς είναι ο χ και η μαμά είναι η ψ ?
Δεν ήμουν μπροστά όταν το έκαναν!

Εάν, ένα από τα 2 ή και τα 2 pedigree των γονέων είναι από εξωτερικό ,πως μπορώ να ελέγξω την ορθότητα τους?
To ΚΟΕ που θα εκδώσει Ελληνικό pedigree θα το έχει ελέγξει?

Γράφεις ...
Όταν ψάχνεις για κουτάβι της φυλής, ο ΚΟΕ μπορεί να σε ενημερώσει για τα αντίστοιχα δηλωμένα εκτροφεία και για τις δηλωμένες γέννες που υπάρχουν.
Μπορείς να φανταστείς κάποιο λόγο που ένας εκτροφέας εδώ στην Ελλάδα ,ενώ κάνει εκτροφή, ΔΕΝ δηλώνει το εκτροφείο του ή/και τις γέννες του στο ΚΟΕ?
Ειδικά όταν...δεν υπάρχει άλλος?????
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Κρατάμε αυτό


Άρα όταν εγώ πάω να πάρω ένα κουτάβι ΕΔΩ στην Ελλάδα πρέπει να δω

pedigree πατέρα
pedigree μητέρας
pedigree κουταβιού

Σωστά?

Για το pedigree του κουταβιού γίνονται ΙΑΤΡΙΚΟΙ έλεγχοι ΠΡΙΝ εκδοθεί?
Δηλαδή που ξέρω εγώ ότι πράγματι ο μπαμπάς είναι ο χ και η μαμά είναι η ψ ?
Δεν ήμουν μπροστά όταν το έκαναν!

Εάν, ένα από τα 2 ή και τα 2 pedigree των γονέων είναι από εξωτερικό ,πως μπορώ να ελέγξω την ορθότητα τους?
To ΚΟΕ που θα εκδώσει Ελληνικό pedigree θα το έχει ελέγξει?

Γράφεις ...


Μπορείς να φανταστείς κάποιο λόγο που ένας εκτροφέας εδώ στην Ελλάδα ,ενώ κάνει εκτροφή, ΔΕΝ δηλώνει το εκτροφείο του ή/και τις γέννες του στο ΚΟΕ?
Ειδικά όταν...δεν υπάρχει άλλος?????
Σε αλλες χωρες μπορεις να κανεις και τεστ DNA στην ελλαδα δε ξερω
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σε κάποιες χώρες είναι υποχρεωτικό το τεστ dna, στην Ελλάδα που δεν είναι, μπορείς να ζητήσεις απ τον εκτροφέα να κάνεις. Θα σου κοστίσει 150 ευρώ.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@kostillos

Pedigree κουταβιου δεν μπορεις να δεις γιατι δεν εχει εκδοθει ακομα(ειδικα οταν μιλαμε για Ελλαδα που περνει μερικους μηνες παραπανω)

Ιατρικοι ελενχοι αν εννοεις εξετασεις δυσπλασιας η dna test νομιζω δεν ειναι μεσα στον "νομο".αλλα καλο θα ηταν να εχουν ειδικα καποιες φυλες.

Εμενα οταν μου εφεραν το κουταβι μαζι με το βιβλιαριο ειχε ακομα και τις εξετασεις των "Γονεων"οτι ειναι υγιεις.και μαζι με το Pedigree μου εστειλε και test dna του κουταβιου!

Οσα πιο πολλα δειχνεις να ξερεις τοσο πιο πολυ με προβλιματιζει γιατι πηρες ετσι τον σκυλο!!(ευχες σου εχω γραψει!!)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Sirkos


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Σε αλλες χωρες μπορεις να κανεις και τεστ DNA στην ελλαδα δε ξερω
Και που βρίσκει κάποιος τον πατερα εαν ειχε γίνει η διασταυρωση στο εξωτερικο?
Το ΚΟΕ που θα εχει εκδόσει pedigree που ξερει? Ή ...δεν ξερει ...
Τη μητερα ,λογικα, θα τη βρεις με τα κουταβια (κατι ξερω κι εγω...)