Κανονισμοί & Οδηγίες της F.C.I. προς τους κριτές


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Όπως λέει και ο τίτλος, κανονισμοί και οδηγίες του F.C.I. προς τους κριτές. Προσπαθώντας να φέρει σε πρώτο πλάνο την λειτουργία και την υγεία των σκύλων (ή τουλάχιστον να δείξει πως το κάνει) Διεθνής Κυνολογικός Όμιλος θέτει κάποιους κανονισμούς, κάποιες οδηγίες προς του κριτές.

http://www.fci.be/circulaires/14-2014-annex-en.pdf
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μήπως θες να μας κάνεις μία περίληψη?

Πάντως από ότι βλέπω πάλι σχετικά είναι όλα... Too much loose skin.. Άιντε πες εσύ ποιο είναι too much και πιο είναι just right για το πρότυπο της φυλής.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Too much loose skin.. Άιντε πες εσύ ποιο είναι too much και πιο είναι just right για το πρότυπο της φυλής.
Νομίζω όσοι ασχολούνται γνωρίζουν και μπορούν να διαχωρίσουν το επιθυμητό από το υπερβολικό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Νομίζω όσοι ασχολούνται γνωρίζουν και μπορούν να διαχωρίσουν το επιθυμητό από το υπερβολικό.
Το πρόβλημα δεν ήταν ότι όσοι ασχολούνταν ξεχωρίζαν το επιθυμητό από το υπερβολικό αλλά ότι βλέπαν πως δίνονταν θετικές κρίσεις στο υπερβολικό?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και αυτό τι σημαίνει;
Να κάνουμε κι εμείς ό,τι κάνει ο κάθε βαρεμένος επειδή κάποιος άλλος βαρεμένος τον επιβράβευσε;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Και αυτό τι σημαίνει;
Να κάνουμε κι εμείς ό,τι κάνει ο κάθε βαρεμένος επειδή κάποιος άλλος βαρεμένος τον επιβράβευσε;
Εμείς λέγοντας?

Η ερωτησή μου αφορά το κατά πόσο οι οδηγίες αυτές είναι αρκετά σαφείς ώστε να μην ερμηνεύονται κατά το δοκούν (και κατά το συμφέρον) ώστε να περιορίσουν τις θετικές κρίσεις σε υπερτυπικά σκυλιά. Στο κατά πόσο θα επηρεάσουν τις κρίσεις, όχι εσένα κι εμένα ως θεατές, γνωρίζοντες ή μη, ή μελλοντικούς σκυλοιδιοκτήτες εκτροφικών.

Γιατί μη μου πεις ότι οι κρίσεις δεν έχουν επηρεάσει βαρύτατα εκτροφικές γραμμές, άσχετα με το τι κάνουμε εσύ κι εγώ. Εάν όλα τα εκτροφεία αλλάζουν γραμμή προς αυτήν η οποία κρίνεται τώρα θετικά δε βλέπω πώς οι σκυλοιδιοκτήτες θα μπορέσουν να έχουν πολλές επιλογές για κάτι άλλο πέρα από το υπερτυπικό.

Έχουμε ξαναπεί πολλάκις για την επιρροή των κρίσεων στην εκτροφή, δεν είναι αρκετά σχετικό το θέμα νομίζω για να τα επαναλάβουμε.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το "Εμείς" το έγραψα γενικά αναφερόμενος σε εκθέτες, εκτροφείς και όλους όσους έχουν μια σφυριά με οποιαδήποτε φυλή και ασχολούνται ενεργά. Είναι αυτοί που στην ουσία κρατάνε τις τύχες των φυλών στα χέρια τους.

Οσον αφορά το κατά πόσο αυτές οι οδηγίες είναι σαφής...
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

Οποιος είχε και έχει υγιής προθέσεις θα εξακολουθήσει να έχει, ανεξάρτητα από το "ρεύμα" και τις τάσεις της εποχής, ανεξάρτητα από νέες οδηγίες και κατευθυντήριες γραμμές.

Τους άλλους δεν ξέρω αν τους επηρεάσει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πάντως εγώ δεν έχω δει διαφορά στην αντιμετώπιση. Στη φυλή μου για παράδειγμα συνεχίζουν να βάζουν λακ, κιμωλία με το κιλό, κτλ. Αν παρουσιάζεις το σκύλος σου άνευ ανάμεσα σε 20 άλλους με τα πάντα επάνω τους είναι σαν αγουροξυπνημένος.
Μία κριτή μεχρι τώρα είδα να τους κάνει παρατήρηση.
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Με μια γρηγορη ματια που του εριξα το ρεζουμε ειναι λιγο ηθικοπλαστικο του τυπου "Να ειστε καλα παιδακια και να κρινετε σωστα"

Αν πραγματικα η FCI ηθελε να κανει την διαφορα αντι για παραινεσεις θα επρεπε κατα την γνωμη μου να παρεμβει ουσιαστικα αλλαζοντας το προτυπο των φυλων οπου εκεινο δημιουργει προβληματα λειτουργικοτητας και υγειας των σκυλων (βλ βραχυκεφαλες φυλες) και να απαιτει να υπαρχουν εξετασεις υγειας στους σκυλους που μπαινουν να διαγωνιστουν, που να καταθετονται μαζι με την αιτηση συμμετοχης. Τα υπολοιπα οσο καλες προθεσεις και να κρυβουν ειναι μαλλον ημιμετρα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πάντως εγώ δεν έχω δει διαφορά στην αντιμετώπιση. Στη φυλή μου για παράδειγμα συνεχίζουν να βάζουν λακ, κιμωλία με το κιλό, κτλ. Αν παρουσιάζεις το σκύλος σου άνευ ανάμεσα σε 20 άλλους με τα πάντα επάνω τους είναι σαν αγουροξυπνημένος.
Μία κριτή μεχρι τώρα είδα να τους κάνει παρατήρηση.
Πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, νομίζω Αλεξία πως επι της ουσίας δεν έχει αλλάξει κάτι.

Eχω αποθηκευμένο τον κανονισμό της FCI από το 2008.

Και εκεί αναφέρει

" It is forbidden to treat the coat, skin or nose with anything that alters the structure, colour or form. It is forbidden to prepare the dog in the show ground with any substances or equipment. Only combing and brushing are allowed. It is also forbidden to leave the dog tied up on the trimming table longer than necessary for the preparation."

Ο κανονισμός που ισχύει σήμερα, αναφέρει :

"It is forbidden to prepare a dog with any substance that will alter the structure, colour or
form of the coat, skin or nose. Only trimming, clipping, combing and brushing are allowed.
It is also forbidden to leave the dog tied up on the trimming table, longer than necessary for
the preparation."

Η πρόσφατη οδηγία που αναφέρεται το τόπικ, αναφέρει:

"It is forbidden to prepare a dog with any substance that will alter the structure, colour or form of the coat, skin or nose. Only trimming, clipping, combing and brushing are allowed."
 
  • Like
Reactions: Alexia


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν πραγματικα η FCI ηθελε να κανει την διαφορα αντι για παραινεσεις θα επρεπε κατα την γνωμη μου να παρεμβει ουσιαστικα αλλαζοντας το προτυπο των φυλων οπου εκεινο δημιουργει προβληματα λειτουργικοτητας και υγειας των σκυλων (βλ βραχυκεφαλες φυλες)
Δεν αλλάζει η FCI τα πρότυπα. Μόνο οι όμιλοι της χώρας προέλευσης μπορούν να το κάνουν.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πάντως εγώ δεν έχω δει διαφορά στην αντιμετώπιση. Στη φυλή μου για παράδειγμα συνεχίζουν να βάζουν λακ, κιμωλία με το κιλό, κτλ. Αν παρουσιάζεις το σκύλος σου άνευ ανάμεσα σε 20 άλλους με τα πάντα επάνω τους είναι σαν αγουροξυπνημένος.
Μία κριτή μεχρι τώρα είδα να τους κάνει παρατήρηση.
παντως εγω εχω παρει συνγχαρητηρια απο κριτη που κατέβασα το πουντλ μου αβαφτο μαζί με το ευχαριστώ του.
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κάποιοι κριτές το έχουν πει ξεκάθαρα vek κάποιοι άλλοι απλά το υπονοούν.
Αλλοι δεν δίνουν σημασία καν ή έτσι δείχνουν τουλάχιστον.

Εδώ υπάρχει ένα άλλο θέμα βέβαια, μια άλλη παγίδα, το άλλο άκρο, που είναι η προκατάληψη και η εικασία πως ό,τι είναι φαινομενικά σωστό, είναι και τεχνητά αλλοιωμένο. Οταν δλδ έχεις μπουχτίσει από εκθέτες - εκτροφείς που επί μονίμου βάσεως εξαπατούν κριτές (και την ίδια την φυλή αλλά και τον εαυτό τους βεβαίως) δείχνοντας και καμαρώνοντας το βαμμένο και αλλοιωμένο καμάρι τους.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως μια κριτής επέλεξε καλύτερο στην κατηγορία του έναν ανοικτόχρωμο σκύλο ο οποίος έκανε μπαμ πως δεν ήταν βαμμένος - και όντως δεν ήταν - έναντι ενός άλλου με πολύ πιο σκούρο χρώμα και την αντίστοιχη υφή (πάνε πακέτο αυτά), θεωρώντας εσφαλμένα πως ήταν βαμμένος.
Αν δεν είσαι σίγουρος όμως δεν μπορείς να εικάζεις. Βγάζεις το λάθος σωστό και το σωστό λάθος, επειδή απλά....υποθέτεις....
Βάλε λίγο νερό στα χέρια σου και δες. Είναι τόσο απλό...
Με την ίδια ευκολία που τσεκάρουν τα αυτιά αν είναι δεμένα μπορούν να τσεκάρουν και αυτό. Δεν είναι κάτι δύσκολο, δεν θέλει κόπο, δεν απαιτεί έξοδα.

Και ενώ ο κόσμος της φυλής γνωρίζει, ουδείς μιλάει, ουδείς ασχολείται. Ελα μωρέ τώρα... κάθεσαι και ασχολείσαι... Ουδείς πλην των Ιταλών (εξ όσων γνωρίζω) δεν κάνουν ένα τεστ να εξακριβώσουν ποιοι είναι βαμμένοι.
Λυπάμαι, αλλά δεν είναι θέμα μόνο εξαπάτησης ενός κριτή, αλλά η καταστροφή μιας ολόκληρης φυλής από συσσωρευμένα λάθος γονίδια που κάποιοι βλαμμένοι χρησιμοποιούν κατά κόρον. Εχει ο Θεός σου λένε και προσπαθούν να "φτιάξουν" το χρώμα στις γραμμές τους λες και είναι HEMO.
Και μετά απορούν γιατί χάνεται το χρώμα. Οι βλάκες. :mad:
Αλλά όσο υπάρχουν κάποιοι άλλοι ΒΛΑΚΕΣ που τους επιβραβεύουν, τόσο θα συνεχίσουν να το κάνουν... Μέχρι που πλέον θα είναι αργά και δεν θα υπάρχει πισογύρισμα, γιατί θα είναι τόσο ΣΑΠΙΑ η δεξαμενή που δεν θα υπάρχει μέλλον.
 
  • Like
Reactions: Alexia and vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
:( τωρα να σου πω ότι όλοι εχουμε δει βιντεο (και Live) με σκυλιά μεγαλοσωμων φυλων που τα πίσω τους πόδια τα πηγαιναν χάλια και ανεβηκαν στο βαθρο δεν νομίζω να σε ξαφνιάσω :(
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οχι vek , δεν με ξαφνιάζεις.
To θέμα είναι πως χρησιμοποιούνται αυτά τα σκυλιά από κει και πέρα και αν οι εκτροφείς τους γνωρίζουν τα ελαττώματά των σκύλων τους - που όλοι οι σκύλοι έχουν. Μην ξεχνάμε πως άλλος κρίνει [επίσημα] και άλλος εκτρέφει. Ο πιο αυστηρός κριτής πρέπει να είναι ο ίδιος ο εκτροφέας.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εκεί διαφωνω εγώ , όλα τα σκυλιά εχουν ελαττώματα αλλά αλλο η λαθος θεση στα αυτιά , ή ακόμα το κακό χρώμα και η υφη του τριχωματος ή το λαθος χρωμα στα ματια άλλο τα προβληματα στην υγεία και στον χαρακτηρα εκεί για εμενα αυτα τα σκυλιά θα πρεπει να μην μπαινουν στην αναπαραγωγη :(
 
  • Like
Reactions: TARA




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22