Κατάθλιψη στον σκύλο...(τελικά καλαζάρ)


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Δεν ξέρω αν το θεμα που ανοιγω μπορει να βοθήσει κάποιους άλλους, σίγουρα όμως το ανοιγω για να βοηθηθω..Έκανα αναζήτηση, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό..μόνο αυτό

Εδω και μια βδομάδα η Ηρα περνάει κατάθλιψη φανερα. Ενω όλα στην καθημερινότητα μας ήταν τα ίδια όπως πριν και δεν εχει αλλάξει κάτι, η Ηρα παρόλα αυτά αποφάσισε να κατεβάσει στόρια!
Συμπτώματα : Δεν τρώει σωστά, είναι ανόρεκτη, έχει μονίμως ένα παγωμενο θλιμμένο ύφος, κοιμαται, χουζουρεύει, ξανα κοιμάται, και πάλι ξάπλα. Δεν κινείται, δεν ειναι καθόλου ενεργητικη, δε χαμογελάει.
Η ράτσα της έχει ένα εμφανες χαρακτηριστικο είναι τρομερα εκφραστική και σου μιλαει με το βλέμμα και ειναι δύσκολο να μη λάβεις τα σήματα που εκπέμπει.
Σημερα την έβαλα μέσα στο δωμάτιο μου. Πραγμα που δε κάνω ποτε, γιατι το ζώο ζει έξω στην αυλή και δεν εχει μάθει γενικα να μπαίνει μέσα. Την έκανα μπάνιο, την κανάκεψα, της έδωσα ένα ψεύτικο κοκερακι αγκαλιτσα, αλλά τίποτα!Της μιλάω λίγο, αλλά ούτε που να με φτύσει, ούτε που να με κοιτάξει! Δεν ήταν έτσι το μωρο μου!
Έχω αρχίσει να πανικοβάλομαι πλέον! Φοβάμαι μήπως έχει αρρωστήσει. Μέσα στη βδομάδα θα φροντίσω να κάνουμε μια εξαιταση αίματος στο γιατρό. Αλλά, δεν δείχνει να έχει κάτι παθολογικο. Any help???:confused:
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
πιστευω οτι κατι την ενοχλει.αφου οπως λεσ δεν εγινε καποια αλλαγη στη καθημερινοτιτα της δεν ειναι λογικο για καταθλιψη ισως ειναι κατι παθολογικο.εμενα ειχε παθει ο μικρος μου καταθλιψη αλλα μετα απο μια μεγαλη αλλλαγη
 


ntepi

Member
2 Οκτωβρίου 2010
20
0
Κοιταξε..μια λογικη εξηγηση ισως λεω ισως γιατι απο οτι λες μονο αυτο μου ερχεται..ειναι να περιμενει τα "ρουχαλακια της".αν κρινω απο την ηλικια της τα σκυλακια μας εχουν τα ρουχα τους καθε 6 με 7 μηνες...Ισως ειναι μια λογικη εξηγηση..Εσυ τι λες..Δεν ξερω αν βοηθησα αλλα δεν μπορεσα να βρω πολλα πραγματα στο ιντερνετ πανω σε αυτο το θεμα...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
ΥΓ: Έχει ξαναπεράσει κατάθλιψη στο παρελθον αλλά τότε δεν ήταν υπο την επίβλεψη μου. Ξέχασα να το αναφέρω. Αισίως το ξεπέρασε και ήταν πάλι χαρούμενη. Τότε βέβαια ήξερα τι έφταιγε. Τώρα δε ξέρω!
Χθες και σημερα γκρίνιαξε λίγο για να τη βάλουμε μέσα. Τώρα την έχω μέσα εδω και πολλές ώρες, αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτα στη διάθεση της. Το ζώο δε ζει μέσα η καθημερινότητα της είναι στην αυλή, αλλά πάντα μας νιώθει και μας βλέπει αλλά ήταν χαρούμενη, μια χαρά. Τωρα πραγματικά δε ξέρω τι φταίει.
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Κοιταξε..μια λογικη εξηγηση ισως λεω ισως γιατι απο οτι λες μονο αυτο μου ερχεται..ειναι να περιμενει τα "ρουχαλακια της".αν κρινω απο την ηλικια της τα σκυλακια μας εχουν τα ρουχα τους καθε 6 με 7 μηνες...Ισως ειναι μια λογικη εξηγηση..Εσυ τι λες..Δεν ξερω αν βοηθησα αλλα δεν μπορεσα να βρω πολλα πραγματα στο ιντερνετ πανω σε αυτο το θεμα...
Thanks ntepi, αλλά μόλις της τελείωσε η περίοδος. Υποπτεύομαι μήπως είναι "μετα-περιοδου" διάθεση, αλλά δεν το δικαιολογώ. Ίσως επειδή την τελευταια φορα έμεινε έγκυος κι αυτό το γεγονός την "γέμισε" πραγματικα. Αλλά και πάλι δε μπορει να είναι λόγως.
Πάντως φιλοσοφόντας εγώ, λιγο το γεγονός, αυτός ο εξανθρωπισμός της συμπεριφορας των σκύλων ώρες-ώρες με τρομάζει!Υποτίθεται ότι αυτά είναι η χαρά της ζωης και μας την προσφέρουν!Πάντως δεν περνάει κανένας απο την οικογένεια κατάθλιψη αυτή τη στιγμή.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
δοκιμασες να τη πας καμια βολτα?να πεξετε να δεις την διαθεση της?
Μολις βρω ευκαιρία θα το κάνω, ο καιρός είναι χάλια και δεν ενδείκνυται για βόλτες..σορυ. Το σάββατο θα πάμε βόλτα, είναι προγραμματισμένο..αλλά αν δεν αλλάξει ο καιρος. Οταν ειναι καλά ο καιρός πάμε βόλτες και παίζουμε και στην αυλή.
Μήπως αν της έδινα κανένα σοκολατάκι (για σκύλους),...έχω. Αυτη τη στιγμή ξαπλώνει στη μαξιλάρα της, κοιμάται, ξυπνάει, αλλάζει πλευρό και ξανακοιμάται. :(
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
το σοκολατακι δεν νομιζω να της κανει κατι δε πειναει,εγω λεω γιατι τα γυναικεια δε τα ξερω..οτι μαλλον του λειπει η επαφη.αλλα μπορει να ναι και κατι απλο και τα σκυλια εχουνε μερες που βαριουντε που δεν εχουν ορεξη δεν ειναι παντα μες την τρελη χαρα
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Μακαρι να ειναι αυτο γιατι κοντεύω να πάθω εγώ καταθλιψη έτσι!
 




flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Την ψιλαφησες λιγο μονη σου στην κοιλιτσα της ας πουμε να δεις αν νιωθει καποια δυσφορια?

Ειναι κατι που της αρεσει πολυ και παντα εχει διαθεση γιαυτο?εμενα η σκυλα μου ειχε ερωτα με ενα παιχνιδι και οποτε νομιζα οτι κατι συμβαινει της το πετουσα να παιξουμε και αν δεν αντιδρουσε καταλαβαινα οτι οντως κατι εχει και δεν ειναι η ιδεα μου.

Ξερεις την σκυλιτσα σου θελω να πω και μπορει οι δικοι μου τροποι να μην σου ταιριαζουν αλλα εσυ ξερεις τα κουμπια της δικης σου.

Αν και εγω θα την πηγαινα μια βολτα στο γιατρο γιανα μου φυγει και η ιδεα οτι ειναι κατι παθολογικο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συγνώμη, δε βγαίνει καθημερινά βόλτα ο σκύλος??!
Απο που περιμένετε να βρει ενδιαφέρον για τη ζωή ζώντας συνέχεια στα ίδια 100 τετραγωνικά? (ή όσο είναι η αυλή σας τελος πάντων....)
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Σκεφτομαι να τις αλλαξω λιγο τις συνηθειες και να μπαινει και λιγο μεσα να με νιωθει! Οσο για την βολτα γινεται παντα απλά κλειστηκαμε λογο καιρου! Ε, δεν ειναι δυνατον για λιγες μερες να επαθε καταθλιψη μονο απο τη βολτα! Μη τρελαθω!
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σκεφτομαι να τις αλλαξω λιγο τις συνηθειες και να μπαινει και λιγο μεσα να με νιωθει! Οσο για την βολτα γινεται παντα απλά κλειστηκαμε λογο καιρου! Ε, δεν ειναι δυνατον για λιγες μερες να επαθε καταθλιψη μονο απο τη βολτα! Μη τρελαθω!
Τι θα πει "κλειστήκαμε λόγω καιρού"? Ακίτα έχεις, όχι μαλτέζ! Βγάζε το σκυλί τις βόλτες του! Αν έχει αλλάξει κάτι στη ρουτίνα του σκύλου, μπορεί να τον επηρεάσει.
 
  • Like
Reactions: Lovey the Lab


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στον κτηνίατρο. Τα σκυλιά πολύ συχνά εμφανίζουν παράξενη συμπεριφορά όταν κάτι δεν πάει καλά οργανικά. Το οτι δεν φαίνεται να έχει κάτι εξωτερικά για μένα δεν είναι αρκετό .Βέβαια δεν πάει να πει ότι έχει κάτι σοβαρό, μπορεί να είναι απλά μια ενόχληση στην κοιλίτσα, ένα δόντι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων! Όπως και να χει, ο κτηνίατρος θα ξέρει καλύτερα!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Πρέπει να αποκλείσεις το να έχει κάτι παθολογικό και μετά να μιλάς για κατάθλιψη. Επίσης αν δεν έχεις σκοπό να την έχεις ΚΑΙ μέσα στο σπίτι καλό θα είναι να μην την βάζεις μιας και μετά θα το ζητάει περισσότερο.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
lindaki, η άποψη μου είναι ότι καταρχήν πρέπει να σιγουρευτείς πως δεν είναι κάτι παθολογικό.
Αν όντως δεν είναι, τότε πιστεύω πως φταίει το γεγονός ότι δεν πάει βόλτες. Το έχουν αναγκή όλα τα σκυλιά ακόμα και αν έχεις 1 στρέμα αυλή.
Επίσης κάποιες φορές έχω παρατηρήσει ότι ο καιρός επηρεάζει την ψυχολογία της δικιάς μου. Και επειδή ζω βόρια και ο καιρός είναι συνήθως αρκετά χάλια, κάποιες πολύ βροχερές μέρες, οι βόλτες έχουν μικρή διάρκεια. Και το βλέπω το σκυλάκι ότι δεν έχει πολύ διάθεση όταν δεν βγαίνει πολύ να εκτονωθεί.
Πιθανώς λοιπόν, αυτό να μην ισχύει μόνο στη δική μου περίπτωση αλλά και στην δική σου. Δοκίμασε, και τώρα να μπορείς, να την πας βόλτα. Κι ας βραχείτε, απλά να τρέξετε λίγο να μυρίσει γύρω γύρω κλπ.
Απλά μετά στεγνωσε την καλά και βάλτην μέσα στα ζεστά. Πιθανώς να την δεις να είναι μια χαρά.
Εγώ την βγάζω 3 βόλτες καθημερινά μίνιμουμ ακόμα και αν ρίχνει καρεκλοπόδαρα.Και μιλάμε για 5 κιλά σκυλί, φαντάσου η δικιά σου που είναι μεγάλοσωμη. Θα της αγοράσω σύντομα και ένα αδιάβροχο γιατί φοβάμαι μην πάθει και τίποτα, αλλά οι βόλτες πρέπει να γίνονται κάθε μέρα.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ νομίζω ότι σκέφτεται να αυτοκτονήσει - απλά προβληματίζεται ακόμη και σκέφτεται τι μέθοδο να επιλέξει.
Ζει στην αυλή, βόλτα δεν πάει, παιχνίδι ..θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος...

Το αρκούδι θα πρέπει να της το πάρεις στην περίπτωση που πάει να κάνει καμιά ψευδοκύηση διότι εντείνει την κατάσταση αυτή (μπορεί να το βλέπει σαν παιδί της κλπ.).