Καταπολέμηση ψύλλων


YiannisKour

New Member
23 Ιουλίου 2011
2
0
γεια σας παιδια
ειμαι νεο μελος και θελω να ρωτησω κατι.
εβαλα αμπουλα φορτλαιν στα σκυλια μου εχθες αλλα σημερα τα εβγαλα βολτα και λερωθηκαν,επομένως τα εκανα μπανιο.μηπως ξερετε να μου πείτε αν εχει ξεπλυθεί το φαρμακο και πρεπει να τα ξαναβαλω;
ευχαριστώ
 






DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα θα γραψω εδω....
Της εχω βαλει κολαρο αντιπαρασιτικο και αμπουλα,πριν ενα μηνα περιπου, αλλα παρατηρω οτι τωρα τελευταια ολη την ωρα ξυνεται...
Τι να κανω???
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ξύνεται από τα παράσιτα ή έχει κάποιο άλλο πρόβλημα; Πάντως αν έχει περάσει μήνας να της βάλεις καινούργια αμπούλα.
 




DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Ναι την εψαξα, είναι άσπρο το τρίχωμα και θα φαινονταν αν ειχε ψυλλους....δεν είχε κάτι
Καθε μηνα πρεπει να ριχνω αμπουλα?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κάθε μήνα πρέπει να βάζεις.

Αλλά τι εννοείς λερώθηκε από την βόλτα?

Αν ξύνεται και δεν έχει ψύλλους ή τσιμπούρια..κοίταξε μήπως δεις κάπου ερεθισμένο δέρμα..και σκέψου για τυχόν αλλαγές στην διατροφή της και ανέφερε το στον γιατρό της.
 




DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Η γκρετα ειναι γεματη ψυλλους!!!!!!!!!!!.....ειναι πολυ μικροι και δεν τους εβλεπα. Πηγα να παρω σπρέι για τους ψυλλους και εκεινη την στιγμη μπηκε μεσα ενας κυριος που εχει σκυλι ακουσε την συζητηση και ειπε οτι αυτο δεν ειναι αποτελεσματικο, να παω να παρω απο τον γεωπονο ενα TENOPA.Μας ειπε ο γεωπονος οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο και να ψεκασουμε και το σκυλο αλλα και ολους τους χωρους που καθεται ο σκυλος...καλα δεν αναφερω καν οτι η μαμα μου εχει φρικαρει!Εχει να πεσει πολυ ξυσιμο.....Την γκρετα θα την απομονωσουμε για 1-2 μερες και δεν θα ερχομαι πολυ σε επαφη μαζι της.Μαλλον οι ψυλλοι προηλθαν απο καποια γατα..Αυτα τα ωραια για σημερα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για ποιόν λόγο να την απομονώσετε?
Δεν φταίει αυτή για την κατάσταση που βρίσκετε..

Επίσης καλύτερα να αντιμετωπίσετε με φροντ λαιν παρά με σπρέι που είναι για τον χώρο..

Αν τελικά επιμένετε να το κάνετε με αυτό.. προσέξτε πολύ σοβαρά το αραίωμα..στο σεμπασίλ είναι περίπου 1/10 στον σκύλο και στο σπίτι 1/5..
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Θα την απομονωσουμε γιατι θα γεμισουμε ψυλλους, δεν μπορω να την εχω πανω στο κρεβατι μου, στον καναπε, θα πανε πανω στα ρουχα μας και θα κολλησουμε και εμεις.... Το φροντ λαιν μπορω να το ριξω και στο σπιτι και στην γκρετα?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aυτό αν είναι θα έχει γίνει ήδη..!!
Τους ψύλλους τους είχε και πριν τους καταλάβεις..

Στην Γκρέτα θα σου πρότεινα να ρήξεις φροντ λαιν και σεμπασίλ στον χώρο που ζει..
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Ναι και εγω το σκεφτηκα αυτο.....Και θα ημουν ο πρωτος που θα επρεπε να ειχα κολλησει. Ευχαριστω, ξερεις μηπως σε ποσες μερες θα φυγει?
 






Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
νομιζω για το σεμπασιλ θελει σκουπισμα ηλεκτρικη καλα, και ψεκασμα την 1,3 7η μετα, 15η και μετα ανα μηνα (ετσι μου ειπαν στην κτηνιατρικη).
Επισης, διορθωστε με αλλα ο ανθρωπος κολλαει τους ψυλλους του σκυλου;;; νομιζω οκ τσιμπαει αλλα δεν μενει στον ανθρωπο επανω (κανουμε και σαπουνομπανια εμεις και με τη σαπουναδα οι ψυλλοι τα τιναζουν). Ο χωρος πρπει να ψεκαστει και οι τοιχοι επισης(φθανουν ως 1,5 μετρα απο το πατωμα οι χαμεεεεεεεεεεεεεενοι...)
Τελος, στη μικρη να αρχισεις απο το κεφαλι το φροντλαην, δωσε βαση και στα ποδια ( ειναι ατιμη φαρα οι ψυλλοι) και καλη επιτυχια!
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Εμενα το σεπμασιλ λεει για λουτρα μονο σε σκυλο 1ml ανα 2 litra νερου και για το χωρο 1ml ανα λιτρο. Στην κτηνιατρικη ομως μου ειπαν 2ml ανα λιτρο νερου για το χωρο και μου διαβασαν τις νεες οδηγιες του σεμπασιλ οπου αναφερει :για λουτρα σκυλου 0,5 ml ανα λιτρο και για ξεκασμο σκυλου 1ml ανα λιτρο νερου.
θελω ναπω πως ενω το σεμπασιλ λεει γαι το χωρο ενα ml ανα λιτρο, εκει μου τονισαν οτι πλεον χρειαζεται 2 ανα λιτρο...ξερει κανεις κατι τετοιο;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95