Καταστρέφει τον κόσμο!


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Αυτό θα ήταν ιδανικό, αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρξει πρόβλημα.
Αν καταστρέφει τα πάντα έξω από το σπίτι, φαντάσου τι θα γίνει μέσα... Άσε που το έτερον ήμισυ μάλλον θα φύγει μια ώρα νωρίτερα....
Μπορει να καταστρεφει επειδη ειναι εξω.
επισης ειπε η κοπελα οτι στην αρχη ηταν παναγια,γιατι δεν το εβαλε τοτε μεσα?
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω,μια σταλια σκυλος και να ειναι εξω.
Τωρα για το αγορι της υποθεσης,ειλικρινα δεν θα το σχολιασω,εγω σπιτι μου κανω οτι θελω σε οποιον δεν αρεσει ας παει στο δικο του.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
@flygirl λίγος σεβασμός και στο έτερον ήμισυ που και που δεν βλάπτει. Όλοι αγαπάμε τα σκυλιά μας, ο καθένας με τον τρόπο του, αλλά τουλάχιστον εγώ πάνω από το άλλο μου μισό δεν βάζω τίποτα, όσο και να υπέραγαπάω το σκυλί μου. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μπορει να καταστρεφει επειδη ειναι εξω.
επισης ειπε η κοπελα οτι στην αρχη ηταν παναγια,γιατι δεν το εβαλε τοτε μεσα?
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω,μια σταλια σκυλος και να ειναι εξω.
Τωρα για το αγορι της υποθεσης,ειλικρινα δεν θα το σχολιασω,εγω σπιτι μου κανω οτι θελω σε οποιον δεν αρεσει ας παει στο δικο του.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....
Το θέμα είναι ότι αυτές τις απόψεις δεν τις συμμερίζονται όλοι/όλες.... Μπορεί να μην το έβαλε μέσα λόγω γατιών... δεν ξέρω.

Προσωπικά ουδέποτε μου πέρασε από το μυαλό να αφήσω το σκύλο μου έξω, ούτε και το δεύτερο που πήρα.
Τα μικρά ποτέ δεν μου έκαναν ζημιές στο σπίτι. Κυκλοφορούν σε όλα τα δωμάτια, και όταν φεύγω για το γραφείο τους αφήνω και τους δύο ελεύθερους. Ούτε box, ούτε crate, ούτε πάρκο. Και βρίσκω το σπίτι όπως το άφησα.
Όσο για το ποιος μπαίνει στο σπίτι μου, είναι αυτονόητο. Όποιος τα αγαπάει και τα δύο.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
@flygirl λίγος σεβασμός και στο έτερον ήμισυ που και που δεν βλάπτει. Όλοι αγαπάμε τα σκυλιά μας, ο καθένας με τον τρόπο του, αλλά τουλάχιστον εγώ πάνω από το άλλο μου μισό δεν βάζω τίποτα, όσο και να υπέραγαπάω το σκυλί μου. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Νομίζω δεν είναι έλλειψη σεβασμού.
Είναι η άποψη της για το πως συμβιώνουμε με το άλλο μας μισό. Αν δεν αγαπάει το σκυλί μας, πως μπορούμε να είμαστε μαζί του?

Και έτσι από περιέργεια.... αν ετίθετο θέμα και είχες να διαλέξεις, τι θα έκανες?
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
@flygirl λίγος σεβασμός και στο έτερον ήμισυ που και που δεν βλάπτει. Όλοι αγαπάμε τα σκυλιά μας, ο καθένας με τον τρόπο του, αλλά τουλάχιστον εγώ πάνω από το άλλο μου μισό δεν βάζω τίποτα, όσο και να υπέραγαπάω το σκυλί μου. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
ΑΝ εισαι ηδη με καποιον και σου πει οτι δεν το θελει δεν το παιρνεις και το αφηνει εξω,μην το παρεις καλυτερα τοτε.
Αν ομως τον βρεις μετα δεν τον βγαζεις εξω επειδη στο ειπε ο συντροφος σου.Δεν ειναι λουτρινο ο σκυλος να το πεταμε μεσα εξω.
Ασε που ειναι και στον ανθρωπο,εγω δεν μπορω να ειμαι με καποιον που σιχαινεται τα ζωα.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
@Lostris τις επιλογές μου τις έχω κάνει μαζί και εν γνώση της γυναίκας μου, και όσον αφορά το σκυλί μας, αλλιώς δεν θα είχε νόημα. Και στις σχέσεις δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, δεν θα προχωρήσει έτσι, ορισμένες φορές κάνουμε υποχωρήσεις είτε εμείς είτε το ήμισυ, με σκοπό να βρούμε τι είναι καλύτερο και για τους δύο.
@flygirl δεν μπορώ να κρίνω την mamaFidel για τις επιλογές της, σίγουρα όμως καταλαβαίνω την αγωνία της και την αγάπη της για τον σκύλο της, από την στιγμή που ψάχνει λύση για το θέμα που δημιουργήθηκε!
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
@Lostris τις επιλογές μου τις έχω κάνει μαζί και εν γνώση της γυναίκας μου, και όσον αφορά το σκυλί μας, αλλιώς δεν θα είχε νόημα. Και στις σχέσεις δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, δεν θα προχωρήσει έτσι, ορισμένες φορές κάνουμε υποχωρήσεις είτε εμείς είτε το ήμισυ, με σκοπό να βρούμε τι είναι καλύτερο και για τους δύο.
@flygirl δεν μπορώ να κρίνω την mamaFidel για τις επιλογές της, σίγουρα όμως καταλαβαίνω την αγωνία της και την αγάπη της για τον σκύλο της, από την στιγμή που ψάχνει λύση για το θέμα που δημιουργήθηκε!
Και εγω γιαυτο απορω με την mamafidel γιατι φαινεται οτι αγαπαει το σκυλο της και θελει να περναει καλα.
Τι καλυτερο για το σκυλο και κυριως για την ιδια (μαλλον δεν το ξερει) να ειναι μεσα στο σπιτι ο σκυλος παρεουλα ολη μερα?
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
@Lostris τις επιλογές μου τις έχω κάνει μαζί και εν γνώση της γυναίκας μου, και όσον αφορά το σκυλί μας, αλλιώς δεν θα είχε νόημα. Και στις σχέσεις δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, δεν θα προχωρήσει έτσι, ορισμένες φορές κάνουμε υποχωρήσεις είτε εμείς είτε το ήμισυ, με σκοπό να βρούμε τι είναι καλύτερο και για τους δύο.
Ακριβώς αυτό εννοώ κι' εγώ!
Άλλο να κάνεις τις επιλογές σου μαζί με το έτερον ήμισυ και εν γνώσει του και άλλο να σου λέει ο άλλος εκ των υστέρων "δεν το θέλω" γιατί πολύ απλά δεν ήταν και δική του απόφαση.
Σαφώς δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο και υποχωρήσεις γίνονται πάντα, αλλά αν υποχώρηση σημαίνει "διώχνω το σκυλί μου που εγώ το διάλεξα να μείνει μαζί μου", προσωπικά δεν θα μπορούσα να το κάνω.... κι' ας έμενα μόνη.
Προσωπική μου άποψη αυτή, και δεν περιμένω να την ασπαστεί κάποιος.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω στα αγγλικά, το μεταφράζω:

Αν δεν θες να σε υποδεχτούν πατουσάκια κ κινούμενες ουρές, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν δεν σ'αρεσει η αίσθηση μιας κρύας μύτης ή μιας υγρής γλώσσας, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν δεν θες να σκουντουφλάς πάνω σε διάσπαρτα παιχνίδια, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν πιστεύεις ότι ένα σπίτι πρέπει να μυρίζει άρωμα, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν δεν σε πειράζουν όλα αυτά, θα σε αγαπήσουμε με το που θα μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά!:p
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Συμπερασματικα εχω να πω οτι...
Εχω μεινει 1 χρονο χωρις σκυλο αλλα με συντροφο και αδειασε η ψυχη μου και το σπιτι
και εχω μεινει 1 χρονο χωρις συντροφο αλλα με σκυλο και ηρεμησε το κεφαλι μου!χαχαχαχ
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω στα αγγλικά, το μεταφράζω:

Αν δεν θες να σε υποδεχτούν πατουσάκια κ κινούμενες ουρές, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν δεν σ'αρεσει η αίσθηση μιας κρύας μύτης ή μιας υγρής γλώσσας, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν δεν θες να σκουντουφλάς πάνω σε διάσπαρτα παιχνίδια, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν πιστεύεις ότι ένα σπίτι πρέπει να μυρίζει άρωμα, μην μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά
Αν δεν σε πειράζουν όλα αυτά, θα σε αγαπήσουμε με το που θα μπεις
Γιατί εδώ ζουν σκυλιά!:p

Ακριβώς! Αυτό πρέπει να ισχύει για όλους.
 




MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Καταρχάς το θέμα μου δεν είναι το μέσα, ή το έξω. Ο σκύλος πέρα από το γεγονός οτι μαδάει όλο το χρόνο, δεν νομίζω οτι τα σκυλιά που μένουν σε μια αυλή 600 τετραγωνικών υποφέρουν. Λοιπόν... αν και ειναι off topic θα εξηγήσω. Τον σκύλο μου τον πηρε το ίδιο μου το αγόρι για τη γιορτή μου γιατί ξέρει πόσο αγαπάω τα ζώα. Ήταν η συμφωνία μας οτι ο σκύλος θα μένει στην αυλή. Και έτσι όπως εξελλίχθηκαν τα πράγματα με την καταστροφική του αυτή συμπεριφορά, τώρα με τίποτα δεν θα ήθελα να κάνω πειράματα. Το είχα δοκιμάσει στις αρχές και είχαμε δράματα. Έσκισε καναπεδες, μαξιλάρια, έφαγε έπιπλα κλπ. Και κατουρούσε μόνιμα εκτός πάνας. Το σπιτάκι του είναι κουκλίστικο και με θερμομόνωση και πορτάκι. Η αυλή είναι τέλεια. Εγώ μόνιμα είμαι έξω στην αυλή. Δεν είναι ένας σκύλος παρατημένος σε μια αυλή. Οι γάτες είναι επίσης έξω στην αυλή μαζί του. Το σπιτι το νοιιάζουμε και τα έπιπλα τα αγόρασε ΟΛΑ το αγόρι μου, όπως επίσης ΚΑΙ τον ίδιο το σκύλο. Ο Φιντελ δεν είναι σκύλος καναπέ. Εϊναι όμως σκύλος που μπορεί να ξεκάνει έναν καναπε σε χρόνο ρεκορ. Το που επέλεξα έχω τον σκύλο δεν μπορώ να το διαπραγματευτώ πλέον με το αγορι μου. Το πως μπορώ να διορθώσω τη συμπεριφορά του όμως είναι ένα θέμα που πρέπει το διαχειριστώ ώριμα, άμμεσα και χωρίς υστερίες του τύπου "Α... δεν θελεις το σκύλο μου χωρίζουμε". Σϊγουρα αν δεν είναι σε θέση να το κατανοήσει και να με βοηθήσει στην προσπάθεια μου και επιμείνει οτι ο σκύλος πρεπει να φύγει, τότε σίγουρα το να φύγω παρέα με το σκυλο μου είναι μια καλή ειλογή. Όμως δεν είναι ακόμα ώρα να τραβήξω τα πράγματα στα άκρα γιατί υπάρχει καλή συνεργασία και κατανόηση ακόμα. Βοήθεια χρειάζομαι ως προς το να διαχειριστώ την καταστροφικότητα του σκύλου, γιατί στην προκειμένη ο σκύλος είναι αυτός που έχει προβληματική συμπεριφορά και ΟΧΙ το αγόρι μου. Ο κήπος είναι μια χαρά! Πολλά σκυλιά ζουν σε αυλές. Ο σκύλος μπαίνει μέσα ΜΟΝΟ σε έκτακτες περιπτώσεις όπως χιόνια και καύσωνα και πάντα στο χωλ στην μαξιλάρα του και πάντα με επίβλεψη μου. Και επίσης δεν του αρέσει να μένει μέσα. Πάντα θέλει μετά από 10 λεπτά ή 1 ώρα το πολύ να βγεί έξω.
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Α... και επίσης να πω οτι τωρα το καλοκαίρι η πόρτα μου είναι ΠΑΝΤΑ ανοιχτη (όταν είμαι σπίτι εγώ ή και το αγόρι μου) και ποτε δεν μπαίνει μέσα, αν και του επιτρέπω να μπαίνει στο χώλ που έχει τη μαξιλάρα του και κάποια παιχνίδια. Σπάνια θα έρθει. Μόνο αν έρθει να ρίξει κανέναν σύντομο μεσημαριανό υπνάκο όσο μαγειρεύω, ή αν το αγόρι μου είναι στον υπολογιστή δίπλα του. Τον λατρεύουμε και μας λατρεύει. Σήμερα έριξε το διαχωριστικό του πάνω κήπου τελείως και έιχα μερεμέτια. Γράφω με φουσκάλες στα δάχτυλά γιατί έβαλα πόρτα πλέον. :(
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Κατ'αρχήν σε καταλαβαίνω και εσένα και το αγόρι σου, στην θεωρία είναι πολλά εύκολα αλλά στην πράξη τέτοιες συμπεριφορές και ζημιές από τον σκύλο σου είναι τρομερά εκνευριστικές και είναι σίγουρα πρόβλημα. Σου πήρε που σου πήρε ο φίλος σου τον σκύλο, ήταν ανάγκη να σου πάρει μπιγκλ? Δεν έπαιρνε καλύτερα κάτι με λιγότερη ενέργεια? Τώρα για το αν καταλαβαίνει ή όχι ο σκύλος όταν τον μαλώνεις, εγώ νομίζω ότι καταλαβαίνει πολύ καλά, αν και σίγουρα το ιδανικό είναι να τον πετύχεις επ'αυτοφώρω. Εμένα ο δικός μου (ΓΠ, 26 μηνών τώρα, μένει επίσης έξω σε τεράστιο χώρο) του την είχε βιδώσει και ξεπάτωνε (έσκιζε τα καλώιδια) κάτι φωτιστικά κήπου που έβαλα, τίποτα άλλο δεν είχε πειράξει ποτέ, μάλλον επειδή αυτά τα είδε καινούργια στο χώρο τα έβαλε στο μάτι. Τον μάλωσα (είχα βαρεθεί να φωνάζω τον ηλεκτρολόγο αν τα ξανασυνδέει), αλλά συνέχιζε να το κάνει, με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να τον περιορίσω σε ένα μέρος του οικοπέδου όπου δεν είχε πρόσβαση στα φώτα. Όταν τον μάλωνα (αν και δεν το έκανα επ'αυτοφώρω, αλλά λίγο μετά, συνήθως τα ξεπάτωνε το πρωί), ΠΡΙΝ αρχίσω να τον επιπλήττω, με το που με έβλεπε να πηγαίνω προς το διαλυμένο φωτιστικό, σταματούσε να με ακολουθεί, έβαζε το κεφάλι κάτω και την ουρά στα σκέλια και με κοίταζε με ένοχο βλέμμα! Οπότε ήξερε πολύ καλά τί είχε κάνει. Μετά έλλειψα για δέκα περίπου μέρες και τον είχα κπαιδευτήπάει σε πανσιον (στον εκπαιδευτή του) και όταν γύρισαμε, μάλλον το είχε ξεχάσει το θέμα (αυτό έγινε το Πάσχα). Πέρασαν 4 μήνες σχεδόν χωρίς πρόβλημα, ώσπου ξαφνικά αρχές Αυγούστου ξαναδιέλυσε ένα (το ίδιο που έτρωγε συνήθως)! Τρελλάθηκα, λέω πως το θυμήθηκε πάλι έτσι στα ξαφνικά? Ευτυχώς πλησίαζε η μέρα που θα έφευγα διακοπές, έτσι τον περιόρισα πάλι δέκα μέρες στο οικόπεδο ώστε να μην έχει πρόσβαση, μετά τον πήγα για δέκα μέρες που έλλειπα πάλι στον εκπαιδευτή του (πανσιον) και εδώ και τέσσερις μέρες που έχουμε επανέλθει δεν έχει κάνει τίποτα, ελπίζω να το ξέχασε και να μην αρχίσει πάλι. Θέλω να σου πω, ότι σε καταλαβαίνω και με τις ζημιές που σου κάνει εσένα θα τα είχα παίξει, δεν είναι απλό, ούτε εύκολο, ίσως είναι θέμα ηλικίας, ίσως ορμονών, δεν νομίζω πάντως να είναι θέμα εκτόνωσης (αν και καλό είναι να τον κουράζεις αρκετά) καθώς κάπου ανέφερες ότι σου έκανε ζημιά αμέσως μετά την βόλτα (όπου λογικά θα είχε εκτονωθεί και δεν θα είχε προλάβει να βαρεθεί). Καλή τύχη και πολλή υπομονή εύχομαι.
 




MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Μεσα σου εχει κανει ποτε ζημιες; vasgialΜπροστα σου κανει μαλακιες η τα κανει μονο οταν δεν βλεπεις;
vasgial:Δεν θυμπάμαι που το αναφέρω, αλλά στις αρχές που τον έβαζα μέσα (είχαμε με το αγόρι μου οτι αν είναι το θέμα μονο πιπι-κακα θα τον έχουμε μέσα) ειχε ξεσκισει καναπεδες, πόδια του καναπέ, ανέβαινε στο κρεβάτι και ΠΑΝΤΑ οταν δεν τον έβλεπε κανείς! Και τώρα το ίδιο κάνει! Ας πούμε οτι είμαστε έξω και παίζουμε και μπαίνω να πιω νερό, ΤΟΤΕ θα την κάνει την μαμουνιά. Και η πλάκα είναι οτι το καταλαβαίνει οτι έκανε ζημιά, ξέρει τι ΔΕΝ πρέπει να κανει, γιατί αμέσως μόλις βγώ και ΧΩΡΙΣ να του πω τίποτα (γιατί δεν έχω δει ακόμα τι έκανε), έρχεται κοντά μου μέχρι τα μισά και μετά ξαπλώνει ανάσκελα και περιμένει να δω τι ζημιά και να τον μαλώσω. Τεσπα... Ελπιζω να σας κατατόπισα. mariosn: χαιρομαι που με νιώθεις! Λατρεμένη ράτσα τα λυκόσκλυλα γενικά! Είχα κάποτε μια Βελγίδα μαύρη... Σωστή κούκλα, αιμοσταγής δολοφόνος με κλέφτες, υπόδειγμα υπακοής αλλά και αυτονομίας, πανέξυπνη, τρυφερή με μπαμπά & μαμά μου, τέλεια babysitter όποτε αρρώσταινα, προστάτιδα των φτωχών και αδύναμων! Πραγματικά τέλειος σκύλος! Τώρα... γιατί διάλεξε το αγόρι μου beagle? Πίστευε οτι μπορούμε να τον κάνουμε κουμάντο και οτι θα εκτονώνεται ΚΑΙ στο κηνύγι ο μικρός. Αλλά έλα που το έκοψε το κυνήγι και τρέχω 2-3 ώρες τη μέρα στα βουνά και στα λαγγάδια να εκτονωθεί ο σκύλος! Και δεν λέω, καλό μου κάνει! Πλέον τον παίρνω μαζί μου και για ποδήλατο. Γαργαλητο και κυνηγητό ατελείωτες ώρες ΟΛΗ μέρα, κυνηγάει που και που και τα γατιά στον κήπο... Έχει αρκετή εκτονωση. Τρώει, πίνει, βολτάρει ΠΑΝΤΑ στις ώρες που ξέρει. Ίσως περνάει κι ο δικός μου κάποια φάση. Θα δείξει. Πάντως μετά το χθεσινο πρωινο πατιρντι, είναι ένα αγγελούδι, μάλλος γιατί του κρατάω πόζα. Και το κορυφαίο? Ενώ συνήθως ο αρχηγός της αγέλλης είναι το αγόρι μου και ο Φιντέλ είναι σούζα οταν μιλάει, χθές και σήμερα τον γράφει κανονικότατα και υπακούει ΜΟΝΟ αν μιλήσω εγω... Τι παίχτηκε πάλι? Ίσως επειδή χθες μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και θόλωσα. Το αγόρι μου απλά σήκωσε τους ώμους και μου είπε "Φεύγω για δουειά... κάνε ότι νομίζεις". Όταν τον περιόρισα διαμαρτυρόταν έντονα και χτύπησα δυνατά την σκεπή από το σπίτι του, λέγοτνας χαμηλόφωνα, αλλά σχεδόν γριλίζοντας "Σκάσε". Δεν περίμενε ίσως τόσο έντονη αντίδραση απο μένα. Πάντα όταν τον μάλωνε το αγόρι μου, ο Φιντέλ έτρεχε να κρυφτεί κάτω από τα φουστάνια μου! Τι να πω...

Ααα...!!! Και να μην ξεχάσω! Σημερα για πρώτη φορά κατούρησε με το ποδάρι όρθιο!!!! Το καμάρι μου!!!
 
Last edited:


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Και μια ερώτηση γιατί αυτό μου δείχνουν τα λεγόμενα κάποιων, εκτός αν κανω λάθος. Κάνω κάποιο έγκλημα που δεν θέλω το σκύλο μέσα στο σπίτι? Καταρχάς είναι off-topic. Το θέμα μου δεν είναι το μέσα ή έξω από το σπίτι! Αυτό το θέμα το έλυσα με το αγόρι μου πριν καν πάρουμε σκύλο! ΤΟ θέμα μου είναι πως να σταματήσω μια καταστροφική προβλήματική συμπεριφορά που απέκτησε την τελευταία εβδομάδα ο σκύλος μου και από τι μπορεί να πυροδοτήθηκε. Εκτος βέβαια αν μου λέτε οτι μετά από 7 μήνες αρμονικότατης συγκατοίκησης, άψογης συμπεριφοράς και ζώντας στην αυλή, τρελάθηκε και του καρφώθηκε ξαφνικά του σκύλου οτι θέλει να μείνει μέσα στο σπίτι και ξεκκίνησε την επανάσταση του '21! :D :D :D
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Αποκλείεται ο σκύλος που ΟΛΗ του τη ζωή ως τώρα την έχει περάσει έξω να κάνει μούτρα ή να αντιδρά επειδή θα ήθελε (πως άραγε?) να είναι μέσα. Αυτό δεν παίζει. Αυτό που παίζει, όχι όμως στην περίπτωσή σου καθως περνάει αρκετό χρόνο μαζί σας, είναι να του λείπετε εσείς, να βαριέται μόνος του δηλαδή και να κάνει ζημιές λόγω βαρεμάρας. Όσο για το μέσα ή έξω, έχουν ειπωθεί πολλά πολλές φορές εδώ μέσα, μπορείς να ψάξεις. Εγώ πάντως τον έχω έξω και ο σκύλος είναι μια χαρά (αν θα ήταν καλύτερα μέσα δεν θα το μάθει ποτέ ούτε αυτός ούτε εγώ, πάντως όωπς έιναι μια χαρά είναι).
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
οντως ξερει πολυ καλα οτι εχει κανει βλακεια και μετα απο ωρες να τον μαλωσεις..το βλεπεις κ στο βλεμα τους!!για δοκιμασε ενα κονγ με διαφορα μεσα..αφενος δεν θα μπορει να το κοψει οπως το μπουκαλι της κοκα κολα και εφετερου δεν θα παθεις ζαχαρο απο την κοκα κολα:Ρ