Καταστροφή χρημάτων...


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Από μικρός ο σκυλάκος μου έχει μια μανία με τα χαρτιά, όταν βρει κάτω χαρτοπετσέτα τη μασουλάει και την τρώει ή τη σκίζει και την αφήνει.

Σήμερα αν και Κυριακή πήγα στη δουλειά εκτάκτως και γύρισα πτώμα. Από την κούραση άφησα το παντελόνι στο σαλόνι με λεφτά στην τσέπη :(

αφού τα μασούλησε όλα έφαγε και το 1/5 ενός πενηντάρικου καθώς και ένα εικοσάρικο. Όταν το κατάλαβα δεν είπα κουβέντα έβαλα το κεφάλι κάτω και τα μάζεψα άλλωστε βασικά εγώ έφταιγα :(

Μήπως το έχει πάθει κανένας αλλός αυτό; μπορώ να κάνω κάτι εκτός του να περιμένω να το βγάλει στα κόπρανα. Να πω ότι έχουν σωθεί οι αριθμοί των χαρτονομισμάτων μήπως μπορεί να γίνει κάτι με την τράπεζα;; Θα ρωτήσω αύριο και στην τράπεζα της Ελλάδος αλλά έλεγα μήπως έχει τύχει και σε κάποιον άλλο.

Μηπως μπορώ να κάνω κάτι και για τη μανία του για χαρτιά;
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Η τραπεζα δε νομιζω να σου κανει κατι.Με αυτη την λογικη,ο καθενας που χανει ή του καταστρεφονται χρηματα,μπορει να παιρνει απο την τραπεζα;

Κι εμενα οπου εβρισκε χαρτι το εκανε φυλλο φτερο.Απλα δεν αφηνα χαρτια,ρουχα,κτλ καπου που να μπορει να φτασει.Με τον καιρο το κοβει,γιατι απλα δε βρισκει να το κανει.Οταν μετα απο μηνες πειραματιστηκα και τα αφησα σε πεδιο δρασης του,δεν τον απασχολησαν.

Μηπως δεν εχει αρκετα παιχνιδια να παιξει;Το καλυτερο παιχνιδι του αφηνε το οταν λειπεις.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαι ο Diego το ιδιο "κολλημα" εχει!Λες να τον δασκαλεψε οταν ηταν μικρος ο Μανου?
Εμας την εχουν πληρωσει φωτογραφιες και περιοδικα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμενα ευτυχως οι δικες μου δεν πειραζουν τα χρηματα. Τους εχω εξηγησει οτι υπαρχει κριση και μετα θα φαν' $k@t@.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Το έκανε και ο δικός μου, μανία με τα χαρτιά οποιουδήποτε είδους!
Ευτυχώς δεν έχει φάει 50άρικο... Μου έκανε τη χάρη να διαλέξει πιο μικρά χαρτονομίσματα (ένα 10άρικο και ένα 20άρικο).
Κάποια στιγμή παραλίγο να φάει και ένα λογαρισμό της ΔΕΗ (και άντε να πεις στη ΔΕΗ ότι δεν μπορείς να τους πληρώσεις γιατί σου έφαγε το λογαριασμό ο σκύλος! :D ).

Από τότε έχουν συμβεί τα εξής, δεν ξέρω ποιο απ'ολα βοήθησε περισσότερο:

- Προσέχω να μην αφήνω χαρτιά σε προσβάσιμα σημεία
- Του έμαθα να μου φέρνει και να μου δίνει τα χαρτιά που πιάνει (όπως και άλλα ακατάλληλα αντικείμενα). Νομίζω ότι βρίσκει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στα μπράβο που ακούει όταν το κάνει από ότι στο μασούλημά τους.
-Μεγάλωσε, επομένως σοβάρεψε λίγο (?)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Εγώ να ρωτήσω...αντε και περιμένεις και στα βγάζει με τα κόπρανά του. Τι θα τα κάνεις; :D
Sorry αλλά έχει και την πλάκα του :p
Να ελπίζεις να του φύγει το κόλλημα μεγαλώνοντας. Μέχρι τότε, μην αφήνεις χαρτιά και λεφτά πουθενά, ανυπεράσπιστα ;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγώ να ρωτήσω...αντε και περιμένεις και στα βγάζει με τα κόπρανά του. Τι θα τα κάνεις; :D
Θα τα παει στην τραπεζα και αν τολμανε ας μην του δωσουν καινουρια χαρτονομισματα :D
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έπιασα μια φορά το Μουφ να έχει βρει το πορτοφόλι μου και να μασουλάει ένα εικοσαδόλλαρο! Ευτυχώς δεν τα τρώει κάτι τέτοια, αλλά κόντεψα να πάθω συγκοπή διότι εκτός των άλλων η αμερικανική κυβέρνηση έκανε έρευνα και βρήκε ότι τα περισσότερα εικοσαδόλλαρα που κυκλοφορούν έχουν ίχνη ... κοκαΐνης διότι τα χρησιμοποιούν οι πρεζάκηδες και τα ρολλάρουν για να εισπνέουν τη μαστούρα τους!!!!! Δεν έχω ιδέα τι κάνουν οι Ελληνάρες, αλλά από τότε που το διάβασα αυτό όχι μόνο κρύβω την τσάντα μου αλλά πλένω σχολαστικότατα και τα χέρια μου ΚΑΙ έχω πάντα μαζί μου παντού αυτό το απολυμαντικό ζελέ για τα χέρια!!

Ορίστε, ρε σεις και η κατάντια τους για να πάθετε κι εσείς αποπληξία:

http://www.cnn.com/2009/HEALTH/08/14/cocaine.traces.money/
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :)

προφανώς θα πρέπει να προσέχω να μην αφήνω σημαντικά χαρτιά γύρω γύρω στο σπίτι. Επίσης, πολύ ωραία ιδέα μου φάνηκε αυτή του ξωτικού αλλά δεν ξέρω αν πετύχει.

Τέλος, θα ήθελα να πω για όποιον αλλο του τύχει ότι πήρα τηλέφωνο στην Τράπεζα της Ελλάδος και μου είπαν να το πάω από εκεί (Πανεπιστημίου 21) να το δούν και αν φαίνονται και τα 2 νούμερα θα μου το αλλάξουν. Στη δική μου περίπτωση για το ένα νούμερο είμαι σίγουρος ότι την έχει γλυτώσει για το δεύτερο δεν θυμάμαι και θα το δω το απόγευμα.

Τι να κάνω; ας πρόσεχα....
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Κι εμένα η μικρή έχει αναπτύξει μία σχέση λατρείας με οποιαδηποτε μορφής χαρτιά: χαρτοπετσέτες, μωρομάντηλα, εφημερίδες, σακούλες και Ευρώ ;)
Προχθές την πέτυχα μ'ένα 5ευρω στο στόμα, να το κάνει βόλτα και να ετοιμάζεται να το ξεσκίσει :)
Ο μεγάλος πάλι, τίποτα, δεν ενδιαφέρεται γι'αυτά.
Λύση άλλη δεν υπάρχει, εκτός του να προσέχουμε να μην πέφτει τίποτα στο πάτωμα :)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εγώ είχα προσπαθήσει να μάθω στον σκύλο μου να τρώει τα χρήματα, ώστε όταν λείπω να είναι στην κοιλιά του ασφαλή, ποιός κλέφτης θα ψάξει μέσα στην κοιλιά του σκύλου? Δυστυχώς απέτυχα! Δεν τα κατάπινε με τίποτα!
Τελικά, τα έκρυβα μέσα στα σκυλόσκατα, στην αυλή.

Τώρα πιά, το ξεπέρασα αλλιώς το πρόβλημα: Δεν έχω λεφτά για κρύψιμο, κι έτσι δεν με προβληματίζει η τυχούσα επίσκεψη του επίδοξου κλέφτη!!!
 




Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
οταν απο το χαρτονόμισμα λείπει το μικροτερο κομματι η ΤΤΕ σου το αλλάζει...
αν βρεις 2 μισα στον δρομο μπορεις να τα ανταλλάξεις με 2 ολοκληρα.
κι εμένα έφαγε ενα εικοσαρικο προχτές λίγο...ευτυχώς τον πρόλαβα.
συμβαίνουν αυτα!
 




kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Τα χαρτονομίσματα αλλάζονται από την Τράπεζα της Ελλάδος ή στο κατά τόπους Δημόσιο Ταμέιο (Εφορία)όταν πρόκειται για επαρχία. Αν έχει πειραχτεί το νούμερο πέφτει η αξία του χαρτονομίσματος. Αν έχεις κάποιο γνωστό σε Τράπεζα μπορεί στη ζούλα να το χώσει μέσα στο πακέτο με τα εφθαρμένα και να στο αντικαταστήσει αλλά δεν συνηθίζεται...περισσότερο γιατί το κάθε υποκατάστημα για να αντικαταστήσει τα εφθαρμένα του πρέπει να στείλει υπάλληλο στην ΤΕ ή να περιμένει να φτιάξει δεσμίδα και να τα επιστρέψει με την Χρηματαποστολή....άντε γειά δηλαδή! Οπότε κάνε ένα κόπο και πήγαινε Σταδίου στην ΤΕ.
Πάντως ο δικός μου δεν προτιμάει τα σκληρά χαρτιά...του αρέσουν περισσότερο οι χαρτοπετσέτες ας πούμε που γίνονται φύλλο και φτερό...και μετά κυνηγάει τα φτερά!
 


doggie

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2010
57
0
ξερει κανεις αν η εθνικη τα αλλαζει?ειμαι στην επαρχια και λιγο δυσκολο να παω αθηνα αλλα απο τηναλλη και τα 100 ευρω δεν ειναι λιγα:mad:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
ξερει κανεις αν η εθνικη τα αλλαζει?ειμαι στην επαρχια και λιγο δυσκολο να παω αθηνα αλλα απο τηναλλη και τα 100 ευρω δεν ειναι λιγα:mad:
Σου έφαγε 100????