Κλουβί μεταφοράς


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ζητείται κλουβί μεταφοράς για σκύλους (μεσαίου μεγέθους ή μεγαλύτερο) ή αν πουλάει κάποιος σε λογική τιμή ή έχει κάποιος και δεν το χρειάζεται πλέον.
(Θα χρησιμοποιηθεί για αδέσποτους σκύλους εάν αυτό παίζει κάποιο ρόλο).
Τηλ. 6937750544

περιοχή Αθήνα ή Χαλκίδα
 


dimosthenispr

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2011
83
0
Athens
κοίτα σε καμια βδομάδα θα αλλάξω crate γιατι αυτό που έχω είναι λίγο μικρό για το τέρας λύκο που έχω!αυτό που έχω έχει διαστάσεις 92μ*63π*68υ*!αν σου κάνει και ενδιαφέρεσαι πές μου αλλα σε καμια βδομάδα!
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ναι ναι μου κάνει και ενδιαφέρομαι.
Έχω τελειώσει τις δουλειές μου για αυτόν τον μήνα οπότε θα το χρειαστώ από μέσα Οκτωβρίου.

Το ευχαριστώ και σε σένα είναι λίγο. Πραγματικά μου λύνεις τα χέρια!!!!
 




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Την βοήθεια σας παρακαλώ σχετικά με το μέγεθος crate.

Με ύψος 64, μήκος 91 και πλάτος 58 μου χωράνε σκυλιά μεσαίου μεγέθους γύρω στα 30 με 35 κιλά?

Τύπου τσοπανοσκυλέ χωράνε μέσα? Δεν μπορώ καθόλου να το υπολογίσω. Δεν με πειράζει να είναι και πολύ άνετα, περίπου μισή ώρα είναι αναγκασμένα να μένουν μέσα.

Θα χωράνε να τα βάλω μέσα από την πλαινή πόρτα ή θα μετανιώσω την ώρα και την στιγμή που θα το αγοράσω?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Πρεπει να χωρανε στριμωχτα αλλα αφου ειναι για λιγη ωρα δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Σε 78χ60χ60 χωρεσα ενα σχεδον 30 κιλα.

Απο πλαινη κιολας θα χωρανε καλυτερα απ' οτι απο την μπροστινη!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Νομίζω πως οριακά ναι, αν πρόκειται για μικρή διαδρομή. Αν και εξαρτάται και από τον σωματότυπο του σκύλου. Δεν έχεις κανέναν φίλο με μεγάλο σκύλο κοντά να κάνεις ένα τεστ πριν το πάρεις;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Νομίζω πως όχι.

Σ' αυτές τις διαστάσεις [αν τις θυμάμαι καλά απ'έξω] χωράει οριακά ο δικός μου τσιλιβίθρας, που είναι περίπου 20 κιλά. Και με αγριοκοιτάει κιόλας.

Τώρα...αν βρεις το σωστό μέγεθος, καλός εχόντων μια χαρά θα χωράνε από το πλάι να μπούνε. Γιατι να μην μπορούν; Κάτι που να μπαίνει στο πορτ-μπαγκάζ, δεν σε εξυπηρετεί καλύτερα;
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Άρα είναι πολύ οριακό...
Μάλλον το μεγαλύτερο μέγεθος κι εγώ θα κοίταζα...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μιλάς για συρμάτινο;
Γιατί σ'αυτή την περίπτωση, καλύτερα είναι πλαστικό.
Και στα λεφτά, πάνω-κάτω το ίδιο είναι.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μιλάμε για μεταφορά, δεν θα χρησιμοποιηθεί σαν χώρος διαμονής. Αν χωράει να ξαπλώσει, ας είναι και λίγο στριμωγμένο στο ύψος.
Σε φάση έκτακτης ανάγκης έχω κοιμήσει και 40κιλο σε crate του μέτρου. Φυσικά δεν ήταν για να κάνει βόλτες μέσα, αλλά για ύπνο βολεύτηκε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Αν προορίζεται για συχνές μεταφορές σε αυτοκίνητο, μεγαλύτερο μέγεθος μπορεί να μην χωράει κιόλας.

Επόμενη λύση, λιγότερο πρακτική και πιο βρώμικη, αλλά χωρίς περιορισμό μεγέθους είναι το διαχωριστικό κάγκελο ώστε να μην έρχεται μπροστά ο σκύλος και να έχει όλον τον πίσω χώρο.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Για πορτ-μπαγκάζ σε τζιπ το θέλω γιατί μερικά δυστροπούν κι έχουν φάει λίγο την πόρτα και κατουροχέζονται και ξαπλώνουν πάνω και μετά κάνουν χαρές κι εμείς και το αυτοκίνητο καταλαβαίνετε πως γινόμαστε...
Οπότε σκέφτηκα crate τυλιχτό με κουβερτούλα γύρω-γύρω.

Στις διαστάσεις 92μ*63π*68υ* που έδινε το μέλος dimosthenispr ίσα που θα χώραγε στο αυτοκίνητο.

Τι να πάρω και σε τι μέγεθος? Θέλω και να είναι οικονομικό βεβαίως βεβαίως. Έχω καταμπλεχτεί!!!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Το μεγαλυτερο θα χωραει στο αμαξι? Ας μην ειναι ορθια μεσα στο box αλλα καθιστα.
εξαλλου για λιγη ωρα θα καθονται εκει μεσα οποτε σημαντικοτερο ειναι το μηκος
νομιζω παρα το υψος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Παραλάβαμε και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι!
Ο Μάρκος όχι και τόσο ακόμη, αλλά θα το συνηθίσει.
Και τελικά...χωράνε και οι τρεις μέσα!!!!






Μέγεθος: 99Χ67Χ71

Μην φρικάρεις. Μόνο για τις διαστάσεις στο βάζω...;)
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Λίγο το γούρλωσα το μάτι είναι η αλήθεια!

Λές να μην το μετρήσαμε καλά το πορτ-μπαγκάζ και σας πρήζω τζάμπα και αδίκως?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εμένα πάντως, αυτό μου είναι οριακό στο πορτ-μπαγκάζ μου, γιατι ενώ φαίνεται ότι έχει αρκετό πλαινό αέρα, είναι δυστυχώς αυτά τα βλαμμένα εξογκώματα από τις ρόδες [πως λέγονται;] :p που κόβουν χώρο.

Εκεί μέσα λοιπόν, στις διαστάσεις δηλαδή που σου λέω από πάνω, όντως μπαίνουν και οι τρεις. Στριμωχτά βέβαια. Υπέρ άνετα, είναι για 2 χ έως 25 κιλά θα έλεγα, αλλά γενικώς εξαρτάται περισσότερο από τον σωματότυπο [μήκος/φάρδος/ύψος] παρά από τα κιλά.

Εγώ βέβαια, ξέρω ότι αποκλείεται να το μασουλήσουν. Αλλιώς θα έπαιρνα πλαστικό.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εξογκώματα από τις ρόδες, πως αλλιώς να λέγονται?:p
Το πλαστικό μου φαίνεται πολύ ακριβό συγκριτικά με το μεταλλικό.

Ουφ θα με σκάσετε πάλι. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

(Να βγω με μια μεζούρα να μετράω σκύλους?:confused:)