Κλωνοποίηση...


Status
Κλειδωμένο θέμα

katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καμιά φορά..όταν κοιταώ τα αγόρια μου...με πιάνουν τα κλάματα ακόμα και στη σκέψη ότι σε κάποια χρόνια από τώρα θα τους χάσω..
Και πολλές φορές σκέφτομαι...ότι θα ήθελα να μπορούσα να τους κλωνοποιήσω και τους δύο...η να εύρισκα το φάρμακο της νεότητας για σκύλους!!!!!

Αν είχατε τα χρήματα...και μπορούσατε...θα σκεφτόσασταν ποτέ να κλωνοποιήσετε τους σκύλους σας???

Ρωτάω για να δω μήπως είμαι υπερβολικα τρελλή η υπάρχουν και αλλοι σαν και μένα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όχι...δεν θα ήταν ο ίδιος σκύλος...Δεν θα είχε τον ίδιο χαρακτήρα γιατί πολύ απλά δεν θα είχε τα ίδια βιώματα...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Καμιά φορά..όταν κοιταώ τα αγόρια μου...με πιάνουν τα κλάματα ακόμα και στη σκέψη ότι σε κάποια χρόνια από τώρα θα τους χάσω..
Και πολλές φορές σκέφτομαι...ότι θα ήθελα να μπορούσα να τους κλωνοποιήσω και τους δύο...η να εύρισκα το φάρμακο της νεότητας για σκύλους!!!!!

Αν είχατε τα χρήματα...και μπορούσατε...θα σκεφτόσασταν ποτέ να κλωνοποιήσετε τους σκύλους σας???

Ρωτάω για να δω μήπως είμαι υπερβολικα τρελλή η υπάρχουν και αλλοι σαν και μένα...
εγω ποτε μια τοσο δυνατη σχεση αγαπης και σεβασμου πρεπει να εχει αρχη και τελος ετσι αναδεικνυεται και η αξια της
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nαι πολλές φορες το έχω σκεφτεί..

Όμως πιστεύω πως πέρα από τα γονίδια πολύ μεγάλο ρολο παίζει το περιβάλλον και οι συνθήκες που μεγάλωσε.., κακές και καλές εμπειρίες συνθέτουν το κάθε μοναδικό αποτέλεσμα..

Αν κλωνοποιουσαμε τον σκύλο μας δεν θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε να βγει ακριβώς το ίδιο σκυλί που είχαμε παρα μονο το ομοιομα του..
Θα έπρεπε πάλι να ήμασταν στην τάδε ηλικία που είχαμε τις τάδε ασχολίες.., την τάδε όρεξη για παιχνίδι και μάθηση..και με λίγα λόγια να συμβούν τα ίδια γεγονότα και τα ίδια ακριβώς ερεθίσματα..

Αυτό είναι αδύνατο να γίνει..

Οποτε αν και θα ήθελα να είναι για πάντα κοντά μου δεν θα ήθελα κάποιον που να μοιάζει με τον blanco..αλλα τον ιδιο τον blanco..
Όχι δεν θα το έκανα..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν θα πρόδιδα το σκυλί μου και όσα μου έχει δώσει αντικαθιστώντας το με ένα αντίγραφό του. Δε θα πρόδιδα τον εαυτό μου και τις αναμνήσεις μου...
Ελπίζω δηλαδή πως δεν θα το έκανα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι ποτέ. Διότι μόνον ΕΝΑ Μουφ υπάρχει! Ο κλώνος μεγαλώνει διαφορετικά, με διαφορετικά ερεθίσματα και επίκτητες συμπεριφορές και ως εκ τούτου είναι διαφορετικό σκυλί.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι φυσικά!Όλα έχουν μια αρχή και ένα τέλος!Έτσι πρέπει!Ο κύκλος της ζωής!Αν υπήρχε η κλωνοποίηση δεν θα δίναμε το 100% του εαυτού μας στον σκύλο μας!

Σκεφτείτε πως αν γινόταν κλωνοποίηση θα υπήρχαν και πιο πολλά αδέσποτα!Γιατί ο ιδιοκτήτης θα ήθελα ξανά τον ίδιο σκύλο και αν δεν του "έβγαινε" θα τον άφηνε!Και ξανά και ξανά...

Αυτό που συζητάμε τώρα μου φαίνεται λίγο "κάπως" γιατί δείχνει ότι δεν ρουφατε την ζωή που σας δίνει ο σκύλος σας,σαν κάτι να λείπει...

Ζήσε το τώρα και άφησε το μετά!

Μην κλαις επειδή τελείωσε,χαμόγελα επειδή συνέβη!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Όχι φυσικά!Όλα έχουν μια αρχή και ένα τέλος!Έτσι πρέπει!Ο κύκλος της ζωής!Αν υπήρχε η κλωνοποίηση δεν θα δίναμε το 100% του εαυτού μας στον σκύλο μας!

Σκεφτείτε πως αν γινόταν κλωνοποίηση θα υπήρχαν και πιο πολλά αδέσποτα!Γιατί ο ιδιοκτήτης θα ήθελα ξανά τον ίδιο σκύλο και αν δεν του "έβγαινε" θα τον άφηνε!Και ξανά και ξανά...

Αυτό που συζητάμε τώρα μου φαίνεται λίγο "κάπως" γιατί δείχνει ότι δεν ρουφατε την ζωή που σας δίνει ο σκύλος σας,σαν κάτι να λείπει...

Ζήσε το τώρα και άφησε το μετά!

Μην κλαις επειδή τελείωσε,χαμόγελα επειδή συνέβη!
Όχι, δε λείπει τίποτα..απλώς κάποιες φορές δεν αντέχω στη σκέψη ότι θα τους χάσω...ιδίως τώρα τελευταία που ο μεγάλος μου...πάτησε τα 11...και περνάω τη κρίση ηλικίας του:(:(:(!!!!!!
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ωραιο αυτο!!!:):)
Ναι, αυτό ήταν που μου είπε κι ένας καλός μου φίλος πρόπερσυ όταν πέθανε η καλύτερή μου φίλη κι ήμου λυώμα. Πρώτον μου είπε ότι έκλαιγα τον εαυτό μου περισσότερο που την έχασα και δεύτερον θα έπρεπε να είμαι ευγνώμων που τη γνώρισα και ήμαστε φίλες αντί να κλαίω γιατί πέθανε.

Περίεργο είναι, αλλά ήταν αρκετά παρηγορητική σκέψη....:(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λυπάμαι για την απώλεια..:(

Αλλα μην την πάμε αλλου την συζήτηση βρε sara..

και πιάσαμε και βαρη θεμα..:rolleyes:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πάντως Κατερίνα, εγώ θα ομολογήσω ότι πολύ συχνά σκέφτομαι ακριβώς σαν εσένα. Οτι λες και στα δύο σου μυνήματα, είναι ότι ακριβώς σκέφτομαι. Επειδή κι εμένα ο μεγάλος μεγαλώνει, με πιάνει κάτι... Αυτό το ψυχάκι είναι πολύ μεγάλος έρωτας για μένα και για όσους τον γνωρίζουν. Μου λένε συχνά, μα γιατί δεν τον ζευγαρώνεις να έχεις τουλάχιστον το παιδί του; Μα δεν θα είναι σε καμμία περίπτωση το ίδιο. Σίγουρα το ίδιο ισχύει και για τον κλώνο του, αλλά κι εμένα καμμιά φορά η σκέψη της κλωνοποίησης μου κατσικώνεται στον εγκέφαλο. Λέω αν γινόταν... και αν είχα τα λεφτά (θα τα έβρισκα μάλλον όσα κι αν χρειαζόντουσαν)... Εχουν δίκιο όμως τα παιδιά. Πρέπει να ζήσουμε όσα περισσότερα και καλύτερα μπορούμε, τώρα που τα έχουμε :-|
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Oχι. Με τίποτα και ποτε. Το Γκογκόλ τον αγαπάω γι'αυτό που είναι αυτός και μόνο και κανείς άλλος. Είναι ένας και δεύτερος δε θα ξαναγίνει ποτέ (ούτε με κλωνοποίηση ούτε με τίποτα). Κι αυτό είναι και η ομορφιά της σχέσης μας. Το οτι είναι μοναδική.

Και τον προηγούμενο (που ουδεμία σχέση είχε ούτε μορφολογικά ούτε σε χαρακτήρα) εξίσου τον λάτρευα και πάλι νομιζα οτι είανι το τέλειο σκυλί (οπως και ο Γκογκόλ).

Χαίρομαι όμως που γνώρισα δυο διαφορετικά σκυλιά που το καθένα μου έδωσε διαφορετικά πράγματα.

Είναι τόσα πολλά και τοσο υπέροχα τα σκυλιά που θα ήθελα να υιοθετήσω που δε βλέπω κανένα λόγο να εχω ακριβώς το ίδιο όταν (χτύπα ξύλο) το Γκογκολάκι μας αφήσει χρόνους.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Είναι τόσα πολλά και τοσο υπέροχα τα σκυλιά που θα ήθελα να υιοθετήσω που δε βλέπω κανένα λόγο να εχω ακριβώς το ίδιο όταν (χτύπα ξύλο) το Γκογκολάκι μας αφήσει χρόνους.
εμένα αυτό με καλύπτει απόλυτα ...και είμαστε πολύ τυχεροί γιαυτό.:)
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Speaking live with Al Roker via satellite on TODAY Wednesday, Edgar Otto said that it only took the 10-week-old puppy a few hours to assume his forebear’s place of preeminence in the family’s large menagerie, which includes nine other dogs.“This morning, when the pack runs from the bedroom into the kitchen, he led the pack, which the old Lancelot did,” Edgar told Roker. “This is a puppy, 10 weeks old, and he led the pack!”


http://www.msnbc.msn.com/id/28892792/

Προσωπικά για την Ηρα είμαι έτοιμος να της πάρω DNA. Ακόμα και από νεκρά σκυλιά μπορούν να πάρουν DNA και να κλωνοποιήσουν.

Από το άρθρο που σας παραπέμπω, σημείωσα μόνο το κομμάτι που αναφέρεται στο Πόσο όμοια φέρεται ο Κλώνος με το πλάσμα απ' όπου προέρχεται...
Όταν το DNA είναι ίδιο προσελκύεται Ίδια Ψυχή... συνεχίζει απ' εκεί που άφησε..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Tραγικό....οι άνθρωποι είναι τόσο απεγνωσμένοι που μετέφραζαν τυχαίες συνηθισμένες συμπεριφορές ενός κουταβιού ως πράξεις του νεκρού δικού τους....:(:(
 






merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
πόσες φορές έχω κλάψει για αυτό το θέμα !!
το έχω πάρει απόφαση, έχω πάψει να το σκέφτομαι, κάποια μέρα θα γίνει και αυτό.
απόλαυσε τις στιγμές τώρα και άσε αυτές τις σκέψεις για μετά, στην ώρα τους....
και εγώ θα πω όχι για την κλωνοποίηση.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα