Κοινωνική ισοτιμία


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Όταν μια κοινωνία ξέρει να προάγει την κυνολογικη παιδεία τα πράγματα είναι πάντα ποιο εύκολα .
Ρουμανία


romania.jpg
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Εγω θα ημουν ευχαριστημενη και αν απλως μπορουσα να κυκλοφορησω με τα κοριτσια μου σε περισσοτερα μερη χωρις προβλημα. Και ας μην μου ειχαν ειδικη βρυσουλα και μπισκοτακια...
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Δεν ειπα σε ολα τα μερη... ειπα σε περισσοτερα μερη. Ε δεν ζηταω και τοσα πολλα πια! Που να ζηταγα να πηγαινω παντου μαζι τους δλδ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
...αν ήταν εδώ θα ήταν ζωγραφισμένο με άθλια γράφιτι, με σπασμένους τους βραχίονες για νερό επειδή θα χοροπηδούσαν πάνω τους παιδιά, θα ήταν σπασμένο το πλαστικό επειδή κάποιος θα βρισκόταν να το κλωτσήσει παίζοντας καράτε, σε περίπτωση που δεν ήταν σπασμένο δεν θα είχε μέσα τροφή αλλά σκουπίδια, επίσης πολύ πιθανόν να είχε και φόλα μέσα από κάποιον, πιθανόν να το εξαφάνιζε ο μαγαζάτορας που έχει το μαγαζί ακριβώς δίπλα από αυτό επειδή "μαζεύονται" τα σκυλιά, φυσικά το παρτέρι δίπλα από αυτό θα έζεγνε από βρώμα από τα σκατά των σκύλων αφημένα από τους ανεγκέφαλους ιδιοκτήτες, πολύ πιθανόν ακόμη να ήταν χιλιοκατουρημένο και το ίδιο το μηχάνημα!

Καλά όλα αυτά αλλά δεν είναι για εδώ...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Πω πω βρε Στελιο,μολις μου εκανες την παραπανω εικονα χιλια κομματια μπροστα στα ματια μου..
Δυστυχως,εχεις κανει ακριβεστατη και αληθινη περιγραφη..:rolleyes:
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Δυστυχως οπως τα λεει ο Στελιος θα γινοταν!!:( Γιατι στη χωρα που ζουμε,δεν υπαρχει σεβασμος για τιποτα!!! Ποσο μαλλον για τα σκυλια!!!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Και όμως μπορούν όλα να αλλάξουν αν πραγματικά το θέλουμε .
Πολύ φοβάμαι ότι στην πραγματικότητα δεν το θέλουμε να αλλάξουμε , μας αρέσει ο ατομισμός και ιδιαίτερα να έχουμε κάτι να γκρινιάζουμε.
Πολλές φορές λέμε την φράση << ο καθένας ας κάνει το σωστό για τον εαυτό του >>
Μήπως ήρθε η ώρα να αρχίσουμε να επιβάλουμε το σωστό και σε αυτούς που δεν το πράττουν;
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Βαγγελη αυτο το να επιβαλουμε το σωστο και σε αυτους που δεν το πραττουν μου θυμιζε την μανα μου που απο τοτε που αποκτησε σκυλο και εμαθε απο μενα τα σακουλια για τα κακακια οποιον πετυχει στον δρομο με σκυλο αν τυχει και πιασει συζητηση μαζι του τον ρωταει παντα αν μαζευει τα κακακια του σκυλου του και αν οχι ακολουθει μινι κυρηγμα.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βαγγελη αυτο το να επιβαλουμε το σωστο και σε αυτους που δεν το πραττουν μου θυμιζε την μανα μου που απο τοτε που αποκτησε σκυλο και εμαθε απο μενα τα σακουλια για τα κακακια οποιον πετυχει στον δρομο με σκυλο αν τυχει και πιασει συζητηση μαζι του τον ρωταει παντα αν μαζευει τα κακακια του σκυλου του και αν οχι ακολουθει μινι κυρηγμα.
<<Η μάνα έχει πάντα δίκιο >>

Ξέρει τι κάνει και έχει και βάση όλο αυτό .
Αυτός που θα έχει λάβει το μίνι κήρυγμα , την επομένη φορά που ο σκύλος του κάνει κάτι και είναι και η μητέρα σου κοντά , από τακτ και μόνο θα τα μαζέψει για να αποφύγει το επόμενο κήρυγμα ή τυχόν κατσάδιασμα .
:p
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Εχει την ελπιδα οτι οπως και σε αυτην δεν ειχε περασει καν απο το μυαλο (ειδες τελικα πως οι "ναρκες" μας φαινονται και φυσιολογικες?) μεχρι να μαθει απο εμενα οτι πρεπει να τα μαζευουμε ολο και σε καποιον θα περασει το μυνημα και θα αρχισει να μαζευει και αυτος τα δωρακια του σκυλου του.
Και μπορει να μην κανει καμμια τρελη διαφορα αλλα και ενος σκυλου τις ακαθαρσιες αν μαζευει καποιος μιλαμε για τρελη ποσοτητα την εβδομαδα σκεψου στα χρονια ζωης τους σκυλου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Σωστή η μαμά!!!
Δυστυχώς, πολύ σωστός και ο Στέλιος.

Η συμπεριφορά ενός και μόνο ατόμου, μπορεί να κάνει την διαφορά.
Οσο μικρή και να είναι αυτή. Δεν έχει σημασία. Είναι αυτό που προσπαθούμε κι εδώ στο φόρουμ.
Ακόμη και ένα νέο μέλος την εβδομάδα, να ακούσει το "κύρηγμα" του φόρουμ, κάτι θα του μείνει. Το λιγότερο...τροφή για σκέψη. Και όλο και κάπου αλλού θα το πει. Και...πάει λέγοντας. Απλώς, είναι βήματα, με πολυυυύ αργούς ρυθμούς. Σχεδόν στάσιμους. Αλλά, κι αυτό ακόμη, κάτι είναι.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν είμαι σίγουρος ότι η Ρουμανία προάγει την κυνοφιλία και την φιλοζωία.Εικόνες σαν και αυτή, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι για το θεαθήναι και στερούνται ουσίας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πάντως στη γειτονιά μου βλέπω να δουλεύει σακουλάκι τελευταία από εκεί που ήμασταν στο μηδέν... :)
Πες-πες σε κανα δυο, μειώσαμε τις τούρτες στο δρόμο. Ως κύριο επιχείρημα χρησιμοποίησα το "σκατούλες στο δρόμο = πρόκληση για φολορίχτες".
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Σωστή η μαμά!!!
Δυστυχώς, πολύ σωστός και ο Στέλιος.

Η συμπεριφορά ενός και μόνο ατόμου, μπορεί να κάνει την διαφορά.
Οσο μικρή και να είναι αυτή. Δεν έχει σημασία. Είναι αυτό που προσπαθούμε κι εδώ στο φόρουμ.
Ακόμη και ένα νέο μέλος την εβδομάδα, να ακούσει το "κύρηγμα" του φόρουμ, κάτι θα του μείνει. Το λιγότερο...τροφή για σκέψη. Και όλο και κάπου αλλού θα το πει. Και...πάει λέγοντας. Απλώς, είναι βήματα, με πολυυυύ αργούς ρυθμούς. Σχεδόν στάσιμους. Αλλά, κι αυτό ακόμη, κάτι είναι.
Νομίζω ότι τα είπες όλα..απλά..

Πρακτικά, είναι αρκετά δύσκολο να αλλάξουν οι συμπεριφορές - νοοτροπίες..
αλλά σιγά σιγά όλα γίνονται..
με μεγαλύτερο κόπο ίσως, αλλά αξίζει..
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
ας βλέπαμε και στην Ελλάδα κάτι τέτοιο και ας ήταν για το θεαθήναι .
ας έδιναν τη δυνατότητα σε κάποιον που πάει σε ένα πάρκο να βρει δροσερό νερό και να μην κουβαλάει μπουκάλια και ας ήταν ανούσια λεζάντα .
η ουσία είναι η προσπάθεια και όχι το απόλυτο στην επίτευξη του στόχου .
αυτά τα ολίγα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
η ουσία είναι η προσπάθεια και όχι το απόλυτο στην επίτευξη του στόχου .
Δεν ξέρω ρε Βαγγέλη μου, αν φτάνει αυτό.
Στην γειτονιά μου, πριν κανά-δυό χρόνια, έβαλαν πάνω στην πλατεία μας, "συσκευές" [σε εισαγωγικά-μην φανταστείς τίποτα hi-tech] με σακούλια για να μαζεύεις τα κακά. Οταν τα είδα, βούρκωσα να σκεφτείς. Μια που τα 'βαλαν τα σακούλια, και μια που μέσα σε 2-3 ώρες δεν υπήρχαν. Τις είχαν κάνει παιχνίδι τα παιδάκια που έπαιζαν στην πλατεία και οι γονείς τους τα θαύμαζαν...κι εγώ να ήμουν, δεν θα ξανάβαζα...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Μια που τα 'βαλαν τα σακούλια, και μια που μέσα σε 2-3 ώρες δεν υπήρχαν. Τις είχαν κάνει παιχνίδι τα παιδάκια που έπαιζαν στην πλατεία και οι γονείς τους τα θαύμαζα
Αυτα μου τη δινουν!!! Που δεν καταλαβαινουν οτι καποια πραγματα ειναι για καποιο σκοπο,και πρεπει να σεβονται κι οχι αντε τα βρηκαμε,αντε ωρα για χαβαλε!!!:mad:
Κι ολα αυτα γιατι εκτος απο ελλειψη σεβασμου,δεν υπαρχει η αναλογη παιδεια στην Ελλαδα!!
Θα μπορουσαμε να κανουμε θαυματα σε πολλά θεματα και πραγματικα αυτη η φωτο που εβαλε ο Βαγγελης με το νερακι και τα μπισκοτακια θα ηταν μεγαλη ανακουφιση για τα αδεσποτακια και οχι μονο!!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
ας βλέπαμε και στην Ελλάδα κάτι τέτοιο και ας ήταν για το θεαθήναι .
ας έδιναν τη δυνατότητα σε κάποιον που πάει σε ένα πάρκο να βρει δροσερό νερό και να μην κουβαλάει μπουκάλια και ας ήταν ανούσια λεζάντα .
η ουσία είναι η προσπάθεια και όχι το απόλυτο στην επίτευξη του στόχου .
αυτά τα ολίγα
Η διαφωνία μου είναι σχετικά με τον εκθειασμό της Ρουμανίας. Υπάρχουν δεδομένα που δεν την κατατάσσουν, να το πω ευγενικά, στις καλύτερες χώρες από άποψης φιλοζωίας και κυνολογίας
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981