Κολάρο GPS


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πριν λίγες μέρες είδα ένα ηλεκτρονικό κολάρο ανεύρεσης του σκύλου.
Παίρνει κάρτα sim και έχει και ηλιακή φόρτιση , χρειάζεται βεβαία και μια φόρα το μήνα να μπαίνει σε φόρτιση . οριοθετείς μέσο Google map το χώρο που κινείτε το σκυλί , μόλις βγει από τον οριοθετημένο χώρο κτυπάει alarm , στην περίπτωση που το σκυλί απομακρυνθεί η χαθεί καλείς από το κινητό σου το νούμερο της sim που φέρει το κολάρο και σου έρχεται μήνυμα με τις συντεταγμένες , μετά μέσο Google map αρχίζεις την ερεύνα

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό , σε λίγες μέρες θα το κάνω δόκιμη αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Το είχα ψάξει λίγο και εγώ παλαιότερα,
όταν είχα χάσει την σκυλίτσα μου.

Είναι αρκετά ακριβό αν θυμάμαι καλά,
αν και ίσως έπεσε η τιμή.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Πόσο το πήρες;
Είχα βρει πιο παλιά ένα τέτοιο μέσω ίντερνετ και έκανε κάπου 20-25 δολάρια. Και δεν το είχα πάρει γιατί φοβήθηκα μήπως είναι μούφα και πάθει καμιά ηλεκτροπληξία το μικρό.
Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Εννοώ, αν το φοράει και βρέχει, υπάρχει περίπτωση να γίνει κανένα βραχυκύκλωμα κτλ κτλ?
(μη γελάτε αν είναι χαζή η ερώτησή μου)
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ολα ωραία ακούγονται...εδώ δεν βάζουμε στα σκυλιά μας ένα ταμπελάκι με τα στοιχεία του, το gps κολλάρο μας μάρανε :rolleyes::mad:
vagelis_ras δεν έχει να κάνει με σένα το σχόλιο. Είναι γενικό και μόνιμο το παράπονό μου.
Ως προς το θέμα, θα πρέπει να σε προβληματίσει, γιατί δεν κυκλοφορεί ευρέως. Γιατί εγώ δεν έχω δει, ούτε έναν να το χρησιμοποιεί και αναρωτιέμαι...γιατί άραγε; :cool:
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ολα ωραία ακούγονται...εδώ δεν βάζουμε στα σκυλιά μας ένα ταμπελάκι με τα στοιχεία του, το gps κολλάρο μας μάρανε :rolleyes::mad:
vagelis_ras δεν έχει να κάνει με σένα το σχόλιο. Είναι γενικό και μόνιμο το παράπονό μου.
Ως προς το θέμα, θα πρέπει να σε προβληματίσει, γιατί δεν κυκλοφορεί ευρέως. Γιατί εγώ δεν έχω δει, ούτε έναν να το χρησιμοποιεί και αναρωτιέμαι...γιατί άραγε; :cool:
Βασικά το ταμπελάκι με όνομα τηλ και λοιπά στοιχεία το θεωρώ αυτονόητο.
Βεβαία πόσο ήρεμος μπορείς να είσαι περιμένοντας να σε πάρει κάποιος τηλ όταν έχεις τη δυνατότητα να δράσεις άμεσα .
Οι τιμές που είδα κυμαίνονται γύρο στα 300+ ευρώ και ίσως για αυτό δεν κυκλοφορεί ευρέος
Φαντάζομαι πως θα είναι ιδανικό σε περίπτωση που χαθεί το σκυλί να μπορείς να το βρεις σε λίγες ώρες , ο προβληματισμός μου είναι αν έχει κάποια παρενέργεια στο σκύλο .
Σε ερώτηση που έκανα μου είπαν όχι , αλλά δεν περίμενα και καμία άλλη απάντηση αφού αυτός που απάντησε τα προμηθεύει κιόλας. Αυτή την εβδομάδα θα έρθω σε επικοινωνία με συνεργάτη μου στην Ιταλία που μας προμηθεύει αντίστοιχες συσκευές για διαφορά μηχανήματα που ελέγχουμε ανά την Ελλάδα και θα τον ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανά προβλήματα σε ζωντανούς οργανισμούς.
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
τι συσκευες?τι συσκευες?

Είναι κάποιες web gate που σε συνεργασία με το soft wear των μηχανημάτων μας επιτρέπει να συνδεόμαστε από απόσταση να ελέγχουμε αλλά και να παραμετροποιούμε , βασίζεται στην ιδία αρχή λειτουργιάς με το κολάρο , κάρτα sim και αποστολή μηνύματος με το στίγμα πάνω στο Google map .
 




axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
κι αν καποιος βρει το σκυλακι και του βγαλει το κολαρο και το πεταξει για να μην το βρεις ???
τοτε τι κανεις? πανε και τα 300 παει και ο σκυλος. δεν νομιζω οτι με το συγκεκριμενο κολαρο μπορεις να εισαι σιγουρος.
 


smike

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
81
0
Αθηνα
To gps δεν εχει ακτινοβολια αφου λειτουργει ως δεκτης
Ομως επειδη ουσιαστικα εχει ενσωματομενο κινητο ωστε να μπορει να στειλει sms , υπαρχει ακτινοβολια αυτη του κινητου τηλεφωνου.
Τωρα για τα κινητα οπως γνωριζετε οι αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες.....

Παντως ειναι ενδιαφερουσα προσεγγιση και θα ηθελα να το ψαξω παραπανω.
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
κι αν καποιος βρει το σκυλακι και του βγαλει το κολαρο και το πεταξει για να μην το βρεις ???
τοτε τι κανεις? πανε και τα 300 παει και ο σκυλος. δεν νομιζω οτι με το συγκεκριμενο κολαρο μπορεις να εισαι σιγουρος.
καλα αμα ο αλος θελει το σκυλι ειτε με το κολαρο ειτε με το ταμπελακι θα το παρει γιατι και τα δυο απλα τα βγαζει. ενα 300ρι δεν ειναι τιποτα στο να εχεις περισσοτερη συγουρια για το οτιδηποτε
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ρε παιδιά, καλά όλα αυτά, αλλά εμένα με ψιλιάζει λίγο τόσο φακέλωμα, ακόμα κι αν είναι για το σκυλί!
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Θα συμφωνησω απο παντου μας ελεγχουν.
Παντως αν μιλας για το πετ τρακερ υπαρχει και με πολυ χαμηλες τιμες του στυλ 40 με 50 ευρω.
Αν για να το αγορασεις θα πρεπει να δηλωσεις τα στοιχεια σου τοτε σιγουρα προκειται περι φακελωματος σχεδιασμενο ειδικα για ζωοφιλους
 
Last edited:




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ολα ωραία ακούγονται...εδώ δεν βάζουμε στα σκυλιά μας ένα ταμπελάκι με τα στοιχεία του, το gps κολλάρο μας μάρανε :rolleyes::mad:
vagelis_ras δεν έχει να κάνει με σένα το σχόλιο. Είναι γενικό και μόνιμο το παράπονό μου.
Ως προς το θέμα, θα πρέπει να σε προβληματίσει, γιατί δεν κυκλοφορεί ευρέως. Γιατί εγώ δεν έχω δει, ούτε έναν να το χρησιμοποιεί και αναρωτιέμαι...γιατί άραγε; :cool:
καταρχην να πουμε οτι κανει λιγοτερο κακο απο οσο το κινητο μας τηλεφωνο ... η το gps που εχουμε στο αυτοκινητο ( σε εμας τους ιδιους)
το συγκεκριμενο χρησιμοποιειται ευρεως στους χωρους του κυνηγιου..
η δε χρηση του ειναι εξαρτωμενη απο τον καθε ανθρωπο για τις αναγκες που το χρειαζεται
η βασικη του χρηση ειναι οπως προειπα στο κυνηγι
χρησιμοποιειται για σκυλια τα οποια εχουν ευρυ πεδιο δρασης μακρυα απο το ορατο πεδιο του κυνηγου ο οποιος ελεγχει ανα πασα στιγμη που βρισκεται ο σκυλος του..
ελεγχοντας τις κινησεις μεσα απο μια μικρη οθονη αντιστοιχη του gps καταλαβαινει αν ο σκυλος του ψαχνει ακολουθωντας μια μυρωδια...
αν απλα κινειται στο βουνο...
αν εχει καθηλωσει το θηραμα...
αν τραυματιστηκε και βρισκεται καπου τελειως ακινητο.... κλπ κλπ κλπ..
μπορει να λειτουργησει κι ομαδικα δηλαδη μερικα κολαρα - περιλαιμια να εσνωματωθουν σε μια οθονη κλπ...
ναι ειναι ακριβο
αλλα η ανταποδωση του μεγαλη... ειδικα για τις ανωτερω ομαδες...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για τους κυνηγούς το ξέρω.
Σε λοιπούς, κοινούς θνητούς, δεν το έχω δει ποτέ.
Προσωπικά, μόνο σε περίπτωση που μπορούσε να ενσωματωθεί με το microchip, θα το σκεφτόμουν με ενθουσιασμό.
Ως έξτρα αξεσουάρ, δεν θα το έβαζα.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
φακελομα? δλδ?
Δεν ξέρω μωρέ...πολύ κατηγοριοποίηση! Πολύ περιορισμός! Με αυτόν τον τρόπο ξέρουν και πού είναι το σκυλί αλλά και ο εκάστοτε ιδιοκτήτης! Σίγουρα έχει τα θετικά του, δεν αντιλέγω, αλλά δεν ξέρω...όλο αυτό το φακέλωμα και ο έλεγχος της κίνησης νιώθω προσωπικά πως είναι περιοριστικό!