Κοτοπουλάκι για φαγητό!






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
35 κιλα περιπου, εχω να τον ζυγισω 15 μερες, εκει περιπου ειναι...κοτοπουλο δεν ειπαμε οτι δε κανει? ή δε κανει το μαγειρευτο?
Κοτόπουλο δίνουμε ωμό επειδί έχει κόκκαλα.

Αν είναι 35kg να υπολογίζεις περίπου 700gr-1.000gr κρέας μαζί με 300gr-500gr λαχανικά/φρούτα/υδατάνθρακες κτλ. Αυτός είναι ένας μπούσουλας, αλλάζει ανάλογα το σκύλο.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ε και σε κρεας τι να του δινω? που να μη κοστιζει και μια περιουσια...γιατι θελω να κοψω την ξηρα.
Λοιπόν κατ' αρχήν βρήκα σε ένα τοπικό σούπερ μάρκετ εισαγόμενο τρανς (δεν το ήξερα σαν κρέας) χωρίς μεγάλο ποσοστό λίπους με 3.50 ευρώ το κιλό, έφαγα κι εγώ μου άρεσε πολύ. Το καλύτερο όμως που βρήκα είναι χοιρινή σπάλα με 3.80 ευρώ το κιλό και λαιμός (μπριζόλα) με 4.35. Κατά καιρούς ξέρω πως ο μαρινόπουλος βάζει κάτι προσφορές με 2.70-2.80 αλλά δεν έχω πάρει ποτέ. Αν ο σκύλος σου είναι 30 κιλά και τώρα το καλοκαίρι δεν του δίνεις παραπάνω απ' το 2% ΣΒ τότε σου φτάνουν 600 γραμμάρια απ' τα οποία τα 400 γραμμάρια θα είναι κρέας και τα 200 λαχανικά και δημητριακά. Και με 5 ευρά να βρεις κρέας πάνω από 2 ευρά δε θα σου κοστίσει, πόσο μάλιστα αν το βρεις με 3.50.
Θέλω να δοκιμάσω και στο μάκρο μπας κι έχει κάτι πιο οικονομικό αν και δεν το εκτιμώ ιδιαίτερα σαν σούπερ μάρκετ. Αλλά υπάρχουν γενικά διάφορες τρύπες για κρέατα, ειδικά για όσους είστε πιο μακριά απ' την πρωτεύουσα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πάντως δε νοείται να δίνεις μπαρφ, να είσαι αθηναίος και να μην πηγαίνεις Βαρβάκειο.... (εκτός αν έχεις τσιουάουα).
Τα γραμμάρια εξαρτωνται απ΄το σκυλο... πχ ο Γκογκόλ (32 κιλά) έτρωγε 1κιλό κρέας/κόκαλα την ημέρα. Τα υπόλοιπα έξτρα. Πάντως αν κάποιος θελει ν
άρχίσει μπαρφ, καλά θα κάνει να διαβάσει διεξοδικά επι του θέματος.
 












ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και εγω εχω ακουσει οτι το χοιρινο σε καποια σκυλια προκαλει αλλεργιες. Βεβαια καποια(περιπου) λευκα σκυλια, λεγεται οτι κυνηγανε γουρουνια. Μπορει αν πιασουνε κανενα, να τους δινουν και κατι...
Παντως η τροφη που δινω εγω εχει και χοιρινο μεσα, ειναι ειδωλολατρης ο μικρος...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ρε παδιά, καντε ένα διάβασμα για τη μπαρφ πριν παρετε οποιαδήποτε απόφαση... είναι η τρίτη φορά που το λέω, και όχι γιατι βαριέμαι να γράφω, αλλά γιατι αποκλείεται να αναπαραχθεί εδώ όλη η πληροφορία που υπάρχει σε άλλα νήματα που έχουν συζητηθεί διεξοδικά.

Το θέμα με το χοιρινό είναι οτι μπορεί να περιέχει έναν ιό (του οποίου το όνομα δε συγκρατώ). Υποτίθεται όμως οτι με την κατάψυξη για ένα χρονικό διάστημα εξουδετερώνεται. Οπότε πολύς κόσμος δίνει και χοιρινό.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μία από τις εκρτροφείς που γνωρίζω είπε ότι ξεκινάει το μπαρφάρισμα στα κουτάβια της με κιμά μοσχαρίσιο. Ταμάμ θα είναι για τη μικρή μου και δεν το είχα σκεφτεί.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ρε παδιά, καντε ένα διάβασμα για τη μπαρφ πριν παρετε οποιαδήποτε απόφαση... είναι η τρίτη φορά που το λέω, και όχι γιατι βαριέμαι να γράφω, αλλά γιατι αποκλείεται να αναπαραχθεί εδώ όλη η πληροφορία που υπάρχει σε άλλα νήματα που έχουν συζητηθεί διεξοδικά.

Το θέμα με το χοιρινό είναι οτι μπορεί να περιέχει έναν ιό (του οποίου το όνομα δε συγκρατώ). Υποτίθεται όμως οτι με την κατάψυξη για ένα χρονικό διάστημα εξουδετερώνεται. Οπότε πολύς κόσμος δίνει και χοιρινό.


Εγω το εχω διαβασει και δεν μπορω ακομα να πεισω την "Μαμα" να την ξεκινησουμε εχουμε και αυτα τα προβληματα !! :D

Βασικα θα ελεγα να το διαβεσετε θελετε δεν θελετε να ξεκινησετε "Barf" ειναι ενα πολυ ωραιο θεμα απλα και μονο να το ξερετε !!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το θέμα με το χοιρινό είναι οτι μπορεί να περιέχει έναν ιό (του οποίου το όνομα δε συγκρατώ). Υποτίθεται όμως οτι με την κατάψυξη για ένα χρονικό διάστημα εξουδετερώνεται. Οπότε πολύς κόσμος δίνει και χοιρινό.
Χοιρινό ποτέ δεν έχω δώσει λόγου του ιού Aujetzki.
Τον άνθρωπο δεν τον επιρεάζει αλλα για τον σκύλο είναι θανατος εντός 5 ημερών.
Αν θυμάμαι πρέπει να μείνει στους -18 βαθμούς για ένα μήνα για να είσαι ασφαλές.

Όπως έγραψε η κοπρίτισα... πριν ξεκινήσετε κάποια διατροφή κάντε μια έρευνα να ενημερωθήτε για όσα έχουμε πει στο forum.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγώ δεν ταϊζω μπαρφ κι έτσι δεν αναφερόμουν σε μπαρφ αλλά απάντησα έχοντας στο μυαλό μου το μαγειρευτό, νόμισα ότι το θέμα ήταν το κοτόπουλο ως τροφή και όχι με συγκεκριμένο τρόπο μαγειρέματος ή ωμού. Είμαι κατά του ωμού για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν με σφαγεία, με ποιότητα σφάγιων, με ενδιάμεσους και τελικούς ξενιστές, με παράσιτα και λοιμώδη νοσήματα οπότε μιας και αναφέρεστε στο ωμό παρακαλώ θεωρήστε όσες απαντήσεις έδωσα άκυρες και μη έγκυρες, δε γνωρίζω τίποτα πάνω στο μπαρφ, ούτε καν τους βασικούς κανόνες, θα με συγχωρήσετε που είμαι απόλυτος και ούτε θέλω να μάθω.
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
μα και εμενα η απορια μου ειναι πανω στο κοτοπουλο...δε ξερω τπτ για μπαρφ, απλα επειδη ειπωθηκε οτι δε κανει κοτοπουλο μαγειρευτο, ρωτησα για αλλα κρεατα που μπορω να βρισκω φθηνα, για να αντικαταστησω την ξηρα τροφη..οποτε Γριφε μην αγχωνεσαι, ισα ισα με βοηθησες αρκετα στις αποριες μου!! και κατεληξα μαλλον στο κοτοπουλο ωμο με λαχανικα και ρυζι/μακαρονια!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
tsaki, πουθενα δεν αναφέρθηκε οτι δεν κάνει κοτόπουλο μαγειρευτο. ΚΟΚΑΛΑ κοτοπουλου μαγειρευτά είναι που απαγορεύονται. Αν έδινες τα πλατάρια και τους λαιμούς που ανέφερες στην αρχή μαγειρεμένα, θα ήταν κίνδυνος θάνατος για το σκύλο σου. Απο κει και πέρα αν θες ν'αρχίσεις να δίνεις ωμά, κάνε ένα γερό διάβασμα. Να ξέρεις τι κάνεις και γιατί.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Χοιρινό ποτέ δεν έχω δώσει λόγου του ιού Aujetzki.
Τον άνθρωπο δεν τον επιρεάζει αλλα για τον σκύλο είναι θανατος εντός 5 ημερών.
Αν θυμάμαι πρέπει να μείνει στους -18 βαθμούς για ένα μήνα για να είσαι ασφαλές.
Ούτε εγώ δίνω ωμό χοιρινό. Ο ιός Aujeszky, ένα είδος ερπητοιύ, είναι θανατηφόρος για το σκύλο. Η ψύξη δεν τον σκοτώνει.
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
tsaki, πουθενα δεν αναφέρθηκε οτι δεν κάνει κοτόπουλο μαγειρευτο. ΚΟΚΑΛΑ κοτοπουλου μαγειρευτά είναι που απαγορεύονται. Αν έδινες τα πλατάρια και τους λαιμούς που ανέφερες στην αρχή μαγειρεμένα, θα ήταν κίνδυνος θάνατος για το σκύλο σου. Απο κει και πέρα αν θες ν'αρχίσεις να δίνεις ωμά, κάνε ένα γερό διάβασμα. Να ξέρεις τι κάνεις και γιατί.
αυτο εννοω, μαγειρευτο με τα κοκκαλα....