Κουτάβια και barf


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
πως θα ξεκινήσουμε αυτή τη διατροφή σε ένα κουτάβι;
μήπως να περιμένουμε να ενηλικιωθεί πρώτα;
(έστω, και αν τότε μόνο μπορούμε να την αρχίσουμε,) ποια θα είναι τα βήματα; (δεν νομίζω πως από την μία μέρα στην άλλη κόβεις την ξηρά τροφή και αρχίζεις τα ωμά)
μπορούμε να του δίνουμε λαχανικα (π.χ. καρότο) και από την πρώτη εβδομάδα που θα έρθει σπίτι;(ρωτάω για λαχανικά γιατί τα ''θεωρώ'' πιο ''ελαφριά'' από το ωμό.)

( ναι ναι ξέρω, θα ρωτήσω τον κτηνιατρο και την εκτροφέα μου για να πάρω την τελική απόφαση, θέλω να πάρω όμως κάποιες γνώμες πρώτα)
της παρένθεσης το κάγκελο! :xD:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
ψαξε στο φορουμ,υπαρχουν πολλααααααααααααα θεματα σχετικα.
Απο οτι θυμαμαι παντως,πρεπει να γνωριζεις την ποσοτητα του φαγητου συμφωνα με τα κιλα και την ηλικια,για να βρεις το ποσοστο που πρεπει να δινεις σε κρεας,ρυζι,λαχανικα,κτλ.

Τα λαχανικα,πχ καροτο,αρχικα το δινεις πολυ καλα αλεσμενα.Καποιες τροφες παλι δεν ειναι καταλληλες για τα σκυλια.

Επειδη δε γνωριζω ομως πολλα,ξεκινα διαβασμα.

Γνωμη μου,επειδη θελει πολυ καλο ψαξιμο και οχι πειραματα οταν ειναι κουταβι,περιμενε να ενηλικιωθει για να μην ταραξεις τη διατροφη και αναπτυξη του.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
μπορούμε να του δίνουμε λαχανικα (π.χ. καρότο) και από την πρώτη εβδομάδα που θα έρθει σπίτι;(ρωτάω για λαχανικά γιατί τα ''θεωρώ'' πιο ''ελαφριά'' από το ωμό.)
Μπορείς να βρεις πολλά θέματα στο forum για την συγκεκριμένη διατροφή.
Για τα λαχανικά ισχύει το αντίθετο.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Εμείς στο κουτάβι δίνουμε κανονικότατα ΚΑΙ ωμό κρέας με μαγειρευτά λαχανικά και ρύζι. Είναι 3 μηνών τώρα. Τα τρώει σαν κροκόδειλος. Μιά χαρά όλα:)

Μήπως με τις κροκέτες κάνουμε το αποχετευτικό δίκτυο των σκύλων χάλια............... :-k
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εμείς στο κουτάβι δίνουμε κανονικότατα ΚΑΙ ωμό κρέας με μαγειρευτά λαχανικά και ρύζι. Είναι 3 μηνών τώρα. Τα τρώει σαν κροκόδειλος. Μιά χαρά όλα:)

Μήπως με τις κροκέτες κάνουμε το αποχετευτικό δίκτυο των σκύλων χάλια............... :-k
Να δω πόσες γυναίκες θα μαζέψεις στο σπίτι εσύ!Δε φτάνει που είναι κουτάβι,είναι και θηλυκό!

Επειδή ξέρω πάνω κάτω πώς ταίζεις τα σκυλιά σου,τα θεωρώ πολύ τυχερά που τρώνε φυσικο φαγητό και τους φαίνεται.

Αρχίζω δειλά κι εγώ.

Για αρχή,δε θα δημιουργήσει πρόβλημα το ωμό και το βραστό που δίνεις στην κουταβίνα;Αντέχει το μωρό;
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μάρκο νομίζω ότι είναι δύσκολο να αρχίσεις αποκλειστικά barf από κουτάβι. Θέλει τρομερό διάβασμα για να μάθεις ποια απαραίτητα συστατικά πρέπει να καλύψεις κ είναι ριψοκίνδυνο σε ένα κουτάβι που είναι στην ανάπτυξη κ έχει ανάγκη από τα πάντα σε υπερθετικό βαθμό.
Ενημερώσου εσύ κ καλύτερα να το κάνεις -αν το αποφασίσεις- όταν θα είσαστε κ οι 2 έτοιμοι ;)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Για την ώρα αντέχει :p.

Το ξεκινήσαμε για δοκιμή (από τους 2 μήνες) - παράλληλα με τις κροκέτες- και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.
Βέβαια, ούτε με τις κροκέτες έχει

Τα άλλα με ''τα θυλικά'' που λες είναι off topic :oops::paja1:
 


tanale

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
66
0
Αθήνα
Εγώ πήρα τώρα ένα κουτάβι που δεν έχει φαεί τίποτε άλλο από BARF. Την άλλη μου σκύλα, που είναι 11 μήνων, την άλλαξα από την μια μέρα στην άλλη, κανένα προβλήμα (ρώτησα και την εκτροφέα που μου το συνηστούσε έτσι, ώστε να μην επιβαρυνθεί το σύστημα). Ο άλλος μου ήταν πάντα πολύ δύσκολος, του χρείαστηκε τεσσερις ήμερες, μόνο μαζι με ανθοτύρο το πήρε. Πάντως είναι πρώτη φορά που καθέται και περίμενει το φάι! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμένη, δεν ήμουνα από τους φανατικούς, αλλά με έπεισε βλέποντας τα σκυλιά, και την διαφορά σε τριχώμα, σώμα, δόντια, κλπ. Λαχάνικα μπόρεις να δώσεις άλλα χώρια από το κρέας (π.χ. το πρωί λαχανικά η και φρούτα, το βράδυ κρέας)!