Κουτάβι Παρατημένο...


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το κονδύλι του Δήμου θα έχει εξαντληθεί προ πολλού. Εγώ στο δικό μου το δήμο πριν τρεις μήνες ήθελα μέσω Δήμου να στειρώσω μια γάτα αδέσποτη, που από τη συμπεριφορά της ήταν σίγουρα έγκυος, μου είπαν πως έχει εξαντληθεί εδώ και μήνες. 20000 € είναι, δεν ξέρω αν αλλάζει ανάλογα με το Δήμο. Θα πέφτει και μάσα βέβαια σίγουρα. Η κτηνίατρος πάντως που συνεργάζεται με το Δήμο μας για θέματα αδέσποτων μου ζήτησε σαν ιδιώτη 30 €, τιμή αρκετά καλή.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ρωτα τον κτηνίατρό σου μηπως θα μπορουσε κι αυτός να σε βοηθήσει λιγάκι, δλδ να εκτυπωσεις μια αγγελια κι εκεινος να την κολλήσει στο ιατρείο του και ίσως και να κοινοποιήσει το ποστ στο FB του αμα εχει, βεβαια οι πιθανότητες θα αυξηθούν κατα 0,1% κι αν, αλλά κατι ειναι κι αυτό.
Αν και σε γενικές γραμμές πιστεύω οτι οι πιο σωστές υιοθεσίες γινονται μεσω φίλων και εκεί πρεπει να δώσεις έμφαση.
 
  • Like
Reactions: marcia


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και για την υποστήριξη και την ενθάρρυνση.

Έχω νέα καθότι ένας οικογενειακός μας φίλος ενδιαφέρθηκε, μένει λίγο έξω από Αθήνα, σε σπίτι με εξωτερικό χώρο και του το πήγαμε το πρωί. Έχει ήδη ένα ημίαιμο λαμπραντόρ (4 ετών) που είναι πολύ αγαθιάρης και κοινωνικός και δέχτηκε τον μικρό.

Μιλήσαμε στο τηλ. και πριν από λίγο και νομίζω πως τα πάνε πολύ καλά.

Τον είχε αγκαλίτσα γιατί όλο ζητάει χάδια ο κακομοίρης. Είπαμε να τον βγάλουμε Noir.

Θα το στηρίξουμε οικονομικά και οι δύο ώστε να καλύψουμε πλήρως διατροφή, εξοπλισμό, κτηνιατρικά έξοδα, τροφή, και αν χρειαστεί μελλοντική βασική εκπαίδευση ώστε να μη του λείψει τίποτα.

Στα συν πως δεν εργάζεται γιατί είναι πλέον συνταξιούχος, όλη μέρα με το σκύλο του είναι, οικογενειακός φίλος, πολύ συναισθηματικός άνθρωπος.

Κρατάω μία επιφύλαξη, μη τυχόν και αλλάξει κάτι, θα περιμένω μέχρι αύριο να σιγουρευτώ πως όλα καλά και πως δεν υπάρχουν σκυλοτσακωμοί ή άλλα καθέστατα για να ενημερώσω.

Αν όχι θα πάμε την Κυριακή επίσκεψη να τον δούμε και θα βγάλουμε και φωτό.

Ακόμα τον σκέφτομαι τον μικρούλη και μου λείπει αφάνταστα.

PS. Ο Noir έβγαλε και πάλι χθες σκουλήκια και σήμερα το πρωί. Τώρα το απόγευμα που μίλησα τηλ. με τον φίλο μας ήταν καθαρά αλλά μπορεί και να ξαναβγάλει γιατί και εμένα μου έκανε καθαρά και μετά ξαναέβγαλε. Το δύστυχο το είχαν ταράξει τα σκουλήκια. Με τόσα σκουλήκια τελικά δεν ήταν περίεργο που έκανε αιμορραγία αλλά αν δεν έκανε.

@Eroe thanks τον είχαμε ρωτήσει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τον υιοθέτησε ή τον φιλοξενεί?
Τα σκυλιά μένουν έξω ή απλώς έχουν και το πλεονέκτημα αυλής?
Τσιπάκι του βάλατε?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ας εγκλιματιστεί πρώτα να δούμε πως μπορεί να τον κρατήσει και να προσαρμοστεί και ο μικρός και όλα θα τα κάνουμε σιγά σιγά. Ούτε ταυτότητα με το ονοματάκι του δεν έχουμε πάρει, εφόσον και δεν είχαμε όνομα. Αλλά θα του πάρω την Κυριακή αν όλα πάνε καλά.

Ευελπιστώ να πάνε όλα καλά με τη συμβίωση και να τον κρατήσει ωστε να μπορούμε και εμείς να ειμαστε κοντά του μεγαλώνοντας. Του είπαμε πως αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να τον κρατήσει η ότι χρειαστεί έκτακτο να μας πάρει αμέσως τηλέφωνο.

Η αυλή είναι plus. Πίστεψε με δεν θα τον έδινα για εξωτερικό χώρο. Ο σκύλος του είναι μέσα έξω κατά βούληση και η μόνη συντροφιά που έχει. Τον πάει τρεις φορές βόλτα όχι από ανάγκη εφόσον έχει την αυλή αλλά για παρέα.

Και τον μικρό σε αυτό το στάδιο τον παρακάλεσα όσο μπορεί ούτε καν στην αυλή να μην τον αφήνει, ειδικά μετά τα εντερικά που έχει περάσει, μη πάει και φάει τίποτα ακατάλληλο η μαζέψει κανένα ιο που είναι ακόμα ακάλυπτος από τα εμβόλια.

Όταν με το καλό του βάλουμε τσιπάκι για παν ενδεχόμενο θα δηλώσουμε και οι δυο τα στοιχεία μας στον κτηνίατρο.

Ειλικρινά αν μπορούσα να τον κρατήσω δεν θα τον έδινα, σαν να έδωσα μωρό νιώθω. Θα ήθελα κάποια στιγμή αν μπορούσα να τον πάρω πίσω. Νιώθω το σπίτι άδειο. Σαν να έφυγε το πιο ζωηρό μέλος του. Μεγάλη βλακεία θα μου πείτε...δυο μέρες το είχες. Όπως και να έχει στην πορεία κατάλαβα πως η ανασφάλεια που ένιωθα για το μέλλον του θα με δυσκόλευε πολύ να τον δώσω κάπου, εκτός και αν ήταν γνωστός η γείτονας.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πωωω δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι!!! Τον έχω ερωτευτεί εξ αποστάσεως τον αλητάκο και παρακολουθούσα το νήμα με μια αγωνία που δεν λέγεται!
Τελικά μέσα στην ατυχία του στάθηκε υπερτυχερός (φτου μη το ματιαξω) ο Noir (υπέροχο όνομα!) αλλά εκτός αυτού ειλικρινά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε σένα και στον κύριο που τον πήρε! Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις, πιστεύω ότι όλα είναι στα χέρια μας και όπου υπάρχουν σωστοί άνθρωποι όλα πάνε καλά.

Κ δεν είναι καθόλου βλακεία που σου λείπει, έτσι είναι αυτά... Αλλά ειδες, βρέθηκε ή καλύτερη λυση, μπορείς να τον βλέπεις όσο συχνα θέλεις και να είσαι σίγουρη ότι περνάει ωραία.
Αν ανεβάσεις σε κάποια στιγμή κι άλλες φωτό του, θα χαρώ πααααααρα πολύ!!
 
  • Like
Reactions: marcia


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Να του βάλετε άμεσα μια ταυτότητα. Την πιο φθηνή. Και ας μην γράφει όνομα. Να έχει οπωσδήποτε τηλέφωνο όμως.
Τα υπόλοιπα, ακούγονται πολύ καλά για τον μικρούλη. Εύχομαι να συνεχίσει έτσι ρόδινη η ζωούλα του!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπράβο τώρα διάβασα το θέμα και χάρηκα πάρα πολύ.
Έκανα και θεωρίες για την προηγούμενη ζωή του μικρού. Πιστεύω ότι κάποιος τον είχε υιοθετήσει και τον είχε σε βεράντα, αυτό έκλαιγε συνέχεια και τον πέταξε εκεί που τον βρήκες. Για αυτό και στη βεράντα έδειχνε τέτοια ανασφάλεια έστω κα ιγια 5 λεπτά.
Ο μικρός είναι πολύ όμορφος σκύλος, ως κούταβος είναι φανταστικός. Ελπίζω όλα να πάνε καλά στο νεό του σπίτι, δείχνουν καλά τα σημάδια!
Πόσα μπράβο να σου πω που τον έσωσες! Καλή τύχη να έχει!!!
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ευχαριστώ παιδιά, πήγα και τον είδα σήμερα, τρελάθηκα που με αναγνώρισε. Μου έκανε και παράπονα όταν τον πήρα αγκαλιά, σαν κλάμα, αγαπη μου...

Η αλήθεια είναι πως ήμουν επιφυλακτική να χαρώ για να δω πως θα πάει και η συμβίωση γιατί...ξέρετε.

Το πρόβλημα είναι με τον μεγάλο πως κυνηγάει συνέχεια τον μικρό, ο μικρός φτάνει σε σημείο που διαμαρτύρεται και ο άνθρωπος για να ησυχάσει λίγο το κεφάλι του γιατί κάνει τον διαιτητή, φτάνει σε σημείο πάλι να τους χωρίζει. Και επειδη δεν υπάρχει και άλλο άτομο στο σπίτι να βοηθήσει την κατάσταση είτε ο ένας είτε ο άλλος μένουν μόνα, κυρίως ο μεγάλος γιατί ο μικρός κλαίγεται συνέχεια για αγκαλιά. Συν του ότι ο μεγάλος βουτάει συνέχεια τα πράγματα του μικρού και δυσκολεύει η συμβίωση.

προς το παρόν αν και δεν έχουμε άλλη λύση μένουνε εκεί. Αλλά είμαι σε σκέψεις.
 

Attachments



Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ευχαριστώ παιδιά, πήγα και τον είδα σήμερα, τρελάθηκα που με αναγνώρισε. Μου έκανε και παράπονα όταν τον πήρα αγκαλιά, σαν κλάμα, αγαπη μου...

Η αλήθεια είναι πως ήμουν επιφυλακτική να χαρώ για να δω πως θα πάει και η συμβίωση γιατί...ξέρετε.

Το πρόβλημα είναι με τον μεγάλο πως κυνηγάει συνέχεια τον μικρό, ο μικρός φτάνει σε σημείο που διαμαρτύρεται και ο άνθρωπος για να ησυχάσει λίγο το κεφάλι του γιατί κάνει τον διαιτητή, φτάνει σε σημείο πάλι να τους χωρίζει. Και επειδη δεν υπάρχει και άλλο άτομο στο σπίτι να βοηθήσει την κατάσταση είτε ο ένας είτε ο άλλος μένουν μόνα, κυρίως ο μεγάλος γιατί ο μικρός κλαίγεται συνέχεια για αγκαλιά. Συν του ότι ο μεγάλος βουτάει συνέχεια τα πράγματα του μικρού και δυσκολεύει η συμβίωση.

προς το παρόν αν και δεν έχουμε άλλη λύση μένουνε εκεί. Αλλά είμαι σε σκέψεις.

Κοιταξε αν ο κύριος αυτός θέλει να τον κρατήσει και δεν έχει αλλάξει γνώμη κάλυτερα να μην το δώσετε αλλού. Θα στρώσουν όλα αυτά, μην ανησυχείς! Ο μεγάλος ήταν το μοναδικό παιδί του κυρίου για πολλά χρόνια, είναι λογικό ότι θα ζηλέψει κ λίγο, κ θα θέλει να παίξει με το κουτάβι, κ θα ενοχληθεί κ λίγο. Αλλά θα το συνηθίσει, ειδικά οταν κάνετε όλα τα εμβόλια κ αρχίσουν να βγαίνουν παρέα για βόλτες κλπ.