Κουτάβι, λέρωμα και παιχνίδι


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Καλησπέρα!!!

Είμαι νέο μέλος εδώ, γνωρίζω πως υπάρχουν παρόμοια θέματα στο φόρουμ, έχω διαβάσει όσα μπόρεσα να βρω, απλά μάλλον είμαι πολύ αγχωμένη και θα ήθελα μία πιο...εξειδικευμένη επί των θεμάτων μου συμβουλή.

Η μικρή μου Deniz, λοιπόν, είναι 2 μηνών (παρά 6 ημέρες), λαμπραντορίνα και την πήρα το Σάββατο (πριν 4 ημέρες δηλαδή). Η αλήθεια είναι πως είχα σκεφτεί τα πάντα και είχα διαβάσει πάρα πολύ πριν την πάρω. Ο κύριος λόγος (ή μάλλον οι λόγοι) που την πήρα ήταν σίγουρα το ότι από πάντα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω σκύλο. ήταν σαν να ήταν μέρος της ταυτότητάς μου και του πλάνου ζωής μου. Στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μου, (είμαι 24 ετών). έχω αρκετό χρόνο να διαθέσω καθώς δεν εργάζομαι, αλλά 3-4 φορές τη βδομάδα χρειάζεται να λείπω 1-2 ώρες, ενώ το καλοκαίρι θα είμαι τελείως φρι. Και πέρα από το χρόνο, λόγω του ότι μένω μόνη μου έχω απεριόριστη αγάπη να διαθέσω και να κάνω τα πάντα για να κάνω την κούκλα μου ευτυχισμένη, υπεύθυνα και με δέσμευση.

Ωστόσο, τη στιγμή που φτάσαμε σπίτι, έπαθα κάτι σαν επιλόχεια (μεταφορικά φυσικά). Ένα αίσθημα, όπως λένε πριν το γάμο "την αγαπάω, την λατρεύω, αλλά θα τα καταφέρω να ε΄μαι η σωστή σύντροφος για μια ζωή;'. Φυσικά συνοδεύεται από πολύ άγχος και υπερπροστατευτικότητα κι ένα αίσθημα μήπως έκανα λάθος; ενώ παράλληλα ακόμη κι αν είμαστε ακόμη στην 4 μέρα, αν μου έλεγε κάπιος στην παίρνουμε πίσω θα έλεγα μόνο πάνω από το πτώμα μου. Εν ολίγοις νομίζω δηλαδή πως απλά το άγχος μου για να με συμπαθησει και να είμαι καλή σκυλομαμά με εμποδίζει από το να την απολαύσω.

Και πιο συγκεκριμένα τωρα:

1)Φυσικά, όπως ήταν επόμενο, δαγκώνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εμένα, τους τοίχους, ότι βρεθεί μπροστά της. Προσπαθώ να της λεω σταθερά και αυστηρά "μη", όταν δαγκώνει εμένα της κάνω "άουτς" της δίνω άλλα παιχνίδια και την επιβραβεύω όταν τα παίρνει, αλλά μου φαίνεται πως δεν καταλαβαίνει πού πάει η επιβράβευση, νομίζει πως όλα είναι στο πλαίσιο του παιχνιδιού. Επίσης και με τις λιχουδιές ή δεν την νοιάζει καν ή μόλις πάω να τη δώσω αρχίζει και χοροπηδάει κι επομένως χάνεται η πράξη για την οποία θέλω να την επιβραβεύσω. Πώς μπορώ να θέσω, λοιπόν, όρια; Επίσης δεδομένου ότι από τα 10 που κάνει τα 9 δεν πρέπει, πώς γίνεται; θα περνάμε όλη τη μέρα με 'μάλωμα;" Επίσης, πόση ώρα είναι σωστό να αφιερώνεις για να μην νιώθει παραμελημένη; Προσπαθώ όποτε είναι ξύπνια να ασχολούμαι μαζί της και όταν δεν το κάνω αισθάνομαι ότι μου θυμώνει, απομακρύνεται και μαζεύεται.

2)Σχετικό με το παραπάνω και την υπερπροστατευτικότητά μου. Οι πάνα της είναι στο μπαλκόνι το οποίο έχω κάνει φρούριο με πλέγματα κλπ αλλά δεδομένου ότι δαγκώνει τα πάντα ουσιαστικά ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είναι ασφαλές μέρος. Όταν δηλαδή σε ένα περιφραγμένο και προστατευμένο μπαλκόνι δαγκώνει και βγάζει σοβάδες από τους τοίχους τι κάνω; Φοβάμαι μην καταπιει τίποτα, και είμαι όλη την ώρα από πίσω της΄.

3) το β΄ραδυ κοιμόμαστε στο σαλόνι. Έχουμε κάνει κάποια βασικά βήματα με το κρέιτ (την ταίζω μέσα, μπαίνει καμιά φορά και μόνη της, αλλά δεν την έχω κλείσει και να φύγω ακόμη.) Επομένως, ποια είναι η κατάλληλη τακτική για το βράδυ; Να αφήνω την πόρτα του μπαλκονιού ανοιχτή (με φόβο μην πάθει τίποτα στο μπαλκόνι) ή να έχω κλειστά για να κλάψει αν θελήσει; Χθες βράδυ που το έκανα, δεν με ξύπνησε, απλά κατά τις 4 ξύπνησε, είδα πως είχε λερώσει μέσα, που δεν το κάνει, και είχε αστείρευτη ενέργεια επί 45 λεπτά. Επομένως κλειστή ή ανοιχτή πόρτα; κι όταν ξυπνάει, σηκώνομαι κι εγώ; παίζω να την εξαντλήσω ή κάνω την πάπια; Όταν έκανα την πάπια αρχισε να ανεβαινει στον καναπέ και να δαγκώνει την κουβέρτα.... Τέλος, ξυπνάμε περίπου 3 φορές το βράδυ. Θα σταματήσει κάποια στιγμή να ξυπνάει τόσο συχνά;

4) Τελευταία απορία και γενική. Μήπως είναι νωρίς ακόμη; μήπως θέλει το χρόνο της; Ταυτόχρονα βέβαια φοβάμαι μην κάνω λάθη τώρα στην αρχή και δεν με συμπαθήσει...

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Απλά προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για τη μικρή μου, και ως...single mother θα ήθελα την οποιαδήποτ βοήθεια και συμβουλή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση!!!
 
  • Like
Reactions: Ελενάκι




PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Ε, ναι! Είναι πάρα πολύ μικρή ακόμα. Να την επιτηρείς, αλλά μην ασχολείσαι όλη την ώρα μαζί της, γιατί μεγάλο μέρος των αταξιών είναι και για να σου τραβάει την προσοχή.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Αντιλαμβανεσαι οτι μετα απο ολο αυτο θα πρεπει να κουμπωσουμε 3-4 αγχολυτικα ο καθενας ε...:p
Εγώ είμαι ένα βήμα πριν προσωπικά παρότι ψυχολόγος... χαχα... Αλλά και πάλι πώς το εννοείς; Είμαι εγώ υπερβολική; Κάνω εγώ κάτι λάθος;
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ειμαι απο κινητο και θα σου απαντησω αναλυτικα αργοτερα. Αγχωνεσαι χωρις λογο και ισως και εχεις απαιτησεις απο το κουταβι που δε θαπρεπε. Ηρεμησε, δεν εχεις να αντιμετωπισεις καποιο προβλημα, χαζοκουταβοπεριοδος ειναι.

Αλλο να μπαινουν κανονες και αλλο να απαιτεις να ξερει το μη και αν δεν το ξερει να αγχωνεσαι.

Φωτογραφιες θελουμε εννοειται :)
 
  • Like
Reactions: Vania


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Ειμαι απο κινητο και θα σου απαντησω αναλυτικα αργοτερα. Αγχωνεσαι χωρις λογο και ισως και εχεις απαιτησεις απο το κουταβι που δε θαπρεπε. Ηρεμησε, δεν εχεις να αντιμετωπισεις καποιο προβλημα, χαζοκουταβοπεριοδος ειναι.

Αλλο να μπαινουν κανονες και αλλο να απαιτεις να ξερει το μη και αν δεν το ξερει να αγχωνεσαι.

Φωτογραφιες θελουμε εννοειται :)
Ευχαριστώ πάαααρα πολύυυ!!! ¨οταν μάθω πώς ανεβαζεις φωτογραφίες θα το κάνω χαχχα
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Drag n drop στο πλαισιο οπου γραφεις τις απαντησεις σου. Δεν ξερω βεβαια αν θελεις να αλλαξεις τιτλο ή να κανεις ενα νεο θεμα για την παρουσιαση της μικρης
 


Katerina94

New Member
29 Απριλίου 2018
3
0
30
Η δική μου η μικρούλα, λαμποραντορακι ειναι δυο μηνων. Απο την μερα που ηρθε, ξερει να τα κανει στην πανα απο μονη της. Πρώτη φορά γινομαι μαμά ενος κουταβιού και οφειλω να σου ομολογησω πως περνώ σχεδον τα ιδια με σενα. Αλλά εμένα δεν δαγκώνει ουτε επιπλα, ουτε εμενα σχετικα. Υπαρχει η επιβραβευση με λιχουδιες και η απαγορευση με " Μη το κανεις αυτό". Γενικά η μικρούλα μου ειναι υπάκουη. Δεν ξερω για την δικη σου
 


Teleio

Member
15 Μαρτίου 2018
11
17
38
Η δική μου η μικρούλα, λαμποραντορακι ειναι δυο μηνων. Απο την μερα που ηρθε, ξερει να τα κανει στην πανα απο μονη της. Πρώτη φορά γινομαι μαμά ενος κουταβιού και οφειλω να σου ομολογησω πως περνώ σχεδον τα ιδια με σενα. Αλλά εμένα δεν δαγκώνει ουτε επιπλα, ουτε εμενα σχετικα. Υπαρχει η επιβραβευση με λιχουδιες και η απαγορευση με " Μη το κανεις αυτό". Γενικά η μικρούλα μου ειναι υπάκουη. Δεν ξερω για την δικη σου
Συγγνωμη εσεις δεν ειπατε σε αλλο ποστ οτι κοιμαται συνέχεια?? Δεν έχουμε καταλαβει τι ακριβώς συμβαίνει και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε...:)
 


Katerina94

New Member
29 Απριλίου 2018
3
0
30
Ειναι υπακουη οσο ειναι ξυπνια. Τις αλλες ωρες κοιμαται
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
@Elena Sko απαντας μονη σου

Μήπως είναι νωρίς ακόμη; μήπως θέλει το χρόνο της;
Τα κουταβια εχουν μνημη χρυσοψαρο. Τουτεστιν εκπαιδευση για 5' μια εντολη, μετα παιχνιδι αλλα 10' και μετα ηρεμια. Ηρεμια = μασουλητηρι, περιφραγμενο παρκο. Θα κοιμηθει/ξαπλωσει.

Τα βραδυνα ξυπνηματα ειναι αναγκαια αυτην την περιοδο για να μαθει τουαλετα εκτος σπιτιου αρχικα και εκτος τελειως αργοτερα. Ξυπνας σε καθορισμενες ωρες, ανα 3-4ωρο, ξυπνας, βγαζεις κατουραει, ξανα μεσα, περιορισμος σε κρειτ, υπνο. Αν γκρινιαξει αγνοεις, θα κοιμηθει.

Για τους σοβαδες δεν ξερω, η δικια μου μονο μασουλητηρια ετρωγε. Διορθωνεις, επιτεκτικα αλλα ηρεμα χωρις υπερβολες φωνης. Δαγκωνει κατι που δεν πρεπει; Δωσε της να δαγκωσει κατι που πρεπει. Δαγκωνει χερια; Αουτς και αν συνεχισει κρειτ για 5 λεπτα. Δαγκωνεις σταματαει το παιχνιδι.

Παντως να ξερεις, αυτη η περιοδος θα σου λειψει. Οταν ειναι χαζοκουταβα εντελως (γιατι μερικα δεν μεγαλωνουν ολοκληρωτικα ΠΟΤΕ) εχουν πλακα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η δική μου η μικρούλα, λαμποραντορακι ειναι δυο μηνων. Απο την μερα που ηρθε, ξερει να τα κανει στην πανα απο μονη της. Πρώτη φορά γινομαι μαμά ενος κουταβιού και οφειλω να σου ομολογησω πως περνώ σχεδον τα ιδια με σενα. Αλλά εμένα δεν δαγκώνει ουτε επιπλα, ουτε εμενα σχετικα. Υπαρχει η επιβραβευση με λιχουδιες και η απαγορευση με " Μη το κανεις αυτό". Γενικά η μικρούλα μου ειναι υπάκουη. Δεν ξερω για την δικη σου
Εμένα δεν ήξερε να τα κάνει στην πάνα ο μπουνταλάς, έμαθε όμως γρήγορα ( τι γαλαζοαίματοι είμαστε άλλωστε )..

Κορίτσια να σας ζήσουν, από που τις αποκτήσατε αν επιτρέπετε ;

ΥΓ.

Είσαστε απο όσο καταλαβαίνω σε ίδια ηλικία, κηδεμόνες και κουτάβια, καιρός να γνωριστείτε :)
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
@Elena Sko απαντας μονη σου



Τα κουταβια εχουν μνημη χρυσοψαρο. Τουτεστιν εκπαιδευση για 5' μια εντολη, μετα παιχνιδι αλλα 10' και μετα ηρεμια. Ηρεμια = μασουλητηρι, περιφραγμενο παρκο. Θα κοιμηθει/ξαπλωσει.

Τα βραδυνα ξυπνηματα ειναι αναγκαια αυτην την περιοδο για να μαθει τουαλετα εκτος σπιτιου αρχικα και εκτος τελειως αργοτερα. Ξυπνας σε καθορισμενες ωρες, ανα 3-4ωρο, ξυπνας, βγαζεις κατουραει, ξανα μεσα, περιορισμος σε κρειτ, υπνο. Αν γκρινιαξει αγνοεις, θα κοιμηθει.

Για τους σοβαδες δεν ξερω, η δικια μου μονο μασουλητηρια ετρωγε. Διορθωνεις, επιτεκτικα αλλα ηρεμα χωρις υπερβολες φωνης. Δαγκωνει κατι που δεν πρεπει; Δωσε της να δαγκωσει κατι που πρεπει. Δαγκωνει χερια; Αουτς και αν συνεχισει κρειτ για 5 λεπτα. Δαγκωνεις σταματαει το παιχνιδι.

Παντως να ξερεις, αυτη η περιοδος θα σου λειψει. Οταν ειναι χαζοκουταβα εντελως (γιατι μερικα δεν μεγαλωνουν ολοκληρωτικα ΠΟΤΕ) εχουν πλακα.
Τα περισσότερα τα κάνω έτσι... η αλήθεια είναι πως έχει ήδη ηρεμήσει κάπως, το δαγκωμα σε πράγματα σταματάει με ένα "μη" και δίνω κάποιο παιχνίδι.

Στον ύπνο δεν την έχω κοιμήσει ακόμη με κλειστό κρέιτ γιατί 3-4 φορές τα έκανε μέσα άρα δεν ξέρω και πόσο νόημα έχει..

Η αλήθεια είναι πως την απολαμβάνω με τις τρέλες της, αλλά με τον ύπνο απλά επιβιώνω... ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα στρώσει. ξυπνάει στις 1, 4 ίσα για τσίσα και μετά στις 6 όπου είναι ασταμάτητη, θέλει πολύ παιχνίδι, προσπαθώ να μην ασχολούμαι, αλλά εν τέλει απο το βάλτην πάλι κρειτ ξανά και ξανά ξυπνάω κι εγω στο τέλος...

Κορίτσια να σας ζήσουν, από που τις αποκτήσατε αν επιτρεπεται;;:)
εγώ από μία γνωστή, παρ'όλο που ήθελα και είχα επικοινωνία με φιλοζωϊκές... φυσικά και δεν την αγόρασα

Απλά ένα τελικό σχόλιο... ότι καμιά φορά τρομάζω για το αν θα έχω τις σωματικές και ψυχικές αντοχές για (μακάρι)15 χρόνια... από την άλλη πραγματικά ελπίζω πως σιγά σιγά θα στρώσει, ίσως μπει και σε πρόγραμμα όταν αρχίσουμε τις βόλτες, αλλά και να γίνει σχετικά πιο ανεξάρτητη... Δεν νομίζω πως θα αντέξω για χρόνια σε αυτόν το ρυθμό ... αλλά φυσικά πρέπει
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
@Elena Sko γιατί δεν ξεκινάς με εκπαιδευτή, αφότου βρείς τον κατάλληλο για εσένα, για να σου φύγει το άγχος; Από αυτήν την ηλικία χρειάζεται μεθοδική δουλειά, σιγά σιγά με τον ρυθμό της ανάπτυξης.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
@Elena Sko γιατί δεν ξεκινάς με εκπαιδευτή, αφότου βρείς τον κατάλληλο για εσένα, για να σου φύγει το άγχος; Από αυτήν την ηλικία χρειάζεται μεθοδική δουλειά, σιγά σιγά με τον ρυθμό της ανάπτυξης.
Δυστυχώς το budget μου δεν μου επιτρέπει να διαθέσω 600-1000 ευρώ για την εκπαίδευση μέσα στους επόμενους μήνες... Θέλω να ελπίζω ότι με αγάπη και υπομονή μπορεί να εκπαιδευτεί ένα κουτάβι και να ζήσουμε όμορφες εμπειρίες μαζί.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Από την στιγμή που απέκτησες σκυλί θα πρέπει να βρεις αντοχές για όλα τα υπόλοιπα χρόνια. Τα παιδιά μεγαλώνουν και με τον καιρό δεν χρειάζονται τόση φροντίδα, τα σκυλιά είναι εξαρτημένα απο εμάς για πάντα. Βρέχει, χιονίζει, φυσάει ο σκύλος χρειάζεται την βόλτα του.

Όταν γίνουν όλα τα εμβόλια και μπορείς να την βγάζεις θα σου συνιστούσα να την πηγαίνεις έξω ανά τρεις ώρες για τις ανάγκες της. Εγώ αυτό έκανα και έμαθε να μην λερώνει μέσα στο σπίτι, ξύπναγα κάθε τρεις ώρες.

Σαν κουτάβι θα δαγκώνει τα πάντα αλλά σιγά σιγά θα σταματήσει, είναι καλό που είσαι μαζί της όλη μέρα. Η συμπεριφορά θα αρχίσει να αλλάζει αλλά μην ξεχνάς πως τα λαμπραντόρ ωριμάζουν αργά, δείχνουν εύκολα ενθουσιασμό, ζητούν συνέχεια παρέα και είναι πολύ λαίμαργα.

Όσο μεγαλώνει να προσέχεις τα κιλά, έχω δει θηλυκά που μοιάζουν σαν "βαρελάκια".

Με τον καιρό άρχισε μόνη σου τις βασικές εντολές, ίσως ο εκπαιδευτής να μην χρειαστεί.

ΥΓ.
Κάποια στιγμή θα "σαλτάρεις" με το πόση τρίχα βγάζουν :)
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Καταρχήν ξεκάθαρα χαιρετίζω την απόφασή σου να αποκτήσεις σύντροφο, η ζωή και η αντίληψη είναι πολύ διαφορετικές μετά.

Θέλω να ελπίζω ότι με αγάπη και υπομονή μπορεί να εκπαιδευτεί ένα κουτάβι και να ζήσουμε όμορφες εμπειρίες μαζί.
Η αγάπη και υπομονή είναι αναγκαίες συνθήκες αλλά δεν μεγαλώνει με αυτές ένας σκύλος. Η απάντηση είναι ότι όχι, δεν είναι αρκετό. Συνήθως τα λάθη που γίνονται λόγω απειρίας υποβαθμίζουν, πιθανά και μη αναστρέψιμα, τις "όμορφες εμπειρίες" μαζί με τον σκύλο μας.

Όπως έχει αναφερθεί πιθανά σε κάθε φόρουμ που υπάρχει το κόστος της εκπαίδευσης είναι ένα από τα βασικά πάγια έξοδα. Ξέρω τουλάχιστον τρείς εκπαιδευτές που εκτιμώ και ζητούν μικρότερο ποσό αυτήν την στιγμή σε διάφορες περιοχές της Αθήνας και αν ρωτήσω θα μάθω και περισσότερους. Φυσικά και το ανάποδο. Επίσης, θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν θα σου κλείσουν το τηλέφωνο αν τους ζητήσεις μία συμβουλή.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Καταρχήν ξεκάθαρα χαιρετίζω την απόφασή σου να αποκτήσεις σύντροφο, η ζωή και η αντίληψη είναι πολύ διαφορετικές μετά.



Η αγάπη και υπομονή είναι αναγκαίες συνθήκες αλλά δεν μεγαλώνει με αυτές ένας σκύλος. Η απάντηση είναι ότι όχι, δεν είναι αρκετό. Συνήθως τα λάθη που γίνονται λόγω απειρίας υποβαθμίζουν, πιθανά και μη αναστρέψιμα, τις "όμορφες εμπειρίες" μαζί με τον σκύλο μας.

Όπως έχει αναφερθεί πιθανά σε κάθε φόρουμ που υπάρχει το κόστος της εκπαίδευσης είναι ένα από τα βασικά πάγια έξοδα. Ξέρω τουλάχιστον τρείς εκπαιδευτές που εκτιμώ και ζητούν μικρότερο ποσό αυτήν την στιγμή σε διάφορες περιοχές της Αθήνας και αν ρωτήσω θα μάθω και περισσότερους. Φυσικά και το ανάποδο. Επίσης, θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν θα σου κλείσουν το τηλέφωνο αν τους ζητήσεις μία συμβουλή.
Γενικά έχω διαβάσει πολύ και συνεχίζω να διαβάζω, έχω άτομα που έχουν μεγαλώσει υπέροχα σκυλιά τα οποία συμβουλεύομαι και αντίστοιχα προσαρμόζω τις συμβουλές στις ανάγκες της μικρής μου. Δεν απορρίπτω την ιδέα του εκπαιδευτή, ωστόσο, θέλω να δώσω λίγο χρόνο από τη στιγμή που ήδη μέσα σε δύο εβδομάδες βλέπω σημαντικές προόδους στη σχέση μας.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
1)Φυσικά, όπως ήταν επόμενο, δαγκώνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Να της λές ΜΗ σε αυτά που δεν θες αλλά να της δίνεις και κάτι να δαγκώνει γιατί βγάζει δόντια.

Να χρησιμοποιήσεις το crate/κλουβί μεταφοράς.

3) το βραδυ κοιμόμαστε στο σαλόνι. … Θα σταματήσει κάποια στιγμή να ξυπνάει τόσο συχνά;
Ναι. Να χρησιμοποιήσεις το crate/κλουβί μεταφοράς για πολύ καιρό ακόμη. Το βράδυ να κοιμάται εντός. Αναγκαστικά κάποιες φορές θα χρειαστεί να ξυπνήσεις για την ανάγκη της.

4) Τελευταία απορία και γενική. Μήπως είναι νωρίς ακόμη; μήπως θέλει το χρόνο της; Ταυτόχρονα βέβαια φοβάμαι μην κάνω λάθη τώρα στην αρχή και δεν με συμπαθήσει...
Όχι. Σίγουρα όχι.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Απλά προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για τη μικρή μου, και ως...single mother θα ήθελα την οποιαδήποτ βοήθεια και συμβουλή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση!!!
Παρακαλώ.
Η πραγματική συμβουλή είναι να βρείς εκπαιδευτή άμεσα* να σου μειωθεί το άγχος.
Να ρωτάς και εδώ εννοείται. Πχ τα λινκ του σου έδωσαν πιο πριν είναι αρκετά χρήσιμα.

*μετά από ψάξιμο και προσωπικές επαφές
 
  • Like
Reactions: Eroe


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22