Κουτάβι μερικών ημερών (Μάγια)


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kατι τετοια θεματα, οπως και αυτο της Ολγας, θα πρεπει να γινονται sticky.
Να σας ζησει η μπεμπα και καλωσηρθατε:)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να σας ζήσει η μικρή..Μπράβο σας για όλα παιδιά!!!
Όλα να πάνε καλά και η μικρή να είναι δυνατή...πραγματικά Μπράβο σας!
Εύχομαι τα καλύτερα:)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Σε ζηλεύω πραγματικά, τα δικά μου τα σκασμένα δεν τρώγανε, με το ζόρι να πιούνε 30 ml σε κάθε τάισμα σε αυτή την ηλικία! Ειδικά η Νίκη....
Φτου φτου φτου είναι μια κούκλα η μικρή, η φωτογραφία που είναι ανάσκελα είναι για φάγωμα!!!!

Εκπληκτικό συναίσθημα όταν ανοίγουν τα μάτια τους και σε κοιτάνε για πρώτη φορά, σε καταλαβαίνω. Είναι μοναδική εμπειρία να μεγαλώνεις κουτάβι χωρίς μάνα, αλλά δεν είναι πάντα ευχάριστο...ειδικά όταν μου πέθανε το ένα κοριτσάκι μου....άστα....
Αλλά σήμερα, 4,5 μηνών πια τα μωρά μου, τα βλέπω και τα καμαρώνω!!! Η Νίκη ζει τρισευτυχιμένη με τους γονείς μου και μου φαίνεται απίστευτο που αυτό το ποντίκι που ήταν μόλις 350 γραμμάρια 40 ημερών και έλεγα πάει θα μου πεθάνει, τώρα μεγαλώνει κάθε μέρα και απο λίγο, χοροπηδάει σαν ακρίδα με τις τεράστιες ποδάρες της και γεμίζει τους γονείς μου φιλιά.
Και ο Prince που τον βγάζω βόλτα και μου λένε όλοι "μα τι όμορφο σκυλί είναι αυτό, τι ράτσα είναι?" και λέω όλο καμάρι, "σκουπιδόσκυλο είναι" και με κοιτάνε σαν χάνοι χαχαχαχαχαχαχα

Έχεις να ζήσεις πολλές πολλέεεεεεεεεεεες όμορφες στιγμές ακόμα, εύχομαι να είσαι εδώ και να τις μοιράζεσαι μαζί μας να χαιρόμαστε κι εμείς :)

Να είσαι καλά και πάλι, και να μας βάζεις πολλές φωτογραφίες, είναι κα ωραίες οι δικιές σου, εμένα μέσα στη θολούρα :p
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Δε θα το κρύψω πως έχω διαβάσει ΌΛΟ το θέμα με τα κουταβάκια σου και στεναχωρέθηκα για τη μικρή... Από την άλλη χαίρομαι τόσο για τη Νίκη (πετυχημένο όνομα :)), όσο και για τον Prince! Επίσης είμαι σίγουρος πως η κίνησή σου αποτέλεσε παράδειγμα και μου έδωσε κίνητρο για να μαζέψουμε και τη δική μας (πρέπει να βρούμε όνομα σύντομα ε), οπότε το λιγότερο που οφείλω είναι ένα ευχαριστώ... Βασικά δεν έχω υπομονή, θέλω να μεγαλώσει ΤΩΡΑ, να αρχίσουμε τα παιχνίδια και τις βόλτες!

Μόλις σαβούριασε άλλα 40 ml και την έπεσε. Να δούμε τι ώρα θα μας ξυπνίσει...

Υ.Γ. Πρωτομαγιά τη βρήκαμε και σκεφτόμαστε για Μάγια. Ελπίζω να πάνε όλα καλά όπως και να χει.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Καλωσηρθατε και 1000 μπραβο που σωσατε την ομορφη μπισκοκουταβινα!-Μαγια
Στο μελλον θα σας ανταμειψει με τοση αγαπη που θα σας τρελανει!
Ενα κουκλακι ζωγραφιστο ειναι!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μπράβο σας και καλό κουράγιο!!!
Το Μάγια είναι πολύ όμορφο...αφου σας έχει μαγέψει κιόλας...
 








agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Χίλια μπράβο σας αξίζουν!!!
Η μικρή είναι πανέμορφη πραγματικά.
Να σας ζήσει!
Το Μάγια είναι πολύ ωραίο όνομα...
 


6 Μαϊου 2012
18
1
καλησπερα σας.συγνωμη που εστειλα εντελως αλλου το μηνυμα μου αλλα ειμαι ταραγμενη πολυ.βρηκα 2 κουταβακια στα σκουπιδια,το ενα πο τα δυο εχει ανοιξει ελαφρα τα ματια του.ειναι γεματα ψιλλους και τσιμπουρια.τι να κανω?τους εδωσα αγελαδινο γαλα με μπιμπερο για νεογεννητο μωρο.μενω σε μικρο νησι που δεν υπαρχει κτηνιατρος ουτε μαγαζι να αγορασω τα καταλληλα πραγματα.στο φαρμακειο μονο τα παραπανω βρηκα.με αυτα που διαθετω τι καλλητερο μπορω να κανω για να ζησουν τα μικρουλια χωρις προβληματα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αχ βρε Δέσποινα, τι να σου πρωτοπούμε τώρα...

Για αρχή είναι περισσότερο σημαντικό να τα κρατάς ζεστά, παρά φαγωμένα.
Χρησιμοποίησε αν έχεις μια θερμοφόρα, ή αλλιώς ένα μπουκάλι με ζεστό νερό, τυλιγμένο όμως σε μια πετσέτα πχ, για να μην τα κάψεις.

Κράτησέ τα σε κάποια κούτα περιορισμένα για να μην γεμίσετε κι εσείς ψύλλους.

Αυτό το θέμα το διάβασες;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Επίσης...αν ήπιαν το γάλα που τους έδωσες [δώσε και αραιωμένο εβαπορέ αν έχεις, σε καμμία περίπτωση φρέσκο ανθρώπινο], τρίβε απαλά τις κοιλίτσες τους με ένα βρεγμένο βαμβάκι με χλιαρό νεράκι, να βοηθήσεις το εντεράκι τους να λειτουργήσει και να κάνουν κακάκια. Προσομοιάζεις έτσι, την γλώσσα της μαμάς τους.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Είναι πολύ σημαντικό να ενεργηθούν αφού φάνε! Με ένα πανάκι βρεγμένο με χλιαρό νερό να τρίβεις την κοιλίτσα τους και τα γεννητικά τους όργανα, μέχρι να τα κάνουν. Μόνα τους δεν μπορούν, κανονικά τα γλύφει η μαμά τους.
Να τα κρατάς ζεστά οπωσδήποτε! Λογικά θα χρειάζονται και φάρμακο για τα σκουλήκια, δεν υπάρχει κτηνίατρος στο νησί? Όσοι έχουν σκυλιά τι κάνουν δηλαδή?
Αφού δεν μπορείς να βρεις βρεφικό γάλα για κουτάβια, δώσε τους αραιωμένο εβαπορέ, χλιαρό.

Καλή τύχη στα μωρά και χίλια μπράβο για την προσπάθειά σου!
 




olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Μπράβο σας και να σας ζήσει το κουταβάκι. Σχετικά με την ποσότητα γάλακτος ανά ημέρα δες το λίγο ξανά γιατί 60 ml ημερησίως μου φαίνονται πολύ λίγα. Αν βλέπεις την κοιλιά του αρκετά φουσκωμενη τότε μπορείς να σταματάς το γεύμα. Αν ξυπνάει και κλαίει είτε θέλει να τα κάνει είτε πεινάει. Μάλον το δεύτερο. Γενικά όσο περνάνε οι μέρες θα αυξάνεται η ποσότητα που θέλει και θα αραιώνει τα γεύματα - θα ξυπνάει λίγο αργότερα. Εύχομαι ότι καλύτερο.
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Γεια σας και πάλι!

Η μικρή μεγαλώνει και όλα πάνε καλά. Το μόνο θέμα που έχουμε είναι ότι μάλλον τρώει πολύ και γίνεται αρκετά παχουλή. Γενικά δε σταματάει από μόνη της να πίνει γάλα η χοντρούλα. Εμείς τη σταματάμε με το ζόρι...

Προσπαθούμε να της δίνουμε γύρω στα 240 ml τη μέρα και τη ταΐζουμε 5 φορές. Τρεις φορές της δίνουμε 60 ml και δυο φορές από 30 ml. Γενικά αν έχετε κάποια συμβουλή να μας δώσετε είναι ευπρόσδεκτη!

Έχει αρχίσει τη προσπάθεια για περπάτημα. Προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της και έχει πολύ γέλιο. Επίσης, έχει αρχίσει να βγάζει τα πρώτα της δοντάκια :), ενώ όταν τη πειράζουμε λιγάκι και την τσιμπάμε μας αγριεύει κιόλας... Μου φαίνεται ότι θα βγει τσαμπουκαλού η μικρή!

Με τα κακάκια της και τα τσισάκια της τα πάμε πολύ καλά. Γενικά ανάμεσα στα γεύματα αν γκρινιάζει θέλει να τα κάνει, οπότε τη βοηθάμε και είναι άνετη. Μέσα στο κουτάκι της δεν έχει λερώσει! Τις τελευταίες μέρες έχει προτίμηση να στέκεται και να κάνει τα κακάκια της, οπότε σιγά σιγά προσπαθούμε να μάθουμε και την κινησιολογία της, ώστε όταν θα μπουν οι πάνες να την προλαβαίνουμε και να μη λερώνει όπου να ναι.

Πάμε και για μερικές φωτο:

Ύπνος στον καναπέ...


Ύπνος μετά από τη μάσα...


Ωραίο μέρος να τη πέσω...


Επί τω έργον...


Επί τω έργον vol. 2...


Μια από τα ίδια στο κουτί μου...


Και ένα βιντεάκι...
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Θα εκραγεί καλέ από το πολύ φαγητό :eek:

Γλύκα είναι ρε γαμώτο. Μπράβο σας ρε παιδιά.
Εχετε πάθει ζάχαρο εκεί μέσα ή όχι ακόμη; ;)
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Λες ότι παρατρώει; Κι εμένα έτσι μου φαίνεται ρε γμτ, αλλά δεν έχω ιδεά. Αφού πεινάει συνέχεια όμως :) ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.869
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki