Κουτάβι μόνο στο σπίτι


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Παιδιά......ΗΕΕΕΕΕΕLLLLPPPPP!!!! :cry:

Πήρα λοιπόν πολλους εκτροφείς και τα τον Όμιλο Ριτρίβερς όπου με λίγα λόγια όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα, ότι μιας και η δουλειά μου με απασχολεί καθημερινά 7-8 ώρες (Δευτέρα - Παρασκευή) και σημαίνει ότι αυτές τις ώρες το σκυλί θα είναι μόνο του στο σπίτι τότε δεν είναι καλό αυτό και δεν μου συνιστάνε να πάρω σκυλί μιας και θα λείπω τόσες ώρες. Οι μόνες λύσει που μου έδωσαν είναι ή να πάρω ένα μεγαλύτερο σε ηλικία σκυλί ώστε δεν θα το πειράζει αν θα λείπω τόσες ώρες ή να πάρω 2 σκυλιά ώστε να έχουν παρεα. Αλλά το πρόβλημα μου εμένα και με τις 2 λύσεις τους είναι ότι θέλω αν πάρω σκυλί να το έχω απο μικρό, να το ζήσω λίγο και σαν μικρούλι πρωτού μεγαλώσει και η δεύτερη λύση ναι μεν θα το ήθελα να πάρω 2 σκυλιά αλλά μιας και δεν έχω εμπειρία προηγούμενη δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω το ίδιο καλά σε 2 σκυλιά και δεν θέλω να τα κάνω θάλασσα.

Υπάρχει κανείς εδω πέρα που να έχει πάρει ένα Γκόλντεν Ριτρίβερ να μου δόσει καμιά συμβουλή παραπάνω στο τι τελικά να κάνω? Να μην πάρω σκυλί τελικά ή μήπως αυτά που μου λένε οι εκτροφείς είναι λίγο υπερβολικά?
:cry: :cry: :cry:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aγαπητέ Dio

-Ολοι οι άνθρωποι δουλεύουν.

-7-8 ώρες δεν είναι πολύ, να πώ οτι ξημεροβραδιάζεσαι...

-Ναι, δεν είναι ότι καλύτερο να μένει το κουτάβι 8 ώρες μόνο του, αλλά αν ήταν έτσι θα έπρεπε όλοι να πέρνουν ενήλικα ζώα.

-Το golden είναι από τις ράτσες με τα λιγότερα προβλήματα συμπεριφοράς.

-Να πάρεις 2 σκυλιά ξέχνα το (έχω κι εγώ 3 ροτβαιλεράκια, τα θες να κάνουν παρεούλα?? Φιλική τιμή!!) Ξέχνα το γιατί τα σκυλιά και θα κάνουν 2πλάσιο θόρυβο/κόπρανα και θα παίζουν μεταξύ τους τόσες ώρες, ώστε θα πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να τα κάνεις ανθρωποκεντρικά, θα σε γράφουν κανονικότατα, άσε που θα παθαίνεις 10 εγκεφαλικά την ημέρα με ζημιές - καθάρισμα - και τα σκυλιά μες τα πόδια σου!!

-Αυτά που λένε οι εκτροφείς είναι λίγο υπερβολικά.

-Πάρε ένα κλουβί μεταλλικό και βάλε το σκύλο μέσα όταν λείπεις.
Ειναι και ο πιο γρήγορος τρόπος να μάθει τουαλέτα...
Ψάξε για καναν εκτροφέα που το κάνει αυτό στα κουτάβια της γέννας του..

-Οταν κλαίει το αγνοείς κλπ, κλπ...

-Πολλές βόλτες όταν είσαι σπίτι.

-Το σκυλί θα είναι μια χαρά μαζί σου.. :wink:
 


evi-s

Active Member
18 Δεκεμβρίου 2006
27
0
Καλησπέρα, Dio εγω εχω Γκόλντεν Ριτρίβερ θα συμφωνήσω με τον denis για τα 2 σκυλιά, όσον αφορά το ωράριο όταν την πήρα δούλευα 7 ώρες είχα όμως την δυνατότητα να κάνω ένα ντου στο σπίτι κατά τις 11 για κανένα τέταρτο, δεν χρειάστηκα κλουβί, έμαθε πολύ γρήγορα που πρέπει να πηγαίνει τουαλέτα (σε 3 μέρες) (τώρα πια δε λερώνει καθόλου στο σπίτι στο σημείο που της είχα υποδείξει όταν ήταν πιο μικρή) δεν έκλεγε ούτε έχει καταστρέψει τίποτα μέσα στο σπίτι μέχρι σήμερα που είναι 6 μηνών. Σκέψου το καλά πάντως γιατί πολλές φορές πρέπει να δουλεύουμε πάνω από 8 ώρες, όταν δουλεύω παραπάνω ώρες υπάρχουν άλλα μέλη της οικογένειας που είναι μαζί της.
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Thanx βρε παιδιά.

Έχω αγχωθεί τόσο πολύ που δεν πάει άλλο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι εκτροφείς μόλις ακούσουν ότι δουλεύεις 7-8 ώρες την μέρα και το κουτάβι θα ναι μόνο του αμέσως αρχίζουν να ορίονται και να προσπαθούν να σε μεταπήσουν να μην πάρεις σκύλο. Δηλαδή αν πάω να πάρω τι να κάνω να πω ψέματα? Να πώ ότι το σκυλί θα έχει παρέα όταν θα λείπω? Τι να πώ πια, ελπίζω να βρώ κάποιον εκτροφέα ποιο "normal". Εντάξει και εγώ καταλαβάινω ότι το καλύτερο για το σκυλί θα ήταν αυτό που λένε αλλά είχα μάθει γενικά απο γνωστούς μου που έχουν χρόνια σκυλιά ότι το σκυλί προσαρμόζετε σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.
Anyway, ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδιά θα κοιτάξω να κάνω ότι καλύτερο και θα σας ενημερώσω και άμεσα όταν πάρω την κουταβούλα μου.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Τι να πώ πια, ελπίζω να βρώ κάποιον εκτροφέα ποιο "normal
...και αυτο νορμαλ ειναι ,για τους ιδιους... :D

νομιζω οτι εαν εισαι σιγουρος!!! μπορεις να τον παρεις και αν ασχοληθεις σωστα με τον σκυλο σου δεν θα εχεις προβλημα που θα μενει μονος του.

...αντε σε βλεπω του χρονου στους στιβους να εκθετεις .... :lol:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dio said:
Thanx βρε παιδιά.

Έχω αγχωθεί τόσο πολύ που δεν πάει άλλο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι εκτροφείς μόλις ακούσουν ότι δουλεύεις 7-8 ώρες την μέρα και το κουτάβι θα ναι μόνο του αμέσως αρχίζουν να ορίονται και να προσπαθούν να σε μεταπήσουν να μην πάρεις σκύλο. Δηλαδή αν πάω να πάρω τι να κάνω να πω ψέματα? Να πώ ότι το σκυλί θα έχει παρέα όταν θα λείπω? Τι να πώ πια, ελπίζω να βρώ κάποιον εκτροφέα ποιο "normal". Εντάξει και εγώ καταλαβάινω ότι το καλύτερο για το σκυλί θα ήταν αυτό που λένε αλλά είχα μάθει γενικά απο γνωστούς μου που έχουν χρόνια σκυλιά ότι το σκυλί προσαρμόζετε σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.
Anyway, ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδιά θα κοιτάξω να κάνω ότι καλύτερο και θα σας ενημερώσω και άμεσα όταν πάρω την κουταβούλα μου.
Οχι οι 7-8 ωρες δουλεια αν μενεις με αλλα μελη της οικογενειας,δεν ειναι καθολου πολυ,αλλα σκεψου ομως οτι αν μενεις μονος σου,και δουλευεις 7-8 ωρες την ημερα,μεχρι να πας και να γυρισεις αυτες γινονται το λιγοτερο 8-9 ωρες,αν θες να βγεις μια βολτα 2-3 φορες την βδομαδα θα προσθετονται αλλες 2-3 ωρες την ημερα,συνολο 12 ωρες το κουταβακι μονο του :wink:
Πολυ φοβαμαι οτι θα γυριζεις στο σπιτι και θα βρισκεις φαγωμενα και λερωμενα πραγματα παντου.
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Savra said:
Dio said:
Thanx βρε παιδιά.

Έχω αγχωθεί τόσο πολύ που δεν πάει άλλο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι εκτροφείς μόλις ακούσουν ότι δουλεύεις 7-8 ώρες την μέρα και το κουτάβι θα ναι μόνο του αμέσως αρχίζουν να ορίονται και να προσπαθούν να σε μεταπήσουν να μην πάρεις σκύλο. Δηλαδή αν πάω να πάρω τι να κάνω να πω ψέματα? Να πώ ότι το σκυλί θα έχει παρέα όταν θα λείπω? Τι να πώ πια, ελπίζω να βρώ κάποιον εκτροφέα ποιο "normal". Εντάξει και εγώ καταλαβάινω ότι το καλύτερο για το σκυλί θα ήταν αυτό που λένε αλλά είχα μάθει γενικά απο γνωστούς μου που έχουν χρόνια σκυλιά ότι το σκυλί προσαρμόζετε σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.
Anyway, ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδιά θα κοιτάξω να κάνω ότι καλύτερο και θα σας ενημερώσω και άμεσα όταν πάρω την κουταβούλα μου.
Οχι οι 7-8 ωρες δουλεια αν μενεις με αλλα μελη της οικογενειας,δεν ειναι καθολου πολυ,αλλα σκεψου ομως οτι αν μενεις μονος σου,και δουλευεις 7-8 ωρες την ημερα,μεχρι να πας και να γυρισεις αυτες γινονται το λιγοτερο 8-9 ωρες,αν θες να βγεις μια βολτα 2-3 φορες την βδομαδα θα προσθετονται αλλες 2-3 ωρες την ημερα,συνολο 12 ωρες το κουταβακι μονο του :wink:
Πολυ φοβαμαι οτι θα γυριζεις στο σπιτι και θα βρισκεις φαγωμενα και λερωμενα πραγματα παντου.
Καταλαβαίνω τι λές αλλά αυτό τι σημαίνει, ότι το καλύτερο θα ήταν να μην πάρω καθόλου σκυλί? Όλη μου τη ζωή έκανα υπομονή ώστε να φύγω απο των γονιών μου για να πάρω σκύλο και τώρα τελικά λές να μην πάρω? :cry: :cry:

Οι 12 ώρες που ανέφερες είναι λίγο υπερβολικές, δεν είμαι πολύ της εξόδου, μόνο κανά Σαβ/κο όπου δεν δουλεύω και έτσι όλη μέρα σπίτι θα μαι με φίλους, γνωστούς και το σκυλί, τώρα ελπίζω να γίνω λίγο της εξόδου αλλά με το σκυλί που θα το πάω βόλτα στη πλατεία, αυτό για εμένα θα είναι μεγάλη μου χαρά. Άρα άμα μπορώ καθημερινά πριν πάω δουλειά να το βγάζω μια μικρή βόλτα μισάωρου, μετά με το που γυρίζο πάμε για μεγαλύτερη βόλτα και μετά ξανά και το βράδυ αν χρειάζετε λές να υπάρχει πρόβλημα η έλειψή μου για 7-8 ώρες? Άσε που έχω βάλει στο μάτι αυτό το Puppy park στην παραλιακή όπου πως και πώς θέλω να πάω με το σκυλί εκεί που έχει και πισίνα για να κάνει το κολύμπι του και εγώ να πίνω τον καφέ μου με φίλους.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dio said:
Savra said:
Dio said:
Thanx βρε παιδιά.

Έχω αγχωθεί τόσο πολύ που δεν πάει άλλο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι εκτροφείς μόλις ακούσουν ότι δουλεύεις 7-8 ώρες την μέρα και το κουτάβι θα ναι μόνο του αμέσως αρχίζουν να ορίονται και να προσπαθούν να σε μεταπήσουν να μην πάρεις σκύλο. Δηλαδή αν πάω να πάρω τι να κάνω να πω ψέματα? Να πώ ότι το σκυλί θα έχει παρέα όταν θα λείπω? Τι να πώ πια, ελπίζω να βρώ κάποιον εκτροφέα ποιο "normal". Εντάξει και εγώ καταλαβάινω ότι το καλύτερο για το σκυλί θα ήταν αυτό που λένε αλλά είχα μάθει γενικά απο γνωστούς μου που έχουν χρόνια σκυλιά ότι το σκυλί προσαρμόζετε σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του.
Anyway, ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδιά θα κοιτάξω να κάνω ότι καλύτερο και θα σας ενημερώσω και άμεσα όταν πάρω την κουταβούλα μου.
Οχι οι 7-8 ωρες δουλεια αν μενεις με αλλα μελη της οικογενειας,δεν ειναι καθολου πολυ,αλλα σκεψου ομως οτι αν μενεις μονος σου,και δουλευεις 7-8 ωρες την ημερα,μεχρι να πας και να γυρισεις αυτες γινονται το λιγοτερο 8-9 ωρες,αν θες να βγεις μια βολτα 2-3 φορες την βδομαδα θα προσθετονται αλλες 2-3 ωρες την ημερα,συνολο 12 ωρες το κουταβακι μονο του :wink:
Πολυ φοβαμαι οτι θα γυριζεις στο σπιτι και θα βρισκεις φαγωμενα και λερωμενα πραγματα παντου.
Καταλαβαίνω τι λές αλλά αυτό τι σημαίνει ότι το καλύτερο θα ήταν να μην πάρω καθόλου σκυλί? Όλη μου τη ζωή έκανα υπομονή ώστε να φύγω απο των γονιών μου για να πάρω σκύλο και τώρα τελικά λές να μην πάρω? :cry: :cry:
Οχι δεν λεω να μην παρεις,αλλα να μετρησεις καλα τις αντοχες σου :) Φανταζεσε να γυρνας απο την βολτα και να βρισκεις λερωμενα και φαγωμενα τα πραγματα σου?κατι που θα γινει σιγουρα αν μενει μονο του το κουταβακι πολλες ωρες.
Οταν υπαρχει μια αλλη παρουσια στο σπιτι,καποιος φιλος,συγγενης,ακομα και αν δεν ασχολειται με το κουταβι η παρουσια του και μονο το ηρεμει,αλλα αν ειναι τοσες ωρες μονο του?

Οι 12 ώρες που ανέφερες είναι λίγο υπερβολικές, δεν είμαι πολύ της εξόδου, μόνο κανά Σαβ/κο όπου δεν δουλεύω και έτσι όλη μέρα σπίτι θα μαι με φίλους, γνωστούς και το σκυλί, τώρα ελπίζω να γίνω λίγο της εξόδου αλλά με το σκυλί που θα το πάω βόλτα στη πλατεία, αυτό για εμένα θα είναι μεγάλη μου χαρά. Άρα άμα μπορώ καθημερινά πριν πάω δουλειά να το βγάζω μια μικρή βόλτα μισάωρου, μετά με το που γυρίζο πάμε για μεγαλύτερη βόλτα και μετά ξανά και το βράδυ αν χρειάζετε λές να υπάρχει πρόβλημα η έλειψή μου για 7-8 ώρες? Άσε που έχω βάλει στο μάτι αυτό το Puppy park στην παραλιακή όπου πως και πώς θέλω να πάω με το σκυλί εκεί που έχει και πισίνα για να κάνει το κολύμπι του και εγώ να πίνω τον καφέ μου με φίλους.
Σιγουρα τοτε οι ωρες δεν ειναι πολλες
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Dio άκου αυτά που είπε ο denis, σοφές συμβουλές για τα άλλα τι να πω η υπερβολή δεν βοήθησε ποτέ κανέναν αν ήταν όπως τα λένε σκυλιά θα πρέπει να έχουν μόνο οι συνταξιούχοι... :wink:

Απλά φρόντισε να είσαι σίγουρος αυτή την φορά ότι θέλεις και το κυριότερο μπορείς να ανταπεξέλθεις!!!!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
lone wolf said:
Dio άκου αυτά που είπε ο denis, σοφές συμβουλές για τα άλλα τι να πω η υπερβολή δεν βοήθησε ποτέ κανέναν αν ήταν όπως τα λένε σκυλιά θα πρέπει να έχουν μόνο οι συνταξιούχοι... :wink:
Aγαπητέ Dio
-Ολοι οι άνθρωποι δουλεύουν.
-7-8 ώρες δεν είναι πολύ, να πώ οτι ξημεροβραδιάζεσαι...
-Ναι, δεν είναι ότι καλύτερο να μένει το κουτάβι 8 ώρες μόνο του, αλλά αν ήταν έτσι θα έπρεπε όλοι να πέρνουν ενήλικα ζώα.
-Το golden είναι από τις ράτσες με τα λιγότερα προβλήματα συμπεριφοράς.
-Να πάρεις 2 σκυλιά ξέχνα το (έχω κι εγώ 3 ροτβαιλεράκια, τα θες να κάνουν παρεούλα?? Φιλική τιμή!!) Ξέχνα το γιατί τα σκυλιά και θα κάνουν 2πλάσιο θόρυβο/κόπρανα και θα παίζουν μεταξύ τους τόσες ώρες, ώστε θα πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να τα κάνεις ανθρωποκεντρικά, θα σε γράφουν κανονικότατα, άσε που θα παθαίνεις 10 εγκεφαλικά την ημέρα με ζημιές - καθάρισμα - και τα σκυλιά μες τα πόδια σου!!
-Αυτά που λένε οι εκτροφείς είναι λίγο υπερβολικά.
-Πάρε ένα κλουβί μεταλλικό και βάλε το σκύλο μέσα όταν λείπεις.
Ειναι και ο πιο γρήγορος τρόπος να μάθει τουαλέτα...
Ψάξε για καναν εκτροφέα που το κάνει αυτό στα κουτάβια της γέννας του..
-Οταν κλαίει το αγνοείς κλπ, κλπ...
-Πολλές βόλτες όταν είσαι σπίτι.

-Το σκυλί θα είναι μια χαρά μαζί σου
Δεν ξερω αν ειναι υπερβολη αυτα που γραψαμε για τις πολλες ωρες ,αλλα αν το κουταβι μενει στο κλουβι για 7-8 ωρες καθε μερα ειναι σιγουρο οτι θα παρουσιασει σκελετικα προβληματα!
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Η λέξη υπερβολή αναφερόταν στους εκτροφείς. Αλλά πίστεψε με κανένα σκυλάκι δεν θα πάθει σκελετικό πρόβλημα αν το κλουβί είναι ανάλογο με το μέγεθός του και φυσικά όλες τις υπόλοιπες ώρες κυκλοφορεί ελεύθερο.
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Δεν υπάρχει περίπτωση να το βάλω κλεισμένο σε κλουβί, έχω ένα μεγάλο δωμάτιο το οποίο θα γίνει ή γραφείο ή ξενώνας ο οποίος μπορεί και να το κάνω δωμάτιο για το σκυλί για όσο είναι κουτάβι αλλά επείσης έχω και μεγαλο μπαλκόνι που μπορεί και εκεί να είναι όταν λείπω δεν θέλω με τίποτα να ξανα βάλω σκυλί σε κλουβί όπως έβαλα τότε την Ζήνα, δεν θα άντεχα να την δω την κουταβούλα μου κλεισμένη σε κλουβί, εγώ δεν θα ένιωθα καλα με τον εαυτό μου αν της το έκανα αυτό. Θα προτιμούσα να μην πάρω καθόλου σκυλί παρά να την έχω κλεισμένη σε κλουβί.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό το θέμα του κλουβιού (ίσως στα μάτια σου).

όταν μάλιστα χρησιμοποιήτε και σωστά μπορεί να αποτελέσει και έναν χώρο στον οποίο το κουτάβι και αγότερα ενήλικο θα αισθάνετε ασφάλεια και ίσως το χρησιμοποιή για να ΄απομονωθεί΄ από την φασαρία και απολαύσει ένα κόκκαλο π.χ.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
lone wolf said:
Η λέξη υπερβολή αναφερόταν στους εκτροφείς. .
ok :wink:

Αλλά πίστεψε με κανένα σκυλάκι δεν θα πάθει σκελετικό πρόβλημα αν το κλουβί είναι ανάλογο με το μέγεθός του και φυσικά όλες τις υπόλοιπες ώρες κυκλοφορεί ελεύθερο
Aν ηταν ενα μικροσωμης ρατσας σκυλακι μεσα σε μια μεγαλη κλουβα συμφωνω,αλλα το γκολντεν οταν γινει 4-5 μηνων,ισα ισα θα φερνει στροφη μεσα στην κλουβα του και εκτος απο την νυχτα που θα κοιμαται και δεν θα σηκωνεται ετσι και αλλιως,την ημερα μεχρι να ενηλικιωθει δεν θα πρεπει ποτε να μενει μεσα στην κλουβα πανω απο 2-3 ωρες.
Ισως καλυτερα να ρωτησει και τον κτηνιατρο αν αποφασισει για κλουβι (το οποιο ειναι πολυ χρησιμο ετσι και αλλιως)

Πριν καιρο ενας γνωστος μου με ενα επανιελ μπρετον (κυνηγος)του παρουσιασε προβλημα στα πισω ποδια το κουταβι (5μηνων)και ο γιατρος του ειπε οτι το δεσιμο(το εδενε καποιες ωρες)και η κλουβα δεν ειναι καθολου καλα για το κουταβι οταν τα αφηνουμε εκει πολλες ωρες.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΜΑΚΗΣ said:
Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό το θέμα του κλουβιού (ίσως στα μάτια σου).

όταν μάλιστα χρησιμοποιήτε και σωστά μπορεί να αποτελέσει και έναν χώρο στον οποίο το κουτάβι και αγότερα ενήλικο θα αισθάνετε ασφάλεια και ίσως το χρησιμοποιή για να ΄απομονωθεί΄ από την φασαρία και απολαύσει ένα κόκκαλο π.χ.
Συμφωνω απολυτα!!το μετανιωσα πολυ που ακουσα τους υπολοιπους στην οικογενεια που δεν ηθελαν με τιποτα κλουβα οταν η Αυρα ηταν κουταβι,η κλουβα ειναι πρωτα πρωτα ασφαλεια για το σκυλι και μεσα στο αυτοκινητο και σε καραβι μπορεις να την παρεις μαζι και παντου.
Υπαρχουν εκτος απο τις πλαστικες και οι μεταλικες που χρησιμοποιουν στις εκθεσεις για να "σπανε"και να μπορουν να τις μεταφερουν ευκολα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
όλη μέρα σπίτι θα μαι με φίλους, γνωστούς και το σκυλί, τώρα ελπίζω να γίνω λίγο της εξόδου αλλά με το σκυλί που θα το πάω βόλτα στη πλατεία, αυτό για εμένα θα είναι μεγάλη μου χαρά. Άρα άμα μπορώ καθημερινά πριν πάω δουλειά να το βγάζω μια μικρή βόλτα μισάωρου, μετά με το που γυρίζο πάμε για μεγαλύτερη βόλτα και μετά ξανά και το βράδυ αν χρειάζετε λές να υπάρχει πρόβλημα η έλειψή μου για 7-8 ώρες?
AYTOΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΙ???

Εγώ είπα ότι δεν είναι καθόλου πρόβλημα οι ώρες?
Φυσικά και είναι και ειδικά σε μικρή ηλικία θα καταστρέφει όλο το σπίτι, όπως είπες. Γι'αυτό του είπα να μην πάρει 2...

Εχεις δει συρμάτινη κλούβα το maximum μέγεθος?
Μέναν λαστιχένιο τάπητα για να μην γλυστράνε τα πόδια, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙ. Ελέυθερο κουτάβι σε διαμέρισμα χωρίς επιτήρηση είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του σκελετικού συστήματος και καραδοκούν και άλλα (ηλεκτροπληξίες, πτώσεις, δηλητηριάσεις...)

Οι 8 ώρες στο κλουβί δεν στερούν την κίνηση που ο σκύλος χρειάζεται (χρονομετρήστε αν θέλετε ΕΛΕΥΘΕΡΟ σκύλο σε διαμέρισμα, πόση ώρα είναι ακίνητος-ξαπλωμένος. Συνήθως πάνω από 12 ώρες την ημέρα. Αυτό εξηγείται και βιολογικά (σαρκοφάγο-κυρίως ζώο με αργό μεταβολισμό κλπ κλπ...)
 


Dagan

Member
11 Μαϊου 2007
11
0
Εγώ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος την παρακάτω ερώτηση:
Όταν η σκύλα βρισκόταν στην άγρια φύση που άφηνε τα κουτάβια της όταν πήγαινε για κυνήγι;
Το κυνήγι μπορεί να διαρκούσε από 2 ώρες έως και 2 μέρες. Δεν νομίζω ότι τα άφηνε ελεύθερα στο δάσος για να παίζουν και να κινούνται έτσι ώστε να μην αποκτήσουν "σκελετικά προβλήματα"...
Έψαχνε να βρεί φωλιά να τα ασφαλήσει από τα άλλα ζώα και τους άλλους κινδύνους και πολλές φορές έσκαβε τρύπες στο έδαφος. Έβαζε μπροστά κλαδιά και πέτρες για να μην μπορούν να βγούν από μέσα και έφευγε. Η φωλιά που έφτιαχνε ήταν πολύ μικρή, και ίσα-ίσα που χωρούσαν μέσα. Ο σκοπός της ήταν να τα ασφαλίσει από τα αρπακτικά και τους κινδύνους της φύσης και λίγο την ενδιέφερε εάν θα μπορούσαν να παίξουν άνετα...

Ας έρθουμε τώρα στη δική μας κοινωνία και θα σας κάνω μία ακόμη ερώτηση:
Όταν η μητέρα θέλει να πεταχτεί στο ψιλικατζίδικο να πάρει γάλα για το μωρό της που το αφήνει το μωρό; Ελεύθερο στο σπίτι να κινείται και να πετάει κάτω ότι βρίσκει, να βάζει στόμα του το καλώδιο του φωτιστικού ή τη χλωρίνη; Μάλλον εάν δεν υπάρχει κάποιος για να της το προσέξει για λίγο το αφήνει στο πάρκο του ή στην κούνια του που έχει κάγκελο.

Όταν το μωρό είναι σε πολύ μικρή ηλικία τι κάνει όλη την ημέρα;
Μαμ, Κακά και Νάνι! Ή αλλιώς, "ο ύπνος τρέφει το παιδί και ο ήλιος το μοσχάρι"! Εάν βάλουμε λοιπόν το κουτάβι μας μέσα στο κλουβάκι του τι θα κάνει αφού δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο; Θα κοιμηθεί, θα είναι ξεκούραστο, θα πάρει τη μέγιστη ανάπτυξη... Τι θα έκανε ελεύθερο στο σπίτι; Θα έπαιζε με το μπαλάκι του, μετά με τα παπούτσια, μετά το τραπέζάκι, μετά με το μπουκαλάκι της χλωρίνης... κ.λ.π. Εάν δεν έβρισκε τη χλωρίνη, σίγουρα στο τέλος απλώς θα κοιμόταν από την κούραση... Με λίγα λόγια θα ήταν μόνιμα κουρασμένο!

Θα πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως "κλουβί" το βλέπουμε εμείς οι άνθρωποι. Ουσιαστικά είναι το πάρκο του κουταβιού που θα το κρατήσει ασφαλές μέχρι να φτάσει η ηλικία που θα μπορείς άφοβα να το αφήνεις ελεύθερο στο σπίτι. Ας μην παρερμηνεύουμε λοιπόν κάποια πράγματα, γιατί πολλά από τα ήδη για κατοικίδια που κατασκευάζουν οι εταιρίες είναι εμπνευσμένα από πραγματικές συνθήκες. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν το "κλουβάκι". Σημαίνει φωλιά, ηρεμία και ασφάλεια για το σκύλο μας.
Σκελετικά προβλήματα θα του δημιουργήσει εάν έχεις υπόψη σου να το αφήνεις μέσα 23 ώρες το 24ωρο...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Dio, πολλά από αυτά που σε απασχολούν έχουν πολλές ομοιότητες με τα προβλήματα που αντιμετώπισες όταν είχες την Ζήνα.
Ρίξε μια ματιά εδώ για να τα ξαναθυμηθείς:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=309&highlight=

Αυτήν την φορά είμαι σίγουρη πως τα πράγματα θα πάνε πολύ καλά! :p
Μην ανησυχείς υπερβολικά! Όλοι αναγκαζόμαστε να είμαστε μακριά από το σπίτι αρκετές ώρες!
Αντιμετωπίζεις το θέμα με τόση ευαισθησία και υπευθυνότητα, που πιστεύω πως θα γίνεις ο καλύτερος σκυλοπατερας! :wink:
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Δεν ξέρω.....το θέμα κλουβί και τόσες ώρες δεν μου φαίνονται καλό. Και όταν είχα την Ζήνα μέσα μερικές φορές έκλαιγε και αμέσως την άφηνα έξω. Τι θα λέγατε αν έπερνα ένα παρκάκι μωρού? ώστε να έχει περισότερο χώρο να μετακινείτε? Ξέρω ότι πρωτρέχω πολύ ενώ ακόμα καλά καλά δεν έχω πάρει το κουτάβι αλλά θέλω να είμαι πολύ καλά προετοιμασμένος αυτή τη φορά και να της παρέχω της κουταβούλας μου ότι καλύτερο.