Κουτάβι pressa canario


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ένας γείτονας μου πήρε ένα pressa canario, δυστυχώς από Pet shop,ευτυχώς είναι υγιέστατο προς το παρόν, 3,5 μηνών είναι τώρα, αρσενικό!Το κουτάβι αυτό ήδη από τώρα με το που βλέπει άλλο σκυλο, τουλάχιστον ένα αρσενικό ενήλικο rott που έιδα κι εγώ με τα μάτια μου, σηκώνει την τρίχα και είναι έτοιμο για τσαμπουκά!Βέβαια ο ιδιοκτήτης του είναι πολύ ευτυχισμένος που αγριεύει αλλά εμένα μου γεννήθηκε μια απορία ακόμα!Εγώ σας προειδοποίησα!Ότι άσχετο μου έρχεται στο μυαλό θα το ρωτάω!:p:p
Πως μπορείς να κοινωνικοποιήσεις ένα κουτάβι που ήδη θέλει να τσαμπουκαλευτεί χωρίς να κινδυνεύεις να στο κόψει στα δυο κανένα ενήλικο σκυλι;:confused::confused:
Έριξα μια γρήγορη ματιά στο forum αλλά δεν εντόπισα κάτι οπότε είναι ξανασυζητημένο παραπέμψτε με στις αντίστοιχες συζητήσεις!:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το κουτάβι ΦΟΒΑΤΑΙ πες στον φίλο σου, γι' αυτό κάνει έτσι.
Δεν έχει κοινονικοποιηθεί αρκετά και ΔΕΝ έχει χαρακτήρα "κοινό" για Πρέσα.

Μπορεί είναι δειλός ο σκύλος (από γεννησιμιού) ή μπορεί να μην έμεινε αρκετά με την μάνα κι τ' αδέρφια του (για να μάθει να συμπαθεί τους σκύλους).

Το μέσο Πρέσα θα ήταν ατρόμητο και θα ήθελε να παίξει (με όλους τους σκύλους και ανθρώπους) σ' αυτήν την ηλικία. ΠΟΛΥ αργότερα "τσαμπουκαλεύονται".

Όποιος και να είναι ο λόγος που είναι φοβικό το κουτάβι, η "θεραπεία" είναι ίδια:

Να του γνωρίσει ΓΡΗΓΟΡΑ πολλούς σκύλους και κόσμο (προσέχοντας βέβαια μην φάει και κανένα "βρωμόξυλο" ο μικρός για την "λάθος" συμπεριφορά του), φροντίζοντας να πάρει ΠΟΛΛΕΣ καλές εμπειρίες από άλλους σκύλους.

Καλό θα ήταν να ξεκινήσει με κουτάβια της ηλικίας του (και του βάρους του). Δύσκολα θα παίξει μαζί του ο ενήλικας και αυτό είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται, πολύ παιχνίδι. Τα κουτάβια θα του είναι και λιγότερο "τρομαχτικά"!

Ποιός ξέρει και τι έχει περάσει μέχρι να το πάρει ο φίλος σου. Πόσο καιρό ήταν σε κλούβα, μπορεί να μάθει;
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πως μπορείς να κοινωνικοποιήσεις ένα κουτάβι που ήδη θέλει να τσαμπουκαλευτεί χωρίς να κινδυνεύεις να στο κόψει στα δυο κανένα ενήλικο σκυλι;:confused::confused:
Οι περισσότεροι ενήλικοι σκύλοι σε αντίθεση με τον φίλο σου, καταλαβαίνουν ότι το κουτάβι αγριεύει από φόβο και δεν θα το πείραζαν.

Η λέξη κλειδί όμως είναι το "περισσότεροι". Κάποιοι θα το πείραζαν και πολύ μάλιστα. Γι' αυτό το κοινωνικοποιείς με μεγάλους σκύλους κάτω των 7 μηνών και είσαι πιο ήρεμος.

Αν τώρα το κουτάβι είναι ΤΟΣΟ ακινώνητο που δεν είναι ικανό να παίξει με κανένα άλλο, θα πρέπει ο φίλος σου να βρεί άμεσα εκπαιδευτή για βοήθεια (όχι να εκπαιδεύσει το κουτάβι ακόμη, αλλά να μάθει στον φίλο σου πως ακριβώς θα το κοινωνηκοποιεί).

Αν ο φίλος σου δεν κάνει τίποτα για το θέμα για 1-2 μήνες το πρόβλημα θα είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο να ξεπεραστεί. Είναι συμαντικό να το πάρει σοβαρά και να το αντιμετωπίσει ΑΜΕΣΑ.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σίγουρα κουβαλάει όλα τα κουσούρια των πετσοπ...Το κακό είναι ότι τωρα που το σκέφτομαι δεν υπάρχουν κουτάβια , που να τα θυμάμαι τουλάχιστον στην γειτονιά μου, επίσης δεν ξέρω αν είναι διατεθημένος να ασχοληθεί με το ζήτημα...Εγω θα του μιλήσω βέβαια γιατί λυπάμαι την γυναίκα του που θα αναγκαστεί σε λίγο καιρό να πηγαίνει βόλτα με ένα θηρίο που θα θέλει να φάει ότι σκύλο βλέπει μπροστά του...:(:(
Μη γνωρίζοντας εαν τα τριγύρω σκυλιά είναι υγειή δεν πρέπει να τελειώσει με τα εμβόλια το κουτάβι;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αν είναι 3,5 μηνών θα του έχει μείνει μόνο η λύσσα -στην ουσία ΕΧΕΙ κάνει ΟΛΑ τα εμβόλια. Δεν κινδυνεύει από λύσσα στην Ελλάδα.

Εκτός βέβαια αν ο πετ-σοπάς ήταν τελείως μαλάκ@ς....
... και άφησε όλα τα "περιττά έξοδα" για να τα κάνει ο αγοραστής.


Το συμαντικότερο δεν το ρώτησα όμως.
Με τους ανθρώπους (τους ξένους που συναντάει) πως είναι;
Πόσο καιρό το έχει ο φίλος σου; Για πόσο ήταν στο κλουβί;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μην λυπάσαι την γυναίκα του. Το πιθανότερο είναι πως σε λίγο δεν θα ΜΠΟΡΕΙ να τον βγάζει βόλτα έτσι κι αλλιώς (και ας μην αγριεύει σε κανέναν άλλο σκύλο).

Τον σκύλο να λυπάσαι που ενδέχεται ΚΑΝΕΙΣ να μην τον βγάζει βόλτα...
... ή να καταλήξει να ψάχνει για καινούργιο ιδιοκτήτη 12μηνών, γιατί δεν είναι πια "γλυκούλης"... κι όταν δεν βρήσκει (ποιός θα τον θέλει;) θα καταλήξει αλυσοδεμένος σε κανένα δέντρο περιμένοντας τον Χάρο.

Ακούγομαι μακάβρια και υπερβολική, αλλά το έχω δει πολλές φορές το όνειρο...
Αυτοί οι σκύλοι είναι δύσκολοι στην συμβίωση, πόσο μάλλον όταν ο ιδιοκτήτης "βαριέται" να ασχοληθεί, ή χαίρεται κι όλας όταν το κουτάβι έχει πάρει λάθος δρόμο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ο γνωστός μου τον έχει περίπου 1 μήνα και με τον κόσμο είναι φιλικός!Με εμένα τουλάχιστον που τον είδα χθές πρώτη φορά ήταν πολύ φιλικός!Ήρθε προς το μέρος μου αμέσως μόλις μπήκα στην αυλή, με μύρισε, τον χάιδεψα, παίξαμε δεν έδειξε ούτε αγχωμένος, ούτε επιφυλακτικός,ούτε να με φοβάται!Πόσο καιρό έμεινε στο κλουβί δεν το ξέρω...:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τουλάχιστον τον χαϊδευαν στο κλουβί! Είναι κι αυτό μία κοινωνικοποίηση!

Αυτό είναι καλό σημάδι (το ότι δεν φοβάται τους ξένους). Μάλλον δεν έχει γενετικές φοβίες, απλά δεν έχει έρθει σε επαφή με σκύλους.

Το πιο πιθανό είναι πως έφυγε νωρίς από την μάνα του (για να "συμφέρει" το πετ-σοπ από πολλές απόψεις) και δεν θυμάται τι είναι σκύλος...

Μπρορεί να μάθει! Αν δεν "βαριέται" ο φίλος σου!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Βέβαια ο ιδιοκτήτης του είναι πολύ ευτυχισμένος που αγριεύει
Mάλλον θέλει εκπαιδεύση ο ίδιος ιδιοκτητης του σκυλιού..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ - καλύφθηκα ...

Κοινωνικοποιούμε δεν ειναι πάντα τα αμολάμε να παίξουν. Σε τέτοιες περιπτώσεις (αλλά και σε κάποιες άλλες) πρέπει να γίνεται η επαφή με έναν ή περισσότερους σκύλους σταδιακά, από απόσταση και να κρατάμε το σκύλο μας στο λουρί, απασχολώντας τον και δείχνοντάς του ότι δεν τρέχει κάτι που έχει έναν σκυλο στα 50 μέτρα. Για την εκπαίευση αυτή αλλά και για να βρείς διαθέσιμους σκύλους να κάνουν τον καραγκιόζη και να ακολουθούν το πρόγραμμα κοινωνικοποίησης του σκύλου σου για όσο χρειαστεί, πρέπει να απευθυνθείς σε επαγγελματία που θα προσφέρει αυτή την υπηρεσία στο χωρο του.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Με εμένα τουλάχιστον που τον είδα χθές πρώτη φορά ήταν πολύ φιλικός!Ήρθε προς το μέρος μου αμέσως μόλις μπήκα στην αυλή, με μύρισε, τον χάιδεψα, παίξαμε δεν έδειξε ούτε αγχωμένος:)
Αν τον ιδιοκτητη του τον φτιαχνει να αγριευει με αλλα ζωα , απο τωρα , σε λιγο καιρο δεν προκειται να ξαναμπεις στο σπιτι του.Τωρα για τον ιδιοκτητη του παιζεται....:)
Το μονο που δεν θελει αυτη η φυλη ειναι ενθαρρυνση σε φασαριες και τσακωμους.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έλα ντε....Και σήμερα πριν λίγο που τον είδα και κάθησα να συζητήσω μαζί του, να του εξηγήσω, η αντίδρασή του ήταν του στύλ:Και τι να τον κάνω φλώρο τον σκύλαρό μου;Μ!@#$%^ς είμαι;ΕΓΩ θα τον κουμαντάρω!!!:eek::eek::eek:Οπότε κι εγώ κάπου εκεί σταμάτησα να του μιλάω και τώρα πια ελπίζω απλά να μην τύχει να βγάλω τον σκύλο μου βόλτα, όταν ξαναπάρω κι εγώ βέβαια, και βρεθώ φάτσα με φάτσα με εκείνον και τον σκύλο του...:(:(
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ρε παιδιά, συγνώμη…
Κουτάβι 3,5 μηνών που μόλις βλέπει άλλο σκύλο σηκώνει την τρίχα κάγκελο, βγάζει δόντια κροκοδειλου και έτοιμο για τσαμπουκά, μονό φοβικό δεν θα το χαρακτήριζα!

Μάλλον έντονα κυριαρχικό είναι το ζώο και αν ο ιδιοκτήτης του δεν απευθυνθεί άμεσα σε έμπειρο εκπαιδευτή για να του δώσει «οδηγίες χρήσης» έτσι ώστε να μην παγιωθούν οι προβληματικές συμπεριφορές, σύντομα ο σκύλος θα τους πετάξει έξω από το σπίτι.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Είτε φοβικό είναι είτε κυριαρχικό το ζήτημα είναι ότι αυτός δεν θα το κάνει κουμάντο σε λίγο...Εγώ πάντως πολλά του είπα,μιλόυσαμε κοντά 3/4 αλλά σας είπα ποια ήταν η αντίδρασή του από την αρχή κιόλας της συζήτησης...Δηλαδή και να ξαναμιλήσω μαζί του δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη...:(:(
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Από ΦΟΒΟ το κάνει. Και φυσικά ΜΟΝΟ εκ του ασφαλούς.
Ισως το πείραξε κάποιος μεγάλος σκύλος (χλωμό) ή απλά δεν έχει ξαναδεί ποτέ (το πιο πιθανό).

Αν αφήνατε το ενίληκο Ρότβαιλερ να πλησιάσει (και ήταν σωστός χαρακτήρας) θα βλέπατε πως το κουτάβι θα σταματούσε τον "τσαμπουκά" με τη μία, και θα έδιχνε σαφέστατα πως δεν ξέρει τι να κάνει.

Με άβολες κινήσεις θα προσπαθούσε να τελικά απλά να απομακρυνθεί, και ας ήταν το Ρόττι απόλυτα ήρεμο, που θα σίγουρα θα ΗΤΑΝ γιατί θα ένιωθε πως το μικρό φοβάται από την ΑΡΧΗ.

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ κουτάβι 3 μηνών, που το κάνει αυτό από θάρρος.
ΠΟΤΕ.

Τους κοροϊδεύει όλους βέβαια (ακόμη και τη Ρόττι!) και αργότερα αυτό (το ότι του περνάει) θα τον κάνει πραγματικά επικίνδυνο σκύλο.

Τους σκύλους φυσικά δεν μπορεί να τους κοροϊδέψει. Ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί κάνει έτσι. Αλλά δεν θα αφήσει ποτέ το αφεντικό του να του το δείξουν αυτό, και να συνηθίσει τ' άλλα σκυλιά, γιατί νομίζει (όπως η Ρόττι, πως θα τους επιτεθεί).

Και σύντομα (8-12 μηνών) έτσι θα είναι.

Από φόβο στη ουσία θα επιτίθεται ΠΡΩΤΟΣ, όταν μεγαλώσει, και πολύ άγρια.
Fear induced aggression. Δεν θα φαίνεται (όσο τώρα) πια ο φόβος, αλλά ο φόβος του είναι που θα τον κάνει επικίνδυνο στο μέλλον.

Πότε μετακομίζετε;:p
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ρε παιδιά, συγνώμη…
Κουτάβι 3,5 μηνών που μόλις βλέπει άλλο σκύλο σηκώνει την τρίχα κάγκελο, βγάζει δόντια κροκοδειλου και έτοιμο για τσαμπουκά, μονό φοβικό δεν θα το χαρακτήριζα!

Εγώ ΜΟΝΟ φοβικό.
Δεν έχει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ να κάνει με κυριαρχία ή/και θάρρος αυτή η συμπεριφορά.

Εδώ ούτε οι ενήλικοι ΠΟΛΥ κυριαρχικοί, δεν κάνουν έτσι κάθε φορά που βλέπουν σκύλο μακριά τους, εκτός αν φοβούνται κάτι.

Το θάρρος κάνει ΟΛΑ τα ζώα να αντιδρούν όταν κάτι είναι ΚΟΝΤΑ, όχι μακριά.

Μάλιστα, όσο πιο μακριά είναι ο σκύλος όταν αντιδράει σε "εχθρό" ή ερέθισμα (μακρύτερα των 5μ) ΤΟΣΟ λιγότερο θάρρος έχει.

Βέβαια, οι ενήλικες φοβικοί αντιδρούν κι έντονα όταν πιεστούν,μπορεί να δαγκώσουν.
Τα κουταβάκια που κάνουν έτσι, σπάνια δαγκώνουν όταν πλησιάσει ο άλλος σκύλος (σχεδόν ποτέ).
Το "βουλώνουν" όταν δεν περνάει το θέατρό τους.
 
Last edited:


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Dr. Zhivago μπορείς να μου εξηγήσεις πως κατάλαβες από αυτή την πρόταση:
"Το κουτάβι αυτό ήδη από τώρα με το που βλέπει άλλο σκυλο, τουλάχιστον ένα αρσενικό ενήλικο rott που έιδα κι εγώ με τα μάτια μου, σηκώνει την τρίχα και είναι έτοιμο για τσαμπουκά!"
ότι το κουτάβι είναι ΣΙΓΟΥΡΑ φοβικό;;;; Γιατί εγώ από την παραπάνω πρόταση τέτοιο συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω, θα μπορούσε να είναι ένα σωρό πράγματα ακόμα και φόβος αλλά με τόση βεβαιότητα να λέω ότι είναι φοβικό δεν θα το έλεγα... συμφωνούμε πάντως χρειάζετε την βοήθεια επαγγελματία και το μικρό αλλά κυρίως το αφεντικό του....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Νομίζω το εξήγισα...

δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα.
ΟΛΟΙ οι σκύλοι που αγριεύουν έτσι (από απόσταση) από ΦΟΒΟ το κάνουν.

Πόσο μάλλον ένα μωρό 3ων μηνών, μιας φυλής που ωριμάζει στα 4 χρόνια;

Επίσης, έχω ξαναδεί τέτοια μωρά.... είναι πάντα Η ακοινώνητα (έφυγαν νωρίς από τη μάνα) ή τα έχουν πειράξει μεγαλύτεροι σκύλοι. Σε τόσο μικρά σκυλιά, είναι σχεδόν πάντα το πρώτό. Αν είχε πονέσει από ενήλικο (ενώ μεγάλωσε καλά ως εκεί) θα έδιχνε υποταγή.

Σε ΟΛΗ μου την ζωή δεν έχω δει ΠΟΤΕ 3,5 μηνών κουτάβι που αγριεύει στ' αλήθεια (από θάρρος) εκτός από το ΠΑΙΧΝΙΔΙ με τα αδέρφια του. Και έχω ασχολειθεί με τρομερά κυριαρχικά κουτάβια αρκετών φυλών (και σε εκτροφείο αστυνομικών Γ.Π.).

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ αυτό.

Αν και στο τέλος το ίδιο θα βγει (και χειρότερα). Θα του βγεί ΑΛΗΘΗΝΗ επιθετικότητα σε λίγους μήνες... από φόβο πάντα, αλλά αληθηνή από την άποψη ότι θα μπορεί τότε να δαγκώσει κι όλας.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Φανταστείτε να υπήρχε κουτάβι που αγριεύει 3,5 μηνών από "τσαμπουκά",στα ενήλικα.

Αυτό είναι αρρωστημένο... αφύσικο... και θα κατέληγε πολύ γρήγορα στον θάνατο του κουταβιού από τα μεγαλύτερα ζώα. Όχι, θα το αφήνανε...:rolleyes:
Μόνο σε κουτάβια αγριεύουν τα κουτάβια από κυριαρχικότητα (γιατί τα "παίρνει").

Ένα κουτάβι 3ων μηνών θα πρέπει να έχει βλάβη εγκεφαλική για να αγριεύει από "κυριαρχικότητα" σε ενήλικο Ρόττι που απλά περνούσε στη βόλτα.
Τόση μεγάλη βλάβη, που θα φαινόταν στην καθημερινότητα και στις συναναστροφές του και με τους ανθρώπους.

Το κουτάβι είναι φυσιολογικό (για κουτάβι που έχασε πολύτιμες εμπειρίες με σκύλους).
Το αφεντικό του είναι ένας βλάκας που ακόμη δεν έχει ιδέα που έμπλεξε...
... και μάλλον δεν θα καταλάβει μέχρι να είναι αργά.

Όσο για το αργά, μπορεί κάλιστα να σημαίνει κι άσχημο τέλος για το Πρέσα σε σκυλοκαβγά. Είναι απαράδεκτο ο οποιοσδήποτε να πιστεύει πως ο σκύλος του είναι "άτρωτος". Για παράδειγμα, υπάρχουν πολλά Ρότβαιλερ στην Ελλάδα, που μπορούν άνετα να κάνουν κάνουν μεγάλη ζημιά σε ενήλικο Πρέσα (ή και χειρότερα).

Και δεν είναι αυτά τα πελώρια 70 κιλών όπως νομίζει ο περισσότερος κόσμος. Είναι τα αθλητικά, ευέλικτα, γρήγορα, μαχητικά Ρόττι, μεσαίου μεγέθους, που έχουν πολύ περισσότερο νεύρο και ευκινησία από το μέσο Πρέσα.

Ο σκύλος του, εκτός από το ότι κινδυνεύει να φάει μηνύσεις αργότερα, κινδυνεύει να χάσει και τον σκύλο του σε καβγά (ή κάποια "κομμάτια" του).

Όσο για το "φλώρος" η εκπαίδευση κι η κοινωνικοποίηση, ουδέποτε έκαναν κανέναν σκύλο φλώρο... το αντίθετο μάλιστα.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95