Κουταβι δεμενο σε ερηπωμενο σπιτι!


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Σημερα καθως επαιρνα την κατηφοριτσα για το Πανεπιστημιο ηθελα να βολταρω και μου ηρθε να παρω τον παραλληλο που ειναι ενα πολυ γραφικο στενακι με πετρινα σπιτια.Καθως περνουσα εξω απο ενα μισογκρεμισμενο πετρινο σπιτι ακουω κλαματα σκυλου!Αμεσως σκεφτηκα οτι ειναι νεογεννητα τα οποια θα τα εγκαταλειψανε!Η μια πορτα ειναι δεμενη με αλυσιδα και λουκετο αλλα ευτυχως βρηκα αλλη εισοδο ή οποια ηταν δεμενη με συρμα.Μπηκα μεσα....με πηρε μια δυσοδια σκουπιδιλας,το σπιτι χωρις ουρανο,ετοιμο να πεσει,χωμα και χορτα παντου.Πλησιασα στο αλλο δωματιο και τελικα ηταν ενα το κουταβι και οχι νεογεννητο!Δεμενο γυρω απο ενα κορμο δεντρου με αλυσιδα,και ενα τσικαλι με ψωμια και ρυζια για φαγητο.Νερο πουθενα!!!Μολις με ειδε χοροπηδουσε πανω μου και εκλαιγε και οταν το χαιδευα ετρεμε.
Τι να κανω??Να χτυπησω στα γυρω σπιτια να εκφοβησω αυτον που το εχει οτι θα του κανω καταγγελεια κτλ?Να παρω την αστυνομια?Να το κλεψω ετσι?Μπορει να ειναι και παρετημενο και καποιος να το ειδε και του αφησε τα ψωμια...Βοηθηστε με!





[ame="http://www.youtube.com/watch?v=jyazCzcvEsY"]YouTube- MOV02870[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=2LPiRISlqyM"]YouTube- MOV02876[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=m3j_0JZzLIo"]YouTube- MOV02877[/ame]
 










kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Τα αλλα μου τα σβησανε και τα 2 χωρις να εξηγησουν...τεσπα...το προσπερνω!
Να το παρω βεβαιως αλλα δεν μπορω να το φιλοξενησω για πολλες ημερες...Αμα το παρουν χαμπαρι θα με διωξουν απο το σπιτι!Νοικιαζω 2αρι με 2 γατες και αυριο θα εχω και αλλη μια σε αναρρωση απο στειρωση.Ειναι πολυ δυσκολο.
Και μακαρι να μπορουσα να το παρω δικο μου,ειληκρινα,δεν υπαρχει αυτο το πλασμα!
Ασχετο.Θα γινει μεγαλοσωμο?Ειναι καποια ραστα?

Σημ.εγω του την πηγα την κονσερβουλα που βλεπετε στο βιντεο,αυτο κατι ψωμια με ρυζια ειχε,που δεν τα ειχε αγγιξει καν.Την κονσερβα την κατασπαραξε!:eek:
 
Last edited by a moderator:






merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
Το κοριτσι εχει γενεθλια συμερα της επιτρεπονται τα παντα:D:D

Οποτε για σημερα επιτρεπεται να το παρεις στο σπιτι;)
να προσθέσω και εγώ κάτι;
όλα επιτρέπονται την νύχτα... οπότε να το πάρεις σπίτι τώρα να χαρεί και αυτό να χαρείς και εσύ...:)
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Ράτσα κοπριτάκι :)
Κάποιος φίλος/γνωστός να το φιλοξενήσει;
Μπα...
Το κοριτσι εχει γενεθλια συμερα της επιτρεπονται τα παντα:D:D

Οποτε για σημερα επιτρεπεται να το παρεις στο σπιτι;)
Πραγματικα το ειχα ξεχασει οτι εχω γεννεθλια με αυτα και μ'αυτα!Πες πως το περνω στο σπιτι...Για μια μερα?Εχει νοημα ή θα το βασανισω περισσοτερο?Και τι θα κανω αν δεν βρεθει σπιτι αμεσα?Οταν θα πρεπει να φυγω αυτο θα κλαιει στο σπιτι και μετα θα με διωξουν!Ηδη μου τη λενε για τις γατες!
:mad:
 




kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
να προσθέσω και εγώ κάτι;
όλα επιτρέπονται την νύχτα... οπότε να το πάρεις σπίτι τώρα να χαρεί και αυτό να χαρείς και εσύ...:)
Και μετα θα παω και θα το ξαναδεσω στο ιδιο βρωμερο μερος?Με τι καρδια?Με τι ψυχη?:(:(:(

χρόνια πολλά !!!
Σ'ευχαριστω και ολους τους αλλους που με θυμηθηκαν!
 
Last edited by a moderator:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Από ότι βλέπω, (χωρίς να είμαι και σίγουρη) θα γίνει μικρόσωμος προς μεσαίο.
Για κάποιο δίαστημα θα μπορέσεις να το κρατήσεις κρυμμένο..για να μην το δούν μέχρι να βρεις σπίτι.
Η εναλλακτική σου είναι να μιλήσεις με κάποιο Σωματείο να τους δείξεις το μέρος για να δούν σε τι κατάσταση είναι το άμοιρο και να το αναλάβουν αυτοί.
Προς το παρόν, βάλε καμιά φωτογραφία ότι χαρίζεται, (μαζί με την ιστορία του) στα διάφορα Sites...μπας και βρεθει κάποιος...χωρίς να χρειαστεις να το πάρεις.
Είναι κρίμα να τον αφήσεις εκει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τα αλλα μου τα σβησανε και τα 2 χωρις να εξηγησουν...τεσπα...το προσπερνω!
Έγινε απλά κάποιο μπέρδεμα επειδή ανοίχτηκαν δυο φορες το ίδιο θέμα.

Τίποτα με κάποια πρόθεση.:)
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Από ότι βλέπω, (χωρίς να είμαι και σίγουρη) θα γίνει μικρόσωμος προς μεσαίο.
Για κάποιο δίαστημα θα μπορέσεις να το κρατήσεις κρυμμένο..για να μην το δούν μέχρι να βρεις σπίτι.
Η εναλλακτική σου είναι να μιλήσεις με κάποιο Σωματείο να τους δείξεις το μέρος για να δούν σε τι κατάσταση είναι το άμοιρο και να το αναλάβουν αυτοί.
Προς το παρόν, βάλε καμιά φωτογραφία ότι χαρίζεται, (μαζί με την ιστορία του) στα διάφορα Sites...μπας και βρεθει κάποιος...χωρίς να χρειαστεις να το πάρεις.
Είναι κρίμα να τον αφήσεις εκει.
Να τον παρω και να τον κρατησω κρυμμενο πολυ ευχαριστως αλλα δεν θα κλαιει?Δεν θα τον ακουσουν οι ιδιοκτητες?(μενουν απο πανω γμτ)!
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Δεν ξερω τι να κανω και ειμαι σε αδιεξοδο!Αν το παρω θα βαλει αλλο,αν δεν το παρω θα το βασανιζει,αν του κανω συσταση θα το παρει και θα το δεσει αλλου......
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κατρχην πως ξέρεις ποιός είναι και αν όντως το έχει αφήσει κάποιος εκει.
Μπορει να το παράτησαν.
Και σύσταση να του κάνεις, (αν τον βρεις)...δεν θα βγάλεις άκρη...άνθρωπος που αφήνει ένα σκυλί σε μία τέτοια άθλια κατάσταση...δεν θα παίρνει από λόγια.
Βάση νόμου μπορεις να κάνεις καταγγελία...βρες τον νόμο 2003/1390 και διάβασε τον. Αλλά, πιστευεις ότι η αστυνομία θα ασχοληθει?
Σωματειο δεν έχετε στη περιοχή σας?
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Κατρχην πως ξέρεις ποιός είναι και αν όντως το έχει αφήσει κάποιος εκει.
Μπορει να το παράτησαν.
Και σύσταση να του κάνεις, (αν τον βρεις)...δεν θα βγάλεις άκρη...άνθρωπος που αφήνει ένα σκυλί σε μία τέτοια άθλια κατάσταση...δεν θα παίρνει από λόγια.
Βάση νόμου μπορεις να κάνεις καταγγελία...βρες τον νόμο 2003/1390 και διάβασε τον. Αλλά, πιστευεις ότι η αστυνομία θα ασχοληθει?
Σωματειο δεν έχετε στη περιοχή σας?
Εχουμε σωματειο αλλα σε ιδια περιπτωση μου εχουν πει οτι αφου εχει φαγητο και νερο και δεν ειναι σκελετωμενο ειναι καλα και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και οτι δεν ειναι κακοποιημενο.Και παντα ειναι full για φιλοξενια!
Μπορει να ειναι και παρατημενο για να πεθανει και να το ακουσε καμια γειτονισσα και του αφησε φαι...βεβαια με προβληματιζει που αφησε τσικαλι και οχι μπολακι...περιεργα πραγματα...αλλα νερο γιατι δεν του ειχαν??? Συνηθως οι κηνυγοι αφηνουν ετσι τα σκυλια τους ή οι βοσκοι...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
γι αυτο εγω κλεινω τα αυτια μου και τα ματια μου πλεον..
διοτι αμα κανω και ακουσω και δω, φυσικα και θα το παρω και ο θεος βοηθος!
παντως εκει δεν επρεπε να το αφησεις με τιποτα...ας το ελυνες και θα την εβρισκε μονο του την ακρη εφοσον δεν μπορουσες εσυ να κανεις κατι...
τουλαχιστον θα ειχε λιγες επιλογες,
να το δει καποιος και να το παρει, να ζησει λιγες μερες εως λιγα χρονια ελευθερο , να το δωσουν σε καποια φιλοζωικη, να το ταιζουν εξω απο καποιο μαγαζι..κατι...
τωρα δεν εχει τιποτα...
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Στη Χαλκίδα βρήκα ένα σκυλάκι λευκό, δεμένο σε ένα δέντρο σε μια ερημιά, μακριά από σπίτια, χωρίς νερό κ φαγητό. Το τάισα τις 2 πρώτες μέρες, το ψέκασα για τα τσιμπούρια, τηλ. στη φιλοζωική Χαλκίδος, δεν έγινε κάτι από μέρους τους κ δυστυχώς ήμουν με τη μηχανή -είχα πάει να δω τα πεθερικά μου.
Παρακολουθουσα αν πηγαίνει κάποιος εκεί να το φροντίσει, τίποτα... Ρώτησα τους πάντες στην περιοχή, όλοι αρνιόντουσαν ότι είναι δικό τους κ ότι πρώτη φορά το βλέπουν -μάλλον κάποιος το άφησε εκεί, για προφανείς λόγους...
Έτσι, την 3η μέρα το ξέλυσα κ το άφησα ελεύθερο (έπρεπε να φύγω για Αθήνα). Του έβαλα σκάλιμπορ κ του άφησα νερό κ τροφή εκεί. Δεν ξέρω.. από το να το αφήσω εκεί αβοήθητο κ δεμένο να το δέρνει το κρύο κ.λπ.
Το σκυλάκι πάντως έφυγε, δεν το ξαναείδαν εκεί γύρω μου είπαν...