Κούρεμα Μαλτέζ


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Να υποθέσω ότι με το μακρύ τρίχωμα πέπλο εννοείς να αφήσεις το μανδύα του μαλτεζ να μακρύνει όπως να εκθεσιακά?
Η αλήθεια είναι ότι καθαρόαιμα μαλτεζ στην Ελλάδα υπάρχουν μετρημένα στα δάκτυλα. Τα pet shopάδικα και αυτά από αγγελίες με γέννες ιδιωτών έχουν πολύ κακό τρίχωμα που δεν μπορεί να φτάσει με επιτυχία ούτε το μήκος ούτε την υφή των εκθεσιακών (μέχρι και μαλτεζ που μαδάει συνάντησα :eek: ).

Τώρα τόσο από απόψεως ποιότητας όσο και από απόψεως φροντίδας το puppy cut και μπορεί να γίνει και είναι εύκολο σαν κούρεμα. Δε λερώνει το ίδιο με τα πιο μακριά μαλλάκια και θέλει σαφώς λιγότερη περιποίηση.

Σίγουρα puppy cut δεν είναι αυτα τα ξυρισμένα σαν κεφάλι φαντάρου που κατά καιρούς βλέπουμε από κτηνιάτρους επό το πλείστον ή κατά παραγγελία των ιδιοκτητών.

Θα πρέπει να βρεις μία/έναν καλή/ό groomer να σου αναλύσει με ακρίβεια πως θα γίνει, τι περιποιήση χρειάζεται εκ μέρους σου και κάθε πότε θα χρειάζεται ανανέωση.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γνώριζεται αν το συγκεκριμένο κούρεμα γίνεται με ψαλίδι ή μηχανή?
Ίσως χρειαστεί ψαλίδι για το σχέδιο (ελάχιστο..).

και μηχανή ανάλογα την groomer για τις πατουσίτσες από κάτω..τον ποπό και την κοιλίτσα..
 


doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
Ωραία! Ναι με το puppy cut εννοώ το κοντό μεν κούρεμα αλλά όχι 2-3 πόντους όπως τα κανίς. Το τρίχωμα που έχει ένα κουτάβι 2,5-3 μηνών περίπου. Όταν είπα τρίχωμα-πέπλο εννοούσα αυτό των εκθεσιακών.
Ο δικός μου είναι σχεδόν 3 μηνών και δεν μπορώ να του κάνω και πολλά ακόμα..περιμένω πως και πώς να τον κάνω μπάνιο.
Προς το παρόν έχει πολύ και ίσιο τρίχωμα σαν τριχόμπαλα είναι και το πολύ σε ένα μήνα ίσως και λιγότερο θα χρειαστεί ένα κούρεμα πιστεύω. Τον καθαρίζω με τα ειδικά μαντηλάκια και τον χτενίζω (με μετταλική χτένα και μετά βούρτσα)σχεδόν κάθε μέρα οπότε δεν χρειάζομαι πάνω από 3-4 λεπτά αφού δεν κάνει κόμπους. Για αυτό σκεφτόμουνα να κρατήσω αυτό το μήκος που θα είναι πιο βολικό και πρακτικό.
Γνωρίζεται κανένα καλό Grooming σε Χολάργο, Χαλάνδρι για όταν τον πάω με το καλό?
 


romeo2011

Member
2 Φεβρουαρίου 2012
9
0
GIA TO

Πάντως εγώ πρώτη φορα το ακούω...:)
ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΜΑ
 


romeo2011

Member
2 Φεβρουαρίου 2012
9
0
ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΜΑΛΤΕΖΑΚΙ ΜΑΣ ΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΖΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΟ ΠΛΥΣΙΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΗΛΟΞΙΔΟ ΚΑΙ ΕΛΑΜΨΕ ΤΟ ΤΡΙΧΩΜΑ ΠΙΟ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΠΡΟ !!
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και είμαι καινούργια μαμά σε μαλτεζ. Το χτενίζω κάθε μέρα και πριν το χτένισμα του βάζω ένα σπρέι με κοντίσιονερ που του τα κάνει καλύτερα. Ομως είναι όλη την ώρα σαν αχτένιστο και οι άκρες των τριχών του σαν ξηρές. Μόλις το χτενίσω είναι φουντωτό και μεσα σε δέκα λεπτά σαν τσιβιασμένο ενώ δεν είναι. Ο γιατρός μου συνέστησε μια χτένα μεταλική σαν τσουγκράνα. Τι να κάνω για να φαίνεται σαν μεταξωτό.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Είναι πολύ μεγάλο θέμα το μεταξωτό τρίχωμα σε ένα μαλτέζ.Πρωταρχικό λόγο παίζουν τα γονίδια.Επειτα,έρχεται η σωστή φροντίδα...εννοώντας ότι χρειάζεται καθημερινό βούρτσισμα με σωστή βούρτσα και ΠΟΛΥ καλή ενυδάτωση,τόσο στο μπάνιο όσο και στην καθημερινή περιποίηση.ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν χτενίζουμε το τρίχωμα χωρίς να το λιπάνουμε.Καλά κάνεις και το ψεκάζεις.Η χτένα έρχεται μετά απο το σωστό και πολύ προσεκτικό βούρτσισμα.Πάντα απαλά για να μην σπάει το τρίχωμα.Τώρα,όσο αφορά το πως θα φαίνεται μεταξωτό....μεγάλη κουβέντα!Είναι μεταξωτό;....Υπάρχουν προιόντα που βοηθούν αλλά αν δεν είναι απο φυσικού του,δύσκολο το βρίσκω.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
το πεκινουα ομως,θελει κουρεμα το καλοκαιρι?εγω δυο χρονιες την κουρευω απο Μαη....της το φρεσκαρω λιγο τον Αυγουστο,και μετα το αφηνω μεχρι τον επομενο Μαη να μακραινει...το θεμα ειναι,εχει θεμα με την ζεστη,η ειναι η ιδεα μου?
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Επι της ουσίας,το δέρμα του σκύλου δεν έχει πόρους,άρα δεν ιδρώνει.Οι θερμοστάτες του βρίσκονται στις πατούσες και στην γλώσσα.Οι μακρύτριχες φυλές χρησιμοποιούν τον μανδύα τους και ως μόνωση το καλοκαίρι.Φυλές όπως το μαλτεζ για παράδειγμα που έχουν ανοιχτόχρωμο δέρμα,κινδυνεύουν απο εγκαύματα αν κουρευτούν.Πιο πολύ οι ιδιοκτήτες δυσανασχετούν με το μαλλί,ειδικά όταν δεν είναι διατεθειμένοι να το περιποιηθούν όπως πρεπει.Οι βραχυρυγχες φυλές ταλαιπωρούνται λίγο περισσότερο με την άνοδο της θερμοκρασίας.Δροσερό μέρος και άφθονο νερό.Το κούρεμα δεν εξυπηρετεί σε κατι....
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
παρ ολο που διαβασα ολο το θεμα με μεγαλη προσοχη....
δεν βρηκα πουθενα να αναφερεστε για τα.... μουστακια τους
το μαλτεζακι μας ειναι σχεδον 4 μηνωνκαι εχει μουστακια σαν αυτα της γατας

αποφασησαμε να την κουρεψουμε μονοι μας
και για να ειμαι ειλικρινης δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι οχι με μηχανη
εχει σκαλες δεν ειναι αναγκη να βγει.... γουλι
απλος να κοντινουμε το τριχωμα και οχι να την ξυρισουμε
αλλα.... εχω ενα θεμα με το κεφαλι της
πως κουρευουμε το κεφαλι τους....
και πως δεν πειραζουμε τα... μουστακια μας???
ακομα και με το ψαλιδι να την κανουμε δεν νομιζω να την γλιτωσουν
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γιατί να μην αναλάβει ένας έμπειρος groomer και να κάνεις "αλχημείες" μόνη σου ?
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
η αληθεια ειναι οτι... το σκεφτεικαμε
απλος σκεφτηκαμε οτι δεν θα ειναι 1 ή 2 φορες το χρονο
αλλα... σχεδον καθε μηνα, αντε διμηνο για να εχει ενα συγκεκριμενο μηκος τριχας
οποτε θα ζοριστουμε λιγο στο χρηματικο ποσο
βλεπετε... δεν ειναι μονο αυτο εχει τα εμβολεια, αμπουλες, φαρμακα κα
μπορει σε καποιους να ακουγετε καπως....
αλλα... οι καιροι ειναι δυσκολοι και ειπαμε 1-2-3 θα παιδευτουμε
που θα παει μετα.... θα.... μαθουμε

ηδη την κουρεψαμε μια φορα στο κορμι και μπορω να πω οτι τα πηγαμε πολυ καλα
τωρα θα παμε να μας την κουρεψει καποιος ειδικος και βλεπουμε
ισως μας παει.... μια-μια
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ είμαι πολύ υπέρ σε αυτό αρκεί να γίνεται σωστά..
Δηλαδή πάρε βιβλία ειδικά για grooming μαλτέζ..τα σωστά ενδεδειγμένα για την φυλή εργαλεία grooming από ανάλογα μαγαζιά και ξεκίνα..ίσως ζητούσες και κάποιες πληροφορίες από εκτροφείς για την τέχνη..ή και ανάλογα βιντεάκια..

Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις μακρύτριχα σκυλιά απεριποίητα.., στην τελική όταν πρόκειται για συγκεκριμένες φυλές είναι και ο λόγος που τα προτιμήσαμε..
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
η μινι μας.... πριν



ειχαμε αφησει και.. τα μουσακια μας
αλλα μου θυμηζε λιονταρι,
κοψε λιγο απο εδω, λιγο απο εκει καταλιξαμε σε ενα πιο... κοριτσιστικο κουρεμα
χωρις μουσια :mrgreen:

και η μινι μας.... μετα!!!!!







μπορει να θυμισει λιγο... κανισ ετσι
αλλα ευτυχως αρεσε σε αυτην αρχικα, αλλα και σε εμας;)
 
Last edited:




thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
δεν ειναι γουλι....
εχει 1 εκ τριχα πανω του
βασικα.... ειχε 4 εκ τριχα οταν την πηγα για κουρεμα

βγαινουμε βολτουλα και λερωνομαστε ευκολα
ολα κολλανε επανω της και οταν την χτενιζαμε.... πονουσε
οποτε... σκεφτεικαμε οτι ετσι θα ειναι καλυτερα

ασε που σε 1 μηνα το πολυ θα ειναι μια χαρα
στους δυο.... θα θελει παλι κουρεμα

σημεσια εχει οτι δεν εδειξε να αλλαξε η συμπεριφορα της
οποτε αφου αυτη ειναι καλα, ειμαστε κι εμεις καλυτερα
 




thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
μου αρεσει ετσι
καθαρισε απο κατω το πιγουνι της
και οταν πινει ή τρωει.... δεν πασαλιβετε

οπως εγραψα και πιο πανω.... στην αρχη ειχε αφησει το κεφαλι
και το εκανε λιγο μα το ψαλιδι
αλλα... δεν μου αρεσε
κατι σαν λιονταρι με καρε ηταν
δικη μου ιδεα ηταν να την κανουμε ετσι

μπορει να μην ειναι... το χαρακτηριστικο κουρεμα ενος μαλτεζ
αλλα... οπως και εμεις, ετσι και το σκυλακι μας θα εχει μαλλον το δικο του.... στυλ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αλλα ευτυχως αρεσε σε αυτην αρχικα, αλλα και σε εμας
Κοιτάχτηκε στον καθρέφτη δηλαδή ?

Λυπάμαι που θα στο πω..αλλά τέτοιες εικόνες αποδεικνύουν για άλλη μία φορά την ανευθυνότητα επιλογής της φυλής.
Κάθε φυλή έχει δικό της τρόπο κουρέματος και περιποίησης όχι για στιλ αλλά για θέματα υγείας αλλά και ζωής ανάλογα το ταμπεραμέντο.
Αν δεν ήθελες ένα μεταξένιο μακρύτριχο σκύλο ας έπαιρνες ένα κοντότριχο.., αν δεν μπορούσες να διατηρήσεις την μεταξένια υφή της τρίχας του μαλτέζ..και το μήκος της.

Το σκυλάκι αυτήν την στιγμή είναι η καρικατούρα της φυλής του με το κούρεμα αυτό..και κρίμα ..τόσα ημιαίμα στον δρόμο είναι..
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Με συγχωρείς που το λέω έτσι, αλλά δε μού αρέσει καθόλου η νεοσύλλεκτη, αν και είναι πολύ γλυκό μουτράκι. Η κομμώτρια ήταν άπειρη και άσχετη. Λίγες ψαλιδιές στο τρίχωμα των ποδιών για καθάρισμα και λίγο στην κοιλίτσα αν ακουμπούσε κάτω θα έφτανε, ας πούμε. Το κεφάλι θα μου άρεσε στρογγυλό, μπρόκολο.
Για μένα κακώς το κουρέψατε τόσο μικρό. Αν λερώνεται στη βόλτα, την πλένεις. Αν πονάει στο χτένισμα, σημαίνει ότι πρέπει να χτενίζεις πιο συχνά. Και αφήνεις το μαλλάκι να σου δείξει πώς θα γίνει.
Ευτυχώς το μαλλάκι της θα μακρύνει αμέσως. Την επόμενη φορά που θα θέλεις να την περιποιηθείς, βάλε την σε ένα τραπέζι με πατάκι και με το ψαλίδι, και μόνο, κόψε τις ακρούλες που σέρνονται. Να δώσεις ένα σχήμα με βάση ό,τι βλέπεις στις εικόνες του γούγλη όταν πληκτρολογείς τη λέξη maltese.

Δες ένα βίντεο από επαγγελματία να πάρεις μια ιδέα. Είναι σε τέσσερα μέρη: 1, 2, 3 και 4. Μπορείς να πας και σε κάποιον που πραγματικά ξέρει, για να σου δείξει πέντε πράγματα για συντήρηση. Δεν είναι τόσο περίπλοκο αν αρχίσεις σιγά-σιγά να μαθαίνεις. Θα δεις στο τέλος τα ωφέλη στην τσέπη σου, αλλά κυρίως στη σχέση σας με την μπουμπού.:)