Κούρεμα Μαλτέζ




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ε δεν είναι και τραγικό.
Ένα κούρεμα είναι, δεν το κακοποιούν κιόλας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ξέρεις πόσες μορφές κακοποίησης υπάρχουν;
Οχι μόνο όσες ερμηνεύουμε εμείς και εξυπηρετούν εμάς.

Ακόμη και οι υπερβολικές αγκαλιές και χάδια, μορφή κακοποίησης είναι.
Αλλά αυτό, είναι άλλο σεμινάριο...

Για μένα, είναι τραγικό.
Το έχω πει άπειρες φορές.
Παίρνεις έναν σκύλο, γιατί σου αρέσει αυτό που βλέπεις και όταν μετά ανακαλύπτεις, ότι θα λερώνει μωρέ το πωπουδάκι του, ή το σαγονάκι του, ή την κοιλίτσα του, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πας και το μετατρέπεις σε...κάτι άλλο.

Αλλο όπως είπαν παραπάνω, να κάνεις μερικές ψαλιδιές σε επίμαχα σημεία, κι άλλο αυτό το transformer που βλέπω. Και αρέσει λέει και στο σκυλάκι!!! Αν είχαν στόμα...
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εξακολουθώ να μην μπορώ να δω το κούρεμα σαν μορφή κακοποίησης.

Ναι όταν παίρνεις ένα σκυλάκι δεν μπορείς να φανταστείς καν ότι θα λερώνει το πωπουδάκι του και ότι άλλο.
Αυτά και ακόμα περισσότερα τα βλέπεις και τα μαθαίνεις στην πορεία (ειδικά αν δεν είσαι ενημερωμένος απο πριν).

Και όχι δεν μοιάζει με transformer. Με ένα κουρεμένο σκυλάκι μοιάζει.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Έχοντας την τύχη να ζω με ένα σκυλούνι το οποίο έχει απαιτήσεις στο θέμα "grooming" έχω απλά να πω ότι...

Όταν επιλέγουμε συγκεκριμένη φυλή, οφείλουμε να ενημερωνόμαστε για τις απαιτήσεις της. Είτε αυτό έχει να κάνει με το θέμα καλλωπισμου είτε άσκησης είτε κοινωνικοποίσης.
Αποφασίζουμε να βάλουμε στη ζωή μας ένα μαλτεζακι, δε θα πρέπει να ενημερωθούμε πως πρεπει να είναι ο καλλωπισμός του? Δεν πρεπει να επιλέξουμε ενα σωστό γκρούμερ ή πως θα μάθουμε εμείς να τον περιποιούμαστε? Δεν θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τις καθημερινές ανάγκες του και τη σωστή φροντίδα του?

Δε λέω οτι πρέπει να είμαστε με μια βούρτσα στο χέρι, σε καμία περίπτωση, αλλά πχ μετά τη βόλτα δε πιστεύω οτι μας παίρνει πολύ ώρα για να καθαρίσουμε σωστά το σκυλάκι μας, να αφαιρέσουμε τα χορταράκια που έχουν μπλεχτεί στο τρίχωμα του και να το βουρτσίσουμε.

Όσο για το grooming επιλέγοντας τη φυλή σημαίνει οτι μας αρέσει και το κούρεμα που αρμόζει στη συγκεκριμένη φυλή. Δεν κάνουμε αλχημίες στο σώμα του σκύλου. Το τρίχωμα του υπάρχει για κάποιο λόγο.

Σε καμία περίπτωση δε σου λέω οτι δε φροντίζεις το σκύλο σου (ούτε σε γνωρίζω αλλά ουτε και στο σπίτι σου είμαι). Ειλικρινά όμως πιστεύω οτι κακώς κούρεψες έτσι το σκυλάκι σου. Είναι κρίμα.

irma... με κακοκουρεμένο σκυλάκι μοιάζει. Όχι απλά με κουρεμένο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε :)

Εγώ αυτό που βλέπω στην φωτό "μετά", δεν μου αρέσει καθόλου.
Και δεν φταίει το σκυλάκι φυσικά. Γλυκύτατο είναι.

Εσύ, προφανώς η ιδιοκτήτρια και πολλοί άλλοι ίσως ακόμη, μπορεί να ξετρελλάθηκαν.
Επίσης δεκτό. Debate κάνουμε, ξεδιπλώνοντας τις απόψεις μας.

Εμένα ο σκύλος μου, που δεν φαινόταν από μωρό [γιατί κι εγώ δεν ήξερα την τύφλα μου] τι κουβέρτα θα γινόταν, ρώτησα μια φορά πριν πολλά χρόνια, μήπως τυχόν ζεσταίνεται το καλοκαίρι, γιατί αυτή ήταν η μόνη μου έννοια, μήπως ταλαιπωρείται το ζωντανό, είχα την τύχη να πέσω σε γνώστη και μου είπε "μην διανοηθείς ποτέ" και έκτοτε πορευόμαστε αμφότεροι μια χαρά, σε ζέστες και σε κρύα, με την βούρτσα ανά χείρας και that's it. Ούτε λερώματα μας επηρεάζουν, ούτε καιρικές συνθήκες.

Τέλος...επειδή βαριέμαι να πάω πίσω να δω...όταν αποφασίζεις να πάρεις μαλτέζ πχ, το σώφρον είναι να έχεις ρωτήσει και να έχεις μάθει, τι απαιτείται after, εφ'όλης της ύλης. Δεν χρειάζεται να σου προκύψει kinder έκπληξη ;-)
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
για μενα ειναι ενα ομορφο απλος κουρεμενο σκυλακι
κι οχι ενα τρανσφορμερς ή οτι βλεπετε οι υπολοιποι

ουτε θεωρω οτι το κακοποιησα ή το αγαπαω λιγοτερο απο οτι αγαπατε εσεις τα δικα σας σκυλια

μαλιστα μπορω να πω οτι σας θεωρω υπερβολικους στους χαρακτηρισμους σας

αλλοστε.... θα μπορουσα να πω οτι και οι δικες μας τριχες ειναι για καποιο λογο εκει που ειναι
και οτι εχουμε μεταμορφωθει αφαιρωντας τες απο... παντου
εχουμε γινει ολες τρανσορμερς και καμια μας δεν ακολουθει τα χακτηριστηκα της... ανθρωπινης φυλης μας
αλλα απο την αλλη δεν ειδα καμια σας να γυρναει με τριχες στις μασχαλες, στο μπικινι, στα ποδια, το μουστακι
αντιθετα τις κοβετε, τις αποτριχωνετε και τις βαφετε

και ναι, ειναι ενα κουρεμενο σκυλακι που παιρνει πολυ αγαπη
πολλες αγκαλιες και πολλα χαδια
αν ολα αυτα τα θεωρειτε κακοποιηση, το μονο που μπορω να πω ειναι....
μακαρι ολα τα κακοποιημενα σκυλια του κοσμου να κακοποιουνται τοσο οσο η μινι μας
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αντε να πεταχτώ και εγω :p
Εγώ αποφάσισα να παρω γιορκι ξέροντας τι θα περνάω με το καθημερινό χτένισμα (κάποιες φορές και 2 φορές τι μέρα). Επισης, ήξερα ότι το σκυλι δεν χρειάζεται κούρεμα για λόγους ζέστης αφού δεν αναπνεέι από το δέρμα.
Μάλιστα μια εκτροφέας μου είπε ότι το μακρύ τρίχωμα θα με "γλυτώσει" και από το τρελό άγχος για τις σκνίπες, αφού άντε να χωθεί στο μανδύα και να φτάσει σε δέρμα.
Η αλήθεια ειναι πως και εμενα το μωράκι σου, δεν μου αρεσει όπως κουρεύτηκε. Ειδικά τόσο κοντο στο σώμα, μπορεί με τον ήλιο να του δημιουργήσει εγκαύματα. Οκ γλυτώνεις το χτένισμα, καθάρισμα κλπ αλλά όχι για πάντα. Στο τελος θα δεις ότι δεν σε συμφέρει και οικονομικα.
Δεν αμφισβητεί κανεις ότι το υπεραγαπάς, απλά πολλές φορές από την αγάπη που τους εχουμε, πανικοβαλλόμαστε προκαταβολικά για καθημερινές και φυσιολογικές καταστάσεις.
Θα μπορούσατε να κοντύνετε το μανδύα ή να τον αραιώσετε (αν και αμφιβάλλω αν γινεται μιας και δεν εχετε και εσεις υπο-μανδύα). Αλλά τα αυτάκια γιατι του τα εκανε σαν μανιτάρι? Ακόμα και αν επιμείνεις για να το κουρεύεις, μην ξαναπας σε αυτή την γκρουμερ. Και κατά πάσα πιθανότητα καταστράφηκε το στιλπνό μεταξωτό του τρίχωμα. Και θα το καταλάβεις το χειμώνα, που θα γεμίζει κόμπους με το παραμικρό.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
για μενα ειναι ενα ομορφο απλος κουρεμενο σκυλακι
κι οχι ενα τρανσφορμερς ή οτι βλεπετε οι υπολοιποι

ουτε θεωρω οτι το κακοποιησα ή το αγαπαω λιγοτερο απο οτι αγαπατε εσεις τα δικα σας σκυλια

μαλιστα μπορω να πω οτι σας θεωρω υπερβολικους στους χαρακτηρισμους σας

αλλοστε.... θα μπορουσα να πω οτι και οι δικες μας τριχες ειναι για καποιο λογο εκει που ειναι
και οτι εχουμε μεταμορφωθει αφαιρωντας τες απο... παντου
εχουμε γινει ολες τρανσορμερς και καμια μας δεν ακολουθει τα χακτηριστηκα της... ανθρωπινης φυλης μας
αλλα απο την αλλη δεν ειδα καμια σας να γυρναει με τριχες στις μασχαλες, στο μπικινι, στα ποδια, το μουστακι
αντιθετα τις κοβετε, τις αποτριχωνετε και τις βαφετε

και ναι, ειναι ενα κουρεμενο σκυλακι που παιρνει πολυ αγαπη
πολλες αγκαλιες και πολλα χαδια
αν ολα αυτα τα θεωρειτε κακοποιηση, το μονο που μπορω να πω ειναι....
μακαρι ολα τα κακοποιημενα σκυλια του κοσμου να κακοποιουνται τοσο οσο η μινι μας
Η σύγκριση με τις δικές μας τρίχες επέτρεψε με να την θεωρώ το λιγότερο άτοπη.
Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε είναι πως επέλεξες μία φυλή με μία συγκεκριμένη ιστορία και ανατομία.
Υπεύθυνη είναι η κίνηση όταν μελετάμε προσεχτικά πριν επιλέξουμε βάζοντας τα συν και τα πλην κατά εμάς, σε μία ζυγαριά.
Εγώ δεν θα σου πω πως το κακοποιείς το σκυλί με την ευρεία έννοια.., σίγουρα όμως δεν το σέβεσαι, βάζοντας δικές σου παραμέτρους σαν δικαιολογία.
Δεν αμφισβητούμε την αγάπη που του έχεις..όμως κατά κάποιο τρόπο φαίνεται να μην ξέρεις πως να το φροντίζεις.

Οι φυλές δεν δημιουργήθηκαν τυχαία..σεβόμαστε τις καθημερινές τους ξεχωριστές ανάγκες περικλείοντας μέσα και την καθημερινή ενασχόληση της κάθε μακρύτριχης φυλής που ορίζεται.
 




thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
να με συγχωρειτε αλλα.... οτι και να πειτε δεν με πειθετε
ισως τα πηραμε λιγο παραπανω, αλλα μεχρι εκει
τριχες ειναι και θα μακρινουν


τωρα αν διαλεξαμε ή οχι λαθος σκυλακι... αφηστε μας να το κρινουμε εμεις

οσο για το αν την κακοποιησαμε που την κουρεψαμε....
επειδη μπηκα και ειδα πως ετοιμαζουν τα σκυλακια με μακρια μαλλια για τις επιδειξεις.... επιτρεψτε μου να πω οτι εκεινα κακοποιουνται καθε φορα για να ικανοποιησουν τον αφεντη τους
ακουσε κει ισιοτικη σε σκυλακια

καλο ειναι να μην ειμαστε, και βαζω και τον εαυτο μου μεσα, τοσο απολυτοι στις αποψεις μας
να μαθουμε να μην κρινουμε τους παντες
να βαζουμε λιγο νερο στο κρασι μας και να σεβομαστε την διαφορετικη αποψη

το καθε σκυλι, ασχετα με την φυλη του, εχει τον δικο του μοναδικο χαρακτηρα
ο οποιος φτιαχνετε λιγο απο τα γονιδια και λιγο απο τον τροπο που μεγαλωνει
και μας μας αρεσει η διαφορετικοτητα

ευχαριστω που θα προσπαθησετε να το σεβαστειτε
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μήπως υπερβάλλετε;
Το σκυλάκι είναι όντως κακοκουρεμένο, αλλά όχι και κακοποιημένο λόγω ενός κακού κουρέματος..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Βάζοντας μηχανή στην ίσια μεταξένια τρίχα του μαλτέζ προκαλούμε το να καταστρέψουμε την μεταξένια τρίχα κάνοντας την στο μέλλον να γίνεται πιο σπαστή από ολόισια που είναι του μαλτέζ και χάνοντας την υφή της..με αποτέλεσμα να κομπιάζει πιο εύκολα και να σπάει.
Επίσης να ξέρεις πως τα μαλτέζ είναι πολύ ευάλωτα στον ήλιο..λόγο του ροζ δέρματος (παρότι λευκή τρίχα δεν ισχύει σαν τις μπλούζες που απωθούν τον ήλιο, αλλά σαν τους "Σουηδούς" που καίγονται).. παθαίνοντας εύκολα εγκαύματα.., χωρίς την μακριά του τρίχα είναι διπλά εκτεθειμένα λόγο της μεγαλύτερης "γυμνής" επιφάνειας ροζ δέρματος που εκτίθεται στον ήλιο.

Το μαλτέζ λόγο δομής της τρίχας του πολύ (μαλακία και μεταξένια) χρειάζεται τρομερή ενασχόληση για να μην κομπιάζει..
Το ξέρουμε..και αν κάνουμε κέφι προχωράμε στην απόκτηση του αν όχι πάμε σε άλλες φυλές..

Δεν προσπαθώ να σε πείσω..προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις πως ίσως δεν επιλέγεις και το καλύτερο τρόπο περιποίησης για τον καλύτερο σου φίλο..

Ο ενδεδειγμένος τρόπος grooming σε κάθε φυλή είναι σχεδόν επιστήμη.., δεν μιλάμε εδώ για θέματα στιλ..αλλά για το πως γκρουμάρονται οι εκάστοτε φυλές και αυτό δεν αλλάζει και δεν πάει ούτε πρέπει να πηγαίνει κατά προτίμηση.
Μπορείς να ψαλιδίζεις λίγο τα ποδαράκια.., να μην αφήνεις τόσο μακριά την φούστα εφόσον είναι καθαρά πετ..αλλά όχι να βάζεις μηχανή πάνω και να το ξυρίζεις όλο.
Απορώ και με τον κομμωτή που δέχτηκε..
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Θα συμφωνησω με την thanoria στο θεμα ισιοτικη. Ειχα παει κι εγω στην εκθεση και εβλεπα σε κατι μελτεαζακια και κατι πουντλ να τους ισιωνουνε το μαλλακια δηλαδη ελεος!!!!!!!!!!!!!!! Αυτο δεν ειναι το προτυπο της φυλης!! Αυτη ειναι βλακεια των ανθρωπων. ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ΤΑ ΖΩΑ!!! Ουτε εμενα μαρεσει αυτο το κουρεμα σε αντιθεση με το μαλτεζακι απο το ιταλικο εκτροφειο που ηταν πολυ γλυκουλη. Ετσι ειναι ωραιο το τριχωμα του μαλτεζ!!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
εγω την δικιά μου σε καμία των περιπτώσεων δεν πρόκειται να την αφήσω με το κλασσικό μαλλί που είναι σαν κουρτίνα , μέχρι το πάτωμα . Είναι θέμα γούστου , αισθητικής και - κυρίως - επιλογής του ιδιοκτήτη . Δεν θα το κουρέψω γουλί , θα το αφήσω λίγο μακρύ τρίχωμα , αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα το αφήσω να γίνει αυτό το πράγμα , την σφουγγαρίστρα μέχρι το πάτωμα .

Ειναι 3 μηνών τώρα , οπως ειναι τώρα θα το έχω .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό το "πράγμα", η "σφουγγαρίστρα", που ούτε ξέρω τι ράτσα είναι, είναι πάντως η ράτσα που

διάλεξες να αποκτήσεις. Με αυτό το...κλασσικό όπως λες μαλλί.

Ασφαλώς και ήταν θέμα γούστου και επιλογής του ιδιοκτήτη.

ΠΡΙΝ την απόκτηση, λέω εγώ και επιμένω.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Αφήνω τελείως τό θέμα γούστου.
Τό τρίχωμα του σκύλου τον προστατεύει τόσο από τό κρύο όσο καί από τη ζέστη. Τό "γουλί" τον αφήνει απροστατευτο.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
εγω την δικιά μου σε καμία των περιπτώσεων δεν πρόκειται να την αφήσω με το κλασσικό μαλλί που είναι σαν κουρτίνα , μέχρι το πάτωμα . Είναι θέμα γούστου , αισθητικής και - κυρίως - επιλογής του ιδιοκτήτη . Δεν θα το κουρέψω γουλί , θα το αφήσω λίγο μακρύ τρίχωμα , αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα το αφήσω να γίνει αυτό το πράγμα , την σφουγγαρίστρα μέχρι το πάτωμα .

Ειναι 3 μηνών τώρα , οπως ειναι τώρα θα το έχω .
Γιατι τοτε δεν πηρες σκυλο με κοντο τριχωμα για να μην εχεις την "σφουγκαριστρα" οπως λες?? Εμενα δεν μαρεσουν τετοιου ειδους σκυλια και γι αυτο δεν θα επερνα ποτε. Πιο το νοημα να παρω και να το εχω του γουστου μου?? Περνω καποιο αλλο σκυλι που να ταιριαζει απολυτα στα θελω μου. Οπως και να εχει να σου ζησει!!
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Ρε παιδια πρωτον την φαγατε την γυναικα.Ελεος.Το για ποιο λογο επιλεξαμε την συγκεκριμενη φυλη για αρχη αφορα τον ιδιοκτητη του κ μονο.Μερικες φορες προκειπτει απο το μεγεθος που ισως παιζει σημαντικο παραγοντα για καποιους,απο τον χαρακτηρα,απο την αναγκη για ασκηση κ απο διαφορα αλλα.Καποιος μπορει να θελει να διατηρει το σκυλακι του με λιγο πιο κοντα μαλλακια τι σημαινει οτι το κακοποιει??Κατανοω την thanoria προσπαθει να μαθει μπορει να μην της πετυχει με την πρωτη κ να το παραεκοωε αλλα θα μαθει σιγα σιγα.Δεν ξερω για ολους σας εγω προσωπικα δεν εχω οικονομικη ανεση κ για γκρουμινγκ κ ουτε μετανιωνω λεπτο για την επιλογη του σκυλου μου θα ψαχτω στο ιντερνετ μια δυο τρεις θα το καταφερω.Συμφωνω απολυτα με τον Donzouan κ εγω θα προσπαθησω να κρατησω το τριχωμα της ετσι λιγο πιο κοντουλι οπως ειναι τωρα!Κ οσο για την φυλη αυτο το ισιο κουρτινα ειναι προβολη στις εκθεσεις περισσοτερο,δεν πειραζει ας μην ημαστε ολοι εκθεσιακα :p