Κρυψορχία


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ωραια!Η "καλη" κτηνιατρος που τον ειδε μου ειπε οτι δεν θα εχει προβλημα περα απο το οτι μαλλον δεν μπορει να ζευγαρωσει!
δεν μπορει να ζευγαρωσει η δεν επιτρεπεται?
να ζευγαρωσει, μπορει.
εκτος αυτου, τι ειδε/ διαπιστωσε εαν υπαρχει ο ορχις , εστω και ατροφικος στην κοιλιακη χωρα? διοτι μπορει να μην υπαρχει καν.
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Λοιπον,εγω εντοπισα το προβλημα και τον πηγα να τον εξετασει.Αφου τον ψιλαφισε μου ειπε οτι ο ορχις του ειναι στην κοιλιακη χωρα.Την ρωτησα αν θα μπορεσει να ζευγαρωσει και μου ειπε οτι καποια σκυλια μπορουν και καποια οχι.Το θεμα ομως ειναι οτι εαν υπαρχει περιπτωση να το κληρονομησουν τα κουταβια θεωρω οτι θα ειναι ανευθυνο να τον ζευγαρωσω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
με την ψηλαφιση δηλαδη, ΕΠΙΑΣΕ τον εσωτερικο ορχι?
αυτη την στιγμη καλο θα ηταν να επικεντρωθεις στο τι θα κανεις με το θεμα αυτο και οχι στο αν ειναι κληρονομικο, η αν ειναι υπευθυνο το ζευγαρωμα, κλπ.
ο κτηνιατρος τι ειπε να κανετε στην συνεχεια? το αφηνετε ετσι?
απο πετ σοπ αγορασες τον σκυλο?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το θεμα ομως ειναι οτι εαν υπαρχει περιπτωση να το κληρονομησουν τα κουταβια θεωρω οτι θα ειναι ανευθυνο να τον ζευγαρωσω.

Οποσδηποτε υπαρχει κληρονομικοτητα!
Κανονικα θα επρεπε και οι αδελφες του δικου σου σκυλου να μην μπαινουν στην εκτροφη- επειδη και αυτες μπορουν να κληρονομισουν το προβλημα με την κρυψορια, υπαρχει στα γονιδια τους, μονο που εκει δεν θα φανει ποτε στις ιδιες!
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Ρωταω για το αν ειναι κληρονομικο γιατι τον σκυλο τον πηρα απο εναν εκπευδευτη γνωστο μου και ειδα και τους γονεις του πριν τον παρω.Εχω ηδη κλεισει ενα ραντεβου με αλλον κτηνιατρο γιατι η προηγουμενη οχι μονο δεν με ενημερωσε τι πρεπει να κανω και τι ακριβως συμβαινει αλλα μου ειπε να της τον ξαναπαω οταν θα κλεισει τον 16ο μηνα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Aν το γονιδιο της κρυψορχιας βρισκεται στο ψ χρωμοσωμα τα θηλυκα ειναι οκ. Αρκει να υπαρχει η γνωση για το ποιο ποια γονιδια ειναι υπευθυνα και αν ειναι στο ψ χρωμοσωμα η οχι. Παντα βεβαια η πιο ευκολη και ασφαλης λυση ειναι να μη ζευγαρωνεται!;) Ωστοσο εδω το πιο σημααντικο ειναι αν και αφοσον ο ορχις δεν κατεβει το σκυλι ΠΡΕΠΕΙ να κανει εγχειρηση. Μηπως σου ειπε 16ο για να περιμενει να δει αν θα κατεβει. Ετσι και ο γατος μου ηταν. Μοναρχις για καποιο χρονικο διαστημα
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
πουλαει σκυλια ο εκπαιδευτης σαν μεσολαβητης η ζευγαρωνει τα δικα του?
σε τι ηλικια τον πηρες? διοτι συνηθως στην ηλικια που παιρνουμε το κουταβι απο τον Εκτροφεα, μπορουμε να δουμε εαν εχουν κατεβει και οι δυο ορχεις.
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
με την ψηλαφιση δηλαδη, ΕΠΙΑΣΕ τον εσωτερικο ορχι?
αυτη την στιγμη καλο θα ηταν να επικεντρωθεις στο τι θα κανεις με το θεμα αυτο και οχι στο αν ειναι κληρονομικο, η αν ειναι υπευθυνο το ζευγαρωμα, κλπ.
ο κτηνιατρος τι ειπε να κανετε στην συνεχεια? το αφηνετε ετσι?
απο πετ σοπ αγορασες τον σκυλο?
Με την ψηλαφιση διαπιστωσε οτι ειναι κοντα στην κοιλικη χωρα αλλα ειπε επισης οτι επειδη τα γερμανικα ποιμενικα αργουν να ωριμασουν σωματικα και πνευματικα πρειπει να τον ξαναπαω οταν θα ειναι 16 μηνων.Μεχρι τοτε το αφηνουμε ετσι.
 




olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
πουλαει σκυλια ο εκπαιδευτης σαν μεσολαβητης η ζευγαρωνει τα δικα του?
σε τι ηλικια τον πηρες? διοτι συνηθως στην ηλικια που παιρνουμε το κουταβι απο τον Εκτροφεα, μπορουμε να δουμε εαν εχουν κατεβει και οι δυο ορχεις.
Ο εκπεδευτης εχει και τους δυο γονεις του.Τον μικρο τον πηρα σε ηλιακια 3 μηνων.
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ο εκπαιδευτης δηλαδη , ζευγαρωνει και πουλαει. μαλιστα.
ποσο τον αγορασες εαν επιτρεπεται?
στους 3 μηνες φαινεται η κατασταση των ορχεων (συνηθως, μην φανω και αδικη:rolleyes:)
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Δυστηχως ειναι η μονη κτηνιατρος κοντα στο σπιτι μου αλλα εννοειται οτι δεν θα ξαναπαω εκει.Τωρα μου ειπαν για εναν πολυ εμπειρο γιατρο στο παγρατι και θα παμε αυριο.
 




olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Οκ!:D

ο εκπαιδευτης δηλαδη , ζευγαρωνει και πουλαει. μαλιστα.
ποσο τον αγορασες εαν επιτρεπεται?
στους 3 μηνες φαινεται η κατασταση των ορχεων (συνηθως, μην φανω και αδικη:rolleyes:)
Δεν τον αγορασα.Αλλα σε ενα κουταβι 3 μηνων δεν μπορεις να ξερεις αν θα κατεβει ο ορχις η οχι εαν και οι δυο γονεις του ειναι οκ.
 
Last edited by a moderator:


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Θα μπορούσε ο εκπαιδευτής να είναι και εκτροφέας. Αλλά αφού δεν τον αγόρασες μάλλον δεν ισχύει αυτό. Αντέ όλα καλά με τον μικρό.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:D Περιμενουμε νεα για το τι ειπε ο γιατρος για τον Μοναρχι!!
Μονόρχις λέγεται βρε παιδιά ο σκύλος με έναν όρχι, όχι μοναρχις!
Θα το ακούσει κανείς και θα νομίζει πως μιλάμε για αυτοκράτορες και βασιλείς!;):)
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Μονόρχις λέγεται βρε παιδιά ο σκύλος με έναν όρχι, όχι μοναρχις!
Θα το ακούσει κανείς και θα νομίζει πως μιλάμε για αυτοκράτορες και βασιλείς!;):)
Μπορει να ηταν μοναρχης συην προηγουμενη ζωη!!!!!:D:D
 




olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Θα μπορούσε ο εκπαιδευτής να είναι και εκτροφέας. Αλλά αφού δεν τον αγόρασες μάλλον δεν ισχύει αυτό. Αντέ όλα καλά με τον μικρό.
Ναι,δεν τον πληρωσα.Ηθελα απο μικρη ενα τετοιο σκυλι και οταν ζευγαρωσαν τα σκυλια του μου εδωσε τον μικρο.Οτι και να ειναι παντως εγω τον αγαπαω για αυτο που ειναι και θα κανω τα παντα για να ζησει οσο πιο καλα γινεται!

:D .....'ασε που ακούγεται καλύτερα :D :D :D
Ναι,συμφωνω!Τις αποκριες θα τον ντυσω μοναρχη!
 
Last edited by a moderator:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU