Κρυψορχία


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Μονόρχις λέγεται βρε παιδιά ο σκύλος με έναν όρχι, όχι μοναρχις!
Θα το ακούσει κανείς και θα νομίζει πως μιλάμε για αυτοκράτορες και βασιλείς!;):)
:p:p Το ξερω αλλα ειναι ο μοναρχιδος-> ο μοναρχις(σε λογιο στυλ:p)! Λογοπαιγνιο ειναι:p;) Το λεγαμε για το γατο μας που ηταν και αυτο για καποιο καιρο με εναν ορχι!
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
απλά να επισημάνω ότι άλλο μονόρχις κι άλλο κρυψόρχις......
Θα δω τι θα μου πει αυριο ο γιατρος και θα δουμε εαν εχει τελικα εναν κρυμμενο ορχι ή απλα εχει μονο εναν.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τα αλλα σκυλια της γεννας, τα χαρισε και αυτα? (ασχετο, το ξερω)
θα σου κανει εκπαιδευση στον σκυλο? (ασχετο, το ξερω, σους αφεντρα)

δεν εχει σημασια αν ο γιατρος ειναι κοντα η μακρια σε τετοια θεματα, πηγαινε σε αλλον να ζητησεις την αποψη του και για τα εμβολια και τα απλα θεματακια, κρατας αυτον που ειναι κοντα σου.
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
Παντως ειμαι πολυ περιφανη που εχω τον Hewie(τον σκυλος μου)γιατι περα απο το 1 αρχ....ειναι ενα πολυ καλο και υπακουω ζωο.Δεν μου εχει δημιουργησει το παραμικρο προβλημα και συμβιωνω μαζι του αψογα!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Παντως ειμαι πολυ περιφανη που εχω τον Hewie(τον σκυλος μου)γιατι περα απο το 1 αρχ....ειναι ενα πολυ καλο και υπακουω ζωο.Δεν μου εχει δημιουργησει το παραμικρο προβλημα και συμβιωνω μαζι του αψογα!!
τότε είναι κυψόρχις:D:D:D:D

παλιοί εκπαιδευτές αρνιώντουσαν να εκπαιδεύσουν μονόρχις σκύλους ακριβώς γιατι τα σκυλιά αυτά ΣΥΝΗΘΩΣ παρουσιάζουν προβληματικό χαρακτήρα.

πέρα από το ΄αστείο΄τώρα

κράτα τον γείτονα για να σου σφραγίζει το βιβλιάριο για τα εμβόλια και ψάξε βρες εναν καλό γιατρό για πιο σοβαρές καταστάσεις
 


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
τότε είναι κυψόρχις:D:D:D:D

παλιοί εκπαιδευτές αρνιώντουσαν να εκπαιδεύσουν μονόρχις σκύλους ακριβώς γιατι τα σκυλιά αυτά ΣΥΝΗΘΩΣ παρουσιάζουν προβληματικό χαρακτήρα.

πέρα από το ΄αστείο΄τώρα

κράτα τον γείτονα για να σου σφραγίζει το βιβλιάριο για τα εμβόλια και ψάξε βρες εναν καλό γιατρό για πιο σοβαρές καταστάσεις
Εγω πιστευω οτι ηταν προκαταλυψεις της τοτε εποχης!Λοιπον Μακη,στην ιδια κτηνιατρο δεν θα ξαναπαω για το παραμικρο γιατι οταν ειχα τον Φοιβο(ο 1ος μου σκυλος)ο οποιος παρουσιασε προβλημα στην καρδια αυτη μας ειπε οτι κοντευε να παθει πνευμονικο οιδιμα χωρις ομως να μας πει τι ακριβως ειναι αυτο με αποτελεσμα να υποφερει ο Φοιβος απο φρικτους πονους και οταν την επερνα για να του κανω ευθανασια δεν σηκωνε κανενα τηλ.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Το γονιδιο της κρυψορχιας ειναι υπολειπομενο αυτοσωματικο.

Παντως 3ων μηνων το πραγμα φαινεται, αλλα οντως εχουν υπαρξει περιπτωσεις που ο ορχις κατεβηκε ακομα και μετα το χρονο.
Οσον αφορα το χαρακτηρα - τα προβληματα χαρακτηρα οντως μπορει να υπαρχουν. Ο κρυμενος ορχις παραγει ορμονες με οχι κανονικο τροπο και επηρεαζεται η συμπεριφορα.
 
Last edited:


olga

Active Member
10 Ιουλίου 2008
29
0
Αθηνα
τα αλλα σκυλια της γεννας, τα χαρισε και αυτα? (ασχετο, το ξερω)
θα σου κανει εκπαιδευση στον σκυλο? (ασχετο, το ξερω, σους αφεντρα)

δεν εχει σημασια αν ο γιατρος ειναι κοντα η μακρια σε τετοια θεματα, πηγαινε σε αλλον να ζητησεις την αποψη του και για τα εμβολια και τα απλα θεματακια, κρατας αυτον που ειναι κοντα σου.
Τα εδωσε αλλα δεν ξερω αν τα χαρισε.Δεν θα τον παω για εκπεδευση σε αυτον γιατι δεν εμπιστευομαι να αφισω τον σκυλο μου σε κανεναν οσο καλος κι αν ακουγεται οτι ειναι.Την βασικη υπακοη του την εμαθα μονη μου και αργοτερα θα του κανω εκπεδευση κατοικον.
 
Last edited by a moderator:


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Καλημέρα σας..
Και ο δικός μου μαλτεζούλης (περίπου ενός χρονών) είναι κρυψόρχις. Το παράδοξο είναι ότι οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες του-μας το χάρισαν πριν 2 μήνες- δεν το γνώριζαν, δεν είχαν καν προσέξει ότι έχει έναν όρχι. Ο γιατρός μου είπε ότι κάποια στιγμή, πρέπει να του κάνουμε επέμβαση γιατί υπάρχει πιθανότητα σε μεγαλύτερη ηλικία να εμφανίσει όγκο. Και μάλιστα μας μίλησε για δύο διαφορετικές επιλογές, τις οποίες δεν συγκράτησα.. Δεν γνωρίζω αν πρέπει να ζευγαρώσει, ήταν το τελευταίο που με ενδιέφερε σε εκείνη τη φάση και δεν τον ρώτησα.Όπως δε ρώτησα, αν επηρεάζει σε κάτι άλλο το ζώο, όπως στη συμπεριφορά του..Στη δεύτερη επίσκεψη στα κοντινά θα μάθω λεπτομέρειες...
 


bobo

Member
30 Ιουλίου 2008
11
0
Γεια σας. Απέκτησα ένα σκυλάκι από το οποίο "κατέβασε" μόνο τον ένα όρχι. ειναι 4 μηνών. Σήμερα τον έκανα υπερηχο αλλά δεν κατάφερε ή γιατρός να τον βρεί. Η εκτροφέας από όπου πήρα το σκυλάκι μου συνιστά να του κάνω μία ένεση με ορμόνη για να του κατέβει και ο αλλός όρχις.
Γνρίζει κανείς για αυτές τις ένέσεις με ορμόνη;
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Oxι.. αλλα θα σου πω κατι.. οι ορμονες ειναι ουσιες που πρεπει να δινονται με παρα πολυ προσοχη. Επισης δεν ξερω αν ειναι ευκολο να χασεις τον ορχι αν υπαρχει. Νομιζω πρεπει να συμβουλευτεις και αλλον γιατρο:(
 


bobo

Member
30 Ιουλίου 2008
11
0
Ευχαριστώ xritaki.
Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει για αυτήν την ένεση και τι παρενέργειες έχει;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Υπάρχει, χορηγείται ως σιρόπι αλλά και ενέσιμο (έχω δεί μόνο σιρόπι) ξέρω ότι χρησιμοποιείται στην Ιταλία κατά κόρον, και ξέρω ότι δεν έχει πολλές παρενέργειες, αλλά ούτε και σοβαρό αποτέλεσμα σε αυτήν την ηλικία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι να πάει 7 μηνών..
Αν πας στην αρχή της δημοσίευσης θα δεις που γράφω από προσωπική εμπειρία όπου του δικού μου του κατέβηκαν στους 7 μήνες..
Ο γιατρός του φόρουμ λέει ότι υπάρχουν ελπίδας μέχρι και τους 6..,αλλα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..(που το επιβεβαιωνω και εγω μιας και έχω ζωντανό παράδειγμα..).

Να του κανεις ένεση από 4 μηνών είναι κρίμας..
Περίμενε και αν δεν γίνει τότε κάτι ,το συζητάμε..
Εγώ πιο εύκολα πάντως αν δεν κατέβαιναν θα του έκανα εγχειρηση παρα θα του έδινα κάποιο φάρμακο που δεν είναι διαδεδομένο η δεν ξέρω τι παρενέργειες μπορεί να έχει στο μέλλον..
Εχω βρεθεί στην θέση σου και σου λέω τι σκέφτηκα και για μένα τότε..
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Σωστα denis.Παρενέργειες δεν υπάρχουν, αλλά το άν πρέπει να χρησιμοποιείται (hCG - human Chorionic Gonadotropin = εγκυκλοπαιδικά και όχι να αρχίσουμε να ψάχνουμε το φάρμακο ε;;;;:)) ή οχι σε σκύλους που προορίζονται για αναπαραγωγή είναι άλλο θέμα.
Αν τώρα ο όρχης ανεβοκατεβαίνει..και δεν υπάρχει πρόβλημα κατασκευής που να εμποδίζει, μπορεί να γίνει "στερέωση" με ράμμα του προβληματικού όρχη στα τοιχώματα του όσχεου.
Πάντως σε περίπτωση αφαίρεσης όρχη που βρίσκεται στην κοιλιά ή έξα από αυτήν αλλά όχι στο όσχεο, η αφαίρεση ΚΑΙ του όρχη που βρίσκεται κανονικά στο όσχεο (2ος όρχης) είναι στις μέρες μας ΥΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ (στους κύκλους των ασχολούμενων με την αναπαραγωγη κτηνιάτρων).
Πάντως είναι άσκοπο να περιμένουμε μεχρι τον 7ο μήνα.
τα παραπάνω γίνονται σε κουτάβια 2-6 μηνών.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
γιατι θεωρεις οτι ειναι ασκοπο να περιμενουμε μεχρι τον 7ο μηνα?
γιατι πρεπει να βιαστουμε τοσο?
τι εχουμε να χασουμε?
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Είναι αργά. Προφανώς έχουν ωριμάσει οι αντίστοιχοι ιστοί όργανα και τα πράγματα δεν είναι τόσο "ελαστικά". Αυτό συμβουλεύουν οι κορυφαίοι στη αναπαραγωγή κτηνίατροι σήμερα (2-6 μήνες).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μπορει..,δεν ξερω αν διαβασες..του δικου μου του κατεβηκαν στους 7μηνες..2 εβδομαδες αφου ενας γιατρος μας ειπε να του κανουμε επεμβαση..

Δεν νομιζω οτι εχει να χασει καποιος με το να περιμενει λιγους μηνες ακομα..;)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ή οχι σε σκύλους που προορίζονται για αναπαραγωγή είναι άλλο θέμα.
Σίγουρα ... ΚΑΙ προληπτικά δίνεται όμως, και εδώ είμαστε σε "ηθική λούμπα" ... διότι με την ίδια λογική δεν χρειάζεται καμία "προληπτική" συμπεριφορά σε κανένα κομμάτι της ανάπτυξης κανενός ζώου. :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.844
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981