Κρυψορχία


Boxerakos

Member
11 Νοεμβρίου 2015
7
0
32
Καλησπέρα!! Χρειάζομαι βοήθεια!! Εχω έναν μποξερακο 4 μηνών και σήμερα που πήγαμε στο κτηνίατρο για εμβόλιο μου ειπε ότι μάλλον έχει κρυψορχία... έχει κατέβει μόνο ο ένας ορχις. Τι λετε έχουμε ελπίδες να κατέβει και ο άλλος;; Και αν όχι θα πρέπει να τον στείρωσω;; Έχει κανείς ιδέα ποσο μπορει να κοστίζει ( μέσες άκρες) μια τέτοια εγχείρηση (δεν εννοώ στείρωση, αν είναι έφικτο θέλω να αποφυγω την στείρωση). Help!!! Ευχαριστω!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος είναι εκτροφικός?
Οι γεννήτορες του εμφάνισαν κρυψορχία στο παρελθόν?

Αν δεν είναι εκτροφικός δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει!
Υπάρχουν πολλές αναφορές ότι κουτάβια κατέβασαν τους όρχεις τους στους 5-6 μήνες!
Προσωπικά στον σκύλο μου τον έναν όρχη τον περιμένα και κατέβηκε στους 5,5 μήνες χωρίς κάποια ορμονική προσθήκη! Αλλά εγώ ήξερα να παίξω με τις πιθανότητες γιατί δεν είχε εμφανιστεί κρυψορχία σε γενήτορα στο pedigree και επέλεξα να περιμένω.

Το κόστος της εγχείρηση δεν νομίζω να ξεπερνάει το κόστος μιας απλής στείρωσης!
 


Boxerakos

Member
11 Νοεμβρίου 2015
7
0
32
Από όσο ξέρω δεν έχει κληρονομικότητα! Εκτός αν ήταν κάποιος πρόγονος φορέας του γονιδίου και δεν το γνωρίζω! Σε ποια ηλικία δηλαδή θα έπρεπε να κάνω ότι κάνω;; Δηλαδη μέχρι ποτέ να περιμένω;; 5-6 μηνών;; Ευχαριστω για την απάντηση!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συζήτησε το με τον γιατρό σου!
Το να περιμένεις μέχρι τους 5-6 μήνες είναι νομίζω είναι ένα ανεκτό διάστημα!
Μετά θα πρέπει να προχωρήσεις σε επέμβαση γιατί θα δημιουργηθεί πρόβλημα...

Υ.Γ.: Κανονικά ο σκύλος 3 μηνών πρέπει να έχει κατεβάσει τους όρχεις του! Το λέω για να δεις τους χρόνους!
 


Boxerakos

Member
11 Νοεμβρίου 2015
7
0
32
Φυσικά το συζήτησα με το κτηνιατρο! Απλά όσες περισσότερες γνώμες τόσο καλύτερα! Ο κτηνίατρος είπε μετά τις γιορτές για υπέρηχο... Αλλά εγώ εχω ψιλό τρελαθεί από την αγωνία μου...
Και κάτι ακόμα, εγχείρηση = στείρωση;;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μην αγχώνεσαι! Δεν θα γίνει τίποτα! :)

Υπέρηχο να κάνεις, γιατί όχι!
Συνήθως όταν υπάρχει κρυψορχία γίνεται στείρωση! Με έναν σμπάρο, δύο τριγώνια! Αφού θα ανοιχτεί ο σκύλος καλό είναι να γίνει στείρωση, και για πρόληψη για μελλοντικά, λέμε τώρα, προβλήματα που μπορεί να προκύψουν!
Αλλά εσύ μπορείς να επιλέξεις και αφαίρεση μόνο του προβληματικού όρχι!
 


Boxerakos

Member
11 Νοεμβρίου 2015
7
0
32
Πουφ!! Μου είπε για υπέρηχο επειδή δεν μπορούσε να ψιλαφησει καλά τη κοιλιτσα του. Πολύ θα θελα να μην ανοιχτεί καθόλου το σκυλάκι μου αλλά δύσκολο το βλέπω! Ο χρόνος θα δείξει... ( θα συνεχίσω να ελπίζω λίγες εβδομάδες ακόμα). Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μισό!
Αν ο γιατρός ψηλάφησε και δεν βρήκε τον όρχι και είπε να κάνετε υπέρηχο υπάρχουν 2 τεινά:

Ή ο σκύλος είναι κρυψόρχις και δεν μπορεί να το βρει με ψηλάφηση και θα φανεί στον υπέρηχο που είναι αυτός ο όρχις.
Ή ο γιατρός έχει υποψία ότι είναι μονόρχις.

Όπως και να 'χει περιμένεις τον υπέρηχο!
 


Boxerakos

Member
11 Νοεμβρίου 2015
7
0
32
Τον ψιλαφησε ελάχιστα απλά επειδή θα ξαναπαμε σε λίγες μέρες για το τελευταίο "κουταβισιο" εμβόλιο θα τον ξαναδεί καλύτερα. Να έχει μεγαλώσει λίγο ακόμα ίσως;! Δεν ξέρω... Τώρα τι είναι καλύτερο;; Να έχει κρυψορχία ή να είναι μονορχις ή απλά μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;;;;
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Νομίζω πως συνηθίζεται να περιμένει ο γιατρός μέχρι τους 6 μήνες. Αν υπάρχει δεύτερος όρχις και δεν κατέβει μέχρι τότε, πιθανότατα δεν θα κατέβει. Δεν γίνεται να μην αφαιρεθεί ο όρχις που δεν κατέβηκε, διότι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για ανάπτυξη καρκινώματος.
Συνηθίζεται να γίνεται και στείρωση ταυτόχρονα, έτσι κ αλλιώς τα σκυλιά αυτά απαγορεύεται να αναπαραχθούν, γιατί θα μεταβιβάσουν το πρόβλημα στους απογόνους.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ορμονική θεραπεία για την κρυψορχία θα έπρεπε να έχει ήδη γίνει
αν επρόκειτο να κατέβει ο ορχις αυτή τη στιγμή θα ήταν εύκολο να βρεθεί δια της ψηλάφισης..
άρα..
είτε το κουτάβι είναι μονόρχις ..
είτε είναι κρυψόρχις αλλά είναι στη κοιλίτσα του εξου και ο υπέρηχος ωστε να βρεθεί η ακριβής του θέση..
οπότε και στις δύο περιπτώσεις δεν γλυτώνεις την στείρωση...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Το όσχεο κλείνει περίπου στους επτά μήνες, οπότε θεωρητικά αν υπάρχει όρχις μπορεί να κατέβει. Αυτό έχει εφαρμογή σε περιπτώσεις που ανεβοκατεβαίνει. Η ορμονική θεραπεία εφαρμόζεται μόνο σε αυτή την περίπτωση και μόνο όταν ο όρχις είναι κάτω.

Στην ηλικία που βρίσκεται, αν δεν ψηλαφιέται, ο υπέρηχος δεν θα δείξει πολλά πράγματα, καλύτερα να περιμένετε να φτάσει τους 12 μήνες και να δείτε τότε αν ο σκύλος είναι μονόρχις ή κρυψόρχις. Στη 2η περίπτωση καλύτερα θα είναι να αφαιρεθεί.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Boxerakos

Member
11 Νοεμβρίου 2015
7
0
32
12 μήνες;; Μήπως είναι πολλοί μήνες ακόμα; Δεν θα έχει πρόβλημα ο σκύλακος μου; Αν είναι κρυψορχία δεν θα ήταν καλύτερο να αφαιρεθεί νωρίς για να μειώσουμε τις πιθανότητες καρκίνου αργότερα; Πουφ...θα περιμένω την επόμενη επίσκεψη μας στο κτηνίατρο... Ως τότε ελπίζω να έχει εμφανιστεί! Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επιμενω σε οσα σου εγραψα με μια μονο διευκρινηση οποιαδηποτε εγχειρηση θα γινει μετα τους 7 μηνες ....
πιστευω οτι ο γιατρος σου σωστα βαδιζει και συμφωνει με αλλους 3 4 γιατρους που ειχα συναντησει για το ιδιο θεμα στο παρελθον...
 


Perseus

Member
4 Νοεμβρίου 2015
7
52
47
Καλησπερα σας, ειμαι νεος στο φορουμ κ μια κ βρηκα ηδη αυτο το τοπικ σχετικα με την κρυψορχια ειπα να μην ανοιξω νεο κ να συνεχισω εδω. Το κουταβι μου την Πεμπτη που ερχεται 31/12/15 γινεται 4,5 μηνων . Φαινεται μονο ο ενας ορχις στο οσχεο ενω ο αλλος δεν βρισκεται χαμενος. Εννοω δεν ειναι καπου στην κοιλια για να τον ψαχνουμε .

Ειναι χαμηλα κατω κ οταν τον πιεσω λιγο με το δαχτυλο μου μπαινει στο οσχεο αλλα μετα παλι φευγει. Ο σκυλος ειναι απο εκτροφεα κ κανεις απο τους προγονους δεν ειχε κρυψορχια απο οτι μου ειπε ο εκτροφεας. Σε συζητηση που ειχα μαζι του μου ειπε οτι αν μεχρι 6 μηνων δεν κατεβει κ ο 2ος ορχις, θα μου επιστρεψει το 70% των χρηματων μου πισω.

Το θεμα ειναι να ειναι καλα ο σκυλος μου κ οχι τα χρηματα. Απο εκει κ περα επειδη ζω στο εξωτερικο σε 3κοσμικη χωρα δεν εμπιστευομαι τους κτηνιατρους εδω. Μου ειπαν να περιμενω εως κ 6 -8 μηνων κ οτι μεχρι τοτε δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Δεν θελω να του κανω στειρωση γιατι με βαση το που βρισκεται ο αλλος ορχις(θεωρω οτι ειναι χαμηλα) ισως εχω ακομα ελπιδες.
Παραθετω βιντεο, συγνωμη αν ενοχλησω με την θεα των ορχεων του σκυλου μου αλλα με εχει αγχωσει παρα παρα πολυ το θεμα εδω κ αρκετο καιρο. Για κατι τετοια θεματα υγειας ευχομαι να ημουν στην Ελλαδα γιατι οι γιατροι μας ειναι πολυ καλυτεροι...

Παρακαλω πολυ δειτε τα βιντεος κ πειτε μου την αποψη σας. Ευχαριστω πολυ

1 βιντεο

2ο βιντεο

3ο βιντεο
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα σου και χρονια πολλα!!!
στο σημειο που βρισκεται ειναι αστειο σε αυτη την ηλικια να μιλαμε για κρυψορχια..
με λιγο μασαζακι θα ερθει ακριβως στη θεση του πολυ πριν την ηλικια των 6 μηνων
αλλα..
αυτη τη στιγμη εσυ κανεις μασαζ στο σκυλο ανασκελα ξαπλωμενο κατι που δεν προσφερει στην ουσια βοηθεια..
θα παιρνεις το κουταβι αγκαλια σου και θα το σηκωνεις ορθιο στα δυο ποδια
τα πισω ποδια να πατανε στο εδαφος και τ ααλλα ψηλα.. με το δαχτυλο ετσι οπως κανεις και τωρα θα σπρωχνεις τον ορχη μεσα στο οσχεο να παει στη θεση του οκ?
αντε και με το 16 2 και στη θεση τους...!
μην σκεφτεσαι ακομα ουτε στειρωσεις ουτε τιποτε τουλαχιστον για την κρυψορχια..
 


Perseus

Member
4 Νοεμβρίου 2015
7
52
47
Καλημέρα κ χρόνια πολλά !
Ευχαριστώ παρά πολυ για την απάντηση κ για τα ενθαρρυντικά λόγια γιατί μου έχει γίνει πραγματικά εμμονή ιδέα αυτό το θέμα .
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω πολυ κ για την περιγραφή για το πως ακριβώς να κάνω μασάζ . Μου είπαν κ αλλά άτομα ότι πρέπει να κάνω αλλά κανείς δεν μου περιέγραψε πως, με αποτέλεσμα να του κάνω Ξαπλωμένο .
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ε ρε έγνοιες που έχετε με τα αρσενικά :p
Κάτι αλλο να παρατηρήσω που πρόσεξα: στο πρώτο βίντεο στο αριστερό του πόδι εσωτερικά εχει μια κοκκινη γραμμη, γδάρσιμο είναι?
 


Perseus

Member
4 Νοεμβρίου 2015
7
52
47
Ε ρε έγνοιες που έχετε με τα αρσενικά :p
Κάτι αλλο να παρατηρήσω που πρόσεξα: στο πρώτο βίντεο στο αριστερό του πόδι εσωτερικά εχει μια κοκκινη γραμμη, γδάρσιμο είναι?
Καλημερα κ χρονια πολλα, γδαρσιμο ειναι αφου απο μωρο που τον χανεις που τον βρισκεις στον κηπο να κοβει κ να τρωει φυτα . Μερικα απο αυτα εχουν αγκαθια.
 
  • Like
Reactions: ghelly


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημερα κ χρονια πολλα, γδαρσιμο ειναι αφου απο μωρο που τον χανεις που τον βρισκεις στον κηπο να κοβει κ να τρωει φυτα . Μερικα απο αυτα εχουν αγκαθια.
Μην τον αφήνεις στον κήπο ζωρίς επίβλεψη. Μπορεί να πάθει κατι χερίτερο από το γδάρσιμο.
 
  • Like
Reactions: ghelly and GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU