Κτηνίατροι-Επάγγελμα ή Λειτούργημα;


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
εχεις δικιο τακισφτ αλλα δεν αντεχω με αυτα που διαβαζω.
αυτη η αβασταχτη ελαφτορητα με την οποια μειωνεται η προσπαθεια χρονων, οι οικογενεις μας, τα ιδια τα ζωα,.... με τρελαινει.

τι να πω?

νομιζα οτι τα ζωα ισοοροπουν τον ανθρωπο.
δυστυχως βλεπω οτι οι ανισσοροποι ειναι πολλοι.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
veteriarian, δε σου έδωσε κανείς το δικαίωμα να τον βρίζεις και να τον αποκαλείς βλάκα. Το ότι είσαι κτηνίατρος δεν μας κάνει κατώτερούς σου. Δεν ξέρεις καν με τι ασχολούμαστε και τι εκπαίδευση έχουμε. Ούτε αν έχουμε δουλέψει εθελοντικά ή όχι. Νομίζεις ότι είμαστε με έναν φραπέ όλη μέρα ή ότι εμείς δεν έχουμε οικογένεια να θρέψουμε;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ξέρω αν είσαι φοιτητής ή είσαι ήδη κτηνίατρος και έχεις ιατρείο αλλά χρειάζεσαι άμεσα βοήθεια σε σχέση με το ταμπεραμέντο σου, έτσι θα βρίζεις τους πελάτες σου μεθαύριο;
Με τους κτηνιάτρους δεν είμαστε εχθροί, πιο πολύ βλέπω τον κτηνίατρο των σκύλων μου παρά τον δικό μου γιατρό, αλλά είναι απαράδεκτο να προσβάλλεις έτσι ανθρώπους που διαφωνούν με τις απόψεις σου , χαλάρωσε λίγο γιατί το έχεις πάρει εντελώς λάθος το θέμα.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
δεν μιλαω ασχημα για τις διαφωνιες.
ισα ισα που μιλαγα πολυ ηρεμα παρολη την ειρωνια της αλεξια(ειπε οτι ειναι ο παπας σε ειρωνια που ειπα εγω οτι ειμαι κτηνιατρος)

εγω αγανακτω και μιλαω ασχημα με το γεγονος οτι καποιοι ζητανε να μην πληρωνομαι γιοα την εργασια μου,
διαβασε να δεις με τι εκρηγνειμαι.
δεν ειπα καποιον βλακα για το αν θελει να δινει κοκκαλα.
ειπα βλακα οποιον λεει οτι δεν πρεπει ενας κτηνιατρος να πληρωνεται.
οποιον λεει οτι οι κτηνιατροι πρεπει να αγαπανε το επαγγελματους αφιλοκερδως.

διαβαστε λιγο καλυτερα τι γραφω
δεν εχει να κανει με διαφωνια στα κτηνιατρικα.
διαβαστε λιγο καλυτερα τι γραφω.
ας σταματησουμε στην ελλαδα να περνουμε το μερος των φιλων μας.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
κανω δελετε το λογαριασμο μου.

σας αφηνω μεταξυ σας

τα βρισκετε μεταξυ σας.

μεταξυ κατεργαρεων υπαρχει συνεννοηση.

κριμα γιατι βλεπω οτι με κοσμο που διαφωνω θα καναμε ωραιες κουβεντες.

σας παρακαλω δουλεψτε λιγο αφιλοκερδως και εσεις,.
μην τα θελετε ολα απο τους αλλους.
και εννοω οχι αφιλοκερδως σε αλλα επαγγελματα.π.χ. εισαι τραπεζικος κανεις αφιλοκερδως και το φιλοζωο.

εγω θελω να δουλευετε αφιλοκερδως στην κανονικη σας εργασια.
ισως τοτε καταλαβετε τι βλακεις λετε μερικοι μερικοι.

καλη υπομονη στα υγιη μυαλα του φορουμ.
καλα μυαλα στους υπολοιπους.
αλεξια σταματα να δινεις ιατρικες συμβουλες. σε ενα ποστ με το αιμα στα κακα λες να ρωτησει τι μικροοργανισμους εχουν στον ξενωνα ζωων και αναλογως τι θα πουν στην κοπελα να παρει το αντιστοιχο φαρμακο στο σκυλο.
αυτο αντικειται στην ιατρικη.
ειναι λαθος ιατρικη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...
Τι σχεση εχει αυτο??? Πραγματικα η δικη σου η ψηφος εχει ιδια βαρυτητα με την δικη μου σε αυτη τη χωρα?
δυστυχως ναι .... και θλιβομαι κι εγω για εσενα ή μαλλον οχι για εσενα αλλα για τους ασθενεις σου και για την ξερολιαση σου πριν καλα καλα βγεις απο το αυγο (επαγγελματικα).

δεν εχεις δουλεωει ουτε μιση ωρα στη ζωη σου.
εκτος και αν δουλευεις δημοσιο (καμια υπηρεσια ΞΥΣΙΜΑΤΟΣ εννοω) οπου μηνας μπει μηνας βγει τα λεφτα πανε στην τραπεζα.
Αυτο δεν το ξερεις και καλυτερα μην "τις βγαλουμε να τις μετρησουμε" γιατι θα κλαις.

Τους χαρακτηρισμους σου δεν θα στους ανταποδωσω τουλαχιστον οχι εδω για να μεινει το δικο σου επιπεδο μονο που πληρωσαν οι οικογενειες σας οπως λες να το καμαρωνουμε ολοι.

Και για την ιστορια εδω εχουμε καναδυο γιατρους που μπορει να μην ειναι Α κλασης οπως γραφεις αλλα θα πεταχτουν απο το κρεβατι τους στη 1 η ωρα το βραδυ και σε 15' θα ειναι στο ιατρειο για χτυπημενο αδεσποτο κι οταν ρωτησεις τι σου οφειλω θα σου πει τιποτα. Μου εχει συμβει και το εκτιμησα οσο δεν φανταζεσαι. Παρε απο αυτους παραδειγμα στο ξεκινημα σου κι οχι απο τους κλασσατους της Αθηνας που πιανουν κωλους για μια στειρωση.

Οσο για το σχολιο μου που μαρκαρισες με bold δεν αναφερομουν σε εσενα αποκλειστικα, ξαναδιαβασε το κι ισως το πιασεις με τη δευτερη ή την εικοστη δευτερη αλλα για να αρπαζεσαι μαλλον εχεις τη μυγα.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
αλλα λες τωρα αλλα ελεγες πριν.
ισα ισα που δεν εχω καμια σχεση με της αθηνας.
αλλα ακριβως επειδη ΓΟΥΣΤΑΡΩ να πεταγομαι στις 1 ηωρα τη νυχτα υπερμαχομαι το επαγγελμα μου.

αλλα οπως σηκωνομαι και στις 1 το πρωι ετσι θελω και να πληρονωμαι.

και θεωρω βλακεια να λες σε εναν επαγγελματια να μην πληρωνεταιι ενω εχει πισω του οικογενεια και χρεη.
αν εσυ δεν το θεωρεις βλακεια τι να σου πω.

αλλα διαβαζεται αλλα καταλαβενεται.

καποιος μοδ να κανει delete to account m

peace
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ από όλο αυτό το θέμα με την εθελοντική προσφορά να πω τι καταλαβα? με ενα παράδειγμα προσωπικο?
Στη δική μου δουλειά ΟΥΔΕΙΣ με πληρώνει εγκαίρως, όλοι μετά την εκβαση της οποιας υπόθεσης. Αρα κατά βάσει εργάζομαι εθελοντικά... τι με κάνει αυτό? Μ@λακα? Όχι, απλά αγαπάω αυτό που κάνω και αν δω κάποιο να μην εχει πραγματικά, θα κάνω μόκο και θα τον βοηθήσω έτσι, για την ψυχή της μάνας μου.

Και οι κτηνιατροι μου εχω μάθει πως εχουν περιθάλψει αδέσποτα στην περιοχή του ιατρείου τους, έτσι, για την ψυχή της μάνας τους.... και εχουν και οικογένεια. Και η κόρη τους μαθαίνει με τον καλύτερο τρόπο την προσφορα.
Μην τσουβαλιάζουμε υποθέσεις... δεν ειναι όλα τα περιστατικά ίδια.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ωραίο ποστ vrmode, για πολλά thanks....χρήσιμο, με χιούμορ και ειρηνευτικό...:):)
Οντως και έχω ρωτήσει άπειρες φορές: Πού είναι εκείνο το κουμπάκι με τα thanks???? έ???

Οι πιστωτικές κάρτες θα ήταν μια λύση.
Εχεις δίκιο σ' αυτό και νομίζω ότι, αργά ή γρήγορα (και μάλλον γρήγορα), θα οδηγηθούμε εκεί... το θέμα δεν έχει γυρισμό...

...Αλλά είμαι σίγουρη ότι πολλοί πελάτες δεν χειρουργούν γιατί ...πως θα πάρουν το καινούργιο Iphone;
Είχες ρέντα χτες!!!
Εχω γνωρίσει κι εγώ "πελάτες" (κτηνιάτρων, εννοώ) τέτοιου προσανατολισμού... αρκετούς, μάλιστα!

...Προσωπικά μιλόντας, ο κτηνίατρος στον οποίο απευθύνομαι πληρώνεται σπάνια και τις περισσότερες φορές με χρεώνει μόνο τα "υλικά" (αμπούλα, κολλάρο, εμβόλιο κλπ). Δεν είναι λίγες οι φορές που στη κυριολεξία μπαίνει μέσα, αφού σε επείγουσες καταστάσεις πρώτα ασχολείται με την υγεία του ζώου και μετά με το οικονομικό... Αν και αυτό σας φαίνεται πολύ, τότε σας προτείνω να σταματήσετε να εργάζεστε για χρήματα και να αρχίσετε να το κάνετε εθελοντικά...
Και ο δικός μου το ίδιο κάνει... μακροπρόθεσμα, όμως, πίστεψέ με... κάθε άλλο παρά εθελοντικά εξασκεί το επάγγελμά του...

Απλά, έχει ευθυκρισία και μπορεί να αξιολογήσει καταστάσεις...

...αν έχετε βρει γιατρό της προκοπής κι είστε τακτικοί πελάτες, δε θα σας κάνει μια διευκόλυνση σε περίπτωση ανάγκης? Τι στο καλό, τόσο τυχεροί είμαστε εμείς εδώ στην επαρχία?
Στην επαρχία, μην ξεχνάς ότι είστε (κυρίως) τυχεροί και (δευτερευόντως) άτυχοι...
Από πολλές περιπτώσεις γνωστών, έχω συνειδητοποιήσει ότι (φθάνει κάποια - επείγουσα - στιγμή που) δεν έχετε πολλές εναλλακτικές λύσεις...

...Το εύκολο είναι να βρεις κτηνίατρο, το δύσκολο είναι να βρεις φιλόζωο κτηνίατρο.
Πολύ σωστό!

όχι μόνο φιλόζωο, αλλά και καλό στο επάγγελμά του...
Ακόμα πιο σωστό!!!

1. ...βλεπω οτι η βλακεια δεν εχει να κανει με την υγεια του σκυλου μονο αλλα γενικα ο βλακας ειναι βλακας γενικα.

2. ...Προσ οποιονδηποτε βλακα. ΗΔΗ μασ χρωστανε κανενα 4-5 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΟ.
αν εσενα σου χρωσταγανε τοσα θα ησουν σε καμια μπανανια ή σε δικαστιρια...

3. ...αμεσως -10.000 καλοβολεμενη κυραντζα/ καλοβολεμενε βλακεντιε τυπε που κρυβεσαι πισω απο ενα PC και λες την εξυπναδα σου!!!!
1. Να σου ομολογήσω κάτι: Οταν σκέφτομαι τη βλακεία... πρώτα απ' όλα, κοιτάζομαι στον καθρέφτη...

2. Μάλλον, εμένα θα εννοείς...
Γιατί αν σου πω Πόσα "μας χρωστάνε εμάς"... θα μεταφέρουμε την κουβέντα μας από το dogforum στο capital.gr...

Δυστυχώς, όμως, τα πράγματα είναι δύσκολα αυτή την εποχή... και "τόνα χέρι νίβει τάλλο"...

3. Πάλι εμένα εννοείς, μου φαίνεται, μιάς και τελευταία με έχουν κατηγορήσει μερικοί γι' αυτό...

Ρε φίλε ηρέμησε λίγο, "γαλλικά" ξέρουμε και εμείς απταίστως, αλλά σεβόμαστε τον χώρο
Φίλε Τάκη, πάντα υποδειγματικός!

Μου επιτρέπετε να σας υπενθυμίσω το τίτλο

"κόκαλα"
Εχεις δίκιο και ζητώ συγγνώμη, Αλεξία, που γράφω κι εγώ off-topic...

1. κανω δελετε το λογαριασμο μου... σας αφηνω μεταξυ σας... τα βρισκετε μεταξυ σας... μεταξυ κατεργαρεων υπαρχει συνεννοηση.

2. κριμα γιατι βλεπω οτι με κοσμο που διαφωνω θα καναμε ωραιες κουβεντες
1. Με κάποια (αρκετά) δίκια που πιστεύω ότι έχεις, να σου κάνω και μιά ερώτηση: Γιατί πιστεύεις ότι είμαστε κατεργάρηδες οι περισσότεροι?

Μήπως ένας χώρος, όπου ασχολούμαστε οι περισσότεροι με κάτι που λατρεύουμε... δηλαδή, που οι περισσότεροι είμαστε "εραστές"... εμπεριέχει και λιγάκι πάθος? Και σαφώς το πάθος φέρνει και κάποιες υπερβολές?

2. Εδώ, δίνεις μόνος σου την απάντηση στο ερώτημά μου και, γι' αυτό, σε προτρέπω να το σκεφτείς ξανά... χωρίς τα "γαλλικά", βέβαια!


Υ.Γ. Και κάτι τελευταίο: Εχουν υπάρξει αρκετές φορές, που η συμβουλή - πολύχρονη εμπειρία - άπειρη γνώση του εκτροφέα (του δικού μου κούταβου, τουλάχιστον) έχουν βοηθήσει - διαφωτίσει και τα δύο βασικά επαγγέλματα του σκύλου:
- Τον κτηνίατρό μου...
- Τον εκπαιδευτή μου...
 
Last edited:


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Παιδιά σόρρυ, αλλά το να απαιτούμε να δουλεύει κάποιος τσάμπα (γιατί αλλοιώς δεν είναι φιλόζωος) ξεφεύγει λίγο κατά τη γνώμη μου. Μην γινόμαστε χουβαρντάδες με τα λεφτά του άλλου. Αν έχετε τέτοια απαίτηση, στήστε την έξω από ένα κτηνιατρείο και όποιος πελάτης δεν έχει να πληρώσει τον κτηνίατρο να του καλύπτετε εσείς τα έξοδα. Μην τρελλαθούμε τελείως. Ο κτηνίατρος είναι ένα επάγγελμα που κάποιος το κάνει για να ζήσει (όπως κάθε επάγγελμα). Αν είναι και φιλόζωος θα το κάνει ενδεχομένως καλύτερα. Αν έχει και την διάθεση και την δυνατότητα να κάνει και κάποιες αγαθοεργίες ή ευκολίες, ακόμα καλύτερα, αλλά αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα. Επειδή είμαστε σε κυνοφυλικό φορουμ μην βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά από ό,τι είναι στην πραγματικότητα. Το αν θέλει κάποιος να προσφέρει δωρεάν μια υπηρεσία είναι καθαρά προσωπικό δικό του θέμα και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να απαιτήσει κάτι τέτοιο από κανένα.
@ghelly: Αν πληρώνεσαι μετά την έκβαση της υπόθεσης, σόρρυ αλλά δεν δουλεύεις εθελοντικά, πληρώνεσαι, απλά ενδεχομένως διευκολύνεις. Για το άλλο που λες, αν δεν έχει κάποιος, μπράβο σου, το κάνουν πολλοί φαντάζομαι, αλλά επαναλαμβάνω ότι είναι προσωπικό θέμα του καθενός από εμάς. Αν εγώ δουλέψω δωρεάν για κάποιον πελάτη που δεν έχει μία, είναι προσωπική μου απόφαση και όχι κάτι που επειδή μπορεί να το κάνω εγώ ή εσύ (κάποιες φορές) σημαίνει ότι έχω την απαίτηση να το κάνουν και άλλοι. Ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες, την δική του τσέπη, τον δικό του κώδικα. Εφόσον είναι κάτι επάγγελμα, πρέπει να πληρώνεται αυτός που το ασκεί. Τα υπόλοιπα είναι θέμα του καθένα από εμάς.
Σορρυ για το οφ τοπικ, καθώς το θέμα είναι όντως "Κόκαλα".
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Eδω διάφοροι αφήνουν κουτιά με κουτάβια έξω απο τα Κτηνιατρεία , με σημείωμα " Κάνε το καθήκον σου " .. Τι να λέμε τώρα .
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
@ mariosn Τα ιατρικά και παρα ιατρικά επαγγέλματα,ωφείλουν να έχουν ένα click ευαισθητοποίηση παραπάνω από άλλα επαγγέλματα,όπως είναι του φαναρτζή η του επιχειρηματία που εμπορεύεται το νέο iphone πχ.

Ούτε αυστηρώς τα ωράρια λειτουργίας πρέπει να κοιτάζει ένας τέτοιος που παράσχει υπηρεσίες συνδεδεμένες άμεσα με τη ζωή κ την καλή υγεία,ούτε να βάζει το χρήμα ιεραρχικά πάνω από οποιοδήποτε περιστατικό.

Αυτό αν θέλουμε να μιλάμε για μια κοινωνία αλληλέγγυα που προάγει τα ήθη.Άν επιλέγουμε να ζούμε σε μια κοινωνία ωχαδερφιστών κ να αφήνουμε τα σκυλάκια να ψοφάνε επειδή μας ενημέρωσαν πάνω στο κλείσιμο του ιατρείου μας,oκ υποθέτω είναι κ αυτό μια επιλογή.

Κανείς δεν ισχυρίστηκε να δουλεύει κανείς τσάμπα αλλά πίστεψέ με,από την εμπειρία μου έχω διαπιστώσει ότι δουλεύει καλλύτερα τελικά και έχει περισσότερα έσοδα αυτός που επιδεικνύει ένα κοινωνικό πρόσωπο και είναι κ ζωόφιλος στην ουσία,όχι δήθεν για τα χρήματα.

Υπάρχουν βέβαια κ οι περιπτώσεις πελατών που εκμεταλεύονται μια τέτοια ευαισθησία,αλλά νομίζω ο γιατρός έχει την δυνατότητα να βρει τη χρυσή τομή.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
.....
Κανείς δεν ισχυρίστηκε να δουλεύει κανείς τσάμπα αλλά πίστεψέ με,από την εμπειρία μου έχω διαπιστώσει ότι δουλεύει καλλύτερα τελικά και έχει περισσότερα έσοδα αυτός που επιδεικνύει ένα κοινωνικό πρόσωπο και είναι κ ζωόφιλος στην ουσία,όχι δήθεν για τα χρήματα.

....
Ακριβως αυτο. Που ειπε καποιος να δουλευουν οι κτηνιατροι τσαμπα? Αλλα πως αφηνεις ενα σκυλι με πυομητρα που η καταληξη ειναι μια και γνωστη να φυγει απο το ιατρειο επειδη ο ιδιοκτητης λεει πως δεν εχει να σε πληρωσει ενω τον ενημερωσες πως θα πεθανει το σκυλι? Εστω και με συμβολικη τιμη ΕΓΩ θα το εκανα. Τα εξοδα τα πραγματικα που λεει ο λογος. Και δεν ειναι ουτε 200 ουτε 300 ευρω αυτα, το ξερουμε ολοι. Δεν ειπα να γινει κανονας αυτο αλλα σε πυομητρα ρε παιδια? Ειναι το ιδιο ? Τελοσπαντων εγω το σταματω το οφ τοπικ εδω. Μαλλον εχουμε διαφορετικες αποψεις.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Παιδιά «έξω απ τον χορό πολλά τραγούδια λέμε»

Νομίζω ότι ο κάθε επαγγελματίας κρίνει κατα περίπτωση και πράττει αναλόγως της συνειδήσεως αλλά και των εμπειριών του!
Φυσικά όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και ασυνήδητοι, αλλά δεν πιστεύω ότι ποσοστιαία είναι περισσότεροι από ότι σε άλλα ή στον γενικό πληθυσμό.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
δεν μπορειτε να καταλαβετε. οχι γιατι δεν θελετε αλλα γιατι δεν ειστε στο χωρο.
σε πυομητρα το σωστο ειναι χειρουργιο(Σε κλειστη)
αλλα δεν ειναι λαθος και η αντιβιωση!(θυμαστε που τσακωνομασταν περι διλληματων?)\
βεβαια κατα 80% σε μια απο τισ επομενες χρονιες μετα απο οιστρο θα ξανακανει πυομητρα. πιθανον αμεσως μετα τον επομενο οιστρο.

τα λεμε αυτα στην ιδιοκτητρια.
κ της λεμε και να χαλασεις τωρα μονο 50Ε για αντιβιψωση σε λιγο καιρο θα κανεις χειρουργιο. και σου λεει ας το κανω τωρα αντιβιψση και βλεπουμε,
ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να την υποχρωσω ν α κανει κατι.
αν αυτη δεν νοιαζεται δεν μπορω εγω να της πω το χειρουργιο 50 ευρο.
δεν μπορει να βρει αλλα 150 δηλαδη?

τελος παντων.

ειμαι και μεθυσμενο(βγηκα μετα απο μηνες για φαγητο)
ολοι σε ζαγαπανε μεχρι να τους χαλασεις τη ζαχαρενια. και ας εχουν και αδικο.

σκεφτητε το λιγο...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
δεν μπορειτε να καταλαβετε. οχι γιατι δεν θελετε αλλα γιατι δεν ειστε στο χωρο.
σε πυομητρα το σωστο ειναι χειρουργιο(Σε κλειστη)
αλλα δεν ειναι λαθος και η αντιβιωση!(θυμαστε που τσακωνομασταν περι διλληματων?)\
βεβαια κατα 80% σε μια απο τισ επομενες χρονιες μετα απο οιστρο θα ξανακανει πυομητρα. πιθανον αμεσως μετα τον επομενο οιστρο.

τα λεμε αυτα στην ιδιοκτητρια.
κ της λεμε και να χαλασεις τωρα μονο 50Ε για αντιβιψωση σε λιγο καιρο θα κανεις χειρουργιο. και σου λεει ας το κανω τωρα αντιβιψση και βλεπουμε,
ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να την υποχρωσω ν α κανει κατι.
αν αυτη δεν νοιαζεται δεν μπορω εγω να της πω το χειρουργιο 50 ευρο.
δεν μπορει να βρει αλλα 150 δηλαδη?

τελος παντων.

ειμαι και μεθυσμενο(βγηκα μετα απο μηνες για φαγητο)
ολοι σε ζαγαπανε μεχρι να τους χαλασεις τη ζαχαρενια. και ας εχουν και αδικο.

σκεφτητε το λιγο...
Ρε παιδιά, στην δική μου φοιτητική εποχή με το φαι σκάγαμε, με το ποτό μεθουσαμε.. αλλαξε και αυτό????


Καοιτα, δεν λεει κανεις να υποχρεώσεις τον αλλο να φερθει υπεύθυνα, όπως δεν λέμε και να δουλευει κανεις εθελοντικά. Στην περιπτωση της ιδιοκτητριας προσπαθείς με όσο το δυνατον πιο διπλωματικό τρόπο να την πείσεις εξηγώντας της τους άμεσους κινδύνους για την υγεία. Αν δεν θέλει να καταλάβει, οκ.
Και μην αποκλειεις εκεινη την περιοδο να μην ειχε τα 200 ευρώ για την επέμβαση και μελλοντικά να ειχε την ελπίδα να τα βρει.
Όσο για την "εθελοντική" προσφορά, όταν βλέπεις εναν πελάτη σου να μην εχει τη συγκεκριμένη περιοδο χρήματα, αλλά το ζώο του να θέλει χειρουργείο, μπορείς να κλεισεις τα αυτια? Δν σου λέω να ερθει ενας ασχετος και να θέλει να τον εξυπηρετησεις δωρεαν.


mariosn δυστυχώς όχι, δεν πληρώνομαι πάντα για την δουλειά μου. Εχει τύχει να φεύγουν και "απο Δευτερα" να ερχονται να πληρώσουν. Αλλά μάλλον εννοούν την Δευτέρα Παρουσία, δεν εξηγείται γιατι ακόμα αγνοούνται... Αυτό δεν σημαίνει ότι θα "σκληρυνω" προς τους αλλους. Αλλωστε στη δικη μου δουλειά, ουδεις αντλαμβάνεται οτι πρεπει να πληρώσουν πριν κανω κάτι... νομίζουν ότι μετα ειναι οκ και ως τότε θα τα σκάω εγώ από την τσέπη μου!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Θα είμαι πάλι off - νομίζω ότι κάποιος mod πρέπει να χωρίσει το θέμα.

Το χουμε πάρεi το θέμα και το 'χουμε τραβήξει από τα ....

Λοιπόν:
Ο κτηνίατρος είναι επάγγελμα όπως είναι ο κομμωτής, ο γραφίστας, ο αλουμινάς κλπ. Διαφορετικά δεν θα πληρωνόταν - θα ήταν εθελοντής. Το να σηκώνει το τηλέφωνο τη νύχτα στα επείγοντα και να τρέχει είναι και αυτό μέρος της δουλειάς του. Άλλωστε το κάνουν και άλλοι επαγγελματίες αυτό: οι γυναικολόγοι για να ξεγεννήσουν, οι δημοσιογράφοι γιατί έγινε τρομοκρατικό χτύπημα, εγώ γιατί έπεσε το γμ...σύστημα στις 1 το βράδυ και ο πελάτης με παίρνει τηλέφωνο και ορύεται κλπ. Ως εκ τούτου, εάν θέλει ο κτηνίατρος να είναι καλός επαγγελματίας, οφείλει να σηκωθεί τη νύχτα στην περίπτωση της φόλας. Αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια... Γι αυτό πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε πάντα υπόψη μας "πρόχειρους" τουλάχιστο 2 κτηνίατρους της αρεσκείας μας.

Στο οικονομικό τώρα: Eάν οι πελάτες αρχίζουν να μην πληρώνουν συστηματικά, τότε τα "σπασμένα" θα βγουν από τους πελάτες που πληρώνουν. Κοινώς, σε μακροπρόθεσμη βάση, εγώ κι εσύ "θα πληρώσουμε" την πυομήτρα της κυρίας, είτε με ακριβότερες εξετάσεις είτε με κάτι άλλο. Διότι από κάπου πρέπει να βγουν τα "σπασμένα" του κτηνιατρείου.

Ο κάθε κτηνίατρος ξέρει τι ρόλο παίζουν οι πελάτες του. Εάν ο κτηνίατρος τον "ξέρει" τον πελάτη, δεν πιστεύω ότι θα αρνηθεί να διευκολύνει, όπως κάνει και ο κάθε επαγγελματίας.

Στην κυρία με την πυομήτρα τώρα:

Εάν το σκυλί μου ήταν σε κρίσιμη κατάσταση και κινδύνευε να πεθάνει θα εξαντλούσα κάθε σενάριο, τρελό ή μη:

  • Ήδη από το διάδρομο του ιατρείου θα έπαιρνα τηλέφωνο φίλους και γνωστούς για δανεικά, έστω και 20 Ευρώ από τον καθένα.
  • Θα άφηνα σε ενεχυροδανειστήριο ό,τι μου βρισκόταν ή θα πουλούσα όσο-όσο πράγματα που θα μπορούσα να πουλήσω. Θα πουλούσα κοψοχρονιά το γμ-iphone, σε 1 μέρα θα το είχα πουλήσει!
  • Θα έκοβα το τσιγάρο και θα έτρωγα μόνο φακές για 3 μήνες.

Πιστεύω ότι σε 1-2 μέρες θα μπορούσα να επιστρέψω με μια λύση, έστω και μερική - σε αυτή την περίπτωση αρνούμαι να πιστέψω ότι δεν θα διευκόλυνε και ο κτηνίατρος. Αλλά πρώτα θα έπρεπε να "ξεκουνηθώ" κι εγώ.

Ζούμε μια πολύ άσχημη κατάσταση. Ωστόσο βλέπω γύρω μου πολλοί να την εκμεταλλεύονται και να πιπιλίζουν την καραμέλα "κρίση" για να το εκμεταλλευτούν δίχως να έχουν πρόβλημα στην πραγματικότητα. Μου χουν τύχει πελάτες τελευταία που κλαψουρίζουν, ενώ ξέρω ότι «δεν τρέχει τίποτα» - το κάνουν από σύστημα πλέον και έχει γίνει ανατολίτικο παζάρι.

Και ξαναλέω και για την άλλη πλευρά, αυτή των κτηνιάτρων: Κάτι κτηνιατρεία και κλινικές που έχουν ...τιμοκατάλογο ΙΑΣΩ θα πρέπει να αναθεωρήσουν (και από πριν έπρεπε να το είχαν κάνει) αν δεν το έχουν ήδη κάνει. Επίσης, εάν ο πελάτης σου έρχεται χρόνια, τον ξέρεις, είναι «καλός» πελάτης και «καλός» με το ζώο του, τότε ναι, θα τον εγχειρήσεις και στο επείγον περιστατικό με πολύ μικρό κέρδος – σχεδόν μηδαμινό - κατ’ εξαίρεση (προφανώς όχι συστηματικά για όλους). Επαγγελματική τακτική είναι και αυτό αν μη τι άλλο.

(Κόλλησα από τον Μόκα και γράφω μακρυνάρια... πρέπει να το κοιτάξω αυτό...)
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
veteranian φιλικα στο λενε , μην εισαι τοσο επιθετικος , συμφωνω μαζι σου δεν εισαι υποχρεωμενος να δουλευεις τσαμπα , ομως και οι πελατες ειναι υποχρεωμενοι να ψαχνουν πλεον τιμες !! ειληκρηνα ειναι πολυ δυσκολες εποχες για ολους , πολυ πολυ δυσκολες τοσο που ...ασε μην πω πραγματα που θα το μετανοιωσω μετα !:confused: να φανταστεις οτι βρισκω κλουβια μεταφορας και σπιτακια σκυλων πανακριβα , εποχων οικονομικης ευμαρειας οπου ο ρατσατος σκυλος πηγαινε ασορτι με την την τσαντα
παρολααυτα πρεπει να παραδεχτεις οτι υπαρχουν και γιατροι που εκμεταλευονται τον πονο και την αγωνια του αλλου για το σκυλακι του και βαρανε στο κεφαλι , και αυτες οι εποχες θα πρεπει να περασουν ανεπιστρεπτι , προσφατο γεγονος δικο μου βρηκα αδεσποτο και ενω ειχα σκασει στον γιατρο για τα δικα μου ηδη προ ενος μηνος ισα με 150 ευρω , σε εξτασεις αιματος που του εκανε για ερλιχεια καλαζαρ και βιοχημικες , 85 ευρω (φιλικα ) και ουρα +10 ευρ , θα μπορουσε να αρχιζε με γενικη αιματος και σκετα ουρα και εν συνεχεια βλεπαμε ..............., φυσικα δεν με ξαναειδε , κερδισε τωρα η εχασε ?:mad: