Κτηνίατροι και B.A.R.F.


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Λοιπόν, με ένα απλό ψάξιμο με αφορμή μια ερώτηση σε παρακείμενο νήμα σχετικά με τα κόκκαλα και αν πειράζει ένα ελαφρύ βράσιμο έπεσα πρώτο-πρώτο πάνω σε αυτό:
Τι ΔΕΝ πρέπει να τρώει ο σκύλος σας.

Είναι άρθρο κτηνιάτρου. Ξέρω ότι οι απόψεις πάνω σε μερικά από αυτά που λέει διίστανται, αλλά παρόλο που συμφωνώ με την άποψη του άρθρου για το ωμό κρέας γενικά, θεωρούσα το ωμό βοδινό (χοντρό) κόκκαλο σχετικά πιο ασφαλές και ωφέλιμο (κυρίως λόγω ασβεστίου και καθαρισμού δοντιών) και το σκεφτόμουν να το εφαρμόσω (σωστά) κάποια στιγμή γιατί δεν τρελαίνομαι για σκευάσματα με χημικά τύπου dentastix. Αλλά αυτό το άρθρο με φρέναρε και είπα να το μοιραστώ - έστω ως άποψη.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
"Κόκαλα θα έτρωγε ένας πεινασμένος σκύλος αν δεν είχε να φάει κάτι καλύτερο."
Πάει καλά ο τύπος???
Να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια μετά που τριγύρισα λίγο το σάιτ λέει διάφορες άλλες μακακίες σε άλλα θέματα - αλλά και μερικά σωστά.

Ε ξέρω γω.. Να γι'αυτό μπερδεύομαι...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Καταρχήν στο θέμα κόκαλα/σκύλος:
O σκύλος στη φύση δεν παράγγελνε φιλέτο. Ό,τι έβρισκε έτρωγε: θήραμα, ψοφίμι, υπολείμματα ψοφιμιού, αποφάγια ανθρώπων κλπ.

Στο θέμα κολίτιδα:
Η κολίτιδα προκαλείται στους σκύλους από χίλια-δύο πράγματα. Από προσωπική εμπειρία, είχα σκύλο με χρόνια κολίτιδα και συνεχείς διάρροιες για ανεξήγητες αιτίες. Εφαρμόζοντας barf ως ύστατη λύση – όχι ότι περίμενα και αποτελέσματα – το πρόβλημα λύθηκε. Δεν λέω ότι η barf θεραπεύει την κολίτιδα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έδρασε θεαματικά.

Και σχετικά με πρωκτικούς αδένες - που δεν αναφέρει το άρθρο με μια γρήγορη ματιά: Υποτίθεται ότι τα μαλακά κόπρανα σκύλου, που παράγονται στο σύγχρονο σκύλο από τις σκυλοτροφές, συνευθύνονται για την αχρήστευση του υγρού των πρωκτικών αδένων και έτσι είμαστε αναγκασμένοι να τους αδειάζουμε εμείς πλέον. Στην barf, τουλάχιστο τα γεύματα που περιέχουν και κόκαλο, παράγουν πιο σφιχτά κόπρανα και υποτίθεται ότι θέτουν περισσότερο σε λειτουργία την έκκριση του λιπαντικού των πρωκτικών αδένων. Φυσικά δεν το παρακάνουμε με κόκαλα.

Τέλος όσον αφορά την καταλληλότητα των κοκάλων, έχω διαβάσει και ακολουθώ το εξής:

«Καλά» κόκαλα είναι τα λεγόμενα meat bones, αυτά δηλαδή που έχουν σχετικά πιο μαλακή σύνθεση και περιβάλλονται από κρέας, λίπος, τένοντες κλπ. Λειτουργούν ως φυσική οδοντόβουρτσα και απασχολούν τα σαγόνια του σκύλου.

Αντίθετα, ακατάλληλα θεωρώ τα σκληρά σωληνωτά (τύπου πορσελάνινα) κόκαλα, που είναι απλά μια σκληρή μάζα, π.χ. μεγάλα κόκαλα από πόδι μοπσχαριού. Αυτά μπορεί και να φθείρουν τα δόντια.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αναφέρεις plz κανά δυο παραδείγματα meat bones (μέρος του σώματος, ζώο)?

Στο σκύλο με τις συνεχείς διάρροιες δοκίμασες μαγειρευτό πριν καταλήξεις στη barf?

Και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις: δίαιτα με μαγειρευτό φαγητό προκαλεί επίσης (γενικά) μαλακά κόπρανα? - Αν υποθέσουμε ότι δεν παίζει μέσα υπερβολικά πολύ ρύζι κ.ά. παρόμοια, αλλά στη συνιστώμενη αναλογία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για το τελευταίο ερώτημα σου εγώ δεν έχω δει διάροιες στον μικρό που δίνω μαγειρευτό, μόνο δραματική μείωση των κοπράνων του. Τώρα βέβαια αν μειώσεις δραματικά το ρύζι και αυξήσεις πολύ τα λαχανικά σίγουρα θα δεις μαλακά κόπρανα.
(πολύ δράμα έπεσε :p )
 
Last edited:


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Ο δικός μου έχει ένα πρόβλημα με το ωμό μοσχαρίσιο κόκκαλο.Κάνει διάρροια.Αυτό που κάνω είναι να το βάλω στο φούρνο σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία για 40 λεπτά.Ετσι έλυσα το πρόβλημα. Κατα πόσο είναι καλό δεν ξέρω
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Για το τελευταίο ερώτημα σου εγώ δεν έχω δει διάροιες στον μικρό που δίνω μαγειρευτό, μόνο δραματική μείωση των κοπράνων του. Τώρα βέβαια αν μειώσεις δραματικά το ρύζι και αυξήσεις πολύ τα λαχανικά σίγουρα θα δεις μαλακά κόπρανα.
(πολύ δράμα έπεσε :p )
Δράμα η κατάσταση!

Ναι από τότε που το πήγα κι εγώ μαγειρευτό με λίγη κροκέτα κι εγώ είδα σημαντική μείωση κοπράνων. Αλλά με το που έβαλα ελάχστα λαχανικά τσουπ πάλι μαλακά - γενικά για αυτό δεν έχω καταφέρει να το γυρίσω εντελώς σε μαγειρευτό. Τπτ δεν του κάθεται καλά... Μόνο κρέας με ρύζι/μακαρόνια δε γίνεται.

Με τα γαστρεντερικά του έχω θέμα από τότε που τον πήρα. Απορώ τι έτρωγε μέχρι να τον βρούμε και έζησε.

tzes από ότι ξέρω μαγείρεμα κόκκαλου συμφωνούν όλοι ότι απαγορεύεται δια ροπάλου γιατί μπορεί να κάνει σκλήθρες με σοβαρές επιπτώσεις στο πεπτικό του σύστημα (απόφραξη, τραυματισμός εντέρου εώς και περιτονίτιδα) - υ.γ. ένα δυο λεπτάκια θεωρείται ζεμάτισμα, δε νομίζω να μαγειρεύεται έτσι (επειδή το αναφέρουν αλλού το λέω), 40 λεπτά όσο και χαμηλή να ναι η θερμοκρασία είναι μαγείρεμα.
 
Last edited:


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΤΟ τσεκάρω και το κόκκαλο δεν καίγεται ποιο πολύ μαγειρεύεται το κρέας>Με αυτόν τον τρόπο τις έχει κόψει τις διάρροιες
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αναφέρεις plz κανά δυο παραδείγματα meat bones (μέρος του σώματος, ζώο)?
Πλευρά από μοσχάρι. Είναι κόκαλο σχετικά ελαστικό/μαλακό και έχει και κατιτίς από τσιτσί επάνω του.

Στο σκύλο με τις συνεχείς διάρροιες δοκίμασες μαγειρευτό πριν καταλήξεις στη barf?
Ναι είχα δοκιμάσει – συνήθως βραστό κοτόπουλο / γαλοπούλα με ρύζι. Βέβαια τότε δεν είχα τις ιδανικές αναλογίες γιατί δεν είχα ακόμη ξεκινήσει διάβασμα για διατροφή.

Και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις: δίαιτα με μαγειρευτό φαγητό προκαλεί επίσης (γενικά) μαλακά κόπρανα? - Αν υποθέσουμε ότι δεν παίζει μέσα υπερβολικά πολύ ρύζι κ.ά. παρόμοια, αλλά στη συνιστώμενη αναλογία.
Από μαγειρευτό δεν ξέρω αλλά γενικά τα κόπρανα μαλακώνουν με εντόσθια και με λαχανικά.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα κόκαλα δεν είναι κατάλληλα για σκυλιά που τρώνε ξηρά τροφή.

Σκυλιά που μπραφάρουν πρέπει να "μάθουν" να χωνεύουν κόκαλα.
  • Αρχικά με λαιμούς από κοτόπουλο, γαλόπουλα, πάπια.
  • Το δεύτερο βήμα είναι φτερούγες, πλατάρια και ολόκληρα μικρά ζώα.
  • Στην συνέχεια meat bones από νεαρά ζώα, ποτέ meat bones που υποστηρίζουν το σώμα
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Eυχαριστώ vrmode και alexia.

Αλεξία φαντάζομαι αυτό που έγραψες ισχύει για οποιοδήποτε σκυλί δε μπαρφάρει, άσχετα αν τρώει ξηρά ή μαγειρευτο ε?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eυχαριστώ vrmode και alexia.

Αλεξία φαντάζομαι αυτό που έγραψες ισχύει για οποιοδήποτε σκυλί δε μπαρφάρει, άσχετα αν τρώει ξηρά ή μαγειρευτο ε?
Όχι εννοεί για σκυλιά που ξεκινούν barf. Όλα αυτά που αναφέρει επιτρέπονται μόνο ωμά.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Nαι εννοώ ότι καταλαβαίνω ότι πρώτα μαθαίνει το πεπτικό τους να μπαρφάρει σε απλά κρέατα και μετά περνάν στο να συνηθίσουν τα κόκκαλα με τη σειρά λαιμός - πλατάρια - κόκκαλα που αναφέρει. (?)

Σούπι αν είναι να γίνει μάγκας να το αφήσω τελείως γιατί σαν πολύ έχει αρχίσει και μαγκεύει τον τελευταίο καιρό!
 






wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
και τα κοκκαλα για πιον λογο τα δινουμε?εχουν θρεπτικα συστατικα?