Κτηνώδης επίθεση σε σκυλί!


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Από mail που έλαβα.:mad::(


Η ΒΑΛΙΑ είναι μία υπέροχη σκυλίτσα προστατευόμενη του Συλλόγου Ζωοφίλων του Δήμου Αγίας Παρασκευής. Της άρεσε να τρέχει και να υποδέχεται τον κόσμο, να δίνει το χέρι της σε όποιον της έδειχνε αγάπη και στοργή.
Τη Κυριακή το απόγευμα, κατά τη διάρκεια ποδοσφαιρικού αγώνα στο τοπικό γήπεδο, ένθερμοι 'πολιτισμένοι' φίλαθλοι, πέταξαν κροτίδα πάνω στο άτυχο ζώο, που ανυποψίαστο, ακολούθησε το φασαριόζικο πλήθος, χαρούμενο και κοινωνικό, όπως πάντα.
Η τρυφερή και χαδιάρα Βάλια, δε θα μπορέσει ποτέ πιά να τρέξει και να δώσει το χέρι της.
Δε θα μπορέσει ποτέ πιά να ξαναδεί το φως του ήλιου.
Η κροτίδα διαμέλισε τα μπροστινά της πόδια,
και τύφλωσε το άμοιρο ζώο, καθώς έσκασε ακριβώς μπροστά του.
Το κτήνος, που κατέστρεψε τη γλυκειά Βάλια, θα κοιμήθηκε ήσυχος, περήφανος γιά τη μαγκιά του, ενώ η Βάλια αφού έφυγε πανικόβλητη και ουρλιάζοντας από τους φρικτούς πόνους, σύρθηκε μέχρι τη φωλιά της, όπου βρέθηκε την επόμενη μέρα.
Τώρα κοίτεται στο κλουβί του κτηνιατρείου, περιμένοντας τον ακροτηριασμό της, βυθισμένη στο απόλυτο σκοτάδι.
Η γλυκειά Βάλια περίμενε μήνες με καρτερικότητα την οικογένεια που θα την υιοθετούσε.
Δεν ήταν όμως εύκολο, καθώς δεν ήταν 'καθαρόαιμη' και έτσι δε πληρούσε τις προδιαγραφές που οι 'φιλόζωοι' Ελληνες θέτουν ως κριτήριο, γιά το σκυλί που θα πάρουν.
Βλέπετε στην Ελλάδα έχουν πέραση μόνο οι καθαρόαιμες ράτσες, γιά να μπορούν οι βλάχοι να επαίρονται γιά το ζώο τους, σα να είναι μάρκα αυτοκινήτου!
Λυπάμαι γι΄ αυτό που θα πω, αλλά είμαστε ένας λαός χωρίς παιδεία, χωρίς ήθος, χωρίς πολιτισμό.
Είμαστε ο λαός που έχει εφεύρει τις φόλες, τα Βατοπέδια, τη διαφθορά, την ατιμωρησία και την επιλεκτική εφαρμογή των νόμων.
Κανείς δε τιμωρείται. Ολα κουκουλώνονται. Οπως δε θα τιμωρηθεί και το κτήνος που κατέστρεψε τη Βάλια, τη σκυλίτσα.
Μα τι κάθομαι και λέω. Σκυλί ήτανε. Ενα αδέσποτο λιγότερο!
ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!

η Βάλια πριν...








και η Βάλια τώρα...
ΠΡΟΣΟΧΗ.ΟΙ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΕΣ.











 
Last edited by a moderator:


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ

μονο αυτο εχω να πω.
και μια ευχη.να μην υπαρξουν αλλες τετοιες φωτο.:paja1:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
και τωρα? υπαρχει καποιος που να ειναι κοντα της συνεχεια, να μη φοβαται?
ποιος θα την φροντισει μετα?
Ρε Κλειαννα.. πες στους ανθρωπους εκει να ερθουν σε επαφη μαζι μου, να βαλουμε και εδω φωτο.. μπας και βρουμε κανα γερμανουλι να την παρει.
:(:(:(:(:(:(:(:(:(
 




Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Φριχτό!:( Πως μπορώ να την βοηθήσω? Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον που δεν έχει άλλα κατοικίδια, θέλει συντροφιά και μένει πολλές ώρες στο σπίτι.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πολύ κρίμα η κακομοίρα :(:(:(
Ωστόσο...
...για άλλη μια φορά αυτοί που φταίνε... τελικά... είναι όσοι επιλέγουν καθαρόαιμο :(
Δεν ήταν όμως εύκολο, καθώς δεν ήταν 'καθαρόαιμη' και έτσι δε πληρούσε τις προδιαγραφές που οι 'φιλόζωοι' Ελληνες θέτουν ως κριτήριο, γιά το σκυλί που θα πάρουν.
Βλέπετε στην Ελλάδα έχουν πέραση μόνο οι καθαρόαιμες ράτσες, γιά να μπορούν οι βλάχοι να επαίρονται γιά το ζώο τους, σα να είναι μάρκα αυτοκινήτου!
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Μηπως να βαζατε τιποτα αφισακια στο μερος που χτυπηθηκε για μαρτυρες, ή μετανοημενους καραγκιοζηδες ??
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Oτι αν αυτοι ονομαζονται ανθρωποι τοτε προτιμω να συστηνομαι ως κατσαριδα (που με λεει και η μανα μου):mad::mad::mad::mad::mad:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Λίζα μη τα παίρνεις, στην Ελλάδα δε φταίνε όσοι παίρνουν συνειδητοποιημένα καθαρόαιμα για τον τάδε και τον δείνα λόγο (όποιος είναι αυτός για τον καθένα). Και επέτρεψέ μου να σου πω ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι η μειψηφία.

Φταίνε όσοι επιλέγουν καθαρόαιμα σαν αξεσουάρ επιβεβαίωσης του στάτους τους, χωρίς να κοιτάνε καν τις ανάγκες του ζώου που παίρνουν σε σχέση με το τι μπορούν να του προσφέρουν. Μη μου πείτε ότι δεν έχετε μιλήσει ποτέ με κανένα που λέει σιγά μη πάρω εγώ κοπρίτη (όχι γιατί δε μου κάνει γιατί έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις, απλά δε το ανέχεται το ίματζ μου).

Αν το ζώο ακρωτηριαστεί και μείνει ημίτυφλο, πραγματικά δε ξέρω ποιος θα το αναλάβει. Και από το να ζήσει έτσι σε μια κλούβα για το υπόλοιπο της ζωής του καλύτερα να του κάνουν ευθανασία.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Λίζα μη τα παίρνεις, στην Ελλάδα δε φταίνε όσοι παίρνουν συνειδητοποιημένα καθαρόαιμα για τον τάδε και τον δείνα λόγο (όποιος είναι αυτός για τον καθένα). Και επέτρεψέ μου να σου πω ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι η μειψηφία.

Φταίνε όσοι επιλέγουν καθαρόαιμα σαν αξεσουάρ επιβεβαίωσης του στάτους τους, χωρίς να κοιτάνε καν τις ανάγκες του ζώου που παίρνουν σε σχέση με το τι μπορούν να του προσφέρουν. Μη μου πείτε ότι δεν έχετε μιλήσει ποτέ με κανένα που λέει σιγά μη πάρω εγώ κοπρίτη (όχι γιατί δε μου κάνει γιατί έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις, απλά δε το ανέχεται το ίματζ μου).

Αν το ζώο ακρωτηριαστεί και μείνει ημίτυφλο, πραγματικά δε ξέρω ποιος θα το αναλάβει. Και από το να ζήσει έτσι σε μια κλούβα για το υπόλοιπο της ζωής του καλύτερα να του κάνουν ευθανασία.
Συμφωνω σε ολα.
ΜΟΝΟ ενα ''γιατι'' μενει...:(
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αλεξάνδρα όχι, ούτε αυτοί που αναφέρεις φταίνε!
Δεν δημιουργούν αυτοί τα αδέσποτα, αλλά εκείνοι που παρατούν ζώα και επιδίδονται σε ανεύθυνα ζευγαρώματα.
Αυτοί που αναφέρεις - και όντως υπάρχουν - φταίνε για πολλά και εγκληματούν συχνά ενάντια στα ίδια τους τα ζώα-αξεσουάρ, αλλά εφ' όσον, το τονίζω, δεν ζευγαρώνουν και δεν παρατούν ζώα στο δρόμο δεν ευθύνονται για τα αδέσποτα σε καμία περίπτωση.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Για τα αδέσποτα δεν ευθύνονται.

Αλλά η επιλογή καθαρόαιμου χωρίς κανένα κριτήριο πέρα της καθαροαιμίας του σκύλου για να έχουμε να λέμε είναι για μένα πέρα για πέρα λάθος. Και ανεύθυνη και αναίσθητη και ότι άλλο θες.

Και ναι, για μένα αυτοί οι άνθρωποι έμμεσα φταίνε. Όπως πχ και αυτοί που αγοράζουν χάμερ για να κυκλοφορούν στο κέντρο της Αθήνας κλπ.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Όπως πχ και αυτοί που αγοράζουν χάμερ για να κυκλοφορούν στο κέντρο της Αθήνας κλπ.
Αυτο που το πας???
Στη πλατεια της Αγ.Παρασκευης κοντεψε να με πατησει μια τετοια μαουνα!!!!:mad:
ασχετο βεβαια...

Καποιοι βλεπουν τα σκυλια ως αξεσουαρ οπως ειπατε κ πιο πανω.

Συνηθης αντιμετοπιση : Δειχνω φωτο Χιονας , ''τι μπασταρδο ειναι αυτο ρε???'' ,''εγω θα παρω λαμπραντορ''!...οι περισσοτεροι Ελληνες, οχι ολοι, ετσι σκευτονται...:(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω! :shock::(

Είναι δυνατόν να κατηγορούνται οι ιδιοκτήτες καθαρόαιμων σκύλων (ασχέτως τον λόγο που επέλεξαν καθαρόαιμο σκύλο) επειδή ένα άτυχο αδέσποτο κακοποιήθηκε βάναυσα από ένα ανθρωπόμορφο τέρας?

Έλεος!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ελατε να σκεφτουμε αν μπορουμε να κανουμε κατι για το αμοιρο. Ας μην επικεντρωθουμε στο αδεσποτο καθαροαιμο ημιαιμο. Ακομα και αν οι ιδιοκτητες κασθαροαιμων εχετε δικαιο (δεν ξερω αν πρεπει να βαλω τη δεσποινις κοντοσκυλακη σε καθαροαιμα):(:(
Φαινομενον, Αλεξια, εσεις που ειστε οξω εχετε καμια ιδεα?
Η Αλεξανδρα εχει δυστυχως δικαιο. Αυτο το ζωο πρεπει να βρει εντος των επομενων μηνων, μη πω βδομαδων οικογενεια, με πολυ χρονο και πολυ αγαπη.
Αλλιως σε ενα κλουβι πως να ζησει?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Κατερίνα εσύ αυτό καταλαβαίνεις από αυτό που γράφω?

Για μένα ο λόγος που επιλέγει κάποιος το σκύλο του δεν είναι άσχετος. Δε βοηθάει στην επίλυση ενός προβλήματος (π.χ. των αδέσποτων), αντίθετα το διαιωνίζει, εφόσον δεν υπάρχει κανένας λόγος για τη συγκεκριμένη επιλογή πλην του "ψώνιου".

Έλεος πια.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακομα και αν οι ιδιοκτητες κασθαροαιμων εχετε δικαιο (δεν ξερω αν πρεπει να βαλω τη δεσποινις κοντοσκυλακη σε καθαροαιμα):(:(
Ούτε και εγώ έχω καθαρόαιμο σκύλο. Ο σκύλος μου είναι ένα Rottweilerοειδες, αλλά αγανακτώ όταν βλέπω κυνοφιλους να κατηγορούν ο ένας τον άλλον επειδή ένας ανώμαλος κακοποίησε ένα αδέσποτο ζώο. Είναι δυνατόν να κατηγορούμε ακόμα και αυτούς που πήραν για μόστρα ένα καθαρόαιμο επειδή υπάρχουν αδέσποτα που κακοποιούνται? Μη χειρότερα…
Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο!

Κατερίνα εσύ αυτό καταλαβαίνεις από αυτό που γράφω?
Alexandra, scripta manent:

Φταίνε όσοι επιλέγουν καθαρόαιμα σαν αξεσουάρ επιβεβαίωσης του στάτους τους, χωρίς να κοιτάνε καν τις ανάγκες του ζώου που παίρνουν σε σχέση με το τι μπορούν να του προσφέρουν. Μη μου πείτε ότι δεν έχετε μιλήσει ποτέ με κανένα που λέει σιγά μη πάρω εγώ κοπρίτη (όχι γιατί δε μου κάνει γιατί έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις, απλά δε το ανέχεται το ίματζ μου).
Κλείνοντας: Αυτό που έχω να πω, διότι δεν έχω διάθεση να επιχειρηματολογώ για τα αυτονόητα, είναι πως ο φανατισμός και η πόλωση των υπερασπιστών των ημιαιμων είναι θλιβερό φαινόμενο (ακόμα και για «αντιπαθείς ιδιοκτήτες καθαρόαιμων έγινε πρόσφατα λόγος).
Ο σκύλος είναι ένας και κακώς κατηγοριοποιείται με βάση την καθαροαιμια του.
Ας δούμε πέρα από τη μύτη μας και ας αφήσουμε την εμπάθεια και τα κόμπλεξ κατά μέρος.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αλεξάνδρα αυτοί που αναφέρεις ούτε καλό κάνουν ούτε κακό στα αδέσποτα.
Για να μην παρεξηγηθώ, ξέρω πολύ καλά ότι δεν ανήκεις στην κατηγορία των φανατισμένων ημιαιμόφιλων (ξέρεις τι εννοώ), αλλά απορώ πώς είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι φταίνε έστω κι έμμεσα. Φταίνε κατά τον ίδιο τρόπο που φταίει αυτός που επιλέγει καθαρόαιμη γάτα, καναρίνι ή τίποτα ως κατοικίδιο. Δηλαδή καθόλου...
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Με συγχωρείς, αλλά άλλο η πόλωση και άλλο η αναγνώριση των έμμεσων ευθυνών, όπου αυτές υπάρχουν.

Αν θες να κατηγορείς τους ιδιοκτήτες ημίαιμων για φανατισμό κάντο. Αν θες να κατηγορήσεις εμένα, ελεύθερα.

Επιμένω ότι όταν υπάρχει ένα πρόβλημα, όποιος δεν αναγνωρίζει μέρος των ευθυνών του σε αυτό εθελοτυφλεί.

Και δανειζόμενη κάτι εξαιρετικό που είχε πει ο Μάκης, εγώ έχω πρόβλημα γενικά, με τους κομπλεξικούς ιδιοκτήτες ΗΜΙΑΙΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ή έστω -ειδών.