Κτηνώδης επίθεση σε σκυλί!


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Πρόκειται για κανίβαλους και ανισόροπους, που μεθυσμένοι/θυμωμένοι από την νίκη/ηττα της ομάδας του ξέσπασαν πάνω στο απροστάτευτο ζωντανό. Αλλά μην ξεχνάτε τι έγινε εδώ και μια δεκαετία-αν δεν απατώμαι-στο γήπεδο της Λάρισας. Σκότωσαν ανυποψίαστο άνθρωπο με κροτίδα.
@Alexandra
Μην σκέφτεσαι εν θερμώ και τους βάζεις όλους στο ίδιο καλάθι. Να πιστέψω ότι ήσουν πολύ θυμωμένη με το γεγονός και έγραψες αυτά που έγραψες; Στο φόρουμ αυτό νομίζω ότι μια μεγάλη μερίδα συμφορουμιτών έχει καθαρόαιμα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιά έμμεση ευθύνη έχει ο ιδιοκτήτης καθαρόαιμου ?

-που υπάρχει
-που κυκλοφορεί
-που αναπαράγεται
-που κακοποιείται
-που σκοτώνεται

αυτό το ημίαιμο

Θέλω συγκεκριμένη απάντηση και σύντομη σε ένα ένα από αυτά τα ζητήματα όπως είναι βαλμένα με παύλες.
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Αντε πάλι...... στο ίδιο καλάθι όλοι. Σε ποιούς ιδιοκτήτες αναφέρεσαι, συνειδητοποιημένους ή ασυνείδητους;
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με συγχωρείς, αλλά άλλο η πόλωση και άλλο η αναγνώριση των έμμεσων ευθυνών, όπου αυτές υπάρχουν.
Δεν βλέπω τέτοιες ευθύνες.
Αν θες να κατηγορείς τους ιδιοκτήτες ημίαιμων για φανατισμό κάντο. Αν θες να κατηγορήσεις εμένα, ελεύθερα.
Κατηγορώ για φανατισμό τους φανατισμένους. Ούτε τους ιδιοκτήτες ημίαιμων ούτε εσένα.
Και δανειζόμενη κάτι εξαιρετικό που είχε πει ο Μάκης, εγώ έχω πρόβλημα γενικά, με τους κομπλεξικούς ιδιοκτήτες ΗΜΙΑΙΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΩΝ ή έστω -ειδών.
Συμφωνώ απόλυτα.
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Δε βάζω όλους τους ιδιοκτήτες καθαρόαιμων μαζί, λάθος όποιος κατάλαβε κάτι τέτοιο. Οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μου έχουν καθαρόαιμο και καλά κάνουν. Επίσης Chiara, νομίζεις ότι η κατηγορία των ιδιοκτητών καθαρόαιμων που αναφέρω βρίσκεται σε αυτό το φόρουμ? Σε διαβεβαιώ πως όχι, τουλάχιστον αν υπάρχουν κάποιοι δεν τους έχω αντιληφθεί.

Έμμεση ευθύνη ποια είναι?

Όχι για το συγκεκριμένο σκυλί Ντένις, και δε γενικεύω σε όλους τους ιδιοκτήτες καθαρόαιμων. Η τοποθέτησή μου ήταν σε γενικότερο επίπεδο. Έμμεση ευθύνη όταν αδιαφορείς για ένα πρόβλημα και απλά συμβάλλεις στη διόγκωσή του, συγκεκριμένα στο πρόβλημα των αδέσποτων.

Το να μη διανοηθείς να πάρεις ημίαιμο, όχι επειδή δε σου αρέσει (απόλυτα αποδεκτό- δε συζητάω καν για την περίπτωση που σου αρέσουν συγκεκριμένες φυλές), αλλά επειδή το θεωρείς κοπρίτη ή κατώτερο, εφόσον δε ζητάς κάτι συγκεκριμένο, είναι έλλειψη παιδείας και συμβάλλει στο φαινόμενο της διαιώνισης των αδέσποτων (σε μικρότερο βαθμό ίσως, παρόλα ταύτα συμβάλλει). Η κακοποίησή τους είναι άλλη έκφανση της έλλειψης παιδείας.

Δε καταδέχομαι να καταντήσω το θέμα διαμάχη ημίαιμων - καθαρόαιμων και των ιδιοκτητών τους και τέτοιες βλακείες.

Όποιος κατάλαβε το νόημα της παρέμβασής μου καλώς.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ απλά θα ζητήσω με πμ το email του ατόμου που προώθησε το mail στην Kleianna......................
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το να μη διανοηθείς να πάρεις ημίαιμο, όχι επειδή δε σου αρέσει (απόλυτα αποδεκτό- δε συζητάω καν για την περίπτωση που σου αρέσουν συγκεκριμένες φυλές), αλλά επειδή το θεωρείς κοπρίτη ή κατώτερο, εφόσον δε ζητάς κάτι συγκεκριμένο, είναι έλλειψη παιδείας και συμβάλλει στο φαινόμενο της διαιώνισης των αδέσποτων (σε μικρότερο βαθμό ίσως, παρόλα ταύτα συμβάλλει). Η κακοποίησή τους είναι άλλη έκφανση της έλλειψης παιδείας.
Αυτό το
εφόσον δε ζητάς κάτι συγκεκριμένο
συγκεκριμένο ΜΠΟΡΕΙ να είναι μόνο η εμφάνιση, κοινωνιολογικά και κυνολογικά, ή δεν το δικαιολογείς αυτό ?

Και τί προτιμάς εδώ

είναι έλλειψη παιδείας και συμβάλλει στο φαινόμενο της διαιώνισης των αδέσποτων (σε μικρότερο βαθμό ίσως, παρόλα ταύτα συμβάλλει).
προτιμάς υιοθέτηση και αναπαραγωγή ημίαιμων λόγω έλλειψης παιδείας αλλά λόγω λανθάνουσας έκφανσης της φιλοζωίας, και εν συνεχεία το παράτημά τους στον δρόμο ή το (πάλι λάθος φυσικά) αγορά και ανεύθυνη αναπαραγωγή καθαρόαιμων και πώλησή τους, πρόσεξε σε ρωτάω σαν έναν άνθρωπο που απλά δεν θέλει να δεί αδέσποτα στους δρόμους , επιθυμεί δηλαδή την μείωση του αριθμού τους ή την εξάλειψή τους, όχι ώς φιλόζωο άτομο
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Eγω παντως το εχω καταλαβει:). Επισης οπως ακριβως δεν πρεπει να βαζουμε ανθρωπους σε ενα τσουβαλι απο τη μερια των ιδιοκτητων καθαροαιμων δεν πρεπει να βαζουμε και σε ενα τσουβαλι τους ανθρωπους που ασκουν κριτικη σην αντιληψη που κυκλοφορει αδεσποτα=κατωτερα. Αντιλαμβανομαι οτι οι ιδοκτητες καθαροαιμων ισως χανουν την υπομονη τους επειδη καποιοι συνεχως τους κριτικαρουν αλλα η επισημανση της Αλεξανδρας αφορα μια αντιληψη που επικρατει στην ελλαδα απο πολλους και δεν τιμαει κανεναν.
 






Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Αυτό το συγκεκριμένο ΜΠΟΡΕΙ να είναι μόνο η εμφάνιση, κοινωνιολογικά και κυνολογικά, ή δεν το δικαιολογείς αυτό ?
Φυσικά και το δικαιολογώ. Η προτίμηση σε εμφάνιση είναι βασικό. Ποιο βασικό είναι να γίνεται η επιλογή βάσει χαρακτήρα (των συγκεκριμένων χαρακτηριστικών του καθαρόαιμου) αλλά δυστυχώς όλοι κολλάνε στην εμφάνιση.

προτιμάς υιοθέτηση και αναπαραγωγή ημίαιμων λόγω έλλειψης παιδείας αλλά λόγω λανθάνουσας έκφανσης της φιλοζωίας, και εν συνεχεία το παράτημά τους στον δρόμο ή το (πάλι λάθος φυσικά) αγορά και ανεύθυνη αναπαραγωγή καθαρόαιμων και πώλησή τους, πρόσεξε σε ρωτάω σαν έναν άνθρωπο που απλά δεν θέλει να δεί αδέσποτα στους δρόμους , επιθυμεί δηλαδή την μείωση του αριθμού τους ή την εξάλειψή τους, όχι ώς φιλόζωο άτομο
Ρε συ Ντένις μου βάζεις μια επιλογή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Αν η ανεύθυνη αναπαρωγή των καθαρόαιμων γίνεται σε συνθήκες πάπι μιλς, τι μου ζητάς να επιλέξω. Το δρόμο ή τα πάπι μιλς? Όποιο είναι λιγότερο επώδυνο για το ζώο, αυτό θα επιλέξω. Απλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό.

Και επαναλαμβάνω. Σας το έχουν πει ή δε σας το έχουν πει ποτέ αυτό? Γιατί εγώ που έχω ημίαιμα, το ακούω στο δρόμο από ορισμένους.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και εγώ το εχω ακούσει από ορισμένους

σχεδόν ολοι ομως οι ιδιοκτήτες πολύαιμων με λένε κομπλεξικό
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
και εγώ το εχω ακούσει από ορισμένους

σχεδόν ολοι ομως οι ιδιοκτήτες πολύαιμων με λένε κομπλεξικό
Μάκη και τι θες να κάνω? Να σου ζητήσω συγγνώμη εκ μέρους όλων των ιδιοκτητών ημίαιμων? Εγώ μια φορά δε σκέφτομαι έτσι.

Μια φορά ήμουν σαφής και ελπιζω να καταλάβατε όλοι ποιους χαρακτηρίζω και ποιο πρόβλημα θίγω για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τότε σε ενοχλεί κάποιος που δεν παίρνει ημίαιμο επειδή είναι κατώτερο όν και μόνο ??
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

αλλά αυτός ο άνθρωπος δεν σημαίνει ότι θα λύσει το πρόβλημα της ύπαρξης ημάιμων στον δρόμο, αν πάρει ημίαιμο γιατί αυτό συζητάμε. Αυτός (και με την παιδεία γενικά που υπάρχει στην χώρα μας) θα σώσει την κατάσταση αν πάρει καθαρόαιμο και το πουλήσει αντίστοιχα όταν ζευγαρώσει.

Δεν υπάρχει κατάσταση δεδομένη που "άμουσος" άνθρωπος θα βοηθούσε τα ημίαιμα αδέσποτα.

Γκρινιάζεις που δεν υπάρχει παιδεία ? Χαίρω πολύ, εμένα με χαλάει περισσότερο από εσένα, γιατί ΚΑΙ στεναχωριέμαι και φρικάρω με αυτές τις καταστάσεις και αυτά που βλέπω στον δρόμο, όπως εσύ αλλά ΚΑΙ γιατί εκτρέφω καθαρόαιμα ... πρόσεχε "εκτρέφω" όχι "πουλάω " ;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το να μη διανοηθείς να πάρεις ημίαιμο, όχι επειδή δε σου αρέσει (απόλυτα αποδεκτό- δε συζητάω καν για την περίπτωση που σου αρέσουν συγκεκριμένες φυλές), αλλά επειδή το θεωρείς κοπρίτη ή κατώτερο, εφόσον δε ζητάς κάτι συγκεκριμένο, είναι έλλειψη παιδείας και συμβάλλει στο φαινόμενο της διαιώνισης των αδέσποτων (σε μικρότερο βαθμό ίσως, παρόλα ταύτα συμβάλλει).
Οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρεσαι Alexandra ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΟΦΙΛΟΙ.
Άλλο ξεχωρίζω τους κυνοφιλους από τους μη κυνοφιλους και άλλο βάζω ταμπέλες σε ιδιοκτήτες καθαρόαιμων σκύλων και τους θεωρώ ανεύθυνους, αναισθητους και υπεύθυνους για την διόγκωση του προβλήματος των αδέσποτων!
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Συμφωνώ ότι δεν είναι κυνόφιλοι. Και ξεκαθάρισα από την αρχή για ποια κατηγορία μιλάω.

Αν εγώ δε ταυτίζω τον εαυτό μου με κάθε τραγελαφικό ιδιοκτήτη ημίαιμου ώστε να εκνευρίζομαι με την παραμικρή αναφορά, τότε το ίδιο θέλω και για εσάς.

Και Κατερίνα, όπως και να το κάνεις, υπάρχουν και είναι πολλοί. Και δυστυχώς η νοοτροπία τους τους κάνει ιδιοκτήτες καθαρόαιμων.