Κόκκαλα


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
ρε παιδια πραγματικα μας φτιαχνετε τη διαθεση με τους αλλους συναδελφους που τα διαβαζουμε.
Χαίρομαι, δεν είναι κακό να φτιάχνω την ημέρα ενός ανθρώπου.

κοπελια σου ειπα τη γνωμη μου ελπιζω να παρεις τη σωστη αποφαση.
Καλό είναι λόγου του επαγγέλματος σου να μη είσαι τόσο απόλυτος. Δεν είσαι μαθηματικός που 1+1 κάνει πάντα 2.


το ποσο ξερει ενας εκτροφεας απο διατροφη φαινεται απο οσα λεει η αλεξια.
Πόσα σκυλιά έχεις μεγαλώσει με ωμά?

δυστυχως καποια πραγματα δεν αλλαζουν......κριμα
ειναι πολυ στεναχωρο.
ελπιζω εξω που θα παω να ειναι αλλιως
Συμβουλή μιας και σκέφτεσε να φύγεις απο την Ελλάδα. Να είσαι πρόθυμος να προβληματιστείς και να ψαχτείς.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
βιλλυ οταν ολα μα ΟΛΑ τα βιβλια λενε μια αποψη για τα κοκκαλα δεν θα το αμφισβιτησω.
ειναι σαν να αμφισβητω γιατι πρεπει να χειρουργεις την διαταση και στροφη στομαχου.
ειναι απολυτη η επιστημη σε καποια πραγματα.
δεν μπορεις να αμφισβητεις τα απολυτα.
απλα καποιοι δεν καταλαβενεται ποια πραγματα ειναι απολυτα.

απο κει και υστερα τι να κανω?

αμφισβητεις γιατι τα μωρα πινουν μονο γαλα μεχρι εξι μηνων?
γιατι πρεπει να δινεις μιλμπεμαξ π.χ. καθε μηνα?
καποια πραγματα ειναι απολυτα και δεν θελουν ψαξιμο.
και τα κοκκαλα ειναι ενα απο αυτα.
simple things
τωρα μπορει εσυ να θες απο μενα να ανακαλυπτω την αμερικη σε καθε ζητημα περι σκυλου. αλλα δεν σημαινει οτι ετσι πρεπει να κανω.

ΥΓ. δεν λεω για τα ωμα εγω λεω για τα ΚΟΚΚΑΛΑ και μονο.

Black humor 2: μιας και εχουν πεσει οι δουλειες δωστε κοκκαλα αβερτα. αντε να κανουμε κανενα χειρουργειο...
 
Last edited:


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ελπίζω να μην χρησιμοποιείς το ίδιο humor κ στους πελάτες γιατί κ κόκαλα να δίνουν,δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα την άυξηση της πελατείας σου.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
Ελπίζω να μην χρησιμοποιείς το ίδιο humor κ στους πελάτες γιατί κ κόκαλα να δίνουν,δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα την άυξηση της πελατείας σου.
με εκανες κομματια
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@veteriarian, μια διόρθωση η επιστήμη δεν είναι απόλυτη. Η επιστήμη ΠΑΝΤΑ αμφισβητεί γιατί η αμφισβήτηση φέρνει τον προβληματισμό και ο προβληματισμός φέρνει καλύτερα αποτελέσματα.

υγ1. Για πιο λόγο είναι απόλυτο το ότι πρέπει να δίνω Milbemax κάθε μήνα?

υγ2. Black humor... τόσα χρόνια περιμένω σαλμονέλα, πνιγμό, δυσκοιλιότητα, αιμοραγία, έλλειψει βιταμινών, έλλειψει στοιχείω/ιχνοστειχείων, e-coli, κακοηθής βακτήρια, σκουλίκια, παράσιτα, αγρίεμα, επιθετικότητα ή εγώ δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνει αν δώσω στο σκύλο κόκκαλα αλλά τίποτα. Πόσα σκυλιά σου έχουν έρθει στο ιατρείο με κάποιο απο αυτά τα προβλήματα και που δεν τρώει κόκκαλα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ θα συμφωνήσω και με alexia και με veteriarian μερικώς (καλό εεεε?) και συνοψίζω εδώ:

  1. Kόκαλα ποτέ μαγειρεμένα. Μόνο ωμά (όχι χοιρινό) για τους λόγους που έχουμε πει - τα μαγειρεμένα σπλιτάρουν.
  2. Όχι κόκαλλο από κουνέλι - είναι πολύ αιχμηρά. Όχι επίσης κόκαλλα από κάποια μέρη από αρνί, κατσίκι γιατί είναι σωληνωτά, σκληρά και γίνονται αιχμηρά όταν σπάνε.
  3. Οταν μιλάμε για κόκαλλα δεν μιλάμε για γυμνά κόκαλλα αλλά για meat bones, δηλαδή κόκαλο που έχει επάνω κρέας και διάφορα άλλα "νιανιά" που τα τραβολογάει ο σκύλο και καθαρίζει τα δόντια του. Ιδανικό κόκαλο είναι το μαλακό κόκαλλο, δηλαδή όχι το πολύ σκληρό που φθείρει τα δόντια, αλλά κόκαλλο που τρίβεται (π.χ. πλευρά από μοσχάρι)
  4. Πως δίνουμε κόκαλλο: Πάντα τσολιάδες από πάνω εμείς για να το πάρουμε όταν μικρύνει για να μην το καταπιεί.
  5. Μέγεθος: Ανάλογα με το μέγεθος της μασέλας του σκύλου και τη συμπεριφορά του. Μεγάλος σκύλος = μεγάλο κόκαλλο. Στόχος να μην μπορεί να το καταπιεί αλλά να το μασουλάει. Εγώ έχω μικρούς μεν, ηλίθιους δε σκύλους, οπότε σε κόκαλλο δίνω μεγάλα μεγέθη διότι είναι καταπιόνες. Είμαι μπαστακας από πάνω - αν μικρύνει, το παίρνω.

Τέλος, έχω διαφωνήσει κι εγώ στο (πρόσφατο) παρελθόν με τον Vetriarian, ωστόσο εκτιμώ να βλέπω κτηνιάτρους μέσα στο φόρουμ και να ακούω την άποψή τους. Εκτιμώ το γεγονός ότι δεν πήραν πτυχείο για να ανοίξουν το "μαγαζάκι τους" και να κάτσουν απλά στην καρέκλα τους για να κάνουν εμβόλιάκια και ότι διαβάζουν, ακούνε και ασχολούνται.

Εννοείται επίσης ότι η Alexia είναι αστείρευτη πηγή γνώσης... :)

Οπότε ας μην το χωρίζουμε σε 2 αντίπαλα στρατόπεδα...

Ειρήνη ημίν τέκνα μου - περάστε κι απ' το παγκάρι.:p
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
Την επόμενη φορά που θα ψήσετε παιδάκια ή μπριζόλες σπάστε ενα ώμο κόκαλο και ύστερα σπάστε ένα ψημένο, απλά και πρακτικά.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εγώ θα συμφωνήσω και με alexia και με veteriarian μερικώς (καλό εεεε?) και συνοψίζω εδώ:

  1. Kόκαλα ποτέ μαγειρεμένα. Μόνο ωμά (όχι χοιρινό) για τους λόγους που έχουμε πει - τα μαγειρεμένα σπλιτάρουν.
  2. Όχι κόκαλλο από κουνέλι - είναι πολύ αιχμηρά. Όχι επίσης κόκαλλα από κάποια μέρη από αρνί, κατσίκι γιατί είναι σωληνωτά, σκληρά και γίνονται αιχμηρά όταν σπάνε.
  3. Οταν μιλάμε για κόκαλλα δεν μιλάμε για γυμνά κόκαλλα αλλά για meat bones, δηλαδή κόκαλο που έχει επάνω κρέας και διάφορα άλλα "νιανιά" που τα τραβολογάει ο σκύλο και καθαρίζει τα δόντια του. Ιδανικό κόκαλο είναι το μαλακό κόκαλλο, δηλαδή όχι το πολύ σκληρό που φθείρει τα δόντια, αλλά κόκαλλο που τρίβεται (π.χ. πλευρά από μοσχάρι)
  4. Πως δίνουμε κόκαλλο: Πάντα τσολιάδες από πάνω εμείς για να το πάρουμε όταν μικρύνει για να μην το καταπιεί.
  5. Μέγεθος: Ανάλογα με το μέγεθος της μασέλας του σκύλου και τη συμπεριφορά του. Μεγάλος σκύλος = μεγάλο κόκαλλο. Στόχος να μην μπορεί να το καταπιεί αλλά να το μασουλάει. Εγώ έχω μικρούς μεν, ηλίθιους δε σκύλους, οπότε σε κόκαλλο δίνω μεγάλα μεγέθη διότι είναι καταπιόνες. Είμαι μπαστακας από πάνω - αν μικρύνει, το παίρνω.

Τέλος, έχω διαφωνήσει κι εγώ στο (πρόσφατο) παρελθόν με τον Vetriarian, ωστόσο εκτιμώ να βλέπω κτηνιάτρους μέσα στο φόρουμ και να ακούω την άποψή τους. Εκτιμώ το γεγονός ότι δεν πήραν πτυχείο για να ανοίξουν το "μαγαζάκι τους" και να κάτσουν απλά στην καρέκλα τους για να κάνουν εμβόλιάκια και ότι διαβάζουν, ακούνε και ασχολούνται.

Εννοείται επίσης ότι η Alexia είναι αστείρευτη πηγή γνώσης... :)

Οπότε ας μην το χωρίζουμε σε 2 αντίπαλα στρατόπεδα...

Ειρήνη ημίν τέκνα μου - περάστε κι απ' το παγκάρι.:p
Ωραίο ποστ vrmode, για πολλά thanks....χρήσιμο, με χιούμορ και ειρηνευτικό...:):)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κι ο δικος μου ο κτηνιατρος οταν τον ειχα ρωτησει για κοκκαλα μασουλη,ατος μου ειχε πει μονο μηριαιο, ελαχιστα βρασμενο αν θελω


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Την επόμενη φορά που θα ψήσετε παιδάκια ή μπριζόλες σπάστε ενα ώμο κόκαλο και ύστερα σπάστε ένα ψημένο, απλά και πρακτικά.
Πολυ καλη παρομοιωση και να συμπληρώσω: βάλτε και τα δυο σε υδροχλωρικο οξύ
 


xristina+tobby

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2012
67
0
Ναι παιδια ηρεμηστε!Κανεις δεν εχει 100% δικιο και κανεις 100% αδικο! Γιάυτο μιλαμε για να ανταλλαξουμε αποψεις!
Πρωτον: οντως πολλες φορες οι κτηνιατροι βοηθανε οπως μπορουν οι ανθρωποι και οσο μπορουν ειτε κατεβαζοντας τις τιμες ειτε κανουν ''δωρο'' καποιες εξετασεις ειτε δινοντας το περιθωριο ενα ατομο να πληρωσει με δοσεις! Και δεν πρεπει να ξεχναμε οτι οντος εχουν οικογενειες να θρεψουν και οτι εχουν σπουδασει 4χρονια αυτο το επαγγελμα και εχουν κοπιασει γιατι ειναι μια σχολη με πολυ υψηλη βαση!( ποιος καρδιολογος θα μειωνε το εισοδημα του?)
Δευτερον:Οντως υπαρχουν κτηνιατροι που δεν νοιαζονται για τα ζωα, που βλεπουν μονο το κερδος τους και βεβαια γ'αυτο το λογο ειναι κακοι κτηνιατροι!
Τριτον: Σας ευχαριστω πολυ για τα ποστ σας, με βοηθησατε πολυ ολοι και σιγουρα εχω παρα πολυ τροφη για σκεψη τωρα!:)
Θα ηθελα σας παρακαλω να μην χανεται την ψυχραιμια σας γιατι οντως δεν υπαρχει λογος να φανατιζεστε! αλλωστε ο καλυτερος τροπος να πεισεις καποιον ειναι να του μιλας ηρεμα γιατι μετα χανεις το δικιο σου(αν φωναζεις, γραφεις ειρωνικα/βριζεις κτλ)
Και οι δυο πλευρες εχετε ενα δικιο και εγω θα παω να ρωτησω το συντομοτερο στον κτηνιατρο μου για μια τριτη γνωμη!(μετα απο τα νεα στοιχεια):snake1: