Κόστος αγοράς σκύλων


kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
Με αφορμή την συζήτηση που είχαμε σε ένα κομμάτι του φόρυμ,πάνω σε μια απορία ενός μέλους αναφορικά με το κόστος αγοράς ενός σκύλου Shiba/Kishu inu.Θα ήθελα να γίνει μια κουβέντα πάνω στις τιμές αγοράς σκύλου και κατά πόσο αυτές θεωρείτε πως αρχίζουν να ξεφεύγουν.Mε βάση έναν υπολογισμό που έκανε ο Gaia Lykaia σε άλλο thread:http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?p=20229#post20229
Στον εκτροφέα το συνολικό κόστος κουταβιού κυμαίνεται από 307-405€ περίπου.
Το να δώσει κάποιος 1500€ και πάνω το θεωρώ υπερβολικό ποσό.Μιλάω πάντα για άτομα που δεν τους ενδιαφέρουν οι εκθέσεις και οι διαγωνισμοί.Απλά θέλουν να έχουν ενα καλο και υγιές σκυλί..
Ποιά η γνώμη σας και ποιά θεωρείτε την ιδανική τιμή αγοράς ανάλογα το σκύλο που έχει ο καθένας.
 
Last edited:


kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
Kάνω το μνμ quote για να το βλέπουν άμεσα όλοι :)
Pedigree από ΚΟΕ 20€
Microchip 50€
Pet Passport 30-50€
2 εμβόλια μέχρι την ηλικία των 2 μηνών 2χ30€=60€
3 αποπαρασιτώσεις -"- 3χ7€=21€
-----------------------------------------
Σύνολο κουταβιού: 181-201€ (χωρίς να υπολογίσουμε τροφή, ζημιές, διάρροιες, μικρο-μολύνσεις, αναλώσιμα, παιχνίδια, εξτρα επισκέψεις σε κτηνίατρο, κλπ)

1 σκύλα που κατά μέσο όρο για τους 4 μήνες (2 εγκυμοσύνη & 2 θηλασμός/αποκατάσταση) τρώει 1 κιλό super premium κροκέτα=120 κιλά ή 8 σακιά 15 κιλών χ 55-65€=440-520€
2-3 υπέρηχοι=90-200€
1 ακτινογραφία=30-50€
-----------------------------------------
Σύνολο γέννας: 560-770€ (χωρίς κόστος καισαρικής (που μπορεί να χρειαστεί), χωρίς κόστος αγοράς σκύλας (1.000-2.500€), κόστος επίβασης αρσενικού (400-1.200€), εκθέσεις μορφολογίας για να αποκτήσει η σκύλα τις αναγκαίες πιστοποιήσεις ώστε να καταστεί αναπαραγωγική (900 μέχρι 2.500€)
-----------------------------------------------------------------------------------
Τέστ δυσπλασίας (ανά 2-3 χρόνια): 150-450€ (Αθήνα/εκτός Αθηνών)
Τέστ οφθαλμών (ανά 2-3 χρόνια): 50€
Σύνολο τεστ: 200-500€ ανά 2-3 χρόνια ή 70-250€ ανά έτος/γέννα
-----------------------------------------------------------------------------------
Σύνολο σκύλας: 630-1.020 ανά γέννα
Γέννα αρκτικών σκυλιών τύπου spitz: 2-7 κουτάβια, συνήθως 4-6
-----------------------------------------------------------------------------------
Κόστος ανά κουτάβι: 126-204€

Συνολικό κόστος κουταβιού: 307-405€ (και πάλι ΧΩΡΙΣ κόστος αγοράς σκύλας (1.000-2.500€), κόστος επίβασης αρσενικού (400-1.200€), εκθέσεις μορφολογίας για να αποκτήσει η σκύλα τις αναγκαίες πιστοποιήσεις ώστε να καταστεί αναπαραγωγική (900 μέχρι 2.500€)

Αν μιλάμε για εκτροφή και σεβασμό στα ζώα μας καί όχι για την "ελληνικού" τύπου εκτροφή, έχω 2 σκυλιά στο οικόπεδο/μάντρα/γκαράζ/βιοτεχνία και ούτε ξέρω που γέννησε η σκύλα κάποια στιγμή είδα κάτι κουτάβια, ούτε ξέρω πόσα γέννησε (πολλές φορές ούτε που ξέρω ποιός είναι ο πατέρας "αλλά υποπτεύομαι"-θα το ανακαλύψει ο νέος ιδιοκτήτης), ζήσανε 4-5, "θα τα εμβολιάσεις εσύ", η μάνα έχει γίνει πετσί και κόκκαλο, "σιγά μην την πάω για υπέρηχο μην έχει μείνει κανένα μέσα, τη βλέπω, είναι μιά χαρά", "δεν χρειάζεται παραπάνω τροφή, ούτε ζέστη ή κρύο, Η ΜΑΝΑ ΞΕΡΕΙ!!!!"......

Χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω......?
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
κοίταξε να δεις... με έναν σοβαρό εκτροφέα που κάνει 1 γέννα το χρόνο (νομίζω τόσο κάπου είδα) δεν ειναι και σοβαρά λεφτά να βγάζει 4.000 το χρόνο. Σίγουρα δεν ζει με αυτά τα λεφτά.. προφανώς βγάζει τα έξοδα καλοσυντήρησης των σκυλιών.

τώρα το 1.000 - 1.500 είναι όντως πολλά αλλά για την δική μας τσέπη. Δηλαδή αν το δεις από την πλευρά του εκτροφέα λες εντάξει ο άνθρωπος δεν ζει και από αυτό, αλλά αν το δεις από τη μεριά του μισθού μας λες θέλω 2 μήνες μισθό για να το αγοράσω:(
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μην παιρνεις αυτους τους αριθμους σαν μπουσουλες...εξερτωνται παρα πολλα οπως...

...ποσα κουταβια εχει η γεννα, τι φυλη ειναι, τι αναγκες εχει η γεννα, η σκυλα , τα κουταβια!!!

Αν σου πω τωρα ποσο περιπου βγαινει η αποκτηση κουταβιου μπορει να μην ειναι και αξιοπιστο αλλα συμφωνα με τις υποτυπωδες αναγκες μιας γεννας απο εκτροφεα παμε γυρω στα 700 ευρω!!!

Σου τονιζω οτι δεν πρεπει να παρθει σαν μπουσουλας αυτο...γιατι εξαρτωνται παααααααρα πολλα...απλως σου λεω τα εξοδα που θα κανει ο εκτροφεας για να φερει το κουταβι υγειες σε σενα!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η αληθεια ειναι οτι δεν αισθανομαι πολυ ανετα οταν μιλαμε για τετοια θεματα εντελως στεγνα...νιωθω καπως αν και ειναι φυσικο οτι οταν θα παρεις την σταλια το κουταβακι θα πρεπει να δωσεις και το αναλογο οβολο για την αναθρεψη αυτη στον υπευθυνο αυτο ανθρωπο που λεγεται εκτροφεας...
 


kwtsoulis

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
24
0
Kωλοτοπο
Λογικό να παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες απο τους οποίους θα εξαρτηθεί η τιμή..Αλλά πιστεύω πως μερικές φορές οι τιμές ξεφεύγουν...Ξεκίνησα αυτή την κουβέντα για να πούμε όλοι τις εμπειρίες μας και όποιος θέλει να πει πόσο πηρε το δικό του.
Από την άλλη θεωρώ πώς απο τη στιγμή που σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις καθαρα εκθεσιακό σκυλί είναι λογικό να πληρώσεις και το αντίστοιχο αντίτιμο.

Υ.Γ Πρέπει όλοι να καταλάβουμε πως είναι προτιμότερο να πάρεις σκυλί απο εκτροφέα και ας είναι λίγο ακριβότερο,παρά απο pet shop
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
κοίταξε να δεις... με έναν σοβαρό εκτροφέα που κάνει 1 γέννα το χρόνο (νομίζω τόσο κάπου είδα) δεν ειναι και σοβαρά λεφτά να βγάζει 4.000 το χρόνο. Σίγουρα δεν ζει με αυτά τα λεφτά.. προφανώς βγάζει τα έξοδα καλοσυντήρησης των σκυλιών.

τώρα το 1.000 - 1.500 είναι όντως πολλά αλλά για την δική μας τσέπη. Δηλαδή αν το δεις από την πλευρά του εκτροφέα λες εντάξει ο άνθρωπος δεν ζει και από αυτό, αλλά αν το δεις από τη μεριά του μισθού μας λες θέλω 2 μήνες μισθό για να το αγοράσω:(
Αναλόγωςτι "ζητάει" ο καθενας .....Για ενα πετ σκυλάκι ειναι πολλα, για ενα εκθεσιακό ειναι καλα .
Το άσχημο σε αυτη την περίπτωση ειναι να πληρώσεις εκθεσιακό κ να σου βγει πετ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το κατω όριο που αναφερεται, δηλαδη το 1.000, νομιζω οτι ειναι παρα πολυ λιγο για εκθεσιακο σκυλι.
Αν ειναι και απο καλες εργασιακες γραμμες, ακομα και το 1.500 νομιζω ειναι λιγο.
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
Φαντάζομαι ότι πάντα μιλάμε για σκυλάκι για το σπίτι....
για εκθεσιακά κλπ είναι πιο expert καταστάσεις... και πάντα αν θες να κάνεις expert πρέπει να πληρώσεις :)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Αρη καλημερα!

Θα σου μιλησω για το δικο μου κουταβι.Ειναι απο πολυ καλες γραμμες,το pedigree του ειναι γεματο απο καλα,πολυ καλα και κορυφαια σκυλια και γεματο εκθεσεις διεθνεις,εθνικες και sieger.Τον Τορο,τον πηρα 1300 ευρο (καθαρα η αξια του κουταβιου,χωρις μεταφορες κλπ κλπ) και νομιζω οτι ειναι μια χαρα τα χρηματα που εδωσα.

Υπαρχουν κουταβια που κοστιζουν και 2 2,5 και 3 χιλιαρικα ευρω...Ποσα απο αυτα τα αξιζουν?Λιγα.Ποσα απο αυτα θα βγουν στην πορεια?Ακομα πιο λιγα.Ποσα ειναι απλα ονομα εκτροφειου και τιποτε παραπανω?Πολλα.

Θελω να πω οτι στα κουταβια μια γκαμα -για ενα εκθεσιακης ποιοτητος κουταβι- απο 1000 εως 1500 ευρω ειναι κατανοητη και ανεκτη...απο εκει και περα,εισχωρουν αλλοι παραγοντες στην αυξηση της τιμης.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ειχε ξανασυζητηθει το θεμα καπου, να πω κι εγω τη γνωμη μου...
Οπως και να εχει το πραγμα, οι τιμες ΕΙΝΑΙ πολυ τσιμπημενες, και αυτο νομιζω οτι οφειλεται στο γεγονος πως δεν υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος. Και δεν ειναι μονο δικη μου παρατηρηση πως η κινολογια στην Ελλαδα ειναι φτωχα εξεληγμενη.
Π. χ. στη Σερβια δε θα βρεις εκτοφειο που να πουλαει σκυλια πανω απο 500 ευρω (γιατι απλα κανεις δε θα τα επαιρνε) ενω οι συνηθισμενες ρατσες κανουν γιρω στα 200 ευρω (λαμπ, γκολντεν...).
Επομενως, αν καποιος πουλαει τα σκυλια του 1000-1500 ευρω, δεν ειναι απαραιτητα και καλος εκτροφεας.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλημερα Θοδωρή.

Δεν εχω ασχοληθει ιδιατερα με αγορα σκυλου, οπότε η γνωμη μου μαλλον δεν εχει μεγαλη βαρυτητα, αλλά ειτε διαισθητικά, ειτε υπολογιστικά, όταν ένα ψευτο-κουταβι από πετ σοπ ή byb κοστιζει 600, είναι παραλογο να κοστιζει μονο 1000 από εκτροφειο, θεωρώντας παντα οτι το κουταβι ειναι άριστο.


Παλι τελειως προχειρα, θα ελεγα ότι τον Τορο τον πηρες τζάμπα.

Ο μονος λογος που δικαιολογω τις χαμηλες τιμες των εκτροφεων, είναι το ότι αν τις ανεβασουν εκει που πρεπει, άνθρωποι που θα έπαιρναν με λιγο σφίξιμο από αυτους, μπορει να υποχωρησουν και να παρουν τελικα ενα αγνώστου προελεύσεως κουταβι.
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Berna Π. χ. στη Σερβια δε θα βρεις εκτοφειο που να πουλαει σκυλια πανω απο 500 ευρω (γιατι απλα κανεις δε θα τα επαιρνε) ενω οι συνηθισμενες ρατσες κανουν γιρω στα 200 ευρω (λαμπ, γκολντεν...).
πες μου berna τι κοστος εχει ο σερβος εκτροφεας ετσι ωστε να μπορει να διαθετει τα κουταβια του σε αυτες τις τιμες ?
και πες μου αν ξερεις τι κοστος εχει ο ελληνας εκτροφεας
για να λεμε τα πραγματα ως εχουν
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Π. χ. στη Σερβια δε θα βρεις εκτοφειο που να πουλαει σκυλια πανω απο 500 ευρω (γιατι απλα κανεις δε θα τα επαιρνε) ενω οι συνηθισμενες ρατσες κανουν γιρω στα 200 ευρω (λαμπ, γκολντεν...).
Berna μάλλον έχεις πάρει το σκυλάκι σου απο BYB ένα κουτάβι έχει ήδη στοιχίσει παραπάνω απο 200 όταν θα φύγει 2 μηνών.
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Μηπως εκει τα 300euro ειναι σαν τα 1000 τα δικα μας και κανουμε τζαμπα συγκριση? Μηπως δηλαδη και στους σερβους τα 300 φαινονται πολλα??
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ακριβως αυτο ρωταω
το κοστος ζωης στη σερβια ποιο ειναι
ποιος ειναι ο βασικος μισθος
ποσο πληρωνει την τροφη εκει τα φαρμακα το νερο το ρευμα
δεν μπορουμε να μιλαμε για ανομοια τιμολογικα θεματα και να συγκρινουμε τα εκει με τα εδω
αλλα ακομα απαντηση δεν πηρα απο τη berna
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κατ' αρχήν γιατί είναι δεδομένο αυτό το 1000-1500? Υπάρχουν εκτροφείς που πωλούν πολύ φθηνότερα και τα σκυλιά είναι μια χαρά.
Δεύτερον γιατί ξαναγίνεται αυτή η κουβέντα;
Μας έχουν καλομάθει τα pet shops και οι λοιποί άσχετοι που δίνουν σκύλους τσάμπα?
Γιατί εδώ μιλάμε για κάτι που αγοράζεις και έχεις για 10-15 χρόνια. Όσο καλύτερο το "προϊόν" τόσο ακριβότερο, λογικό δεν είναι;
Σκεφτείτε μόνο ΤΙ αγοράζουμε σ' αυτές τις τιμές και μας φαίνεται απόλυτα λογικό, γιατί απλώς δεν υπάρχει η επιλογή ενός αντίστοιχου, αλλά κάκιστης ποιότητας προϊόντος.
Κι αν υπάρχει, δε θέλουμε και να μας πιάσουν κορόιδα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22