Κόστος στείρωση






vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θα σου πω κατι. Εγω οτι λεω, το λεω απο αυτα που εχω δει στα σκυλια μου και στα γατια μου. Ολα στειρωνωνταν σε μικρη ηλικια. Κανενα και ποτε δεν ειχε καποιο προβλημα με την αναπτυξη. Τι ακριβως σε προβληματιζει δηλαδη σχετικα με την αναπτυξη;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Επειδη εχεις κανει παραθεση δικο μου ποστ θα σου πω τι θα εκανα εγω

Αν το σκυλι σου δεν εχει προβλημα υγειας και μπορεις να την επιτηρεις 100% μεχρι τους 18 μηνες σε καθε οιστρο, θα περιμενα μεχρι τους 18 μηνες.

Αν το σκυλι σου εχει ηδη εμφανισει ψευδοκυηση ή εμφανισει πριν την ηλικια των 18 μηνων κατευθειαν στειρωση.

Αλλα αυτο θα εκανα εγω. Ο καθενας παιρνει αποφασεις για τον δικο του σκυλο σε συννενοηση παντα με τον κτηνιατρο του που ειναι ο ειδικος για την κατασταση της υγειας του ζωου μας και ξερει το ιστορικο του.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Μία ημέρα πριν το ραντεβού για την στείρωση της δικιάς μου!
Αύριο λοιπόν είναι η "μεγάλη μέρα" και το λέω με αυτό τον τρόπο,γιατί όσο περνούν οι ώρες τόσες περισσότερες τύψεις με κυριεύουν!!Είναι η πρώτη φορά που θα προχωρήσω σε μία τέτοιου είδους διαδικασία και υπάρχει ο σχετικός φόβος,μην πάει κάτι στραβά κτλ. καταλαβαίνετε πιστεύω!
Την κοιτάζω και σκέφτομαι "τι πάω να της κάνω"; Είδα και τον τρόπο με τον οποίο γίνεται μια στείρωση στο youtube και αισθάνθηκα κάπως άβολα με το όλο θέμα :(
Περνούν με άλλα λόγια ουκ ολίγες σκέψεις απο το μυαλό μου!
Το κόστος πάντως για να μην ξεφύγουμε και απο το θέμα μας είναι στα 250 ευρώ για ένα θηλυκό λαμπραντόρ περίπου στα 29 κιλά!
Πω πω σαν να ακούω εμένα πριν τη στείρωση της δικιάς μου!!Φοβερό άγχος...Όλα καλά θα πάνε,μην ανχώνεσαι εσύ και της το περνάς,το πρώτο 24ωρο είναι δύσκολο,μετά θα αρχίσει να συνέρχεται και σε μια βδομάδα θα τα έχει ξεχάσει όλα!!Σήμερα εχετε ραντεβού από οτι βλέπω,ενημέρωσε μας!!
 








Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Αρκετοί κτηνίατροι υποστηρίζουν ότι η στείρωση πριν τον πρώτο οίστρο μπορεί να προκαλέσει ακράτεια ούρων. Άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερα να γίνει η στείρωση πριν τον πρώτο οίστρο.

Η προσωπική μου άποψη (χωρίς να είναι κτηνίατρος) είναι πως αν δεν υπάρχει λόγος βιασύνης (δηλαδή δεν μιλάμε για σκυλί που ζει χωρίς επιτήρηση, είναι αδέσποτο, ή ζει με αστείρωτο αρσενικό και δεν θέλει/μπορεί να στειρωθεί το αρσενικό) τότε καλύτερα να περάσει ο πρώτος οίστρος και μετά.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Αρκετοί κτηνίατροι υποστηρίζουν ότι η στείρωση πριν τον πρώτο οίστρο μπορεί να προκαλέσει ακράτεια ούρων. Άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερα να γίνει η στείρωση πριν τον πρώτο οίστρο.

Η προσωπική μου άποψη (χωρίς να είναι κτηνίατρος) είναι πως αν δεν υπάρχει λόγος βιασύνης (δηλαδή δεν μιλάμε για σκυλί που ζει χωρίς επιτήρηση, είναι αδέσποτο, ή ζει με αστείρωτο αρσενικό και δεν θέλει/μπορεί να στειρωθεί το αρσενικό) τότε καλύτερα να περάσει ο πρώτος οίστρος και μετά.
Μάλιστα,σ'ευχαριστώ για την απάντηση !!!Απλά θα φύγω για σεζόν μαζί με την σκυλίτσα μου κι εκει θα υπάρχει αρσενικο σκυλι,δεν ξέρω αν είναι στειρωμένο.Και το θέμα είναι ότι στην δική μου δεν έχει έρθει περίοδος και δεν ξέρω πότε θα έρθει
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Για ποιο λόγο το κόστος στείρωσης ενός σκύλου είναι διαφορετικό αν είναι δικό μας ή από το να είναι αδέσποτος? Έχουν διαφορετική μεταχείριση? Δηλαδή ο κτηνίατρος θα προσέξει καλύτερα τον σκύλο αν ανήκει σε κάποιον και τα αδεσποτάκια ότι να ναι και αν πετύχει πέτυχε?! Τι το διαφορετικό γίνεται?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μήπως γιατί κάπου πρέπει να βγάλουν και ένα κέρδος οι κτηνίατροι? Ζουν απ'αυτό οι άνθρωποι.
Για αδέσποτα πολλές φορές παίρνουν μόνο τα έξοδά τους και κάτι παραπάνω. Αν είναι σωστός επαγγελματίας θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, όποιου κι αν είναι ο σκύλος.
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Δεν αμφιβάλλω ότι αυτό είναι το επάγγελμά τους και προσπαθούν να βγάλουν κέρδος αλλά δεν νομίζω ότι ζουν μόνο από τις στειρώσεις. Το θεωρώ λίγο άδικο να ανεβάζουν τόσο το κασέ.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όταν λέω απ αυτο ζουν, εννοώ απο το επάγγελμα του κτηνιάτρου, όχι απο τις στειρωσεις μονο.
δεν μπορούν να δουλεύουν συνέχεια με τιμές κόστους, δεν θα βγαίνουν μετά!
αλλωστε ο καθένας δουλεύει όπως νομίζει, μεςα σε οριςμενα πλαίσια πάντα, δεν έχουν όλοι τις ίδιες τιμές.
ουτε νομίζω πως ένας γιατρός θα κάνει την ίδια τιμή σε μένα που παω στο ιατρείο του 2-3 φορές το χρόνο και σε σένα που πάς 2-3 φορές την εβδομάδα. Σε σένα θα κάνει καλύτερες τιμές, αλλα τελικά απο σένα θα βγάλει περισσότερα λεφτά ;)
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Παντως ρε παιδια δεν ειναι κ φθηνη μια στειρωση..δεν ξερω βεβαια ποσο κοστιζουν τα "υλικα" κ ποσο ο κοπος τους παντως προσφατα ρωτησα κ εγω εναν κτηνιατρο κ ομολογω πως στραβωκαταπια με το νουμερο..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλα βρε παιδιά, μιλάμε για επέμβαση ομως έτσι; Δεν θα του κόψει τα νύχια!
δεν το πιστεύω οτι με βάζετε να υποστηρίζω τους κτηνίατρους :p
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Επεμβαση ειναι φυσικα,κανεις δεν λεει οτι ειναι κατι απλο. Ομως υποτιθεται πλεον οτι εχουν γινει ρουτινας..δηλαδη για ενα πιο δυσκολο χειρουργειο ποσο θα ζητησουν...? γιατι εγω δεν τολμησα προς το παρον να ρωτησω για χειρουργειο αποκαταστασης επιγονατιδας (λογο εξαρθρωσης δηλαδη).
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
..δηλαδη για ενα πιο δυσκολο χειρουργειο ποσο θα ζητησουν...?
....Γι αυτό ανοίγουμε έναν λογαριασμό στην τράπεζα στο όνομα του σκύλου....και ξεκινάμε αποταμίευση!:p
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τα ορθοπεδικά απ όσο ξέρω ειναι τα πιο δύσκολα και ακριβά. Εντελώς πρόχειρα εχω στο μυαλό μου οτι ξεκινάνε απο 500€ και ανεβαίνουν....
για στειρωση δεσποζομενου θηλυκού το συνηθισμένο εύρος τιμών ειναι 150-250 ευρώ συν τις απαραίτητες εξετάσεις.
Και οι αμυγδαλες, και η σκωληκοειδίτιδα και ο ανθρώπινος τοκετος ακόμα ακομα ρουτίνας έχουν γίνει πλέον, αλλα κοστίζουν, ε;

Σκέψου οτι ο γιατρός θα μείνει εκτός ωραρίου για να χειρουργησει, χρειάζεται οπωσδήποτε βοηθό, εξοπλισμό και μηχανήματα που εχει αγοράσει για να μπορεί να χειρουργει, αναλώσιμα (γαζες, ράμματα κλπ) και εχει σπουδάσει κάποια χρόνια τα να μπορεί να το κάνει.

θέλω να πω λοιπόν, οτι θεωρώ πιο ´´τραγικο ´´ να χρεώνεται 30€ ένα εμβόλιο παρα 200€ μια στειρωση.