Κόψιμο αυτιών


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
οκ κοριτσια

ειμαι σιγουρος οτι στις εξόδους σας τον χοντρο ,καμπουρη, μονοφθαλμο κουτσό με την χρυση καρδια κοιτάτε ολες σας :maria:
Εξαρτάται από την φορολογική του δήλωση ΜΑΚΗ! Εάν είναι ...φορτωμένη :rolleyes:, θα τον κοιτάξουν όσες έχουν λεφτά αισθήματα και θα βρει τέλος πάντων και ο πρώτος ξάδερφος του Κουασιμόδου το ταίρι του! :p

Από κει και περα βρε παιδιά, ένα σκυλί με τα αυτάκια του και την ουρίτσα του δεν το λες και «χοντρό ,καμπούρη, μονόφθαλμο, κουτσό, με χρυσή καρδιά»! Όλα τα ισοπεδώσατε! :D
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eλα ντε..
Πες τα βρε Κατερίνα..

Εμενα μου αρέσουν π.χ. 100 φορες πιο πολυ τα ντόπερμαν με κάτω τα αυτιά...

Μάκη..

Εχεις δει πολλές φορες κουασιμόδο σκύλο..??

και άσε που η ομορφιά είναι υποκειμενική..

Εεεε και στην τελικη δεν ψαχνουμε ολες τον Μπραντ Πιτ:maria::maria::D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βασικά ούτε στον άντρα κοιτάζω τόσο την εμφάνιση αρκεί να μην είναι τέρας (αν και ορισμένοι κατά άλλες "τέρατα" δε με χαλάνε καθόλου).
Το σκυλί και εντελώς χάλια να 'ναι δε με ενοχλεί. Και δεν υπήρχε καμία περίπτωση να το υποβάλλω σε οποιαδήποτε ταλαιπωρία απλώς και μόνο για λόγους αισθητικής (τον άντρα ίσως :D)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Βασικά ούτε στον άντρα κοιτάζω τόσο την εμφάνιση αρκεί να μην είναι τέρας (αν και ορισμένοι κατά άλλες "τέρατα" δε με χαλάνε καθόλου).
Μια απο τα ιδια..:):)

Το σκυλί και εντελώς χάλια να 'ναι δε με ενοχλεί. Και δεν υπήρχε καμία περίπτωση να το υποβάλλω σε οποιαδήποτε ταλαιπωρία απλώς και μόνο για λόγους αισθητικής (τον άντρα ίσως )
Εδω φαντασου οταν θα ερθει η ωρα για τα δοντια φοβαμαι να τον υποβαλω σε ναρκωση..

Η τελευταια ατακα με πεθανε!!!:D:D:maria:
Λιζα εισαι θεα!!!!:):):D
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@LILY

Αν σκέφτεσαι να του κόψεις τα αυτιά η ηλικία είναι κατάλληλη για κανα - δυο εβδομάδες το πολύ ακόμα.

Στο αν θα το κάνεις ή όχι είναι θέμα δικό σου και όχι της φύσης!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αφου αφήσω το θεμα της ' παρανομίας ' :confused: στην ακρη να πω οτι επιπλοκές δεν υπάρχουν ( ντε και καλα) επιπλοκές ΜΠΟΡΕΙ να υπάρξουν οπως σε καθε εγχείριση

να ξερεις οτι ειναι μια εγχειριση (με οτι ρίσκα συνεπάγετε αυτο)

θα συμφωνησω με τον foibos στο θεμα της ναρκωσης

η ναρκωση ειναι κατι το οποιο δεν χωράει εκπτωσεις

ενα αλλο ' απαγορευτικο ' ίσως ειναι το θεμα της ηλικίας

γιατι το σκεφτηκες τόσο αργα???

τα πράγματα θα ηταν ευκολότερα αν το σκυλάκι ηταν 2 - 2 1/2 μηνών

σκεψου καλα γιατι θελεις να το κανεις

η γνωμη μου ειναι οτι αν ηθελες πραγματικα να το κανεις θα το ειχες ηδη κανει

πιστευω οτι δεν το θες πραγματικα απλα εχεις παρασυρθει απο αλλους οι οποίοι σου λένε οτι πρεπει να το κανεις
συμφωνω σε ολα απολυτα κι επισης να προσθεσω οτι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, η συγκεκριμενη φυλη με ακοπα αυτια μου φαινεται σαν μπουλης.
(στα ποιμενικα εχω κι αλλα επιχειρηματα αλλα βαριεμαι να τα ΞΑΝΑγραψω, διοτι το θεμα εδω ειναι η συγκεκριμενη φυλη)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ασε το σκυλάκι στην ησυχία του, αγαπητή. Εϊναι ανάγκη να το πετσοκόψεις για να σ'αρέσει??? Πανέμορφο είναι κι απο φυσικού του.... πραγματικά σου κάνει τόση διαφορά εσενα?? Αξίζει να το υποβάλλεις σε ολόκληρη εγχείρηση στα καλά του καθουμένου??
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Eμένα πολλές φυλές, δεν το κρύβω, μου αρέσουν πολύ περισσότερο με κομμένα αυτια!Όμως δεν θα τα έκοβα ποτέ σε όποιο σκυλί περνούσε από το χέρι μου!Η λογική μου, δεν μου επιτρέπει να το κάνω!Αλλά μιλάω καθαρά για εμένα!
Στο κάτω κάτω αν δεν μου αρέσει εμφανισιακά ένας σκύλος όπως είναι γιατί να τον πάρω και να τον αλλάξω;;;:confused::confused::confused:
@Galazio
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να με παραπέμψει εκεί που αναφέρεις τα επιχειρήματα σχετικά με τους ποιμενικούς!:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
που να θυμαμαι τωρα..ηταν μεγαλη συζητηση , πολυ ενδιαφερουσα και μιλουσαμε και για τα προτυπα.
ο μακης τα ξερει αυτα.
μακη, που τα λεγαμε?:paja1:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
που να θυμαμαι τωρα..ηταν μεγαλη συζητηση , πολυ ενδιαφερουσα και μιλουσαμε και για τα προτυπα.
ο μακης τα ξερει αυτα.
μακη, που τα λεγαμε?:paja1:
Εδώ τα λέγαμε: Οι αισθητικές χειρουργικές επεμβάσεις στο σκύλο

Πολυ ενδιαφερον θεμα. Αξίζει να του ρίξουν ξανα μια ματιά οι παλιοί και να το διαβάσουν οι νέοι.
:)
 




izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
αφήστε βρε τα σκυλιά στην ησυχία τους!!!μας έχει φάει η ματαιοδοξία !!! για πιο λόγο να πάρει νάρκωση και τόση ταλαιπωρία?? έλεος!!!
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Mια χαρα κοβονται τα αυτια σε αυτη την ηλικια.Εχουν σηκωθει αυτια ντομπερμαν χωρις προβλημα που κοπηκαν 5,5-6 μηνων -και ηταν μεγαλα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα πλήν τα ρίσκα της νάρκωσης ... ορισμένοι που δεν θα "πετσόκοβαν" κάνουν νάρκωση άνετα για ... καθαρισμό δοντιών ...
 


LILY

New Member
28 Μαρτίου 2009
4
0
Πες μου έναν λόγο πέρα από τον αισθητικό που θέλεις να υποβάλεις το σκυλί σε αυτήν την ταλαιπωρία?
Δεν είναι θέμα το να επέμβεις για άλλη μια φορα στην φύση μιας και το κάνουμε συνειδητά και ασυνείδητα όλοι καθημερινά..

Αλλα για ποιον λόγο ουσιαστικό να υποβάλεις το σκυλί σε αυτήν την ταλαιπωρία από την στιγμή που το αγαπάς και δεν θέλεις να εξυπηρετήσεις την προσωπική σου ματαιοδοξία?
σε καμια περιπτωση δεν ειναι θεμα ματαιοδοξιας αν ηταν εκτος τισ 2 ρατσεσ ποθ εχω δεν θα ειχα και αδεσποτα εχω 4 το οποια τα φροντιζω καθημερινα σαν δικα μου η συγκεκριμενη ρατσα απο τον εκτροφεα μεχρι τον κτηνιατρο μου ειπαν οτι ειναι και καλητερο γιατι γενικα παθαινουν οτιτιδες, αλλα και γενικοτερα δεν εχω δει ουτε σε site tou εξωτερικου χωρισ να ειναι κομενα αυτια σε αυτην την ρατσα κατι θα ξερουν.. γνωριζεις την ρατσα για να καταλαβεις τι ακριβως λεω?
 


LILY

New Member
28 Μαρτίου 2009
4
0
@LILY

Αν σκέφτεσαι να του κόψεις τα αυτιά η ηλικία είναι κατάλληλη για κανα - δυο εβδομάδες το πολύ ακόμα.

Στο αν θα το κάνεις ή όχι είναι θέμα δικό σου και όχι της φύσης!
ισως εσυ και ο μακης με βοηθησατε περισσοτερο ..γιατι αν γνωριζεις την ρατσα σκεφτεσε διαφορετικα δεν ειναι θεμα ματαιοδοξιας .. thanks
 


LILY

New Member
28 Μαρτίου 2009
4
0
Καλώς ήρθες!:)
Εγώ δεν βρίσκω κανένα λόγω να ακρωτηριάσεις το σκυλάκι σου για να σου αρέσει περισσότερο οπτικά εσένα, χωρίς να συντρέχει κανένας λόγος υγείας!Είναι μια επεμβαση,όπως όλες επέμβασεις είναι επώδυνη και φυσικά υπάρχουν επιπλοκές!Πρόσφατα συζητήθηκε για ένα κουτάβι που πέθανε μετά από επιπλοκές της αναισθησίας μιας επέμβαση για ακρωτηριασμό ουράς!
Ασε που πλεον στην Ελλάδα είναι παράνομοι αυτού του τύπου οι ακρωτηριασμοί...

Όπως και να έχει, έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις μέσα στο forum για αυτό το ζήτημα!Θα βρεις και τις δυό απόψεις, και τους πολέμιους και τους υπέρμαχους!Δίάβασε τες με προσοχή και πράξε ότι αποφασίσεις!;)
thanks..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
σε καμια περιπτωση δεν ειναι θεμα ματαιοδοξιας αν ηταν εκτος τισ 2 ρατσεσ ποθ εχω δεν θα ειχα και αδεσποτα εχω 4 το οποια τα φροντιζω καθημερινα σαν δικα μου η συγκεκριμενη ρατσα απο τον εκτροφεα μεχρι τον κτηνιατρο μου ειπαν οτι ειναι και καλητερο γιατι γενικα παθαινουν οτιτιδες, αλλα και γενικοτερα δεν εχω δει ουτε σε site tou εξωτερικου χωρισ να ειναι κομενα αυτια σε αυτην την ρατσα κατι θα ξερουν.. γνωριζεις την ρατσα για να καταλαβεις τι ακριβως λεω?

έχω ένα θέμα αυτές τις μέρες θα του κόψω αυτιά αλλα το σκέφτομαι k όλας από θέμα αισθητικής ναι ,αλλα από την άλλη λέω ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουμε k στην φύση. Εσείς έχετε εξοικειωθεί με την ιδέα?
lily το θέμα ματαιοδοξίας δεν το είπα σε εσένα προσωπικά αλλα γενικα..

Δεν καταλαβαίνω γενικά γιατί να κόβουμε την ουρα και τα αφτιά αν δεν τίθεται θέμα υγείας.

Προσωπικά πιστευω οτιδήποτε κανουμε για την εξωτερική εμφάνιση είναι θέμα ματαιοδοξίας.
Για αυτό και ρώτησα ποιος άλλος ουσιαστικός λόγος υπάρχει πέρα από την εμφάνιση.

Αν δεν είναι θέμα ματαιοδοξίας τι άλλο είναι?
Γιατι το έθεσες ότι σε ενδιαφέρει για καθαρά αισθητικούς λόγους.
Από την άλλη ο καθένας πράττει ανάλογα τα πιστεύω του.

Αλλα σημείωσε ότι σου μιλάει ένας ανθρωπος που φοβάται να κάνει νάρκωση στο σκυλί του για καθαρισμό των δοντιών.
Οποτε είναι λογικό και να μην μπορώ να καταλάβω απόλυτα αυτήν την λογική.

H φύση δεν έχει καμια σχέση πάντως αν μονο αυτό σε απασχολεί..:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Βρε παιδιά, Αυτοί που ναρκώνουν για καθαρισμό δοντιών πιστεύουν ότι κάνουν κάτι καλό για το σκύλο!!
Εγώ θα το έκανα αν πίστευα οτι δε μπορεί να γιναι αλλιώς..... αλλά αφου υπάρχουν άλλοι τροποι να καθαρίσει το δόντι, δεν βρισκω το λογο.....


Δεν έχει καμία σχέση με μια αισθητική επέμβαση!!!!