Κόψιμο των αυτιών;


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Εγώ πάντως σκέφτομαι σοβαρά να κόψω τα πόδια της channel,
Δεν μπορώ να την κυνηγώ όλη την ώρα και δε θα πετάγεται ξαφνικά στο δρόμο .
Φιλε μου αυτο που λες ειναι αναξιο σχολιασμου.Δεν ειμαι υπερμαχος του να κοβονται αυτια και ουρες ομως δεν εξισωνεται με την ανοησια που λες.Γιατι μονο ως τετοια μπορω να την εκλαβω.Καλος η κακος καποιες φυλες ειχανε και αυτην την πρακτικη ως χαρακτηριστικο.Και οι Γερμανικοι Ποιμενικοι του οποιου κατοχος εισαι καποτε ητανε γκρι,εργασιακα και με αλλο χαρακτηρα.Δεν διαβασα κανεναν να σε κατηγορησει γιατι μια φυλη κατεξοχην φυλαξης την εκανες σκυλο συντροφιας.Εφοσον δεν επηρρεαζει την ψυχοσυνθεση του ζωου μια τετοιου ειδους επεμβαση ειναι στην κριση του καθενος να την κανει η οχι.Εαν εχεις καποια διαφωνια γιατι δεν πρεπει να γινει κατεθεσε την πολιτισμενα και τεκμηριωμενα και ισως καποιοι την ασπαστουνε.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Φιλε μου αυτο που λες ειναι αναξιο σχολιασμου.Δεν ειμαι υπερμαχος του να κοβονται αυτια και ουρες ομως δεν εξισωνεται με την ανοησια που λες.Γιατι μονο ως τετοια μπορω να την εκλαβω.Καλος η κακος καποιες φυλες ειχανε και αυτην την πρακτικη ως χαρακτηριστικο.Και οι Γερμανικοι Ποιμενικοι του οποιου κατοχος εισαι καποτε ητανε γκρι,εργασιακα και με αλλο χαρακτηρα.Δεν διαβασα κανεναν να σε κατηγορησει γιατι μια φυλη κατεξοχην φυλαξης την εκανες σκυλο συντροφιας.Εφοσον δεν επηρρεαζει την ψυχοσυνθεση του ζωου μια τετοιου ειδους επεμβαση ειναι στην κριση του καθενος να την κανει η οχι.Εαν εχεις καποια διαφωνια γιατι δεν πρεπει να γινει κατεθεσε την πολιτισμενα και τεκμηριωμενα και ισως καποιοι την ασπαστουνε.

Η θεωρία μου είναι ένας βασικός κανόνας , αν τον περιέγραφα με μια λέξη θα μπορούσα να το πω <<αλληλοσεβασμός >>
Έχω μάθει να σέβομαι όλα όσα βρίσκονται γύρω μου , να τα δέχομαι όπως είναι χωρίς να θέλω να τα μετατρέψω.
Άλλωστε η φύση προβλέπει για αυτό .
Το ότι μετατρέπουμε τα ζώα σα να είναι αυτοκίνητα το θεωρώ κάπως εγωιστικό.
Δε καταλαβαίνω σε τι ωφελεί το κόψιμο των αυτιών στα ντόμπερμαν για παράδειγμα.
Δεν ξέρω αν σε κάποια σκυλιά που χρησιμοποιούνται σε συγκεκριμένη εργασία επιβάλλεται , αλλά με ξενίζει το θέαμα σε ένα κατοικίδιο που το κόψαμε και το ράψαμε έτσι απλά για να δείχνει κάπως αλλιώς.
Στο τέλος θα σου πω πως αυτή η πράξη είναι παράνομη.
Αλλά μιας που για σένα είμαι ανάξιος λόγου και σχολιασμού , αν έχεις διάθεση διάβασε αυτό.Το επώδυνο κόστος των «προτύπων φυλών»


Με συγχωρείς που σε ανάγκασα να διαβάσεις για δεύτερη φορά τα γραφόμενα μου



Υ.Γ
Ξέχασα να σου πω …… η προσφώνηση φίλος είναι πολύ σημαντική λέξη στο δικό μου λεξιλόγιο.
 
Last edited:


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Αναφερθηκα σε συγκεκριμενο ποστ σου λεγοντας οτι ειναι αναξιο σχολιασμου.Τι να σχολιασει καποιος σε αυτο που εγραψες ρε Βαγγελη?Τα πραγματα δεν ειναι ασπρο-μαυρο παντα.Δεν συνεισφερει στην συζητηση αυτο που ειπες και προφανως σε αυτο αναφερθηκα.Εαν παρεξηγηθηκες σου ζητω συγνωμη δεν ητανε αυτος ο σκοπος μου.Ουτε ειναι προσωπικο οτι εγραψα.Το ζητουμενο στα διαφορα φορουμ ειναι η ανταλλαγη αποψεων και ιδεων και οχι ο αφορισμος και η ειρωνια.

ΥΓ Και πολυ καλα κανεις!Και στο δικο μου εχει την αξια της.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Καμιά φορά η ειρωνεία βγαίνει ως άμυνα , αλλά αν το θες ,ακόμα και αυτό που λέω δε διαφέρει και πολύ από τα αυτιά , τις ουρές , τα δόντια και τις φωνητικές χορδές.
Θα με ενδιέφερε να μου σχολιάσεις το θέμα που σου παρέθεσα .
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Οπως ειδες στο θεμα που παρεθεσες λεει αυτο που ειπα νωριτερα οτι δηλαδη σταματησανε να κοβουνε ουρα και αυτια για να τελοιοποιησουνε το προτυπο.Οσο για το εαν ποναει το κουταβι η οχι υπαρχει διχογνωμια.Προφανως και δεν ειμαι ο κατταληλος να σχολιασω και να κρινω εαν ειναι σωστο η οχι αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη καποιες φυλες "διακριθηκανε" με αυτες τις παρεμβασεις.Πλεον και στα ποιμενικα κοβουνε το ενα αυτι οπως παλαιοτερα οι τσοπανοι οχι για λογους χρησιμοτητας αλλα ισως για να κρατησουνε καποια παραδοση(δεν γνωριζω το γιατι ας μας πει καποιος με ποιμενικα)
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εγώ δε τσακώνομαι με κανέναν , όπως έλεγε και ο Ζήκος στο Ρίζο <<μάλωσε μόνος σου >>
Απλά υπερασπίζομαι την άποψη μου στο ότι δεν θα έπρεπε να κόβουμε απολύτως τίποτα από τα σκυλιά, επίσης παρέθεσα και ένα θέμα που καταρρίπτει την όποια δικαιολογία περί ακρωτηριασμού.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οπως ειδες στο θεμα που παρεθεσες λεει αυτο που ειπα νωριτερα οτι δηλαδη σταματησανε να κοβουνε ουρα και αυτια για να τελοιοποιησουνε το προτυπο.Οσο για το εαν ποναει το κουταβι η οχι υπαρχει διχογνωμια.Προφανως και δεν ειμαι ο κατταληλος να σχολιασω και να κρινω εαν ειναι σωστο η οχι αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη καποιες φυλες "διακριθηκανε" με αυτες τις παρεμβασεις.Πλεον και στα ποιμενικα κοβουνε το ενα αυτι οπως παλαιοτερα οι τσοπανοι οχι για λογους χρησιμοτητας αλλα ισως για να κρατησουνε καποια παραδοση(δεν γνωριζω το γιατι ας μας πει καποιος με ποιμενικα)
Σε κανέναν ελληνικό Ορεινό Ποιμενικό δεν προβλέπεται και δεν επιτρέπεται πλέον να κόβονται τα αυτιά!
Τώρα αν κάποιοι κόβουν τα αυτιά στα σκυλιά τους είναι προσωπική πρωτοβουλιά....το είδαν μάλλον σε φωτογραφίες από τσοπανόσκυλα εργαζόμενα και τους φάνηκε κάπως....
Το τι κάνουν οι βοσκοί στα σκυλιά που δουλεύουν είναι άλλη υπόθεση!
Την άποψή μου για το κόψιμο αυτιών, ουρών κτλ την έχω καταθέσει σε άλλο ή μάλλον άλλα αντίστοιχα θέματα!
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Καθως δεν ξερω που ειναι τα θεματα για το κοψιμο αυτιων θα πω μια αποψη εδω..
Καποιες παρατηρησεις απο προσωπικες εμπειριες εδω και περιπου 20 χρονια....
Καποτε στις εκθεσεις και μη εβλεπες Ροτβαιλερ μονο μα μονο με κομμενες ουρες...Το ιδιο και Ντοπερμαν..Το ιδιο και Μποξερ.....
Κανεις δεν ελεγε τιποτα κανεις δεν ενοχλουταν..Σημερα μιας και οι γαμ.....ς οι εκθεσεις (δεν μιλαω για Κραφτς που ως γνωστο εδω και χρονια εχει αρχες και νομους) απαγορευουν τις κομμενες ουρες και τα αφτια δεν κοβουν και μαλιστα ξαφνικα πανε και βγαζουν χολη αν καποιος ρωτησει απλα "γιατι δεν κοβεται πια".Πολλοι απο αυτους ηταν ιδιοι που καποτε ειχαν τα σκυλια τους με κομμενη ουρα η αυτια η και τα δυο.....

Βαζω στοιχημα οτι αν απο εδω και περα ολα τα Ντομπερμαν μεινουν χωρις κομμενη ουρα και αυτια θα μειωθει και ο αριθμος των φαν της φυλης(καλα δεν χρειαζεται να πεταχτουν οι ρομαντικοι ουτως η αλλως παντου υπαρχουν)...
Ηδη στον Μαραθωνα το τι ακουστηκε για ενα Ντοπερμαν χωρις κομμενη ουρα και αυτια δεν λεγεται..Μονο εγω ακουσα να το αποκαλουν "νυφητσα","Μεγαλο Γκεκας"....

Το να κοπουν τα αυτια η ουρα δεν εχει καμια σχεση με το να κοπουν τα ποδια η τα χερια ενος ανθρωπου...Ο ανθρωπος δεν ηταν τσοπανοσκυλο ουτε φυλακας....

Βεβαια ειναι φανερο οτι οι περισσοτεροι που βγαζουν χολη ειναι και αυτοι που εχουν φυλες που δεν γινονται κοψιματα...Γ.Π,Β.Π,Γκ.Ρ. κ.α....

Οι Ποιμενικοι Κεντρικης Ασιας κανουν δεν κανουν εργασια θα κοβονται τα αυτια και οι ουρες οπως προσταζει η Ιστορια της φυλης..Και πιστεψτε με αυτοι που κοβουν τα αυτια η τις ουρες δεν αγαπανε λιγοτερο τα σκυλια τους απο οτι η αντιθετη πλευρα.....

Επισης καλο ειναι οσοι εχουν διαφορετικη αποψη να γνωριζουν σε καθε φυλη γιατι κοβωνται τα αυτια η γιατι κοβωντουσαν μιας και εν ετη 2011/12 οι περισσοτεροι ξαφνικα γιναν πονοψυχοι.....

Ας μεταφερθει εκει που πρεπει το ποστ......
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν θα πάψω να ελπίζω στη βελτίωση του ανθρωπινού είδους .
Άλλο αγαπώ και άλλο χρησιμοποιώ.
Η παλαιότητα στη γνώση δεν είναι απαραίτητα και η σωστή γνώση.
Δεν χρειάζεται να ξέρω καμία φυλή για να καταλάβω ότι δε πρέπει να την πετσοκόβω.
Το ότι στο παρελθόν τα έκοβαν δεν κάνει την πράξη σωστή και αποδεκτή, (μήπως να αρχίσουμε να πετάμε ξανά τα παιδιά στο καιάδα)

Το ότι κάποιος μπορεί να είχε κάποτε λανθασμένη εντύπωση ή να πίστευε πως αυτό είναι το σωστό , δε σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να το υποστηρίζει σε όλη του τη ζωή .
Σε αυτή τη ζωή υπάρχει και η αναθεώρηση των απόψεων
 
Last edited:




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Δεν θα πάψω να ελπίζω στη βελτίωση του ανθρωπινού είδους .
Άλλο αγαπώ και άλλο χρησιμοποιώ.
Η παλαιότητα στη γνώση δεν είναι απαραίτητα και η σωστή γνώση.
Δεν χρειάζεται να ξέρω καμία φυλή για να καταλάβω ότι δε πρέπει να την πετσοκόβω.
Το ότι στο παρελθόν τα έκοβαν δεν κάνει την πράξη σωστή και αποδεκτή, (μήπως να αρχίσουμε να πετάμε ξανά τα παιδιά στο καιάδα)

Το ότι κάποιος μπορεί να είχε κάποτε λανθασμένη εντύπωση ή να πίστευε πως αυτό είναι το σωστό , δε σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να το υποστηρίζει σε όλη του τη ζωή .
Σε αυτή τη ζωή υπάρχει και η αναθεώρηση των απόψεων
Δηλαδη αυτοι που συνεχιζουν να κοβουν ουρες και αυτια στα CAO εχουν εδω και δεκαετιες και μεχρι σημερα λανθασμενη εντυπωση???Και γιατι ακομα συνεχιζουν??
Και ομως χρειαζεται καποιος να ξερει την φυλη κατα την οποια τα κοβουν....Σαφως!!!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δηλαδη αυτοι που συνεχιζουν να κοβουν ουρες και αυτια στα CAO εχουν εδω και δεκαετιες και μεχρι σημερα λανθασμενη εντυπωση???Και γιατι ακομα συνεχιζουν??
Αν αλλάξω κάποιες λέξεις από το κείμενο , γίνεται κάπως έτσι….


Δηλαδή αυτοί που συνεχίζουν να επιβάλουν τη μπούργκα και το λιθοβολισμό στις γυναίκες εδώ και δεκαετίες και μέχρι σήμερα λανθασμένη εντύπωση ???Και γιατί ακόμα συνεχίζουν??
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Αν αλλάξω κάποιες λέξεις από το κείμενο , γίνεται κάπως έτσι….


Δηλαδή αυτοί που συνεχίζουν να επιβάλουν τη μπούργκα και το λιθοβολισμό στις γυναίκες εδώ και δεκαετίες και μέχρι σήμερα λανθασμένη εντύπωση ???Και γιατί ακόμα συνεχίζουν??
Τι ηθελες και τις αλλαξες?Το δολοφονησες τελειως....
Ας μεινουμε στο κοψιμο των αυτιων και της ουρας των σκυλων..
Επαναλαμβανω οσοι εχουν αντιθετη αποψη ας πουν γιατι π.χ τα CAO κοβουν ακομα και σημερα τα αυτια..
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Εγω ο μονος λογος που καταλαβαινω αυτη την πραξη ειναι το αν εχει προβληματα στην εργασια του
σκυλος σε διαμερισμα δεν καταλαβαινω το λογο

(δεν γνωριζω αν πιχι σε καποιες φυλες κοβονται γιατι εχουν καποιο προβλημα υγειας η λειτουργικοτητας) ομως...
και προβλημα να εχει μια φυλη με τα αυτια της και "πρεπει" να κοπουν τοτε αυτο να φροντισουν οι εκτροφεις και αυτοι που οριζουν τα προτυπα
μιας φυλης να το αλλαξουν. καθως η λυση κοβω αφου εχει προβλημα δεν μου στεκει επισεις.

Για να κοψω τα αυτια του σκυλου μου απο αγαπη θα το εκανα μονο αν..
1.λογω καποιου προβληματος θα ειχε σοβαρα αλλα θεματα στη ζωη του
2. λογω εργασιας αν εχει θεματα και πληγωνεται συχνα
3. αν για καποιο λογο ειχαν προβληθει απο καποια ανιατη νοσο με την οποια θα ειχε προβλημα (που δεν γνωριζω)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Επαναλαμβανω οσοι εχουν αντιθετη αποψη ας πουν γιατι π.χ τα CAO κοβουν ακομα και σημερα τα αυτια..
Εγω αληθεια δεν τον γνωριζω
και θα ηθελα να τον μαθω μηπως και κατι οντως μου διαφευγει.. καλο ειναι να μαθαινουμε
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τι ηθελες και τις αλλαξες?Το δολοφονησες τελειως....
Ας μεινουμε στο κοψιμο των αυτιων και της ουρας των σκυλων..
Επαναλαμβανω οσοι εχουν αντιθετη αποψη ας πουν γιατι π.χ τα CAO κοβουν ακομα και σημερα τα αυτια..
πάντα κάποιοι κάπου επιλέγουν να εθελοτυφλούν. Κίνητρο ψάχνεις; Μπορεί να σου απαντήσει σ' αυτό η τεράστια βιομηχανία που έχει στηθεί και υποστηρίζεται απ' τη σκυλοπαραγωγή φυλών που είθισται να έχουν κομμένα αυτιά και ουρά, απ' τα όργανα και τα σκευάσματα που χρησιμοποιούνται, απ' όλα τα παρελκόμενα που προηγούνται και έπονται αυτής της πρακτικής.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
πάντα κάποιοι κάπου επιλέγουν να εθελοτυφλούν. Κίνητρο ψάχνεις; Μπορεί να σου απαντήσει σ' αυτό η τεράστια βιομηχανία που έχει στηθεί και υποστηρίζεται απ' τη σκυλοπαραγωγή φυλών που είθισται να έχουν κομμένα αυτιά και ουρά, απ' τα όργανα και τα σκευάσματα που χρησιμοποιούνται, απ' όλα τα παρελκόμενα που προηγούνται και έπονται αυτής της πρακτικής.
Στα τσοπανοσκυλα δεν εθελοτυφλει κανεις.Ολα αυτα που λες ακομα και αν ισχυαν θα ισχυαν στο σημερα ομως φυλες οπως CAO,CV,CO,Gampr,Kangal ειναι φυλες που παραδοσιακα και πολυ πριν εξελιχθει η τεχνολογια,το μαρκετινγκ οι εταιρειες και τα προιοντα στο καθε τι ειχαν τα αυτια κομμενα στην συντριπτικη πλειοψηφια των σκυλων...
History Photos Ka.jpg
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Στα τσοπανοσκυλα δεν εθελοτυφλει κανεις.Ολα αυτα που λες ακομα και αν ισχυαν θα ισχυαν στο σημερα ομως φυλες οπως CAO,CV,CO,Gampr,Kangal ειναι φυλες που παραδοσιακα και πολυ πριν εξελιχθει η τεχνολογια,το μαρκετινγκ οι εταιρειες και τα προιοντα στο καθε τι ειχαν τα αυτια κομμενα στην συντριπτικη πλειοψηφια των σκυλων...
View attachment 31356
ναι αλλα με την διαφορα οτι τοτε τα σκυλια αυτα ηταν εργασιας και μονο.
δεν κατεβαιναν σε εκθεσεις..
ο υπεροχος σκυλος της φωτο που εβαλες (που μαρεσει πολυ η φωτο !! ) μπορει και να μην εχει μεινει ποτε αναμεσα σε 4 τοιχους.. καλα δεν συζηταω για εκθεσεις.. θα γελαγε μεχρι σημερα ο τσοπανης διπλα του... :)