Λάσπη λάσπη λάσπη!!! (Σκύλος και γκαζόν)


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγώ έχω ανακατέψει festuka με αγριάδα και ευτυχώς κρατιέται αξιοπρεπώς.

Τόχω πάρει απόφαση ότι το γκαζόν για μας είναι μια πολυτέλεια (άσε που θέλει ένα σκασμό νερό) και έτσι έχω μόνο σε μερικά σημεία.
Ο υπόλοιπος κήπος έχει πλακόστρωτο με πέτρα, χώμα και χαλίκι.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
εγώ έχω ανακατέψει festuka με αγριάδα και ευτυχώς κρατιέται αξιοπρεπώς.

Τόχω πάρει απόφαση ότι το γκαζόν για μας είναι μια πολυτέλεια (άσε που θέλει ένα σκασμό νερό) και έτσι έχω μόνο σε μερικά σημεία.
Ο υπόλοιπος κήπος έχει πλακόστρωτο με πέτρα, χώμα και χαλίκι.
Και εγώ...έτσι θα καταλήξω μου φαίνεται...πέτρα, χώμα και χαλίκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 




EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
το χαλικι τ εχω δοκιμασει...πηξαμε στην σκονη και επιπλεον πεταγαν τα χαλικια δεξια και αριστεα με τα ποδια τους με κινδυνο να σου βγαλουν κανα ματι.
ντενις τι αλλα προβληματα εχει ο συνθετικος χλοοταπητας περα του οικονομικου?
 




GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
το χαλικι τ εχω δοκιμασει...πηξαμε στην σκονη και επιπλεον πεταγαν τα χαλικια δεξια και αριστεα με τα ποδια τους με κινδυνο να σου βγαλουν κανα ματι.
ντενις τι αλλα προβληματα εχει ο συνθετικος χλοοταπητας περα του οικονομικου?
δεν θα βρομαει απο τα τσισακια??και αντε πες το καθαριζεις με νερακι..καποτε δεν θα βγει μουχλα η στον ταπιτα η απο κατω..(δεν εχω ιδεα απο αυτα απλα αυτο πιστευω)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
οσο για τα τσισακια..δεν εχω κανενα προβλημα!!και ειναι συγουρο αυτο γιατι αν εβλεπε ο πατερας μου καμενο γκαζον....τωρα θα εβαζα αγγελεια για σπιτι!!!και για τον σκυλο και για εμενα!!
Τυχερός είσαι..το δικό μου γκαζόν είναι πράσινο με κίτρινα πουά!!!!!!!!!!!
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και εγω που εχω γκαζον δεν εχω κανενα προβλημα με δυο σκυλια περα απο το καλοκαιρι που κιτρινιζει σε μερικα σημεια!

Με συχνο ποτισμα ομως το σωνω!!!:)

Εχω ακουσει οτι υπαρχει ενα φαρμακο που το βαζεις σε αυτα τα κιτρινισμενα μερη και το γκαζον συνερχεται αλλα δυστυχως κανα δυο που εχω ρωτησει δεν το γνωριζουν. .
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Αυτός που ήρθε για να δεί τον κήπο μας είπε ότι μπαίνει σαν χαλάκι δεν θα το πατάμε για 20 μέρες μόνο θα το ποτίζουμε και ότι μετά θα γίνει ένα με το κάτω χώμα. Αλλά έμεις σκευτόμαστε να κάνουμε και ένα χώρο μικρό με άμμο για να κάνει έκει κακα.
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
Αυτός που ήρθε για να δεί τον κήπο μας είπε ότι μπαίνει σαν χαλάκι δεν θα το πατάμε για 20 μέρες μόνο θα το ποτίζουμε και ότι μετά θα γίνει ένα με το κάτω χώμα. Αλλά έμεις σκευτόμαστε να κάνουμε και ένα χώρο μικρό με άμμο για να κάνει έκει κακα.
αυτο ειναι ο φυσικος χλοροταπιτας..που ειναι πανακριβος.εγω αυτο πυ ειπα ειναι σπορα!οσο για το γκαζον το καλυτερο φαρμακο ειναι το νερο...και για τις βουλες που εχεις βαλε λιγακι φυτικο λυπασμα(δεν εχει τπτ βλαβερο μεσα και δεν υπαρχει και προβλημα αν το μασουλησει το σκυλι)το γκαζον ειναι σαν τα ενυδρεια..πρεπει να εχει σταθερο ph και σωστη καληεργια..οποτε πολυ νερο και καθε 3 κουρεματα..αρεομα..!
 




kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
αυτο ειναι ο φυσικος χλοροταπιτας..που ειναι
Οταν ο κήπος είναι μικρός δεν είναι πολύ ακριβός δεν θα το βάλεις και σε 1 στρέμα. Εμάς η αυλή που θα μπεί είναι περίπου 2,5 χ 3,0 και μάζι με το σκάψιμο και το χώμα που θα βάλουν μας ζήτησαν 800 ευρώ δεν μου φαίνονται πολλά.
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
Οταν ο κήπος είναι μικρός δεν είναι πολύ ακριβός δεν θα το βάλεις και σε 1 στρέμα. Εμάς η αυλή που θα μπεί είναι περίπου 2,5 χ 3,0 και μάζι με το σκάψιμο και το χώμα που θα βάλουν μας ζήτησαν 800 ευρώ δεν μου φαίνονται πολλά.
αυτο ειναι υποκειμενικο το οτι δεν σου φαινονται πολλα!αν σκεφτεις οτι με αυτα τα 800 μπορεις να σκαψεις να βαλεις χωμα αυτοματο ποτισμο να κανεισ στην σπορα..να βαλεισ και κανα λουλουδακι γυρο γυρο και να σου περισσεψουν και χρηματα...ειναι πολλα!εσυ ξερεις το ποσο μπορεις!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παιδιά, γίνεται γκαζόν και σκύλος για τον απλούστατο λόγο ότι εγώ έχω κι απ' τα δυο! Μάλιστα είμαι και τεμπέλα και δεν πολυασχολούμαι με τον κήπο, αλλά το γκαζόν είναι εκεί.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Παιδιά, γίνεται γκαζόν και σκύλος για τον απλούστατο λόγο ότι εγώ έχω κι απ' τα δυο! Μάλιστα είμαι και τεμπέλα και δεν πολυασχολούμαι με τον κήπο, αλλά το γκαζόν είναι εκεί.
Μόνο που από ότι έχω καταλάβει από τις αφηγήσεις σου Σάρα, το γκαζόν το έχεις έξω ενώ το Μουφ στον καναπέ.....:p:p:p
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Με δεντράκια γύρο γύροπου θα βάλουν αυτοί και αυτόματο ποτισμό θα βάλουμε εμείς μόνη μας.
Δεν είναι πολλά στην περίπτωση που αντέχει αν είναι κάθε χρόνο να πρέπει να φυτευώ γκαζόν η κάτι άλλο και να ξοδεύω κάθε χρονο χρήματα προτημό μια και καλή. :)
Ξαναλέω δεν το έχω βάλει. Και φυσικά όπως είπες μπορούμε μόνη μας να κάνουμε το σκάψιμο να ρίξουμε χώμα και να φυτέψουμε ότι θέλουμε και αυτή μόνο να μας κάνοθν την τοποθέτηση.
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
Παιδιά, γίνεται γκαζόν και σκύλος για τον απλούστατο λόγο ότι εγώ έχω κι απ' τα δυο! Μάλιστα είμαι και τεμπέλα και δεν πολυασχολούμαι με τον κήπο, αλλά το γκαζόν είναι εκεί.
σαρα μην μας κρατας σε αγωνια ..λεγε λεπτομεριες!!!
και μενα τα σκυλια μεσα ζουν αλλα βγαινουν στον κηπο να παιξουν
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
Με δεντράκια γύρο γύροπου θα βάλουν αυτοί και αυτόματο ποτισμό θα βάλουμε εμείς μόνη μας.
Δεν είναι πολλά στην περίπτωση που αντέχει αν είναι κάθε χρόνο να πρέπει να φυτευώ γκαζόν η κάτι άλλο και να ξοδεύω κάθε χρονο χρήματα προτημό μια και καλή. :)
Ξαναλέω δεν το έχω βάλει. Και φυσικά όπως είπες μπορούμε μόνη μας να κάνουμε το σκάψιμο να ρίξουμε χώμα και να φυτέψουμε ότι θέλουμε και αυτή μόνο να μας κάνοθν την τοποθέτηση.
αυτο ειναι το θεμα να κανεις κατι και να το εχεις μια ζωη...γιαυτο μιλα με καταλληλα ατομα..που θα σου παρεχουν και εγγυηση..για να εχεις το κεφαλακι σου κομπλε...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κοίταξε, ότι κάθε χρόνο θέλει ψιλοδιόρθωμα το γκαζόν είναι γεγονός. Εγώ έχω ένα σημείο που το διόρθωσα το φθινόπωρο, αλλά δεν έφταιγε το Μουφ γι' αυτό. Ήταν ο τύπος που έμενε στο σπίτι πριν από μένα και είχε βάλει το λάστιχο του κήπου εκεί, οπότε το έκανε κ@λο. Ουσιαστικά το ψιλόσκαψα, έρριξα topsoil, δηλαδή χώμα καλής ποιότητας στο σημείο, λίπασμα και σπόρους γκαζόν, το πότισα πρωί-βράδυ και φύτρωσε. Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι, το Ιλλινόι έχει διαφορετικό (ηπειρωτικό) κλίμα από την Ελλάδα, αλλά και η Ελλάδα έχει τέτοιες περιοχές και εξάλλου έχουμε και το χιόνι που το χαλάει το χειμώνα. Υποθέτω ότι συνέρχεται πιο εύκολα την άνοιξη από μόνο του μάλλον διότι ίσως βρέχει περισσότερο, αλλά υπάρχουν διάφορα είδη γκαζόν και φυτών ανάλογα με το κλίμα και τις συνθήκες. Για κοίταξέ το λίγο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf