Λίγες ώρες μετά την επέμβαση της στείρωσης :((


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Όπως ανέφερα και σε κάποιο άλλο θέμα,σήμερα ήταν η προγραμματισμένη στείρωση του 14 μηνών θηλυκού λαμπραντόρ μου!
Η διαδικασία πραγματικά είναι πολύ ψυχοφθόρα,ειλικρινά σας μιλώ!Στην αρχή της εγινε προνάρκωση και έπειτα η νάρκωση!Στη διαδικασία της νάρκωσης είχαμε κάποια θεματάκια μέχρι να αποκοιμηθεί εντελώς,τινάζονταν συνεχώς,δείχνοντας μου οτι ήθελε να κατέβει απο το τραπέζι και να φύγουμε :( αισθάνθηκα μην σας πω καλύτερα πως!! :( Μετά έπρεπε φυσικά να αποχωρήσω μόλις κοιμήθηκε για τα καλά!
Μετά απο 4 περίπου ώρες χτύπησε και το κινητό μου που ήταν η κτηνίατρος!Πήγα αμέσως στο κτηνιατρείο εννοείται όπου μου ανέλυσε το τι έλαβε χώρα στην επέμβαση!
Το ζωντανό ταλαιπωρήθηκε αρκετά διότι έχασε αρκετό αίμα :( πράγμα το οποίο δεν έπρεπε να συμβαίνει με τα αγγεία όπως μου εξήγησε η γιατρός!
Πήρε αίμα για να προχωρήσουμε τις διαδικασίες έτσι ώστε να δουμε σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό!
Ερλιχίωση είναι μία από τις πιθανες εξήγησεις μου είπε!Θα το δείξουν οι εξετάσεις της :( και ανάλογα θα προχωρήσουμε σε θεραπεία!
Τι να πω,που να μην χρησιμοποιούσαμε και αποπαρασιτικά προιόντα :mad: τότε τι θα γινόταν;;!!
Με την επέμβαση όλα καλά πάντως πέρα απο τα παραπάνω,τώρα είναι στο σπίτι μαζί μας με το κολάρο της ελισάβετ,το κλασσικό,γκρινιάζει κατα διαστήματα,κλαίει λίγο και γυρίζει γύρω γύρω απο την θέση της για να βολευτεί!
 
Last edited:




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Περαστικα,σιδερενια η μικρουλα σου!!

Οι εξετασεις θα πρεπει να γινονται πριν το χειρουργειο και οχι κατοπιν εορτης.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Οι εξετασεις θα πρεπει να γινονται πριν το χειρουργειο και οχι κατοπιν εορτης.
Εξετάσεις είχαν γίνει γι αυτο παραξενεύτηκε και η γιατρός με το τι συμβαίνει!Είχαμε κάνει πριν λίγο καιρό λόγω του οτι σκεφτομασταν να την στειρώσουμε!
Ήταν όλες εντάξει,πραγμα το οποίο μας προβλημάτισε οποτε τις επαναλαμβάνουμε ξανά από την αρχή!!
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Περαστικα σας.
Ποια η εξηγηση του κτηνιατρου για τις εξετασεις πριν και μετα?Ποσο πριν ειχατε κανει εξετασεις παλι?
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Περαστικα σας.
Ποια η εξηγηση του κτηνιατρου για τις εξετασεις πριν και μετα?Ποσο πριν ειχατε κανει εξετασεις παλι?
Το ρώτησα και εγώ αυτό!
Καλύτερα να περιμένουμε τις επόμενες για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα!Παραξενευτήκαμε πάντως γιατί τίποτα απο συμπτώματα δεν εμφάνιζε,οι εξετασεις καθαρές!τι να πω!
Εξατάσεις έγιναν πριν 1-2 μήνες πριν αν θυμαμαι καλά!
Επίσης μου έδωσε και το ενδεχόμενο σε ελάχιστα ποσοστά βέβαια,το αίμα να οφείλεται και στην πρώτη περίοδο που είχε τον Σεπτέμβριο!
Σε αναμμένα κάρβουνα κάθομαι πάντως!!
Ελπίζω ότι είναι να αντιμετωπίζεται μόνο!
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Μήπως ήταν σε οίστρο ή μόλις είχε τελειώσει;; Γιατί εμένα ο γιατρός μου είπε επειδή μόλις είχε τελειώσει ο οίστρος να περιμένουμε μια εβδομάδα για να μην έχουμε πρόβλημα αιμοραγίας από τα αγγεία! Και κάτι άλλο,γιατί της βάλατε κολάρο; Πείραζε την τομή; Γιατί εγώ δεν της φόρεσα καθόλου,την πρώτη μέρα πόναγε οπότε δεν την πείραξε καθόλου,από κει και πέρα ειπε ο γιατρός ότι αν δεν τη δαγκώνει καλό είναι να τη γλύφει για να επουλωθεί πιο γρήγορα,το λέω γιατί λες πως κλαίει,οπότε ίσως της κακοφαίνεται.
Για να αισθάνεται πιο καλά φρόντισε να τη σκεπάσεις γιατί από το χειρουργίο όπως θα πρόσεξες είναι παγωμένη,κράτησε τη ζεστή και ας τη να κοιμηθεί. Εγώ την είχα σκεπασμένη με χοντρή κουβέρτα και έτσι σταμάτησε το τρέμουλο και η ανησυχία.

Περαστικά σας παρόλα αυτά,σιδερένια και γρήγορη ανάρρωση
 
Last edited:


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
Η διαδικασία πραγματικά είναι πολύ ψυχοφθόρα,ειλικρινά σας μιλώ!Στην αρχή της εγινε προνάρκωση και έπειτα η νάρκωση!Στη διαδικασία της νάρκωσης είχαμε κάποια θεματάκια μέχρι να αποκοιμηθεί εντελώς,τινάζονταν συνεχώς,δείχνοντας μου οτι ήθελε να κατέβει απο το τραπέζι και να φύγουμε :(
Ίσως αναστατώθηκε επειδή ήσουν μέσα,εμένα ο γιατρός δεν με άφησε να μπω... Της έκανε πρώτα μια ηρεμιστική για να χαλαρώσει, να της πάρει αίμα για εξετάσεις και μετά ξεκίνησε.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ναι ηταν κρυα μολις την πηρα απο το κτηνιατρειο,αλλα τωρα την βλεπω πιοκαλα οσον αφορα την θερμοκρασια της,αν και παραμενει κρυα ακομη!Κολαρο της πηραμε γιατι δαγκωνε την πληγη,τωρα της το εχω βγαλει βεβαια αλλα το βραδυ θα της το ξανα βαλω γιατι δεν μπορω να την ελεγξω με το τι κανει! Αυριο θα παμε παλι να τη δει η γιατρος!
Η αιμμοραγια δεν ξερουμε ακριβως απο τι προηλθε,η περιοδος ειχε τελειωσει καιρο πριν!Θα το μαθουμε και αυτο οταν βγουν οι εξετασεις της!
Σας ευχαριστω παντως ολου για τις ευχες!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλη και γρηγορη αναρρωση ευχομαι.

Παντως τετοια ακουω και δε θελω να τη στειρωσω...
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Παντως τετοια ακουω και δε θελω να τη στειρωσω...
Και εγώ το έλεγα αυτό στην αρχή αλλά σκεφτόμουν παράλληλα και το καλό που θα της κάνω,αν και θα φανεί αυτό μετά απο χρόνια!
Είναι κάτι που πρέπει να γίνει έλεγα και η κατάλληλη ηλικία είχε φτάσει οπότε δεν μπορούσαν να το αποφύγω!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
κι εγω δε προκειται να της κανω. απ τη στιγμη μαλιστα που μενει μεσα και δε προκειται να ζευγαρωσει.

Περαστικα ευχομαι και γργηορη αναρρωση! Οι εξετασεις επρεπε να γινουν μια μερα πριν την επεμβαση.
 


Lucimar

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
664
14
Ιωάννινα
κι εγω δε προκειται να της κανω. απ τη στιγμη μαλιστα που μενει μεσα και δε προκειται να ζευγαρωσει.

Περαστικα ευχομαι και γργηορη αναρρωση! Οι εξετασεις επρεπε να γινουν μια μερα πριν την επεμβαση.
Δεν είναι μόνο η αποφυγή ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων στα υπέρ της στείρωσης,ψάξτο λίγο καλύτερα
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ένα θηλυκό μη στειρωμένο δεν είναι κανόνας ότι θα πάθει πυομήτρα και ψευδοκύηση. Είχα θηλυκά αστειρωτα και έζησαν χωρίς αυτα τα θέματα ολη τους την ζωή. Ένας σκύλος που ζει στο σπιτι σου και πάθει ένα από τα δύο μπορεί εγκαίρως να διαγνωσθεί και να γίνει η στείρωση τότε αν κριθεί απαραίτητο. Δεν είμαι κατά της στείρωσης αλλά δεν την θεωρώ και πανάκεια.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εχει αρχισει να μου τη δινει ασχημα αυτη η αναλυτικη κινδυνολογια. Ειναι φαινεται γνωρισμα των καιρων οτι πρεπει μονιμως να φοβομαστε για κατι. Κι αν παθει αυτο - κι αν παθει εκεινο. Μα βασει των πιθανοτητων (απο κτηνιατρο και ερευνα internet) το πιθανοτερο ειναι να μην παθει τιποτε απ' αυτα. Και δεδομενου οτι ειναι παντα μεσα στο σπιτι και εξω παντα με λουρι, δεν κινδυνευει και να γκαστρωθει.
Ποιος ο λογος λοιπον να την υποβαλω σε χειρουργειο; Και βασικα, χαρη σ' αυτο το topic, πηρα και την τελικη μου αποφαση: Δεν τη στειρωνω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Να πω και τα δικά μου μιας και τα έχω πρόσφατα.
Ήμουν και είμαι της άποψης ότι θα στείρωνα εάν συνέτρεχε ιατρικός λόγος, ειδικότερα λόγω του ότι έχω μια "προβληματική" φυλή την οποία δεν θα υπέβαλλα ποτέ σε ναρκώσεις για ψύλλου πήδημα. Διαβάζοντας κατά καιρούς τα υπέρ και κατά της στείρωσης, οφείλω να ομολογήσω ότι άκρη δεν έβγαλα, ήμουν 50-50 σχετικά με το θέμα. Οπότε είχα μείνει με το "δεν στειρώνω αν δεν παρουσιαστεί πρόβλημα".

Έλα μου όμως που η μικρή (Pepper) αποδείχθηκε "βόμβα ορμονών": Πρησμένες θηλές στον πρώτο οίστρο, λίγο γάλα στον δεύτερο που το σταματήσαμε με Galastop. Το σκυλί έδειξε λοιπόν από τον πρώτο κιόλας οίστρο ότι "τό ΄χει" για ψευδοκύηση. Αποφάσισα λοιπόν να την στειρώσω. Με προβλημάτιζε η μεγάλη (Κάρλα): Γάλα δεν είχε κατεβάσει ποτέ, αλλά είχαμε "ψυχολογικά προβλήματα" μετά από οίστρους: σπαρίλα, βαρεμάρα, λιγότερη ενέργεια. Επίσης με βασάνιζε το τι θα γινόταν αν η Κάρλα αποφάσιζε να αρχίσει τις ψευδοκυήσεις μετά από κάποια ηλικία όπου η νάρκωση θα ήταν ακόμη πιο βαριά υπόθεση.

Τελικά πήρα την απόφαση "Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια". Όχι ελαφρά τη καρδία - επί 2 μήνες μου τριβέλιζε το μυαλό. Ενημερωτικά η στείρωση πήγε μια χαρά και οι δυο τους είναι μες στην τρελή χαρά.

Αυτό που έκανα πριν τη στείρωση και το συνιστώ (επιβάλλεται κατά την άποψή μου) σε όλους, ανεξαρτήτως φυλής σκύλου είναι:

1. Γενικές εξετάσεις πριν από την επέμβαση.
2. Υπέρηχο καρδιάς για να βεβαιωθούμε ότι όλα είναι οκ.