Λαίλαψ Αυστραλέζου και γάτες!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μου στείλανε μόλις το update του τοπικού ομίλου Αυστραλέζων Ιλλινόι και διαβάζω διάφορα περίεργα, μερικά σπαραξικάρδια φυσικά:

http://www.aussierescueil.com/

Εκείνο όμως που μου κάνει τρομερή εντύπωση από τη λίστα είναι ο Jake που είναι ουσιαστικά "φονιάς γάτων"!!!!! Επίσης έχω πάθει πλάκα που ο πρόεδρος του εδώ συλλόγου γράφει με τέτοιο ενθουσιασμό την αγγελία του: ο Jake παραδόθηκε στον όμιλο από τους ιδιοκτήτες του, διότι, λέει, μαγνητίζει τις γάτες άλλων να έρχονται από μόνες τους στον κήπο τους και μετά τις καθαρίζει!!!!!:confused::confused::confused::confused::confused: ΤΡΕΙΣ έχει σκοτώσει μέχρι τώρα!! Και νομίζει ο σύλλογος ότι θα του βρει οικογένεια να τον πάρει, όταν θα μπουν σε τρομερές φασαρίες με τη γειτονιά?!:confused::confused::confused::confused::confused:

WTF?!:confused::confused::confused::confused::confused: Σας φαίνεται εσάς νορμάλ?! Και γίνεται να εκπαιδεύσει κανείς το σκύλο να μη σκοτώνει γάτες? Τι είναι αυτό που κάνει ένα σκύλο να τις αγνοεί, άλλον να τα πάει καλά και άλλον να τις καθαρίζει? Το Μουφ για παράδειγμα συνήθως αγνοεί τις γάτες, τις μουφιάζει βεβαίως, συνήθως όμως του επιβάλλονται με ένα "κιχ!" και φεύγει τρέχοντας με την ουρά κάτω απ' τα σκέλια. Αν όμως δείχνουν τάσεις φυγής, τις κυνηγάει διότι τρελλαίνεται για κυνηγητό! Δε θέλει να τις πιάσει και αν οποιοσδήποτε τον κυνηγάει ή κυνηγιέται, προσαρμόζει την ταχύτητά του ώστε να συνεχίζεται το κυνηγητό χωρίς πιάσιμο!!:eek::eek::p:p:D:D:D Αλλά βέβαια τώρα μιλάμε για το Μουφ!:p:p:D:D:D
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πάντως πρώτη φορά διάβασα για σκύλο με ειδικότητα να σκοτώνει γάτες!! Νόμιζα ήταν urban legend...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Για ειδικότητα δεν ξέρω...μήπως τα παραλέει ο τύπος? Τώρα ότι αν του πέσουν στο δρόμο του τις ξεπαστρεύει...άλλο αυτό...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όχι ,μην το λές...παίζει-
λουφάζουν χαμηλά και δεν ξέρω πώς...αλλά πάνε κοντά τελικά και πάαααπαλα-το έχω δεί με γερμανικό ποιμενικό...αρπακτικά ζώα είναι κι αυτά-
ανία τέχνας κατεργάζεται...στον σκύλο
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Πάντως πρώτη φορά διάβασα για σκύλο με ειδικότητα να σκοτώνει γάτες!! Νόμιζα ήταν urban legend...
ήξερα ροτβαιλερ που είχε σκοτώσει 7 :eek::eek::eek:

ήταν σε αυλή και πήγαιναν και του έτρωγαν το φαγητό του. το ροτβάιλερ πέθανε κάποια στιγμή από γεράματα και οι ιδιοκτήτες του έχουν πάρει ένα αδέσποτο ημίαιμο λαμπραντοροειδές. Οι γάτες συνεχίζουν να τρώνε από το φαγητό του και μάλιστα πάνε και ξαπλώνουν στο τοιχάκι πάνω από το σπιτάκι του. Αυτός τους γαυγίζει αλλά δεν έχει φάει ακόμα καποια :-|
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Αυτό το θέμα με τις γάτες παίρνει διόρθωση; :(
Είναι "στη φύση τους" ή κάνει κάποιο λάθος χειρισμό ο ιδιοκτήτης κι αρχίζει το κακό;

(ελπίζω να το έθεσα σχετικά σωστά το ερώτημα)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όλα διορθώνονται σε έναν σκύλο που γενικά δουλευει με τον ιδιοκτήτη του
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Οταν ειχα και εγω εναν γερμανικο ποιμενικο δεν ειχε αφησει γατα για γατα!!! Πρεπει βεβαια να παραθεσω οτι οταν ηταν κουταβι εμεις ειχαμε στο σπιτι γατα οπου με το αλλο το αλσατιας που ειχαμε ειχαν σχεσεις μητερα παιδι τοσο δεμενοι ηταν. Ο μικρος την ψιλοκυνηγαγε αλλα το αλσατιας τον μαλωνε και υπερσπιζοταν την γατα με πολυ ζηλο.Οταν ομως πεθανε το αλσατιας και η συγκεκριμενη γατα το γερμανικο εδωσε ρεστα!!! Δεν υπηρχε περιπτωση να μπει γατα στον κηπο και να βγει ζωντανη. Ασχημη εμπειρια για εμας. Οσο και να προσπαθησαμε και ρωτωντας και εκπαιδευτη ο σκυλος το δικο του.Ειναι φαινεται η φυση μερικων σκυλων....
 




mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
στην ουσια καμια το εθεσα ετσι για να διαχωρισω στην ιστορια μου τα δυο λυκοσκυλα που ειχα!