Λαιμαργία


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Καλημερα

οταν η λαιμαργια σε ενα 2,5 μηνων καναδεζικο λυκοσκυλο ειναι τοσο μεγαλη ωστε να πεταει την τροφη του απο το πιατο του
και οσες φορες προσπθησα να το ταισω με τα χερια μασουλαει χωρις ελεος με αποτελεσμα να με δαγκωνει καταλαθος τι κανουμε???
βεβαια οταν του δωσω ξηρα σε μικρη ποσοτητα μεσα στο χερι μου ειναι πολυ προσεκτικη αν και ελεινα βιαστικη και παλι

ρωταω γιατι αν αυτο συνεχιστει σε λιγους μηνες δεν υπαρχει καμια περιπτωση ναμε αφηνει να ασχολουμαι με το φαγητο της και
δεν θελω οταν τρωι να αγριευει γιατι ειναι σε σπιτι μεσα...
πρωτη μου φορα βλεπω σκυλο να τρωει τοσο λαιμαργα
και ηθελα να μαθω μηπως υπαρχει καποιος καλος τροπος να το κοψει

ο σκυλος ακολουθει προγραμμα στην διατροφη του 3 φορες τη μερα
6:30 το πρωι 1-2 το μεσημερι
και 6-7 το απογευμα
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Και η δικιά μου είναι πολύ λαίμαργη! 6 χρονών περίπου τώρα.
Αλλα δεν έχει δείξει ποτέ επιθετικότητα, με αφήνει να της πάρω πράγματα και μέσα από το στόμα (αν προλάβω πριν το καταπιει) χωρίς καθόλου γρυλισματα.
Όταν της δίνω κάτι με το χέρι κάνει σαν τρελή και κλαψουρίζει, με έχει γδάρει μερικές φορές με κάποιο δόντι στη βιασύνη της να μου αρπάξει κάτι από το χέρι.

Δεν έχω προσπαθήσει να της το κόψω, γιατί δεν το είδα σσαν πρόβλημα, αφού δεν το κάνει από επιθετικότητα αλλά απο ανυπομονεσία.

Δεν κατάλαβα όμως, σου γρυλίζει όταν ασχολείσαι με το φαγητό?
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
τα δικά μου πάλι έχουν περάσει από διάφορες φάσεις, που κατάλαβα τελικά ότι όλα τα σκυλιά τις περνάνε.
δηλαδή έχουμε περάσει κι από το στάδιο της λαιμαργίας, του τύπου μέσα σε 2 λεπτά το φαγητό έχει εξαφανιστεί, και από το στάδιο "τα ζώα μου αργά" και από το στάδιο "δεν τρώω". κι αυτά στις αρχές, πριν χρονίσουν δηλαδή.

τώρα είμαστε σε καλό επίπεδο, τρώνε σε φυσιολογικό επίπεδο και χρόνο.

υποθέτω πως θα στρώσει με τον καιρό, είναι μικρό ακόμη...
απλώς υποθέτω!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαταρχήν πρέπει να σε αφήνει οπωσδήποτε να αγγίζεις την τροφή της !!!

Το πρόβλημα είναι πως με τόση λαιμαργία κινδυνεύει στο μέλλον για συστροφή στομάχου.

Για να μειωθεί κάπως αυτή η λαιμαργία..μοίραζε αρχικά το φαγητό της κάτω έξω από το πιάτο για να μην το τρώει συσσωρευμένο σε "δύο" μπουκιές.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Απαναταω συνοπτικα
==========
δειγμα επιθετικοτητας δεν εχω δει και ουτε επιτρεπω
σε βαθμο που στο ελαχιστο να "διαφωνισει" σε κατι που τις λεω με καποιο "απλο?" γαυγισμα (για την ωρα απλα αν κατι δεν θελει να το κανει ... ακουω ενα γαβ ισα ισα να να μου λεει "οχι" )
αμεσως η θα της το πω ποιο αυστηρα η αν εχει πεισμα αμεσως την αφηνω μονη η την βαζω στο δωματιο για λιγα δευτερα
τετοια δεν εχω στο ελαχιστο

απλα μολις μυριστει τροφη την πιανει τρελα
αν δεν ηταν τοσο εντονη η λαιμαργια δεν θα ρωτουσα καν αλλα τετοιο πραγμα δεν εχω ξανα δει ποτε
το χερι μου μπορω βεβαια να το βαλω στο πιατο της η να της παρω το πιατο
ομως τωρα αναγκαστικα η θα της το βαλω μεσα στις ειδικες μπαλες να την καθυστερουν ενω τρωει
η το βαζω σε 5-6 δοσεις στο πιατο της (100 γρ συνολικα) ανα γευμα 3 γευματα τη μερα

αυτο που λες kango το σκεφτικα .. αν και ξερω οτι κυριως αφορα ποιο μεγαλες φυλες
αλλα το εχω στο μυαλο μου....
η ποιο μεγαλη ανησυχια μου ειναι οτι η λαιμαργια ειναι συνεπεια πεινας
και η πεινα σε ολλα τα πλασματα προκαλει εκνευρισμο
και οταν την βλεπω να τρωει ετσι σκεφτομαι οτι στο θεμα τροφη
ισως υπαρξει θεματακι

Λαρα ισως το κοψει ναι
αλλα δεν θελω να το ρισκαρω και να το αγνοησω
γιατι αν δεν το κοψει δεν θα ναι καλο

σημερα το μεσημερι πιχι πηρε στο στομα της ενα γιγαντιο προβατο-σκατο ξερει καλα πως δεν την αφηνω και το αρπαει και αρχισε να τρεχει
την επιασα και ενω εκτελει πλεον την εντολη "αστο" σχετικα καλα.. αυτο δεν το αφησε με τπτ
επειδη ηταν μεγαλο και σκεφτικα μηπως αρχισει τιποτα αναγουλες οπως μια φορα που δεν την ειχα προλαβει
της ανοιξα το στομα και μπορεσα να βγαλω το μισο
το αλλο δεεεεεν .
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Αχ αυτά τα προβατο-σκατα δεν ξέρω γιατί τους αρέσουν τόσο!!! Έχω πάθει το ίδιο και έκανα αμάν και πως να της καθαρίσω τα δόντια διότι είχαν κολλήσει όσα πρόλαβε να φάει και...καταλαβαίνεις, ας μην μπω σε ανατριχιαστικες και αηδιαστικες λεπτομεριες.

Δεν είπα να το αγνοήσεις, αλοίμονο! Απλά δεν είχα καταλάβει ακριβώς το προβλημά σου.

Ίσως οι χωρισμένες σε μικρότερα μέρη μερίδες να είναι μια καλή λύση, δοκιμασε το.
Δε νομίζω να πεινάει πάντως αν της βάζεις όση ποσότητα λεει το σακουλι της ξηρας για τα κιλα της!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Την ταιζω με βαση το τσουβαλακι οτι λεει

βασικα λες να τα γουσταρουν γιατι ως ποιμενικα να τα εχουν αγαπησει? χχαχα

απο αυριο θα αρχισω νεα μεθοδο
θα φθασω στο σημειο να προσπαθω να αλλαξω την μυρωδια τους (ναι για σκ@τ@ μιλαω) ωστε να μην αρεσουν στο σκυλο μου
χαχαχαχαχαχα παρακμη χαχαχαχαχα

"υγρο σκορδο" το βαζω στα ψαρια μου σε καποιες τροφες τους
μια φορα το εβαλα δοκιμαστικα καπου που ειναι κανει κατι ψιλα και για ωρες εκανε αλλη διαδρομη για να περασει αποεκει
οταν το πρωτομυρισε δε... εκει να δειτε... τρελα την επιασε :D:D
βρωμαει ελεεινα... ελπιζω να πιασει
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
για μενα αμα ειναι κουταβι προσεχτικα υπερταιζε το οσο θελει να φαει θα φαει μη πας με μπουσουλα μονο το τσουβαλι.εμενα η μικρη τρωει τουλαχιστον 600γρ ξηρα +γαλα η φαι απο το σπιτι +το μεζε της εκπαιδευσης και ειναι αδυνατη αλλα και ο αλλος τρωει πολυ παραπανω και ειναι αδυνατος
οταν πηγαινα με το τσουβαλι εβλεπα οτι η μικρη πηναγε συχενεια κ τωρα δεν αφηνει τιποτα αλλα δεν εχει αυτη τη λαιμαργια
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
λες ε?
το θεμα ομως ειναι οτι μπορω να δωσω μονο λιγο παραπανω... αν θελω να τελειωνει τα γευματα της στις 8-9 το βραδυ το πολυ και τα κοπρανα να ειναι σχηματισμενα ...
γιατι μετα κανει κοπρανα σαν πουρε...

και ο πουρες σημαινει οτι η πεψη δεν γινεται σωστα μια και η τροφη δεν μενει αρκετα στο γαστρικο συστημα

εκτος και αν την ταισω και μετα τις 10 το βραδυ ωστε να ειναι ποιο αραια τα γευματα ισως και ανα 8ωρο
ισως το δοκιμασω...
ασε να το μελετισω λιγο ακομα