Λαμπραντορ σε δαμερισμα??


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Μεγαλη επηροη αυτο το φορουμ!:)
χεχε...ειναι φανταστικα σκυλια ομως!! Αν δεν ειχα την ευαισθησια με τα αδεσποτα θα ηταν ισως η 1η επιλογη μου! Τωρα ομως μπορει και να το "τιμησω"!
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
χεχε...ειναι φανταστικα σκυλια ομως!! Αν δεν ειχα την ευαισθησια με τα αδεσποτα θα ηταν ισως η 1η επιλογη μου! Τωρα ομως μπορει και να το "τιμησω"!
Σε μενα το λες???:)
εγω απορω γιατι υπαρχουν οι υπολοιπες φυλες!!!χαχαχα
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Σε μενα το λες???:)
εγω απορω γιατι υπαρχουν οι υπολοιπες φυλες!!!χαχαχα
"ρατσιστη" :p Να ρωτησω..αν υιοθετησω καποιο ημιαιμο λαμπ απο αδεσποτα λες να εχουμε προβληματα μεσα στο σπιτι??
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν τον εκτονώνεις κατάλληλα κι επαρκώς κάθε μέρα τι πρόβλημα να έχεις;
 




Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
επειδη ειχατε πει καποια στιγμη για puppy mills και για το οτι δεν ξερεις τον χαρακτηρα του σκυλου! Αφου ειναι αδεσποτο δεν μπορω να ξερω απο που προερχεται! Μπορει απο παπυμιλα! Μπορει δλδ να ειναι π.χ. πιο ζωηρο??
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ενα αδέσποτο δεν ξέρεις καν αν είναι καθαρόαιμο!
Θεωρείς ως δεδομένο ότι είναι ημίαιμο και με βάση αυτό πορεύεσαι!Κρίνεις με βάση τα όσα βλέπεις στον σκύλο που θεςνα υιοθετήσεις!

Πάντως, για Lab κοιτάς, ούτως ή άλλως ζητάς ένα ζωηρό κι ενεργητικό σκύλο!
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
Ενα αδέσποτο δεν ξέρεις καν αν είναι καθαρόαιμο!
Θεωρείς ως δεδομένο ότι είναι ημίαιμο και με βάση αυτό πορεύεσαι!Κρίνεις με βάση τα όσα βλέπεις στον σκύλο που θεςνα υιοθετήσεις!

Πάντως, για Lab κοιτάς, ούτως ή άλλως ζητάς ένα ζωηρό κι ενεργητικό σκύλο!
Καλα ΟΚ! Ηταν λιγο χαζη η ερωτηση μου! :) Το θεμα βασικα ειναι πως θα το μεγαλωσεις και τι θα του μαθεις!

Ενταξει παιδια, οντως ρωταω μλκς.... Τεσπα..thanks!
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
+ αν το μαθεις να κανει την αναγκη του εξω και να μην τρωει τοιχους και επιπλα.
πολυ σημαντικο!!!!να εισαι ετοιμη να γινουν τα νευρα σου κουρελια:):p...εμας ετρωγε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ακομα και μετα απο 1 ωρα εκτονωση απο την οποια η μιση ηταν τρεξιμο χωρις λουρι...τωρα πλεον στην ωριμοτατη:p ηλικια των 1,5 χρόνων ξερει οτι υπαρχουν 5 πραγματα πανω στο τραπεζι και μερικα στην κρεβατοκαμαρα τα οποια ουτε κοιταζει..αν τυχον ομως αφησεις κατι αταιριαστο με την διακοσμηση που ξερει το κανονιζει καταλληλως!!!!!!

θελουν πολυ εκτονωση τα ατιμα.......
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
πολυ σημαντικο!!!!να εισαι ετοιμη να γινουν τα νευρα σου κουρελια:):p...εμας ετρωγε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ακομα και μετα απο 1 ωρα εκτονωση απο την οποια η μιση ηταν τρεξιμο χωρις λουρι...τωρα πλεον στην ωριμοτατη:p ηλικια των 1,5 χρόνων ξερει οτι υπαρχουν 5 πραγματα πανω στο τραπεζι και μερικα στην κρεβατοκαμαρα τα οποια ουτε κοιταζει..αν τυχον ομως αφησεις κατι αταιριαστο με την διακοσμηση που ξερει το κανονιζει καταλληλως!!!!!!

θελουν πολυ εκτονωση τα ατιμα.......
μπορω να το βγαζω ενα δυωρο την ημερα! Τωρα..τα υπολοιπα πρεπει να τα υποστεις αναγκαστικα :) Το θεμα ειναι μην αρχισει η σκυλιτσα που εχω τωρα να κανει κι αυτη τα ιδια..μετα θα ειμαστε για το τρελαδικο!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αυτό τον καιρό διαβάζω ένα πολύ καλό βιβλίο που λέγεται η γλώσσα των ζώων, η συγγραφέας επισημαίνει στο βιβλίο ότι ο μόνος λόγος που δεν κάνουν ευθανασία στα κουτάβια λάμπραντορ είναι γιατί είναι πολύ ακριβά.:D:(
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
πολυ σημαντικο!!!!να εισαι ετοιμη να γινουν τα νευρα σου κουρελια:):p...εμας ετρωγε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ακομα και μετα απο 1 ωρα εκτονωση απο την οποια η μιση ηταν τρεξιμο χωρις λουρι...τωρα πλεον στην ωριμοτατη:p ηλικια των 1,5 χρόνων ξερει οτι υπαρχουν 5 πραγματα πανω στο τραπεζι και μερικα στην κρεβατοκαμαρα τα οποια ουτε κοιταζει..αν τυχον ομως αφησεις κατι αταιριαστο με την διακοσμηση που ξερει το κανονιζει καταλληλως!!!!!!

θελουν πολυ εκτονωση τα ατιμα.......
Ετσι ακριβως,μαθαινει τι δεν πρεπει να πειραζει,οτι ειναι προσθετο μπορουμε να φαμε!:)
Δε νομιζω πως χρειαζονται ΠΟΛΥ εκτονωση,χρειαζονται απλως εκτονωση και πολυ συντροφια!!!οταν ειναι μαζι σου θα ειναι αγγελος,τις χαζομαρες θα τις κανει απο ανια οταν ειναι μονο του
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
αυτό τον καιρό διαβάζω ένα πολύ καλό βιβλίο που λέγεται η γλώσσα των ζώων, η συγγραφέας επισημαίνει στο βιβλίο ότι ο μόνος λόγος που δεν κάνουν ευθανασία στα κουτάβια λάμπραντορ είναι γιατί είναι πολύ ακριβά.:D:(
Τα αδικεί! :p
 


Neema

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2010
50
0
Κομοτηνή
αυτό τον καιρό διαβάζω ένα πολύ καλό βιβλίο που λέγεται η γλώσσα των ζώων, η συγγραφέας επισημαίνει στο βιβλίο ότι ο μόνος λόγος που δεν κάνουν ευθανασία στα κουτάβια λάμπραντορ είναι γιατί είναι πολύ ακριβά.:D:(
Δεν νομιζω να το λεει στα σοβαρα!!!! ??????
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Δεν νομιζω να το λεει στα σοβαρα!!!! ??????
oxι βέβαια, απλώς τα λαμπραντοράκια έχουν ένα δικό τους ξεχωριστό χαρακτήρα, ατρόμητα, ζωηρά, περίεργα, παιχνιδιάρικα είναι μια κατηγορία μόνα τους duracel ενα πράγμα.
 


cave_c1

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2010
77
0
Corfu_Hellas
γεια σας και χρονια πολλα
η δικιά μου που τώρα είναι 3 μηνών, αντιθέτως όταν είναι μόνη στο σπίτι κάθεται σαν αγία. βγαίνει στο μπαλκόνι και χαζεύει την πλατεία ή μένει ξαπλωμένη στο μαξιλαράκι της ή παίζει με τα παιγνίδια της. Κυκλοφορεί ελεύθερη στο σαλόνι-μπαλκόνι και δεν πειράζει τίποτε. ούτε καλώδια ούτε κουρτίνες ούτε έπιπλα. Όταν όμως είμαστε σπίτι προσπαθεί να κάνει ότι μπορεί , να πηδήξει στον καναπέ, να πάρει τις παντόφλες, τα περιοδικά και ότι άλλο μπορεί για να μας κάνει να ασχοληθούμε μαζί της. και το καταφαίρνει άψογα. Την βγάζω προς το παρόν μια μεγάλη βόλτα στο πάρκο το μεσημέρι και μια μικρή το βράδυ. Επομένως νομίζω ότι υπό την προϋπόθεση ότι θα εκτονώνεται συχνά στο πάρκο και ότι θα εξακολουθούμε να ασχολούμαστε μαζί της στο σπίτι θα τ απάμε μια χαρά στο μέλον. Το μόνο που με απασχολεί είναι αν πρέπει να το της μάθω το crate ή όχι και αυτό γιατί όταν είμαι στο σπίτι και τολμήσω να την βγάλω στο μπαλκόνι ξεσηκώνει τον κόσμο.
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
γεια σας και χρονια πολλα
η δικιά μου που τώρα είναι 3 μηνών, αντιθέτως όταν είναι μόνη στο σπίτι κάθεται σαν αγία. βγαίνει στο μπαλκόνι και χαζεύει την πλατεία ή μένει ξαπλωμένη στο μαξιλαράκι της ή παίζει με τα παιγνίδια της. Κυκλοφορεί ελεύθερη στο σαλόνι-μπαλκόνι και δεν πειράζει τίποτε. ούτε καλώδια ούτε κουρτίνες ούτε έπιπλα. Όταν όμως είμαστε σπίτι προσπαθεί να κάνει ότι μπορεί , να πηδήξει στον καναπέ, να πάρει τις παντόφλες, τα περιοδικά και ότι άλλο μπορεί για να μας κάνει να ασχοληθούμε μαζί της. και το καταφαίρνει άψογα. Την βγάζω προς το παρόν μια μεγάλη βόλτα στο πάρκο το μεσημέρι και μια μικρή το βράδυ. Επομένως νομίζω ότι υπό την προϋπόθεση ότι θα εκτονώνεται συχνά στο πάρκο και ότι θα εξακολουθούμε να ασχολούμαστε μαζί της στο σπίτι θα τ απάμε μια χαρά στο μέλον. Το μόνο που με απασχολεί είναι αν πρέπει να το της μάθω το crate ή όχι και αυτό γιατί όταν είμαι στο σπίτι και τολμήσω να την βγάλω στο μπαλκόνι ξεσηκώνει τον κόσμο.
Η εκτονωση στο παρκο ειναι ο,τι καλυτερο αλλα να ξερεις πως ειναι λιγο μικρη για βολτες,πρεπει να συμπληρωσει τον 1ο κυκλο εμβολιων της.
Το crate θα σε βοηθησει στο προβλημα σου εφοσον μαθει να ηρεμει εκει μεσα(και γενικως θα σε βοηθησει σε πολλα),δηλαδη οταν ειστε σπιτι και κανει τα χαζα της,την βαζεις κατευθειαν στο crate για 5-10 λεπτα και μολις ηρεμησει την ξαναβγαζεις
 


cave_c1

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2010
77
0
Corfu_Hellas
Η εκτονωση στο παρκο ειναι ο,τι καλυτερο αλλα να ξερεις πως ειναι λιγο μικρη για βολτες,πρεπει να συμπληρωσει τον 1ο κυκλο εμβολιων της.
Το crate θα σε βοηθησει στο προβλημα σου εφοσον μαθει να ηρεμει εκει μεσα(και γενικως θα σε βοηθησει σε πολλα),δηλαδη οταν ειστε σπιτι και κανει τα χαζα της,την βαζεις κατευθειαν στο crate για 5-10 λεπτα και μολις ηρεμησει την ξαναβγαζεις
μάλον έτσι πρέπει να κάνω. Τι μέγεθος πιστεύεις ότι πρέπει να είναι το crate? Μεγάλο για να το έχω και όταν μεγαλώσει ή μικρότερο ?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
μάλον έτσι πρέπει να κάνω. Τι μέγεθος πιστεύεις ότι πρέπει να είναι το crate? Μεγάλο για να το έχω και όταν μεγαλώσει ή μικρότερο ?
Εξαρταται, αν θες εσυ οταν μεγαλωσει να κοιμαται στο crate (δεν θα χρειαζεται να κλεινεις το πορτακι)